• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

40 proc. mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne

Piotr Kallalas
7 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego cały czas budzą obawy u pacjentów. Tymczasem kolonoskopia szczególnie zalecana u osób, które ukończyły 55 lat, to często szansa na przedłużenia życia. Badania endoskopowe przewodu pokarmowego cały czas budzą obawy u pacjentów. Tymczasem kolonoskopia szczególnie zalecana u osób, które ukończyły 55 lat, to często szansa na przedłużenia życia.

- Podczas badań u 5-10 proc. pacjentów wykrywamy zmiany patologiczne kierowane do pogłębionej diagnostyki - mówi Marek Białonoga, zastępca dyrektora Copernicus Profilaktyka. Rozmawialiśmy o odwiecznym problemie zgłaszania się na badania przesiewowe, który przez epidemię koronawirusa jest szczególnie odczuwalny.



Czy korzystasz z badań profilaktycznych?

Dopiero w momencie poprawy sytuacji epidemiologicznej, możemy zwrócić uwagę na inne konsekwencje pandemii. Do nich należy właśnie przerwa w badaniach profilaktycznych.

Marek Białonoga, zastępca dyrektora Copernicus: Jest to na pewno duży problem, ponieważ w czasie pandemii wiele podmiotów medycznych wstrzymało swoją działalność, a wiele osób przestało się badać. Akurat w naszym ośrodku podjęliśmy decyzję o utrzymaniu programów, jednak sami pacjenci mieli i mają obawy związane z ryzykiem zakażenia, pomimo tego, że ośrodki są w pełni zabezpieczone. Wiąże się to również z wydłużeniem czasu między przyjęciami pacjentów, jednak gwarantuje ochronę zarówno osobom zgłaszającym się, jak i pracownikom. Mówimy o profilaktyce, do której przekonujemy od lat, a teraz musimy niejako na nowo odbudować tą świadomość.

O jakim spadku mówimy?

Z naszych wyliczeń wynika, że obecnie na badania zgłasza się nawet o 40 proc. mniej pacjentów.

Jakie będą tego konsekwencje?

Na pewno nie będziemy tego obserwować w perspektywie krótkoterminowej, jednak za jakiś czas może to skutkować pojawieniem się nowotworów w bardzo zaawansowanych stadiach, których po prostu nie wykryliśmy na wczesnym etapie. Wykrycie zmian patologicznych na początku choroby oczywiście daje o wiele lepsze rokowania i możliwości terapeutyczne. Ogólnie podczas badań u 5-10 proc. pacjentów wykrywamy zmiany patologiczne kierowane do pogłębionej diagnostyki.

Dlaczego w naszym kraju cały czas jest niska zgłaszalność na badania?

Wydaje mi się, że z dwóch powodów. Przede wszystkim mówimy o braku edukacji na wczesnym etapie życia. W większości zachodnich krajów dzieci uczą się o profilaktyce w szkole i wiedzą, że jest to coś dobrego - korzystnego. Drugą kwestią są sprawy światopoglądowe. Pewne osoby cały czas mają opory przed kontaktem z lekarzem, a idąc dalej przed badaniem - np. szczególnie badaniem kolonoskopowym.

Nasze ośrodki nie różnią się pod względem zaawansowania od tych w innych krajach, więc wszystko pozostaje po stronie pacjenta. Porównując z krajami skandynawskimi, gdzie zgłaszalność sięga 90 proc., u nas mówimy o 40-60 proc. w przypadku np. cytologii, a w przypadku kolonoskopii jest gorzej. Nie da się ukryć, że na zgłaszalność wpływa również miejsce zamieszkania i bliskość ośrodka.

Copercnius właśnie będzie podsumowywał dwa projekty.

Właśnie zakończyliśmy dwa duże programy profilaktyczne - badań kolonoskopowych i cytologicznych. Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas, jednak mogę powiedzieć, że na 8,2 tys. przebadanych kobiet - 500 osób skierowaliśmy na pogłębioną diagnostykę. W przypadku programu raka jelita grubego wykonano 5603 kolonoskopie. Nawet jeśli takich osób byłoby mniej to i tak warto, ponieważ prawdopodobnie ratujemy komuś życie. Dodatkowo z treściami edukacyjnymi trafiliśmy do około 12 tys. kobiet w tematyce raka szyjki macicy i około 7500 osób w zakresie profilaktyki raka jelita grubego. Tu warto podkreślić, że badania cytologiczne powinny odbywać się co trzy lata, a w przypadku badania kolonkoskopowego co 10 lat.

Prowadzimy również badania pod kątem raka piersi dla kobiet po 50 roku życia. Na regularne badania mammograficzne powinny zgłaszać się kobiety w wieku od 50 do 65 roku życia. Natomiast chcę zaznaczyć, że w strukturach Copernicusa znajduje się też Breast Cancer Unit, gdzie profilaktyką są objęte kobiety bez względu na wiek.

Na jakie inne programy mogą liczyć mieszkańcy?

Obecnie prowadzimy program rehabilitacji kardiologicznej dla grupy osób aktywnych zawodowo ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia - www.radynauklady.pl . Startujemy również z programem "Priorytet Kręgosłup" dla osób pracujących w pozycjach wymuszonych - zarówno przy biurku, jak i na zewnątrz, którzy mają problemy z kręgosłupem. Natomiast zarówno profilaktyka jelita grubego, raka piersi, jak oraz raka szyjki macicy będzie u nas dalej kontynuowana i to pomimo zakończenia programów.

Miejsca

Opinie (71) 4 zablokowane

  • :(

    I to Copernicus się wypowiada? program "zdrowy kręgosłup" ?? właśnie u nich do neurochirurga - czas oczekiwania 3 lata :(

    • 1 0

  • (2)

    Jak robić badania skoro nawet do okulisty nie można się dostać. Próbuję od trzech miesięcy i dwa dni temu usłyszałam, że nie ma miejsc do końca grudnia. Pozostają tylko drogie wizyty prywatne. To się nazywa poprawa dostępu do specjalistów

    • 17 1

    • Proszę sobie wyguglować "informator o terminach leczenia NFZ"

      ... lub coś podobnego i nie pisać głupot. Nie wszystkie terminy w informatorze są zgodne z prawdą bo potem dzwonisz i okazuje się, że termin już zajęty ale na pewno nie ma takiej sytuacji, że w całym Gdańsku nie ma okulisty na NFZ w terminie 2-3 miesięcy.

      Czasami trzeba się przejść do okulisty gdzie indziej a nie tam gdzie najbliżej. Co do innych specjalistów jest podobnie.

      Też nie każda dolegliwość wymaga od razu Bóg wie jakiego specjalisty do którego jest kolejka na dwa lata.

      Czasem warto zapłacić prywatnie, czasem nie.

      • 1 5

    • ze strony NFZ-pierwsze z brzegu.. także nie płacz, zamknij fejsa i zadzwoń do przychodni

      poradnia okulistyczna

      grupowa praktyka lekarska "VIS-med słupsk" s.c. bożena sitkiewicz, halina żabińska
      poradnia okulistyczna 48
      słupsk, jana pawła ii 1/24,47,48

      +48 598 468 638
      Pierwszy wolny termin
      (stan na 30.06.2021 r.):
      30.06.2021 r.

      indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska krystyna wojszkun

      poradnia okulistyczna

      sztum, reja 12

      Telefon:(055)640 62 40

      Pierwszy wolny termin
      07.07.2021 r.):

      szpital specjalistyczny w kościerzynie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

      kościerzyna, a. piechowskiego 36

      Telefon:(058)686 01 00

      Pierwszy wolny termin
      08.07.2021 r.):

      :poradnia okulistyczna

      poradnia okulistyczna
      :ustka, mikołaja kopernika 22

      Telefon:+48 598 145 358

      Pierwszy wolny termin
      06.07.2021 r.):

      niepubliczny zakład opieki zdrowotnej "OCUL-MED" poradnia okulistyczna

      Nazwa miejsca udzielania świadczeń :poradnia okulistyczna

      :pruszcz gdański, grunwaldzka 25

      Telefon:(058)683 50 01

      Pierwszy wolny termin
      08.07.2021 r.):

      • 0 1

  • Stworzyć dobrowolne składki zdrowotne.

    NFZ to już trup

    • 0 1

  • Problem jest nawet z morfologią.

    Cytologia ,której trafność wynosi ok. 60% to ponury żart. Na świecie wykonuje się cytologię płynną. Wiele badań nie mieści się w tzw. koszyku lekarza POZ ,itd itd

    • 2 0

  • najpierw chodzę do dr Google

    on wie najlepiej co mi jest

    • 0 0

  • Wow ale tu bzdury piszecie. W jakim celu ??

    • 1 0

  • Rehabilitacja

    Rok czasu czekam na rehabilitacje, miałam mieć w sierpniu, jednak jak się wczoraj dowiedziałam zostanie przesunięta za 3 miesiące lub więcej z powodu pandemii. Szkoda słów...

    • 0 0

  • ProfilaktycznaOna

    Wszystko fajnie,tylko nikt nie mowi o tym,że jest problem z dostaniem się do lekarza-specjalisty.Przypadek z UCK w Gdańsku z lipca br.-czekam 6 mc-y na wizytę,następnie jest ona przekładana na inny termin z powodu nieobecności lekarza,a gdy już biorę urlop(wizyty odbywają się wyłącznie w godzinach,gdy każdy zdrowy i zdolny do pracy obywatel pracuje),aby stawić na się na długo wyczekiwanej wizycie,na miejscu okazuje się,że...lekarza jednak dziś nie będzie.I tak oto działa profilaktyka i zapobieganie poważnym chorobom.Serdecznie współczuję pacjentom onkologicznym w Trójmieście,ponieważ widzę,jak są traktowani i lekceważeni.

    • 3 0

  • uważam że

    jeśli ktoś chce to te badania zrobi, mnie też namawiać nie trzeba, podstawowe robię co roku a w tym roku to już moja druga cytologia bo chciałam sprawdzić jaki będzie wynik po kuracji papilocare którą miałam na hpv, oczywiście musiałam zrobić ją prywatnie bo na nfz raz na 3 lata przysługuje :(

    • 0 0

  • mammografia

    Dzisiaj chciałam zapisać się na mammografię z programu dla kobiet po 50 roku życia. Wisiałam ponad godzinę na telefonie. W końcu, gdy dodzwoniłam się, pani rejestratorka przekazała mi, że ten numer 58 727 01 30 obsługuje pacjentów na mammografię i prywatne testy na covid -19.To wszystko tłumaczy, ale skandalem jest, żeby pacjent czekał ponad godzinę na zapisanie się na badanie profilaktyczne.Dodam, że linię obsługuje jedna osoba.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane