• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak w Trójmieście żyją dorośli chorzy na autyzm?

Katarzyna Mikołajczyk
4 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Kampania społeczna na rzecz małych domów dla dorosłych osób z autyzmem


Kiedy słyszymy "autyzm", wyobraźnia podsuwa nam widok kilkulatka stojącego samotnie obok placu zabaw, podczas gdy inne dzieci radośnie się ze sobą bawią. Rzadko myślimy wówczas o tym, że to wyobcowane dziecko wyrośnie na autystycznego dorosłego. Tymczasem autyzm oraz zaburzenia z jego spektrum dotykają coraz więcej osób na całym świecie. Również w Trójmieście żyją dorośli dotknięci tą chorobą. Na jakie mogą liczyć wsparcie?



Czy twoim zdaniem państwo i samorządy traktują autystycznych dorosłych na równi z innymi niepełnosprawnymi?

Trwa Tydzień Osób z Autyzmem, chorobą, która dotyka coraz więcej dzieci na całym świecie. Nie wiadomo, skąd się bierze i nie ma na nią lekarstwa. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym trwającym przez całe życie, a liczba chorych wciąż wzrasta, również w Polsce. To ludzie, którzy zawsze będą potrzebowali pomocy i terapii, bo ich choroba sprawia, że nie są w stanie zrozumieć otaczającego ich świata, rzeczywistości, norm społecznych, uczuć, często - nawet jeśli mówią - nie potrafią rozmawiać.

- Dorosłe osoby z autyzmem są grupą obywateli, której nasze państwo zupełnie nie uwzględnia w regulacjach prawnych oraz rozwiązaniach organizacyjnych - mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. - Standardy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Pomocy są odpowiednie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, lecz zupełnie niewystarczające dla osób z autyzmem.

Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem powstał w 1992 roku w wyniku starań założonego rok wcześniej Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Ta prowadzona przez władze Gdańska placówka zapewnia możliwość nauki kilkudziesięciu uczniom, którzy ze względu na specyfikę swojej choroby nie mogą chodzić do zwykłych przedszkoli i szkół, integrując ich i przygotowując do samodzielności. Do ośrodka trafiają dzieci w różnym wieku, ale według przepisów oświatowych mogą się w nim uczyć tylko do 24 roku życia, niezależnie od poczynionych postępów. Później rodziny takich osób muszą szukać pomocy na własną rękę.

- Specjalistyczne placówki dziennego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem prowadzone są jedynie przez organizacje pozarządowe, takie jak nasze stowarzyszenie. Nie mają jednak finansowania z budżetu państwa i samorządów - opowiada Małgorzata Rybicka. - Nierozwiązany jest problem mieszkalnictwa dorosłych osób z autyzmem, które żyją pod opieką swoich starzejących się rodziców, albo po ich odejściu trafiają do dużych placówek, nieprzystosowanych do ich potrzeb i możliwości, gdzie tracą większość swoich umiejętności - dodaje.

Osoby z autyzmem nie są w stanie zatroszczyć się same o swoją przyszłość i właśnie ona spędza sen z powiek rodzicom chorych. SPOA utworzyło i prowadzi Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, nie mają one jednak stałego źródła finansowania i utrzymują się z grantów, w związku z tym mogą pomagać tylko części potrzebujących osób.

Bliscy autystycznych dorosłych, którzy nie wiedzą, skąd uzyskać pomoc, mogą zwracać się między innymi do Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie, gdzie uzyskają informacje na temat możliwości skorzystania z opieki organizacji pozarządowych, zostaną też skierowani do odpowiedniego Centrum Pracy Socjalnej, zaś psychiatryczne wsparcie oferuje np. Poradnia dla Osób z Autyzmem w Gdańsku.

Nadzieją dla takich osób jest inicjatywa by tam, gdzie jest to potrzebne tworzyć tzw. wspólnoty domowe dla dorosłych osób z autyzmem. Dzięki wysiłkowi SPOA i wsparciu ludzi dobrej woli właśnie powstaje pierwszy taki mały dom w Polsce Północnej. W Skandynawii i Stanach Zjednoczonych to bardzo popularna i standardowa forma pomocy osobom niepełnosprawnym. Mieszkańcy takich domów, oprócz kontynuowania terapii i rozwijania zainteresowań pod okiem terapeutów gotują, sprzątają, piorą i wykonują inne prace domowe. Ideą Wspólnoty jest jak największa samodzielność jej podopiecznych.

- Osoby z autyzmem nie nadają się do masowych domów opieki, wynika to ze specyfiki ich choroby, w której nadmiar bodźców jest dla nich trudny do wytrzymania - mówi specjalista psychiatra i psychoterapeuta Katarzyna Sulak, konsultant poradni dla osób z autyzmem. - Pomoc dla niepełnosprawnych dopiero się tworzy, można powiedzieć, że na naszych oczach. Powstają małe domy, kameralne oddziały zapewniające odpowiednią opiekę dorosłym chorym.

Poprawa sytuacji chorych wymaga rozwiązań systemowych, które m.in. dadzą podstawę prawną do tworzenia takich domów dla autystycznych dorosłych.

- Potrzebna jest rzeczywista deinstytucjonalizacja opieki nad takimi osobami, która w wielu krajach dokonała się już 20 lat temu - podsumowuje Małgorzata Rybicka.

Pierwszym krokiem do realnych zmian jak zwykle jest uświadomienie istniejącego problemu, bo chorzy na autyzm cierpią w milczeniu.

Opinie (87)

  • Paraterapeuta

    Organizacje pozarządowe /fundacje i stowarzyszenia/ nie powinny zajmować się terapią i edukacją dzieci autystycznych.Większość z nich stosuję bowiem nieprofesjonalne i nieskuteczne metody typy Son-Rise /3i/.Cechuje je brak edukacji /naśladowanie dziecka,głodowe diety z zastosowaniem suplementów i witamin, izolacja dziecka w warunkach domowych, paraterapia prowadzona przy udziale 30 wolontariuszy.Proces "leczenia" przebiega bez zadnego nadzoru zewnętrznego i jest bardzo drogi drogi. W Stowarzyszeniu Pro - Mama z Trómiasta paraterapię prowadzi specjalista od uzależnień narkomanii i alkoholizmu. Leczy dotykiem!

    • 2 2

  • Niezła laurka

    W Trójmiescie dorosłego z wysokofunkcjonującym autyzmem -Zespół Aspergera ) w Gdyni w Centrum Aktywizacji Zawodowej zwyczajnie pobito.W szpitalu psychiatrycznym - też - Proszę sprawdzić skargę u Rzecznika Praw pacjenta ( dwa lata temu ). Chłopak jest przepędzany z wszelkich warsztatów. Problem w tym ,że cierpi na zaburzenia jelitowe .Nie chcą mu tego leczyć .Nie jest tak słodko - jak pani opisuje .

    • 2 1

  • Wszystkim rodzicom dzieci autystycznych polecam ranking metod terapii autyzmu publikowany przez Research Autism, 2014.Tłumaczenie przesłane przez Sylwię z Londynu /dziękujemy!/ znajduje się na stronie Forum Autyzmu /nasze historie / na czym polega metodakrakowska?

    • 0 0

  • Proszę pomóżcie!!!!

    Kochani pomóżcie gdzie w trójmieście można pobrać krew dorosłemu z autyzmem (26 letni mężczyzna). Myślę ,że bez narkozy nie uda się.Wysoki potas wyszedł z badania włosa, chciałabym sprawdzić jaki jest z krwi.
    Bezradna mama

    • 0 0

  • autyzm

    Wiele badań potwierdza, że przyczyną autyzmu jest ołów i aluminium zawarte w pożywieniu, nie należy mylić aluminium ze szczepionek które nie mają wpływu na rozwój tej choroby. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się podczas odpowiedniej chelatacji metali ciężkich w szczególności w autyzmie - to sprawdzona informacja. Polecam poczytać książkę dr Skoczylasa - "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" - efekty są naprawdę widoczne.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane