• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Połóg: czas powrotu organizmu do stanu sprzed ciąży

Ilona Raczyńska
16 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Powrót kobiety do stanu zdrowia sprzed porodu trwa od 6 do 8 tygodni. O to, jak powinna o siebie dbać w tym czasie zapytaliśmy trójmiejskich lekarzy. Powrót kobiety do stanu zdrowia sprzed porodu trwa od 6 do 8 tygodni. O to, jak powinna o siebie dbać w tym czasie zapytaliśmy trójmiejskich lekarzy.

Niektórych może to zdziwić, ale wiele kobiet o połogu słyszy po raz pierwszy dopiero w chwili zajścia w ciążę. Co oznacza ten termin dla laika i jak kobieta powinna dbać o siebie w tym szczególnym czasie, spytaliśmy trójmiejskich lekarzy.




Połóg - co to?



Czy w ciąży otrzymałaś od położnej informacje na temat połogu?

Okres połogu to nic innego jak czas powrotu organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. Trwa od 6 do 8 tygodni. To szereg typowych dla tego czasu dolegliwości, zarówno od strony somatycznej, jak i emocjonalnej. Składa się na trzy etapy: bezpośredni - pierwsze 24 godziny po porodzie, wczesny - pierwszy tydzień po porodzie i późny - trwający do 6 tygodni po porodzie.

Ile trwa połóg?



- Początek połogu wyznacza poród kompletnego popłodu (łożyska i błon płodowych). W trakcie trwania połogu dochodzi do inwolucji zmian ciążowych, gojenia się ran porodowych, rozpoczęcia i utrzymania laktacji - wyjaśnia Mariusz Łukaszuk, ginekolog położnik z Centrum Medycznego Nowe Orłowo. - Charakterystycznym objawem jest szybkie obkurczanie się mięśnia macicy. W pierwszym dniu po porodzie dno macicy jest wyczuwalne na wysokości pępka, a po dziesięciu dniach dwa palce powyżej spojenia łonowego. Macica bezpośrednio po porodzie waży koło 1 kg, a w osiem tygodni po porodzie około 70 g. Oczywiście mówimy tu o pełnej fizjologii. Całkiem inaczej może obkurczać się macica po porodzie drogą cięcia cesarskiego.
Obkurczanie mięśnia macicy nasila się podczas karmienia piersią w związku ze zwiększonym wydzielaniem oksytocyny podczas drażnienia brodawek sutkowych.

- Jednocześnie dochodzi do zwiększenia napięcia mięśni brzucha, zmniejszenia uwodnienia organizmu - dodaje Mariusz Łukaszuk.

W tym czasie należy pamiętać o przyjmowaniu dużych ilości płynów - zalecane są przynajmniej 2 litry wody dziennie.

W pierwszych dniach połogu położne i lekarze w szpitalu oceniają stan położnic na podstawie tętna, temperatury ciała, kontroli wysokości dna macicy, kontroli odchodów połogowych, oddawania moczu, oceny rany po ewentualnym nacięciu krocza.

- W ciągu 9 miesięcy ciąży organizm kobiety przystosowywał się do zmian umożliwiających rozwój i urodzenie dziecka. W trakcie połogu zmiany hormonalne, morfologiczne krwi, zmiany w układzie kostno szkieletowym, a przede wszystkim w narządzie rodnym, po porodzie wracają do normy - mówi Ewa Paszkiewicz-Juszczak, specjalista ginekolog położnik z Gabinetów Medycznych Twój Doktor.

Połóg - jak dbać o siebie?



Do prawidłowego postępowania w trakcie i po połogu najlepiej przygotowują położne w szkołach rodzenia, które uświadamiają, na co należy zwracać szczególną uwagę i jak postępować w tym, bądź co bądź, dziwnym dla kobiecego organizmu okresie.

- W pierwszym etapie połogu mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu lub zaparcia, jest to naturalny fizjologiczny proces. Spowodowane to jest rozciągnięciem i przejściowym zwiotczeniem mięśni w okolicy miednicy, cewki moczowej, a także odbytu - tłumaczy Renata Jagielska, położna z Centrum Medycznego Nowe Orłowo. - Po kilkunastu godzinach zmiany w układzie moczowym powrócą do stanu sprzed ciąży.
W połogu kobieta powinna szczególnie obserwować swoje piersi. Matki karmiące muszą dbać o higienę brodawek sutkowych - używać maści z lanoliną, a przed karmieniem przemywać wodą lub swoim mlekiem.

- W pierwszym i drugim dniu połogu piersi są miękkie o jednolitej konsystencji. W trzeciej dobie są bardziej ucieplone i napięte. Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualną niedrożność przewodów wyprowadzających - dodaje Agnieszka Bełtowicz-Tominska, ginekolog z Lifemedica w Gdańsku.
Gdy problem z piersiami pojawi się jeszcze w szpitalu, warto o pomoc poprosić pielęgniarkę laktacyjną. Gdy jednak coś niepokojącego zauważymy w domu, wówczas należy się umówić do poradni laktacyjnej.

Okres połogu - na co zwrócić uwagę?



Naturalnym procesem połogu jest także wydzielanie się z macicy odchodów połogowych.

- Charakter odchodów zmienia się wraz ze stopniowym gojeniem się rany macicy. Od krwistych na początku połogu, poprzez barwę brunatną, następnie żółtą i białą, a na koniec stają się surowicze. Po kontakcie z bakteriami są materiałem zakaźnym, dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny dróg rodnych i rąk - tłumaczy Renata Jagielska. - Całkowicie zanikają w ok. czwartym tygodniu połogu.
W trakcie trwania połogu niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny krocza, np. podmywanie po każdym korzystaniu z toalety, nieużywanie tamponów czy noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny. Takie zabiegi pomogą uniknąć nieprzyjemnych infekcji.

- Do dezynfekcji naciętego krocza należy używać specjalnie do tego przeznaczonych środków, a także często zmieniać podpaski i kąpać się pod prysznicem, a nie w wannie - dodaje Ewa Paszkiewicz.

Komplikacje w połogu



Bywa, że w trakcie połogu dochodzi do różnego rodzaju komplikacji. W takich sytuacjach do lekarza należy udać się niezwłocznie.

- W czasie połogu może dojść do powikłań, wśród których do najczęstszych należą: zakażenie ran krocza lub rany po cięciu cesarskim, zakażenie macicy, zapalenie piersi, zakrzepica żył, zator wodami płodowymi oraz psychozy poporodowe - wymienia Ewa Paszkiewicz-Juszczak. - Dlatego tak bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie kobiety do porodu i połogu oraz możliwość skontaktowania się z lekarzem w razie stwierdzenia niepokojących objawów.
Oprócz obserwacji stanu fizycznego kobiety w połogu trzeba zwrócić też uwagę na stan emocjonalny. Samej kobiecie może być ciężko obiektywnie go ocenić. Dlatego niezbędna jest tu pomoc partnera lub kogoś bliskiego.

- Istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń takich jak przygnębienie poporodowe, depresja, psychozy poporodowe - mówi Agnieszka Bełtowicz-Tominska.

Ćwiczenia w połogu



Aby całkowicie powrócić do formy sprzed porodu, w trakcie trwania połogu stopniowo należy włączyć ćwiczenia mięśni Kegla, a po 6 tygodniach mięśni brzucha i grzbietu.

- Uruchomienie po porodzie jest bardzo korzystne pod wieloma względami, np. zmniejsza częstość poporodowego zakrzepowego zapalenia żył - mówi Agnieszka Bełtowicz-Tominska.
W połogu ważne jest także odżywianie młodej mamy, a jeśli karmi piersią, to szczególnie musi uważać na to, co i ile je.

- Kobieta karmiąca wykazuje zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne - wymagane jest 2600-2800 kcal na dobę - dodaje Agnieszka Bełtowicz-Tominska. - Ale matka karmiąca ma odżywiać się zdrowo, a nie być na diecie. Powinna unikać potraw ciężkostrawnych, mocno przyprawionych, napojów gazowanych, silnych alergenów, czyli potraw mocno uczulających np. owoce cytrusowe, kakao, czekolada, truskawki.

Pierwsza miesiączka po połogu



Po prawidłowo przebiegającym połogu organizm kobiecy szybko powraca do formy sprzed ciąży i może pojawić się miesiączka.

- Pierwsza miesiączka pojawia się od 6 do 8 tygodnia po porodzie u matek niekarmiących piersią. Karmienie piersią może ten moment przedłużyć nawet do kilku miesięcy - dodaje Renata Jagielska. - Nie można jednak traktować karmienia piersią jako pewnej i skutecznej metody antykoncepcyjnej.
Po zakończonym połogu konieczna jest kontrolna wizyta u ginekologa.

Miejsca

Opinie (56) 3 zablokowane

  • Kobiety w połogu - macie prawo do darmowej domowej wizyty położnej środowiskowej

    Po powrocie do domu warto zgłosić się do przychodni o taką wizytę - wtedy jest szansa na "wyłapanie" ewentualnych depresji, psychoz poporodowych, czy problemów u dziecka.
    Co do mnie, to największe pretensje mam, że w szkołach rodzenia nie informują przyszłych mam o możliwych trudnościach na początku drogi, głównie w temacie laktacji - jest on traktowany ogólnikowo, w efekcie wiele pań, które chciałoby karmić rezygnuje praktycznie od razu, bo nie ma wsparcia albo wiedzy i traktuje normalne zachowania dziecka jako coś "nienormalnego", bo np. maluch chce być przy piersi cały czas, a w szkołach mówi się o karmieniu co 3 godziny.

    • 9 0

  • Położna laktacyjna

    Pani redaktor proszę o poprawienie tak małego i istotnego błędu. W Polsce nie ma kogoś takiego jak pielęgniarka laktacyjna, jest położna laktacyjna.
    Proszę następnym razem uważniej zbierać dane :)

    • 3 3

  • Panowie! Proszę zapoznać się z artykułem!

    • 5 1

  • Po cudzie narodzin 6 tyg ciemnej strony macierzyństwa (4)

    Fatalny okres dla kobiety. O ile psychika dawała rade, bo nie było czasu na "pierdoły" zajmując sie dzieckiem 24h, to fizycznie dewastacja organizmu. Podpuszczanie moczu z braku czucia pęcherza , uczucie szurania dnem miednicy po chodniku, pogryzione i odarte z naskórka sutki , obrzęk piersi . Do tego pocięty tyłek. Na szczescie wiekszosc dolegliwości faktycznie znika po pologu, nad niektórymi rzeczami warto popracować np. Postawa ciała , wygodna i ergonomiczna pozycja podczas karmienia , poćwiczyć mięśnie brzucha szczególnie jesli ma sie rozstęp i mięśnie dna miednicy.

    • 8 0

    • Większość skutków które wymieniłas dot. porodu naturalnego i karmienia piersia (zalecanego przez pierwsze 6 miesięcy). Może należy bardziej podkreślać, że psychika matki po porodzie też jest ważna, wszędzie tylko trabia o karmieniu piersią i niektóre matki mimo bólu, niedogodności upieraja się żeby karmić piesia, są nieszczęśliwe, zmęczone, poirytowane ale dalej karmią bo zostaną nazwa wyrodnymi matkami. To samo z CC kobieta, która powie że zdecydowała się na cesarskie cięcie z własnej wygody są sprowadzane do poziomu krawężnika. Wszędzie jesteśmy bombardowani tym co lepsze dla dziecka, co lepsze podczas porodu, jak dobrze karmić piersią, a dlaczego tak mało się mówi o tym ze psychika matki jest kluczowa?

      • 7 1

    • Psychika jest ważna, to prawda, ale (2)

      wiedza o naturalnych czy też możliwych zjawiskach mogących wystąpić podczas połogu daje jakiś punkt podparcia. Niestety obserwuję wiele kobiet, które w ciąży zamiast przyswoić trochę wiedzy o tym, co je czeka po porodzie woli rozkminiać mięsiącami markę wózka czy kolor ubranek dla nienarodzonej jeszcze "fasolki", zamiast np. doinformowac się, gdzie jest najbliższa poradnia albo co robić, gdzie dzwonić, jak rzeczywiście będzie się źle czuć psychicznie. To są istotniejsze sprawy imho. Zaś o dewastacji organizmu należy pisać indywidualnie i nie tak kategorycznie - ty może jej doświadczyłaś i miałaś pocięte krocze, wiele kobiet nie i nie ma co straszyć. Aktualny stan medycyny pozwala na zniwelowanie niektórych skutków, np. na wspomniane tutaj problemu z utrzymaniem moczu po porodzie sn świetnie działa laser, koleżanka po jednej sesji przestała mieć problem.

      • 4 1

      • a po wiela ten laser? (1)

        • 0 1

        • Nie wiem, nie pytałam

          Pewnie można poszukać na stronach gabinetów, które to oferują. W niektórych krajach EU, np. w Belgii takie zabiegi traktowane są jako rehabilitacja i przynajmniej w części refundowane przez tamtejszy NFZ, u nas po porodzie takie możliwości są dostępne niestety tylko prywatnie i odpłatnie, a szkoda, bo zdaję sobie sprawę, że może to być dla niejednej kobiety trauma, która rzutuje na decyzje o ewentualnej dalszej prokreacji lub jej braku.

          • 0 1

  • trochę się tego obawiam właśnie, że sporo czasu zajmuje po porodzie powrót do normalnej sylwetki, ale koleżanki mówią ze nie ma się czego bać, trzeba po prostu bardzo o siebie dbać no i nie zapominać o maluszku, bo to on przede wszystkim powinien być numerem 1 ;) moje dziewczyny mówią ze nadal jakieś suplementy brały podczas karmienia piersią i że wszystko razem ładnie pomagało w utrzymaniu dobrej sylwetki, a co wy mi mozecie polecić, co suplementowałyście w tym czasie?? z góry dzięki za pomoc!

    • 0 0

  • żel intymny

    Mnie się udało szybko wrócić do formy i tej także intymnej, ale to musiałam regularnie stosować żel regenerujący mucovagin. Fajnie do tego nawilżający i dużo szybciej niż myślałam doszłam do siebie :)

    • 0 0

  • Powrót do formy (1)

    Dokładnie, panowie, proszę zapoznać się z tym artykułem. Jeśli chcecie pomóc swoim ukochanym, matkom swoich dzieci to z całego serca polecam żel mucovagin, który pomoże w regeneracji i powrocie do formy. Biegiem do apteki, panowie! :)

    • 0 0

    • szybka pomoc

      bardzo skuteczne są też globulki mucovagin :) stosuję już prawie miesiąc i jestem pod dużym wrażeniem,jak szybko wszystko wraca do normy :)

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane