• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zespół cieśni nadgarstka: jak zapobiegać, jak leczyć?

Ilona Raczyńska
26 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania.

Nieprzyjemne mrowienie dłoni, skurcze w trakcie pracy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu, problemy z chwytaniem, a w efekcie upuszczanie przedmiotów. Takie objawy mogą być przyczyną przewlekłej dolegliwości - zespołu cieśni nadgarstka, czyli CTS.



Czy podczas pracy miewasz bóle w okolicach nadgarstka?

- Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn - mówi Marcin Goczewski, specjalista USG z przychodni Sono-Expert. - Predysponowane do występowania objawów chorobowych są osoby pracujące na komputerze, piszące, grające na instrumentach muzycznych.

Tu znajdziesz trójmiejskie gabinety chirurgiczne.

Ta choroba cywilizacyjna powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Wskutek powtarzalnych ruchów ręki, np. podczas pracy fizycznej lub przy komputerze, dochodzi do zmian chorobowych i przeciążeniowych, a w konsekwencji do ucisku na nerw i jego dysfunkcji.

- Powoduje to wystąpienie objawów klinicznych: drętwienia palców zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy (kciuk, wskaziciel, palec środkowy i połowa palca serdecznego), dolegliwości bólowych ręki często promieniujących na przedramię - mówi Jarosław Kabuła, ortopeda, chirurg ręki z Rehasport Clinic. - Za charakterystyczne dla tego zespołu uważa się incydenty bólowe pojawiające się w nocy lub bardzo wczesnym rankiem, uniemożliwiające osobie chorej wysypanie się. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do obniżenia czucia na opuszkach palców, co upośledza chwyty precyzyjne - trudno pozapinać guziki koszuli, zebrać drobne z lady, nawlec igłę. Spada także wydolność mięśni ręki (kłopoty z dłuższą pracą precyzyjną, np. obieranie ziemniaków, dłuższa rozmowa przez telefon - konieczność przekładania przedmiotu z ręki do ręki, opuszczania kończyny w dół). Zazwyczaj dopiero w zaawansowanych postaciach dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka i upośledzenia jego opozycji.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także sytuacje zatrzymujące wodę w organizmie, prowadzące do obrzęków, np. ciąża, menopauza, niedoczynność tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.

Jeśli objawy trwają od dłuższego czasu i są bardzo dokuczliwe, a badania potwierdzą postępujące zmiany chorobowe, wówczas chirurg przeprowadza operację otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

-Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka, aby przez to zmniejszyć ucisk na nerw - tłumaczy Jarosław Jankowski, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii Clinica Medica, gdzie takich zabiegów wykonuje się kilka tygodniowo. - Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji. Zabieg ten nie naprawia samego zmienionego chorobowo nerwu, lecz umożliwia jego wyleczenie.

Ale operacja wcale nie musi być koniecznością. Po jednorazowym przeforsowaniu ręki i pierwszych dolegliwościach skuteczny może okazać się po prostu odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Pomocny jest także usztywniacz, który utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji podczas pracy w dzień lub w trakcie snu. Nie należy jednak nosić go zbyt często w dzień, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni ręki.

- W początkowym okresie można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz leczenie farmakologiczne przeciwzapalne i przeciwbólowe, które spowalniają postępowanie procesu chorobowego - wyjaśnia Jarosław Jankowski.

Szukasz gabinetu ortopedycznego? Skorzystaj z naszego katalogu.

Do specjalisty warto udać się, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Wczesna reakcja oraz odpowiednio postawiona diagnoza to bardzo ważna kwestia w tym schorzeniu. Bo w przypadku nieleczonego cts, bądź przedłużania terapii zachowawczej przy postępujących objawach może dojść do nieodwracalnego obumarcia nerwu.

- W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka - ich odbudowa nawet po zabiegu nie zawsze się udaje - dodaje Jarosław Kabuła. - Nawet po zabiegu operacyjnym siła chwytu często jest słabsza niż przed rozpoczęciem się schorzenia.

Jak zapobiegać?
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Warto zwrócić uwagę na:
- obserwowanie i korygowanie biomechaniki swojego ciała
- używanie ergonomicznej klawiatury
- podpieranie nadgarstków na wygodnej podkładce podczas pracy myszką komputerową
- przerwy w pisaniu na klawiaturze lub długopisem
- natychmiastowe przerywanie czynności, które sprawiają ból
- pracę naprzemiennie prawą i lewą ręką w trakcie wykonywania powtarzalnych czynności
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- nieobciążanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ramion, szyi
- trzymanie łokci blisko tułowia
- utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Miejsca

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

  • po zabiegu cieśni nadgarstka

    Jestem 12 dni po zabiegu prawej ręki, narazie jestem przerażona , bo to wszystko jeszcze "świeże". Ale odczuwam jeszcze bol, dretwieja mi palce i są zimne / jakby krew nie dochodziła /. Zawsze trzeba mieć nadzieję, że wszystko bedzie dobrze, czas leczy rany - zobaczymy! Pozdrawiam

    • 0 2

  • mrowienie w dłoniach

    Chodzę na yogę i aquaerobic, nie pomaga.

    • 0 0

  • zadowolona (1)

    Miałam 2 lata temu operację obu dłoni we Wrocławiu ,jestem bardzo zadowolona ,ból ustał.Przed operacją ból niesamowity w nocy,brak czucia itd.Polecam operację, zabiegi pomagają na krótko. Nie nakręcajcie się!

    • 0 0

    • zcn

      Witam
      Jeżeli można spytać, gdzie miała Pani zabieg?

      • 0 0

  • Ciekawy z problemem (1)

    Witam,mam pytanie do wszystkich,jaki to jest ból,ponieważ mam problem w obu nadgarstkach ale tylko w nocy i gdy śpię nie czuję dłoni aż mnie środkowe palce bolą. Zawsze myślałem że to zespół cieśni nadgarstka lae nie mam problemów z tym w dzień i gdy pracowałem lekko a teraz mam pracę fizyczną i noce są tragiczne. Co to może być i czy to jest zespół cieśni nadgarstka?

    • 4 0

    • Moze, badanie UsG

      • 0 0

  • Po operacji

    Ja miałem zabieg tydzień temu w piątek po zabiegu nie wypiłem ani jednej tabletki przeciw bólowej.Jak na razie jest ok palce nie cierpną i bez bólu nimi poruszam i chwytam lekkie przedmioty.

    • 4 0

  • Po zabiegu.

    Jestem rok po zabiegu prawej ręki na cieśń nadgarstka.Zabieg został wykonany wzorcowo w Miliczu na oddziale ortopedycznym.Druga ręka też ma być operowana . Ale tylko w tym szpitalu i na tym oddziale.Lekarze rewelacyjni,pielęgniarki i cały personel super.Jak nie u nas w kraju.Atmosfera,podejście do pacjenta niespotykane.I NIE PRYWATNIE TYLKO NA NFZ.

    • 2 0

  • Operacja cieśni nadgarstka (1)

    Rok temu miałam operację cieśni nadgarstka prawej dłoni, którą wykonał neurochirurg w Rzeszowie. Wszystkie bóle ustąpiły i 8 dni temu miałam zabieg drugiej ręki, i jestem bardzo zadowolona. Czytałam opinie na tej stronie i myślę, że jeżeli ktoś narzeka na brak poprawy, to oznacza to,że miał źle zrobione odbarczenie nerwu pośrodkowego i należy poddać się operacji, ale u neurochirurga. Mnie przestrzegano przed chirurgami i ortopedami, dlatego z refundacją NFZ-tu udałam się do przychodni, do neurochirurga. Za nic nie płaciłam.
    Lekarze mówili mi,że innego sposobu wyleczenia cieśni nie ma, jak tylko operacyjnie. Ja miałam takie bóle i drętwienia, że naprawdę coraz ciężej mi się z tym żyło. Moja mama nie zoperowała we właściwym czasie i teraz nawet guzika sama nie zapnie, a ręka ją boli i ma zapadniętą.

    • 5 1

    • Witam bardzo proszę o podanie nazwy przychodni lub nazwiska lekarza. własnie dziś się dowiedziałem ze i mnie dotyczy ten problem a jestem mieszkańcem Rzeszowa. Pozdrawiam.

      • 1 0

  • CTS choroba zawodowa

    Nie leczona cieśń może doprowadzić do niedowładu ale to już skrajność. Jak zaczynają wypadać przedmioty z rąk to już tylko zabieg operacyjny. Tutaj pełen opis:Nie leczona cieśń może doprowadzić do niedowładu ale to już skrajność. Jak zaczynają wypadać przedmioty z rąk to już tylko zabieg operacyjny. Tutaj pełen opis: emg-neurolog.pl/pages/pracownia-emg/index.php?bookmark=2&artykul=zespol-ciesni-nadgarstka-cts . Jedynym badaniem w pełni stwierdzającym cieśń jest EMG (najlepiej na nowszych aparatach, bo nie używają igieł).
    Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą zawodową!

    • 5 0

  • ciesn

    Dretwieja mi obie dlonie nic nie moge zrobic bo ich prawie nie czuje,
    nawet najprostrzych czynnosc .Bylm u lekarza ale wszedzie trzeba miesiacami czekac.reumatolog neurolog ,A nie rozumi,a jak to boli. M.B

    • 0 0

  • m.

    Jestem 21 dni po zabiegu na prawą rękę ,szew się zrasta prawidłowo ale teraz zamiast drętwienia tak bolą mnie stawy, że tabletki z wielbłądem mało pomagają i dobieram inne przeciw bólowe i zapalne , z tego mam taką korzyść że od wychodka lepiej nie odchodzić. Lekarz powiedział że mam reumatyzm i do reumatologa wysłał .zobaczymy co dalej ,tylko prywatnie idzie się dostać w miarę szybko bo na Kasę to 2 lata czekania.pozdrawiam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane