• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urzędnicy sprawdzą, jak karmią szpitale

Elżbieta Michalak
2 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Śniadanie zaserwowane w jednym z norweskich szpitali. Cóż, nieco nam jeszcze brakuje... Śniadanie zaserwowane w jednym z norweskich szpitali. Cóż, nieco nam jeszcze brakuje...

Urząd Marszałkowski w Gdańsku zamierza sprawdzić, jak wygląda kwestia żywienia i na jakie posiłki mogą liczyć pacjenci pomorskich szpitali. Celem akcji ma być zmiana na lepsze - wyciągnięcie wniosków i polepszenie jakości żywienia w szpitalach naszego województwa.



Jedzenie szpitalne to często nieporozumienie. Daleko mu nie tylko do wytwornych smaków, ale, niestety, nawet do miana zjadliwego. To właśnie nad jakością żywienia w pomorskich szpitalach będą pochylać się trójmiejscy urzędnicy, apelując jednocześnie o pełen profesjonalizm w tym zakresie.

Jak oceniasz jedzenie szpitalne?

- Jestem po spotkaniu z osobami zajmującymi się nadzorowaniem żywienia w trójmiejskich szpitalach, które przedstawiły mi wyniki swoich badań, przeprowadzanych m.in. w UCK, w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie, Szpitalu w Tczewie i Wejherowie - mówi Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Były one poświęcone kwestii satysfakcji pacjentów z żywienia. Nie wykazały żadnych nieprawidłowości, ale pokazały, że wiele rzeczy w tym zakresie można, a nawet trzeba poprawić.

Czytaj również: Jak karmią w trójmiejskich szpitalach

Co należy zmienić w pierwszej kolejności? Przede wszystkim to, by diety były dobrze zbilansowane, odpowiednio kaloryczne, a posiłki różnorodne i uwzględniające zaleconą pacjentowi dietę. Okazuje się, że w tej chwili jest z tym bardzo różnie.

- Leżałam w szpitalu z podejrzeniem reakcji alergicznej na salicylany. Dopiero po dwóch tygodniach lekarz wpadł na to, że powinnam być na diecie, bo salicylany są w owocach, warzywach i ziołach - mówi Wioleta z Gdańska, która w szpitalach trójmiejskich przebywała prawie 2 miesiące. - Dostałam tzw. dietę aspirynową. Pierwsze śniadanie i co widzę... pomidor oraz sałata.

- Najlepsze śniadanie, jakie pamiętam, to jedno jajko i trzy kromki chleba - pisze pani Anna z Gdyni. - Chciałam nawet urządzić na oddziale konkurs pod hasłem "kto podzieli tak jajko, aby wystarczyło na trzy pajdy". Źle wspominam też jakość podawanych wędlin. To były najtańsze wyroby, w których było więcej chemii niż mięsa, o ile w ogóle było mięso. Jak to się ma do zdrowego żywienia, które zalecają lekarze?

Nieoceniona, po dzisiejszym spotkaniu z wicemarszałek, okazała się też pora posiłków oraz pomoc wolontariuszy, którzy mogliby odciążyć pielęgniarki i zadbać o nakarmienie starszych, mniej sprawnych pacjentów.

- Ludzie starsi, choćby z demencją, nie są w stanie samodzielnie zjeść, dlatego potrzeba pomocy ze strony wolontariatu opiekuńczego. Pierwsi wolontariusze działają już w Szpitalu Copernicus, a w Centrum Wolontariatu oraz Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku trwają szkolenia kolejnych - dodaje Hanna Zych-Cisoń. - Ważną rzeczą, na jaką zwrócono uwagę, są również pory posiłków - kolacja powinna być przesunięta z 17 na 18-19, tak by pomiędzy posiłkami nie było aż 16 godzin przerwy.

Wicemarszałek zwróciła też uwagę na konieczność wprowadzenia do szpitali edukacji żywieniowo-dietetycznej oraz obecność psychologów i dietetyków, którzy czuwaliby nad jakością posiłków i samopoczuciem pacjentów. - Mam nadzieję, że nasze szpitale na tyle poprawią swoje wyniki finansowe, że będą mogły zainwestować i konkurować między sobą jakością - dodaje.

Dyrektorzy szpitali trójmiejskich kwestię żywienia oceniają najczęściej pozytywnie, choć przyznają, że nad jakością posiłków wciąż muszą czuwać.

- Posiłki, jak w większości szpitali, dostarcza nam firma cateringowa, ale nad ich jakością, kalorycznością, różnorodnością czuwa dwóch naszych dietetyków - zauważa Lidia Kadłubańska, dyrektor Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. - Staramy się, by pacjenci byli zadowoleni, badamy ich opinie. Należy jednak pamiętać, że catering wprowadza pewne ograniczenia i nigdy nie zastąpi jedzenia domowego.

Wkrótce Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zorganizować ma konferencję poświęconą kwestii żywienia w szpitalach województwa pomorskiego. Ma ona rozpocząć rozmowy i działania zmierzające w kierunku poprawy obecnej sytuacji. Co z tego wyjdzie i skąd wziąć na to pieniądze - bo o nie najczęściej chodzi, a zdrowe i dobre jedzenie kosztuje, o czym sami możemy przekonać się podczas codziennych zakupów? Nie wiadomo, ale do konferencji pozostało jeszcze trochę czasu.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (165) 3 zablokowane

  • !!!

    Prywatyzacja szpitali, tym samym żywienia w nich.
    Obniżenie podatków.
    To jest odpowiedź na takie problemy.

    • 4 0

  • Nie słyszałem aby ktoś w szpitalu umarł z głodu. (1)

    Aż nie ma luksusów.

    • 1 5

    • Kim Ty jesteś człowieku?

      Jeśli lubisz jeść syf to proszę bardzo, życzę powodzenia. 3 kromki suchego białego chleba, kawałek masła i jedno jajko na śniadanie plus najpodlejsza czarna herbata bez cukru, na obiad pomyje z rozgotowanymi warzywami do tego paćka z makaronu, zwiędły liść sałaty i podeszwa w sosie z torebki, kolacja - powtórka ze śniadania z resztek, które zostały. Zachęcające menu?

      • 2 0

  • Urzędnicy sprawdzą, jak karmią szpitale

    Pacjenci/podatnicy/płatnicy przymusowego ubezpieczenia zdrowotnego życzą smacznego.

    • 5 0

  • Jakość to nie wszystko

    Byłem kiedyś z wizytą w szpitalu na zaspie i zauważyłem ,ze problem pojawia się dla tych co sa na końcu korytarza, bo jak panie porozdzielają miedzy personel żarcie to ci na końcu mają problem nie tylko z jakością a bardziej z ilością tego jedzenia. Tego biednego pacjenta kroi szpital na rózny sposób, Musi walczyć nie tylko o odpowiednia opieke nad nim ale również żeby przetrwać fizyczniem żeby muzyka pustego zoładka nie przeszkadzała spiącym na dyzurach po dyzurach lekarzom.

    • 2 0

  • Jedzenia BRAK!!!

    Spędziłam w Koperniku tylko 1,5 doby...ufff na szczęście. Pierwsza doba na czczo, no bo zabieg (dzień wcześniej z ograniczeniem...bez kolacji),ale jednak już na drugi dzień lekarz po porannym obchodzie zezwolił na posiłek,niestety 4 panie wraz ze mną, nie zostały wciągnięte na listę żywieniową. Do godz 14 (wypisano nas do domu) nie zaserwowano nam kompletnie nic. Ale za to pielęgniarka z nocnej zmiany miała ubaw po pachy, jak zobaczyła w mojej torbie puszkę tuńczyka...,,...no jak to w szpitalu nie karmią...przez 25 lat praktyki nikt nie zaskoczył ją własnym prowiantem..."...na szczęście doświadczenie ze świata sportów fitness nauczyło mnie, że awaryjnie zawsze coś należy mieć ze sobą, bo nigdy nie ma się pewności co do regularności posiłku...a w tym wypadku jego całkowitego braku prawie dwie doby. Pozdrawiam rudą pielęgniarkę ze zmiany z 12 na 13 września 2014 ODDZIAŁ CHIRURGII SZPITALA WOJEWÓDZKIEGO im.M.KOPERNIKA w GDAŃSKU.

    • 1 0

  • Bo My musimy być silni i zdrowi, choćby na skrobi, choćby na skrobi.

    Czego możemy oczekiwać po naszej chorej służbie zdrowia? Wszyscy przez tyle lat jesteśmy skazani na wręcz patologicznie chory system ochrony zdrowia. Lekceważony przez szpitale i wszystkie kontrole problem to wpływ braku higieny i niewłaściwego żywienia pacjentów na wzrost zakażeń wewnątrzszpitalnych. Te natomiast powodują wzrost śmiertelności pacjentów, ale także dodatkowe koszty ich leczenia w szpitalu. Z reguły placówki ochrony zdrowia przeznaczają na żywienie i utrzymanie czystości przeciętnie około 6 proc. wszystkich swoich wydatków. A to jak wiemy skutkuje takimi a nie innymi warunkami jakie mamy w szpitalach. Brud i nieapetyczne, głodowe porcje posiłków dla chorych to nasz standard. Bardzo daleko nam do standardow panujących w EU I nie sądzę aby to sie w najbliższych latach zmieniło. Jak żyć?, zapytała kiedyś pewna zrozpaczona kobieta naszego znanego polityka. Krótko! odpowiedział jej. Oto polityczne rozwiązanie problemów służby zdrowia.

    • 2 0

  • Zych - Cisoń

    Miejmy nadzieję, że ta Hrabina De Nędza, zostanie spuszczona razem ze swoim PO-wskim establishmentem do klopa historii. Jedna z tych, co odpowiadają za sytuację ochrony zdrowia w pomorskiem, nie posiadając kwalifikacji, jeno tylko namaszczenie partyjne. Wszakże posłanka Sawicka mówiła- "lody w służbie zdrowia będą kręcone". BTW - nie jestem zwolennikiem PIS. Tomaszek i babka, o pseudonimie artystycznym "Babka Kiepska".. Ciekawe, czemu w GCO Szpitala PCK w Gdyni (sp. z O. O.), jest tak cudownie, a jest tak źle??? Kolejki na 1.5 miesiąca. A miały byc tygodniowe. Pielęgniarki się zwalniają, zamiast zostawać w tym "raju", stawki najgorsze , oprócz a Paulo, anestezjolodzy tez maja w d*pie te "kokosy", wybierając inne szpitale. Warto, żeby organa kontroli, m.in. NIK, skontrolowały ten raj :)

    • 2 1

  • GCO (1)

    Szpitalik się sypie, ale najważniejsze złapać jarających szlugi.. A Babka kiepska nadal jara na potęgę na terenie szpitalika i jakoś wtedy nikt nie robi histerii z tego powodu.. Kto ich wybrał i obdarzył TAKIMI pensjami???! Z pozdrowieniami dla kumatych i tych, co wiedzą, ile można zaobić na takiej fanej posadzie.. A wielu wie, ile..

    • 2 0

    • A to polska właśnie

      Zostali wybrani przez samych swoich i przyjaciół.Lukratywne etaty nie dla obcych.

      • 1 0

  • Pytanie do Marszałka Województwa Pomorskiego

    Na ile moralne jest pobieranie monstrualnych apanaży, jak na szpitalne realia, prze zarząd szpitala??? Wobec długów, kosztów i braków chęci zatrudnienia dodatkowych pracownikow za GODZIWE PIENIĄDZE??? Za koszt zdrowia pacjentów, wydłużenie kolejek w oczekiwaniu na termin zabiegu, zmniejszenie skuteczności leczenia onkologicznego, wobec niewydolności bloku operacyjnego??? Kto odpowie??? Babka Kiepska? Pan Struk, myślą u już o wyborach?? Jakoś produkt wybudowany za kasę UE robi na pół gwizdka!!!

    • 2 0

  • Pytania ciąg dalszy

    A może Tomaszek??? Kto odpowie??? Boja się, ze sprawa wyciek je do
    Mediów???

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane