• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

7 sezonowych warzyw. Co warto jeść latem?

Joanna Stolp
4 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (5)
Sezonowe warzywa nie tylko mają największą gęstość odżywczą, ale są przede wszystkim zdrowsze, ponieważ nie są długo przechowywane. Sezonowe warzywa nie tylko mają największą gęstość odżywczą, ale są przede wszystkim zdrowsze, ponieważ nie są długo przechowywane.

Lato to najlepszy czas na delektowanie się smakiem i czerpanie korzyści z wartości odżywczych sezonowych warzyw. Dzięki nim możemy zapewnić sobie optymalną ilość minerałów, witamin i błonnika w codziennej diecie. Sezonowe warzywa są także ważnym źródłem antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami i m.in. opóźniają procesy starzenia.



Jesz sezonowe warzywa?

Sezonowe warzywa nie tylko mają największą gęstość odżywczą, ale są przede wszystkim zdrowsze, ponieważ nie są długo przechowywane - okres od chwili zerwania do ich zjedzenia jest stosunkowo krótki. Oto siedem warzyw, których nie powinno zabraknąć w letnim menu.

Pomidory



Trudno wyobrazić sobie lato bez soczystych, aromatycznych i dojrzewających w słońcu pomidorów. Najlepiej smakują na surowo jako dodatek do kanapek lub surówek. Od lipca do października warto włączyć je do swojego menu, ponieważ są doskonałym źródłem witaminy C, A i E, potasu, likopenu oraz innych przeciwutleniaczy.

- Likopen, który nadaje pomidorom ich charakterystyczną czerwoną barwę, jest związany z redukcją ryzyka niektórych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i wybrane rodzaje chorób nowotworowych - mówi Mirosław Olejniczak, dietetyk z Twój Cel.
Trudno wyobrazić sobie lato bez soczystych, aromatycznych i dojrzewających w słońcu pomidorów i chłodnych, orzeźwiających ogórków. Trudno wyobrazić sobie lato bez soczystych, aromatycznych i dojrzewających w słońcu pomidorów i chłodnych, orzeźwiających ogórków.

Ogórki



Chłodne i orzeźwiające ogórki są idealnym warzywem na upalne lato. Mimo że dostępne są w sklepach cały rok, to w te wakacyjne miesiące smakują jak nigdy. Są niskokaloryczne, bogate w wodę i błonnik, dzięki czemu sprzyjają właściwemu nawodnieniu i utrzymaniu prawidłowej przemiany materii. Ogórki są również źródłem witamin, takich jak: witamina K i C.

Idealny na upalne dni - orzeźwiający chłodnik Idealny na upalne dni - orzeźwiający chłodnik

Bób



Bób jest cennym źródłem białka roślinnego i błonnika pokarmowego, dlatego świetnie syci, mimo że nie zawiera zbyt dużo kalorii. W 100 gramach zawiera zaledwie 87 kalorii, a także aż 40 proc. dziennego zapotrzebowania na foliany. Ich niedobór może skutkować wadami cewy nerwowej płodu, co jest istotne dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, makaronu czy zupy.


Fasolka szparagowa



Fasolka szparagowa zawiera witaminę B, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz witaminy A, która wpływa na poprawę wzroku i odporności. Jest także ważnym źródłem magnezu - w 100 gramach fasolki znajduje się 25 mg magnezu, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i może zapobiegać zaburzeniom pracy serca.

Kalafiory są bogate w witaminy C i K, kwas foliowy i błonnik, a brokuły zawierają kaempferol z grupy flawonoidów. Kalafiory są bogate w witaminy C i K, kwas foliowy i błonnik, a brokuły zawierają kaempferol z grupy flawonoidów.

Kalafiory



Nie sposób wyobrazić sobie letniego menu bez kalafiora. To bogate w witaminy C i K, kwas foliowy i błonnik warzywo możemy spożywać na wiele sposobów: gotowane, zapiekane lub grillowane. Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do zup czy sałatek.


Brokuły



Brokuły zawierają kaempferol z grupy flawonoidów, który działa przeciwzapalnie i zapobiega występowaniu alergii. Są także bogate w witaminy K i A, które wspierają wchłanianie witaminy D, która latem dociera do naszego organizmu przez skórę.

- Sezonowe warzywa, takie jak: brokuły, szpinak czy kalarepa, są pełne fitoskładników, witamin i minerałów, które wpływają na różnorodne aspekty zdrowia, w tym przeciwdziałanie procesom zapalnym i prewencję chorób przewlekłych - mówi Michał Malinowski, dietetyk i psycholog.
Sezon na czereśnie. Dlaczego warto je jeść? Sezon na czereśnie. Dlaczego warto je jeść?

Bakłażany



Bakłażany mają wyjątkową konsystencję i smak. Zawierają niewiele kalorii i są bogate w błonnik.

- Zawierają również przeciwutleniacze, takie jak antocyjany, które mają działanie przeciwzapalne i mogą pomagać w ochronie serca - dodaje Mirosław Olejniczak.

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Ja zawsze czekam na bób. Uwielbiam. Jak byłem dzieckiem to u babci na działce zawsze zjadałem groszek i ogórki gruntowe w olbrzymich ilościach.

    • 13 2

  • Mam pytanie. (3)

    Stwierdzono wirus ptasiej grypy w surowym mięsie drobiu - kurczakach. W sklepach mięsnych obok drobiu sprzedaje się wędliny. Czy to jest bezpieczne dla nas ludzi. Wirus ginie w temp. +70 stopni. Wędlin nie przetwarzamy po zakupie w tej temperaturze spożywamy je takie jakie są.

    • 7 2

    • słuszne pytanie, wystarczy nie zachowanie procedur.

      • 4 1

    • Jak to jest możliwe, że na samo podejrzenie wirusa

      ptasiej grypy, wybija się całe stada. A tutaj wirus ptasiej grypy przedostaje się do handlu. Pierwsze reagują koty. Jak działają służby kontrolujące żywność. Skąd zawirusowane kurczaki znalazły się w handlu. Kto za to odpowiada.

      • 2 1

    • Ale w kurczakach z Podlasia ! Czyli te kurczaki zagrodowe . Wędliny są bardzo , badane przez sanepid i można je swobodnie konsumować .

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane