• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zespół cieśni nadgarstka: jak zapobiegać, jak leczyć?

Ilona Raczyńska
26 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania.

Nieprzyjemne mrowienie dłoni, skurcze w trakcie pracy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu, problemy z chwytaniem, a w efekcie upuszczanie przedmiotów. Takie objawy mogą być przyczyną przewlekłej dolegliwości - zespołu cieśni nadgarstka, czyli CTS.



Czy podczas pracy miewasz bóle w okolicach nadgarstka?

- Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn - mówi Marcin Goczewski, specjalista USG z przychodni Sono-Expert. - Predysponowane do występowania objawów chorobowych są osoby pracujące na komputerze, piszące, grające na instrumentach muzycznych.

Tu znajdziesz trójmiejskie gabinety chirurgiczne.

Ta choroba cywilizacyjna powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Wskutek powtarzalnych ruchów ręki, np. podczas pracy fizycznej lub przy komputerze, dochodzi do zmian chorobowych i przeciążeniowych, a w konsekwencji do ucisku na nerw i jego dysfunkcji.

- Powoduje to wystąpienie objawów klinicznych: drętwienia palców zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy (kciuk, wskaziciel, palec środkowy i połowa palca serdecznego), dolegliwości bólowych ręki często promieniujących na przedramię - mówi Jarosław Kabuła, ortopeda, chirurg ręki z Rehasport Clinic. - Za charakterystyczne dla tego zespołu uważa się incydenty bólowe pojawiające się w nocy lub bardzo wczesnym rankiem, uniemożliwiające osobie chorej wysypanie się. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do obniżenia czucia na opuszkach palców, co upośledza chwyty precyzyjne - trudno pozapinać guziki koszuli, zebrać drobne z lady, nawlec igłę. Spada także wydolność mięśni ręki (kłopoty z dłuższą pracą precyzyjną, np. obieranie ziemniaków, dłuższa rozmowa przez telefon - konieczność przekładania przedmiotu z ręki do ręki, opuszczania kończyny w dół). Zazwyczaj dopiero w zaawansowanych postaciach dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka i upośledzenia jego opozycji.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także sytuacje zatrzymujące wodę w organizmie, prowadzące do obrzęków, np. ciąża, menopauza, niedoczynność tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.

Jeśli objawy trwają od dłuższego czasu i są bardzo dokuczliwe, a badania potwierdzą postępujące zmiany chorobowe, wówczas chirurg przeprowadza operację otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

-Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka, aby przez to zmniejszyć ucisk na nerw - tłumaczy Jarosław Jankowski, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii Clinica Medica, gdzie takich zabiegów wykonuje się kilka tygodniowo. - Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji. Zabieg ten nie naprawia samego zmienionego chorobowo nerwu, lecz umożliwia jego wyleczenie.

Ale operacja wcale nie musi być koniecznością. Po jednorazowym przeforsowaniu ręki i pierwszych dolegliwościach skuteczny może okazać się po prostu odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Pomocny jest także usztywniacz, który utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji podczas pracy w dzień lub w trakcie snu. Nie należy jednak nosić go zbyt często w dzień, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni ręki.

- W początkowym okresie można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz leczenie farmakologiczne przeciwzapalne i przeciwbólowe, które spowalniają postępowanie procesu chorobowego - wyjaśnia Jarosław Jankowski.

Szukasz gabinetu ortopedycznego? Skorzystaj z naszego katalogu.

Do specjalisty warto udać się, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Wczesna reakcja oraz odpowiednio postawiona diagnoza to bardzo ważna kwestia w tym schorzeniu. Bo w przypadku nieleczonego cts, bądź przedłużania terapii zachowawczej przy postępujących objawach może dojść do nieodwracalnego obumarcia nerwu.

- W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka - ich odbudowa nawet po zabiegu nie zawsze się udaje - dodaje Jarosław Kabuła. - Nawet po zabiegu operacyjnym siła chwytu często jest słabsza niż przed rozpoczęciem się schorzenia.

Jak zapobiegać?
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Warto zwrócić uwagę na:
- obserwowanie i korygowanie biomechaniki swojego ciała
- używanie ergonomicznej klawiatury
- podpieranie nadgarstków na wygodnej podkładce podczas pracy myszką komputerową
- przerwy w pisaniu na klawiaturze lub długopisem
- natychmiastowe przerywanie czynności, które sprawiają ból
- pracę naprzemiennie prawą i lewą ręką w trakcie wykonywania powtarzalnych czynności
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- nieobciążanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ramion, szyi
- trzymanie łokci blisko tułowia
- utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Miejsca

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

  • CTS

    Artykuł o Zespole Cieśni
    ...."skutkami nieleczonego i zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka są niedowład i zanik mięśni dłoni...."
    http://www.emg-neurolog.pl/zespol-ciesni-nadgarstka/

    • 1 0

  • Cieśń (1)

    Ja na zabieg pojechałem do Poznania do Kliniki Nadgarstka. NFZ kazał mi czekać 2 lata na zabieg, a nie mogłem utrzymać długopisu w ręce. Sam zabieg trwał z 20 minut i tego samego dnia wróciłem do domu.

    • 0 0

    • Ile kosztuje operacja

      • 0 0

  • Cieśnie (1)

    Z końcem stycznia miałam zabieg prawej dłoni, 24 lutego lewej dłoni. Okropnie było po 2 zabiegu, bo prawa jeszcze nie była sprawna, lewa to nie ma co mówić.Ale jest coraz lepiej.Jeszcze mam szwy na lewej dłoni ale robię już prawie wszystko.I jest z każdym dniem lepiej.Cieszę się że się zdecydowałam, potem jak już coś byłoby trwale uszkodzonego to nie ma zmiłuj

    • 0 1

    • Re: Cieśnie

      Witam, zabieg w szpitalu w Tczewie we wrześniu 2015, przyjazd rano-po zabiegu powrót do domu. Kontrola u tego samego lekarza w przychodni w Sopocie (3 razy) Jak do tej pory jest wszystko super - nie boli, palce nie drętwieją. Może normalnie zjeść obiad i się wyspać...
      Róbcie te zabiegi bo warto...

      • 0 0

  • Anonimowa ankieta

    Witam. Jestem studentką Pielegniarstwa. Pisze pracę magisterską na temat zespołu cieśni nadgarstka. Jeżeli jesteś po zabiegu operacyjnym to proszę o wypełnienie anonimowej
    ankiety.https://www.interankiety.pl/ankieta/pytania/61124
    Dziękuję :)

    • 0 0

  • metoda bp (1)

    Metoda BP jest alternatywą do operacji. Warto sobie o niej poczytać i zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

    • 2 0

    • Słyszałam o tej metodzie, ale jednak miałam musiałam mieć operacje. Dobrze, że chociaż znalazłam klinikę Handproject, która takie przypadki załatwia w tzw trybie jednego dnia.

      • 0 0

  • metoda BP - leczenie cieśni nadgarstka

    Poczytajcie sobie o leczeniu metodą BP przy zespole cieśni nadgarstka. Moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niż operacja.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane