• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Antykoncepcja: najpierw zapytaj lekarza

Katarzyna Dziadul
7 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Lekarstwa przepisywane na receptę mogą być przyjmowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Lekarstwa przepisywane na receptę mogą być przyjmowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Na polskim rynku dostępna jest cała gama środków antykoncepcyjnych. Duża część z nich przepisywana jest cały czas na receptę, co oznacza, że powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Niestety wiele kobiet przyjmuje je na własną rękę. Nie ma się czemu dziwić - większość tego typu leków można bez problemu kupić sobie w Internecie. Lekarze ostrzegają - nie tędy droga!



Czy kiedykolwiek kupiłaś/eś lekarstwa w internecie:

Wielu trójmiejskich ginekologów zna przypadki, kiedy to pierwsza recepta na tabletki, plastry czy inne środki antykoncepcyjne zostaje przekazana przez koleżankę czy kuzynkę, która już stosuje terapię hormonalną (do czego przyznaje się pacjentka, kiedy w końcu sytuacja zmusi ją do wybrania się na wizytę ginekologiczną). Dodatkowo środki hormonalne dostępne są bez problemu w internecie. Na wielu forach internetowych możemy przeczytać:

"Sprzedam dwa nowe, nieużywane opakowania leku Harmonet. Data ważności 11.2012"

"Hej, posiadam cztery opakowania Harmonet. Chętnie sprzedam"

"Witam. Sprzedam pierścień Nuva Ring. Zrealizowałam receptę, ale niestety już mi się nie przyda"

Mimo, że coraz częściej środki antykoncepcyjne dostać można w opisany wyżej sposób, należy pamiętać, że są to leki na receptę! Aby zacząć stosowanie jakichkolwiek leków zapisywanych przez lekarza, trzeba najpierw wybrać się do specjalisty na konsultację. Może się okazać, że przed wypisaniem recepty lekarz skieruje nas jeszcze na dodatkowe badania. Tak samo jest w przypadku większości środków antykoncepcyjnych. Dlaczego jest to takie ważne?

W ulotkach wielu środków, które należą do grupy leków hormonalnych, możemy znaleźć dosyć obszerne informacje na temat ich składu, zasad przechowywania czy stosowania. Nie brakuje też wiadomości odnośnie skutków ubocznych. Producenci wymieniają także szereg schorzeń, przy których kategorycznie nie można stosować danego leku - i nie są to katar czy kaszel. Mowa tu o takich problemach, jak na przykład:
- zakrzepica żylna lub ryzyko zakrzepicy,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- migrenowe bóle głowy,
- cukrzyca,
- niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

W ulotkach można znaleźć także całą masę dolegliwości i przebytych chorób, przy których trzeba koniecznie skonsultować zażywanie danego medykamentu z lekarzem. Dodatkowo, w tego typu przypadkach, lekarz ginekolog powinien na bieżąco wiedzieć o każdym ewentualnym nasileniu się choroby.

To tylko część długiej listy wskazówek dla pacjentki, która niekoniecznie musi zwrócić na nie uwagę. Jeżeli specjalista ginekolog przed przepisaniem leku przeprowadzi odpowiednie, niezbędne badania, możemy mieć pewność, że sytuacja będzie pod kontrolą. Inaczej jest w przypadku, kiedy lekarz nie ma szansy tego dopilnować, bo środki antykoncepcyjne zostały wybrane samodzielnie.

Aż takiego problemu nie ma, kiedy zakupu dokona kobieta, która stosuje lek od dawna. Gorzej, jeśli kupi go ktoś, kto decyzję o wyborze środka antykoncepcyjnego podejmuje sam. Lekarze ginekolodzy przestrzegają przed takim rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, gdyż w tym przypadku konieczne są badania i specjalistyczna konsultacja.

- Niezależnie od postaci antykoncepcji hormonalnej, wizyta u lekarza ginekologa poprzedzająca wypisanie recepty na lek powinna obejmować: dokładny wywiad lekarski, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie piersi (w zależności od wieku pacjentki i wywiadu badanie to może być uzupełnione o badania obrazowe jak USG piersi, czy mammografię), badanie ginekologiczne obejmujące również pobranie rozmazu cytologicznego z szyjki macicy, USG narządu rodnego - wyjaśnia dr Dariusz Szczypek, specjalista ginekolog położnik.

Środki hormonalne blokują owulację, a także zagęszczają śluz w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mają jak przedostać się do jajowodu. Poszczególne środki zawierają różne dawki hormonów, dzięki czemu przeznaczone są dla pacjentek w różnym wieku i z różnymi potrzebami. O ich wyborze zawsze jednak powinien zadecydować lekarz ginekolog.

Jak wynika z informacji podanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, najczęściej wybieranym przez polskie pacjentki środkiem antykoncepcyjnym są tabletki hormonalne. Przyjmuje się je przez dwadzieścia jeden dni, robiąc później tygodniową przerwę. Każda kolejna tabletka powinna być przyjęta o podobnej porze, co zwiększa ich skuteczność.

Wadą tabletek antykoncepcyjnych jest konieczność regularnego stosowania. Skuteczność tego środka mogą obniżyć wymioty, biegunka czy przyjmowanie niektórych leków. Informacja o nich zawarta jest zawsze w ulotce, jednak warto dodatkowo skonsultować z lekarzem każdy inny środek, który będziemy przyjmować równolegle z pigułkami. Za opakowanie tabletek zapłacimy średnio od 15 do 50 złotych.

Dla osób zapominalskich bardziej odpowiednie mogą być plastry antykoncepcyjne. Plaster umożliwia wchłanianie hormonów przez skórę, więc taka metoda nie obciąża i podrażnia żołądka, jak jest to w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Plastry przykleja się co tydzień przez trzy kolejne tygodnie, robiąc później siedem dni przerwy. Według zasad prawidłowego stosowania, plastry powinno się umieszczać na ramieniu, pośladku, na łopatce czy na podbrzuszu i w każdym kolejnym tygodniu należy zmienić miejsce. Niestety, są one dosyć widoczne i często mało estetyczne - podczas noszenia często brudzą się, mogą również podrażnić skórę wokół miejsca, gdzie są przyklejone, co prowadzi do zaczerwienienia. Plastry są tak skonstruowane, że nie powinny się odkleić, jednak i tak może się zdarzyć. Warto sprawdzać co jakiś czas, czy plaster znajduje się na swoim miejscu. Cena opakowania, w którym znajdują się trzy plastry, to średnio 40 - 50 złotych.

Metodą dosyć nową na polskim rynku środków antykoncepcyjnych są pierścienie dopochwowe, z których przez trzy tygodnie uwalniają się do organizmu hormony. Kobieta zakłada pierścień samodzielnie raz na trzy tygodnie, robiąc później tydzień przerwy. Środek daje możliwość ochrony żołądka, jego działanie nie jest zagrożone przyjmowaniem innych leków, nie trzeba też codziennie pamiętać o antykoncepcji, tak jak to jest w przypadku przyjmowania tabletek hormonalnych. Cena krążka dopochwowego to średnio 50 - 60 złotych.

Od niedawna w Polsce istnieje też możliwość wykonania zastrzyku antykoncepcyjnego, który lekarz robi raz na trzy miesiące. Jego cena nie jest zbyt wysoka, bo jest to 35 - 50 złotych za zastrzyk. Niestety w przypadku np. kiepskiego samopoczucia czy dokuczliwych skutków ubocznych, nie da się go usunąć z organizmu, jak dzieje się to w przypadku decyzji o przerwaniu brania tabletek czy np. wyjęcia krążka dopochwowego.

Mdłości, bóle głowy, problemy z cerą, otyłość, zmniejszenie libido, huśtawki nastroju - chociaż hormonalne środki antykoncepcyjne mają być coraz bardziej przyjazne pacjentce, źle dopasowane mogą przynieść nieprzyjemne dla zdrowia skutki. Na polskim rynku dostępny jest ich już cały wachlarz, bez problemu można kupić je bez recepty. Zanim jednak wybierzesz je na własną rękę, zastanów się nad tym dwa razy. A najlepiej od razu umów się na wizytę do ginekologa w Trójmieście.

Opinie (44) 2 zablokowane

  • (2)

    jacy niektórzy faceci są mądrzy w powyższych komentarzach... najlepiej może zajść w ciąże i nagle się okazuje że ojciec dziecka zniknął bo się przestraszył zasr...ch pieluch i obowiązków! wkładać każdy by chciał, wychowywać niewielu

    • 10 4

    • jak widać dobraliście się w korcu maku.

      Ty odpowiedzialnie wybrałaś partnera, a on odpowiedzialnie uciekł od ciebie.

      • 3 2

    • Jak się wybiera tylko tego co wkłada to tak jest...A my kobiety powinniśmy być bardziej świadome tego, że dzieci się biorą z wkładania, które chyba też lubisz?:>

      • 4 3

  • powinno być napisane - artykuł sponsorowany

    Czy to problem wygoglać sobie gabinet pana doktora? Potem w cieple gabinetu przepisze "właściwe środki". Następnie pan doktor pojedzie na wycieczke w ciepłe kraje, sponsorowaną przez producenta tych środków.Nikogo nie obchodzi tu zdrowie kobiety. Biznes is biznes.

    • 8 3

  • (1)

    brałam tabletki cilest jako młoda dziewczyna 8 lat z przerwami-mialam badania,próby watrobowe i poziom hormonów,tabletki odstawilam na 5 mcy-gdyz planowalam ciąże.Zrobolam poziom hormonów-były ok i zaszłam w ciąże bez problemu:)

    • 9 0

    • koncern ciebie wynajął?

      z kilometra śmierdzi ukrytą promocją...

      • 1 9

  • to pułapka (1)

    Płodność człowieka, to dar, a nie problem z którym trzeba sobie jakoś "poradzić".

    • 5 3

    • Przy 7 dziecku zmienisz zdanie

      • 0 1

  • a to heca (1)

    Przed chwilą odpowiedziałam na to, co napisała " irionia" i nie ma tam mojego tekstu. Dziwna, bo nie używam wulgaryzmów. Czyżby czyjeś sumienie poczuło się niekomfortowo ???

    • 3 1

    • najwidoczniej na forum obecny jest twój proboszcz

      • 1 0

  • polecam Kobiety na falach

    dziesiątki tysięcy polskich kobiet korzystają z ich usług co roku.

    • 1 0

  • polecam panią doktor Małgosie Januszewską-przyjmuje na nowym osiedlu na Łostowicach na fundusz-miła obsługa przy rejestracji a pani doktor cudowna:)

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane