• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwykłe przemęczenie czy anemia? Objawy i leczenie niedokrwistości

Joanna Puchala
1 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Anemia jest dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem. Anemia jest dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem.

Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości. Jest ona dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem. Jednak zaobserwowanie już niektórych symptomów powinno skłonić do wykonania badań i podjęcia leczenia, gdyż anemia może być groźna dla zdrowia.




Czy miałeś kiedykolwiek anemię?

- Anemię można rozpoznać u pacjenta m.in. po występującej bladości skóry, spojówek i śluzówek czy przewlekłym, nadmiernym zmęczeniu. Chorzy niejednokrotnie skarżą się na nadmiernie wypadające włosy i łamliwe paznokcie, a także towarzyszą im często kołatania serca, bóle głowy czy brak apetytu - mówi dietetyk Magdalena Oleś z Poradni Dietetycznej Slimfood.

Anemia - co to?



Niedokrwistość, która jest potocznie nazywana anemią, jest patologicznym stanem w naszym organizmie, który odznacza się zmniejszonym stężeniem hemoglobiny, mniejszą ilością erytrocytów, a także zaniżoną wartością hematokrytu, czyli wskaźnika, który określa stosunek erytrocytów do objętości krwi.

Wystąpienie powyższych oznak prowadzi do zmniejszenia zdolności krwi do transportu tlenu i jednocześnie natlenowania tkanek czy narządów.

Anemię dzieli się na łagodną, umiarkowaną, ciężką i zagrażającą życiu. Zakwalifikowanie anemii do konkretnej grupy jest uzależnione od nasilenia. Łagodna anemia charakteryzuje się stężeniem hemoglobiny w przedziale 10 a 12 g/dl w przypadku kobiet lub 13,5 w przypadku mężczyzn, umiarkowaną odznaczającą się poziomem hemoglobiny w zakresie pomiędzy 8 a 9,9 g/dl. Niedokrwistość ciężka jest w momencie, kiedy stężenie wynosi od 6,5 do 7,9 g/dl, a o zagrożeniu życia możemy mówić w momencie, kiedy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 6,5 g/dl.

Niedobory żelaza. Jak je uzupełnić? Niedobory żelaza. Jak je uzupełnić?

Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości. Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości.

Aniemia a ferrytyna



Oprócz hemoglobiny, jednym z wyznaczników, które mogą nam zasugerować obecność anemii jest ferrytyna, która magazynuje zapasy żelaza.

- Ferrytyna to białko znajdujące się w komórkach organizmu: mięśniach, szpiku kostnym, śledzionie, wątrobie. Ferrytyna jest jednym z podstawowych badań w przypadku podejrzenia anemii. Warto ją zlecieć u osób, które mają niski poziom hemoglobiny lub gdy poziom hemoglobiny jest w dolnych granicach normy. Zdarzają się osoby, u których hemoglobina, żelazo są w normie, a pacjent jest bardzo osłabiony, wówczas warto zlecić dodatkowe badanie, jakim jest ferrytyna. Jeśli poziom ferrytyny jest niski, zaleca się wprowadzenie suplementacji żelazem - mówi dietetyk Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Dietetyki.

Anemia - przyczyny



Do anemii prowadzą niedobory witaminy B12, C oraz niedobory kwasu foliowego. Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.

- Najlepiej przyswajalną formą żelaza jest żelazo hemowe. Występuje ono w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wołowina czy cielęcina. Szczególnie bogata w żelazo jest wątróbka. Zasobne w żelazo są również takie produkty jak biała fasola, soczewica, morele suszone czy pestki dyni. Należy jednak pamiętać, aby jadać te produkty z dodatkiem witaminy C - świetnym połączeniem może być obiad przygotowany z nasion roślin strączkowych z dodatkiem warzyw, takich jak papryka czerwona czy natka pietruszki. Pestki dyni warto jeść w towarzystwie bogatego w kwas askorbinowy owocu, np. pomarańczy - sugeruje Magdalena Oleś.
Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.   Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.

Anemia przyczyny: wynikająca z niedoboru witaminy B12



- Anemia wynikająca z niedoboru witaminy B12 jest nazywana niedokrwistością megaloblastyczną. Witamina B12 niezbędna jest do prawidłowej syntezy DNA, a zaburzenia prowadzą do nieprawidłowego wzrostu i zmniejszonej ilości erytrocytów - podkreśla Dominika Dietrich.
Produkty bogate w witaminę B 12: jajka, mięso, ryby, podroby.

Anemia przyczyny: wynikająca z niedoboru witaminy C



Pokarmy bogate w witaminę C poprawiają wchłaniane żelaza trzy- lub czterokrotnie. Znajdziemy je w natce pietruszki, czarnej porzeczce, papryce czerwonej.

Anemia przyczyny: wynikająca z niedoboru kwasu foliowego



Pokarmy bogate w kwas foliowy: brokuły, fasola, kapusta biała, szparagi.

Jak uniknąć anemii?



O czym należy pamiętać, komponując swoje codzienne menu, aby uchronić się przed anemią - sugeruje dietetyk Dominika Dietrich:

1. Żywność powinna być urozmaicona.
2. Naturalna, jak najmniej przetworzona żywność zawiera więcej składników mineralnych. Przykładowo chleb razowy jest bogatszy w żelazo niż zwykły chleb pszenny.
3. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa, szczególnie warto zwrócić uwagę na warzywa zielone, gdyż to one zawierają najwięcej kwasu foliowego, także są źródłem witaminy C.
4. Warto wprowadzać świeże soki lub koktajle. Nie powinno w nich zabraknąć produktów takich jak: buraki, jarmuż, szpinak, oraz produktów zawierających witaminę C.


Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.   Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.
Jedną z najlepszych dróg rozpoznania anemii są regularne badania. W przypadku osób, które nie mają skłonności do niedokrwistości, wystarczą badania morfologii krwi raz na dwa lub trzy lata.

Oprócz tego, chcąc uchronić się przed anemią, powinniśmy przestrzegać zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Anemia - co jeść?



- Aby pozbyć się anemii konieczne jest przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny. W tym celu należy udać się do odpowiedniego specjalisty. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej dziennej podaży żelaza w diecie. Zapotrzebowanie na ten mikroelement zależy przede wszystkim od płci i wieku. Pomóc może również odpowiednie komponowanie posiłków - łączenie źródeł żelaza niehemowego z witaminą C, unikanie nadmiernej podaży kwasu fitynowego, unikanie picia do posiłków kawy i czarnej herbaty, które utrudniają wchłanianie tego pierwiastka - mówi Magdalena Oleś.
Pojawienie się niepokojących objawów powinno być bodźcem do wykonania badań i wizyty u lekarza.

Opinie (29) 10 zablokowanych

  • Lepiej skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego

    Moja córka cierpiała na anemię - była okropnie blada, bez energii, miała niepokojące wyniki badań. Pomógł jej jadłospis sporządzony specjalnie dla niej na podstawie wypełnionego przez nią wywiadu i wyników, które załączyłyśmy do wywiadu. Brałyśmy pakiet dietetyczny z Foodwise. Lepiej wybrać dietetyka klinicznego, jeżeli chodzi o problemy z anemią. Cieszę się, że zdecydowałyśmy się na ten krok, bo już po kilku tygodniach jest o wiele lepiej.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane