Aloes ma wiele zastosowań. Ma właściwości lecznicze i można go wykorzystać w pielęgnacji. Poparzenia słoneczne, rany, sucha skóra, problemy z cerą? Remedium na takie problemy jest właśnie aloes - lecznicza roślina znana od kilkuset lat. Jeżeli szukasz skutecznych kosmetyków, które rozprawią się z kłopotami, sięgnij po preparaty z dodatkiem soku lub miąższu z aloesu.
tak, najchętniej naturalny, prosto z doniczki
59%
tak, stosuję kosmetyki z aloesem
27%
nie, nie znam i nie używam aloesu
14%
Aloes (aloe vera) zna chyba każdy. Występuje w wielu odmianach - u nas głównie jako roślina doniczkowa, ale w innych rejonach świata również jako krzewy, pnącza, a także kilkucentymetrowe, a nawet kilkumetrowe sukulenty. Ta roślina naprawdę dużo zniesie, zwłaszcza ostre słońce i brak wody.
Aloes to sukulent, czyli roślina, która przystosowała się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Żelowa substancja o delikatnym zapachu, która wypełnia jego liście, to jego prawdziwy magazyn wody.
- Wiele osób kojarzy aloes z rośliną w doniczce na babcinym parapecie, którego liście były urywane, by ukoić podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet drobne zranienia - mówi Martyna Kalinowska, lider Działu Naukowo-Szkoleniowego z firmy OCEANIC. - Czy taka praktyka miała sens? Oczywiście! Aloes wręcz słynie ze swoich właściwości kosmetycznych (i leczniczych!) - miąższ tej rośliny przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia i wspaniale koi skórę - przekonuje ekspertka.Czytaj także:
Nawilżanie w dobrym stylu
Aloes - gdzie występuje?
Liście aloesu w 95 proc. składają się z wody oraz z suchej masy, która stanowi pozostałe 5 proc.
- Aloe vera to wieloletnia roślina, która rośnie w półsuchych, tropikalnych i subtropikalnych rejonach, przede wszystkim w Sudanie i na południu Afryki - dodaje Katarzyna Tyborowska z Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków ZIAJA. - Ma charakterystyczne mięsiste, soczyste i zebrane w rozetę podłużne liście, które składają się z trzech warstw: łykowatej - zewnętrznej, włóknistej i z rdzenia o galaretowatej strukturze. Z ostatniej części wytwarzane są substancje aktywne, które stosowane są w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych. Aloes zawiera przede wszystkim kleiste polisacharydy - mannozy, glukozy i galaktozy, a także aminokwasy, glikoproteiny, enzymy, witaminy - dodaje ekspertka.Aloes - właściwości lecznicze
Wszechstronne właściwości tej rośliny od lat zadziwiają - zwłaszcza medyczne. Aloes skutecznie pomaga w odbudowaniu uszkodzonych tkanek i łagodzi objawy chorób skórnych, takich jak łuszczyca, egzema, alergia oraz zmiany po trądziku.
Antybakteryjne właściwości aloesu pomagają osuszyć cerę wydzielającą nadmiar sebum, a także zwalczyć bakterie, które wywołują powstawanie wyprysków i niedoskonałości. Uwaga, stosowanie kosmetyków z aloesem do walki z trądzikiem powinno być skonsultowane i nadzorowane przez dermatologa, zwłaszcza w sytuacji gdy leczenie jest długotrwałe. Zbyt duże stężenie tego składnika w kosmetyku mogłoby niekorzystnie wpłynąć na cerę i przynieść odwrotny do zamierzonego efekt lub osłabić działanie innych preparatów.
Aloes leczy od środka: właściwości medyczne
Chińska Farmakopeja autorstwa Li Shih-Shen uznaje aloes za jedną z roślin o najlepszych właściwościach medycznych i nazywa go "lekarstwem harmonii".
- Medyczne właściwości aloesu (np. łagodzenie stanów zapalnych i bólu, redukcja obrzęków, leczenie owrzodzeń) są dobrze znane już od czasów starożytnych - mówi Katarzyna Tyborowska. - Historia aloesu jest pełna faktów, przesłań i legend. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali aloes zarówno w charakterze leczniczym, jak i kosmetycznym - dodaje ekspertka. Aloes ma dobroczynny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również kondycję organów wewnętrznych. Regularnie spożywany sok z aloesu znacznie wpływa na podniesienie odporności, wspomaga procesy oczyszczania nerek, wątroby, a także jelit. Aloes poprawia również krążenie krwi i obniża poziom złego cholesterolu.
Aloes w kosmetykach jest skuteczny
Aloes dzięki swoim właściwościom jest interesującym składnikiem, zwłaszcza dla producentów kosmetyków. Ze względu na zdolność nawilżania naskórka często stanowi składnik kremów nawilżających. Obecnie coraz większą popularność zyskują produkty z aloesu o konsystencji żelu, przypominające całkowicie naturalną substancję pozyskiwaną wprost z liści rośliny. Kremy z aloesem świetnie nawilżają skórę, dodają jej blasku i nadają zdrowy wygląd.
- W aplikacjach kosmetycznych aloes jest bardzo często stosowany właśnie ze względu na swoje działanie nawilżające i łagodzące - potwierdza Katarzyna Tyborowska. - Dużą popularnością cieszą się żele aloesowe zalecane zwłaszcza po opalaniu - stosowane na poparzenia słoneczne. "Polisacharydowe kleje" są higroskopowe - chłoną i zatrzymują wodę w określonych warunkach, co czyni je bardzo skutecznymi składnikami nawilżającymi. Wegańskie kosmetyki aloe vera naszej firmy działają nawilżająco, łagodząco i odświeżająco. Polecane są głównie do skóry przesuszonej i podrażnionej - dodaje ekspertka. - nawilża - zapobiega utracie wody z naskórka, wygładza skórę i uelastycznia ją
- łagodzi i działa przeciwzapalnie - doskonale sprawdza się np. po opalaniu
- działa antybakteryjnie - doskonale pielęgnuje skórę trądzikową
- regeneruje i bardzo silnie nawilża skórę
Jeżeli masz cienką i suchą skórę skłonną do podrażnień i zaczerwienień, powinnaś włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z dodatkiem aloesu.
Regularne stosowanie aloesu zwalczy problem złuszczania z powodu wysuszenia i uczucia nadmiernego ściągnięcia skóry. Żel lub krem z aloesem warto stosować po opalaniu lub długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych - zaczerwieniona i podrażniona przez słońce skóra potrzebuje ochłody i ukojenia - żel aloesowy, szczególnie schłodzony w lodówce, przyniesie natychmiastową ulgę i pomoże o wiele szybciej przywrócić cerę do normalności.
Przeczytaj także:
Aloes dla zdrowia i urody. Kiedy warto go stosować
Żel z aloesu - produkt wszechstronny
Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów uniwersalnych z wykorzystaniem soku z aloesu. Najpopularniejszy jest
żel aloesowy - wszechstronny kosmetyk, który można stosować na wiele sposobów w codziennej pielęgnacji cery, całego ciała i włosów. Jego największą zaletą są właściwości kojące.
Aloes ma również właściwości rozjaśniające skórę, dlatego też produkty zawierające wyciąg z aloesu stosuje się w celu wybielenia blizn, przebarwień, a także rozstępów. Sprawdza się również jako produkt łagodzący np. po depilacji.
- po opaleniu lub goleniu oraz pod oczy (niweluje cienie i obrzęki)
- pod krem nawilżający - wzmocni jego działanie oraz jako bazę pod makijaż
- na suche i łamliwe włosy, na skórę głowy (w przypadku łupieżu suchego)
- jako maseczka nawilżająca do twarzy oraz jako zamiennik balsamu do ciała
- Oprócz działania łagodzącego aloes wykazuje także działanie głęboko nawilżające. Zawarte w nim antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry - mówi Martyna Kalinowska. - Warto pamiętać, że żele aloesowe to wielozadaniowe kosmetyki, które z powodzeniem możemy aplikować zarówno na skórę twarzy, jak i ciała, a nawet włosy!
Aloes na włosy
Czy wiesz, że
aloes fantastycznie zwalcza problemy z włosami i świetnie wpływa na ich kondycję i wygląd? Przede wszystkim wpływa zbawiennie na wzrost włosów. Aloes usuwa ze skóry głowy martwe komórki, a tym samym "toruje drogę" włosom do wzrostu w zdrowym i odżywczym środowisku. Nakładaj aloes na skórę głowy tak często, jak to możliwe, a szybko zobaczysz wspaniałe efekty.
Masz kłopot z łupieżem?
Aloes jest często stosowany w kosmetykach do włosów ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Usuwa nadmiar sebum ze skóry głowy i zwalcza bakterie. Ponadto zastosowany w kosmetykach do włosów aloes wygładza i nabłyszcza łodygę. Doskonale sprawdza się również w formie żelu jako wstęp do zabiegu olejowania włosów.