• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziecko na miarę

Alina Wiśniewska
1 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Amelka jest jednym z pierwszych dzieci w Polsce, które przyszły na świat "na zamówienie". Zabiegu zapłodnienia in vitro połączonego z wyborem zarodka dokonano w prywatnej klinice w Gdańsku.

Amelka, która urodziła się kilka tygodni temu, jest wolna od ciężkiej choroby - zespołu Smitha, Lemlego i Opitza - wady wrodzonej, której efektem jest m.in. zahamowanie wzrostu i deformacje kończyn. Mama Amelki, mieszkanka Pomorza, urodziła wcześniej dziecko z takim zespołem, które zmarło po trzech miesiącach, dwie następne ciąże straciła. Dlatego uznała, że powtórki z koszmaru nie chce przeżywać i zdecydowała się na zapłodnienie in vitro połączone z wyborem zarodka bez wad genetycznych.

Uczyli się od innych

Gdańscy lekarze dr Joanna Liss i doc. Krzysztof Łukaszuk uczyli się tej metody na uniwersytetach w Szwecji, Danii i USA. Metoda znana jest na świecie od 10 lat i stosowana m.in. w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii. Jak uzyskuje się embrion wolny od wad genetycznych? Są dwa sposoby. Pierwszy polega na badaniu komórki jajowej pobranej od kobiety, metoda jest dobra, jeśli wada jest dziedziczona w linii żeńskiej. Natomiast w przypadku wad przekazywanych przez ojca, trzeba zbadać zarodek, ponieważ plemnik takiego badania by nie przeżył. Koszt takiego zabiegu to od 2 do 8 tys. zł plus zabieg in vitro (4 - 5 tys. zł). W Gdańsku dokonano już około 60 takich badań, uzyskano 19 ciąż wolnych od wielu genetycznych chorób.

Czy dopuścił(a)byś do ingerencji genetycznej, chroniącej dziecko przed chorobami lub kalectwem?

Różne sposoby

Aby to zrobić, dojrzałą komórkę jajową pobiera się od kobiety za pomocą biopsji. Badając, odłącza się od niej tzw. ciałko kierunkowe i sprawdza w nim obecność wadliwych genów. Ciałko w dalszym rozwoju zarodka jest usuwane, więc gdy się je bada nie powoduje to szkód. Zdrowe jajeczko zapładnia się i podaje do macicy. Drugi sposób to diagnozowanie zarodka. Zapładnia się kilka komórek jajowych poza organizmem kobiety. Po trzech dniach, kiedy embriony składają się z ośmiu komórek, lekarze pobierają jedną komórkę i sprawdzają, czy nie ma "złych" genów. Według lekarzy ten zabieg też nie szkodzi zarodkowi

Czy zabiegi wykonywane w Gdańsku są w jakiś sposb regulowane prawem? Doc. Krzysztof Łukaszuk, szef kliniki Invicta, mówi, że w Polsce nie ma żadnych praw dotyczących diagnostyki preimplantacyjnej, a nawet tych, które regulują przeprowadzanie zabiegów sztucznego zapłodnienia, dlatego klinika opiera się na prawie unijnym. Dlaczego tak specjalistyczna procedura jest prowadzona w prywatnej placówce, a nie w ośrodku akademickim, gdzie byłaby nad tym kontrola administracyjna?

Białystok następny

- Chyba głównym powodem jest fakt, że zabiegi in vitro nie są w Polsce refundowane, a zapłodnienie pozaustrojowe jest kluczem do tego rodzaju diagnostyki - mówi prof. Jacek Zaremba, kierownik Zakładu Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kolejnym miastem, gdzie takie zabiegi będą możliwe, ma być Białystok.
Uwaga tolerancja
dr Janusz Erenc, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego

Generalnie nie mam nic przeciwko takim metodom, zwłaszcza gdy stosuje się je w szczególnych i uzasadnionych z medycznego punktu widzenia przypadkach. Po to człowiek ma rozum, a nauka jest tego rękojmią , żeby sobie pomagał.

Nie chciałbym jednak, żeby spowodowało to obniżenie i tak niskiej tolerancji na niedoskonałość, żeby za tym nie szła dyskryminacja ludzi, którzy mają wady wrodzone i są niepełnosprawni. Polska jest krajem, gdzie uprzedzenia do niepełnosprawnych i tak są duże. To co dzisiaj obserwujemy to pęd, by np. zaprzeczyć starości, nie pokazywać zmarszczek, otyłości, czy gorszej sprawności fizycznej. To prowadzi do dyktatu, jaki powinien być wzór współczesnego człowieka.

Gdyby możliwość robienia diagnostyki przedimplantacyjnej miała iść w kierunku takiego dyktatu, to na pewno nie byłoby dobrze.
Potrzebna komisja
prof. dr hab. Jacek Zaremba, kierownik Zakładu Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Diagnostyka preinplantacyjna to zadanie bardzo trudne. Wprowadzenie tej metody jest rzeczą bardzo odpowiedzialną. Zmagają się z tym najbardziej zaawansowane laboratoria na świecie. Ta metoda pozwala ograniczyć tylko kilkadziesiąt genetycznych chorób. Znacznie większe możliwości pod tym względem dają badanie prenatalne.

To, że w ogóle podejmowany jest taki wysiłek, to bardzo potrzebne. Nie podoba mi się jednak, że diagnostyka preimplantacyjną nie odbywa się w ośrodkach akademickich, czy instytutach naukowych. Ale kluczem do tej sprawy jest zapłodnienie in vitro, które głównie prowadzają prywatne ośrodki, ponieważ te zabiegi nie są refundowane. Wymaga to współdziałania z komisjami bioetycznymi, w których oprócz lekarzy powinni być etycy, prawnicy, psychologowie. Sam brałem udział w pracach takiej komisji w ramach UNESCO.
Echo MiastaAlina Wiśniewska

Opinie (76) 2 zablokowane

  • lekarze informują że badania aberracji chromosomowych wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.
    Do badań prenatalnych należy też np. zwykłe USG.

    A tu wciąż o 7 komórkach i in vitro.

    • 0 0

  • Przeczytajcie uważnie, i w tym artykule jest mowa o tym, co podpowiada zwykły rozsądek: ten zabieg nie daje gwarancji na zdrowe dziecko.

    • 0 0

  • badania psychiatryczne

    Ciekawe czy robią tym kobieta badania psychiatryczne przed zapłodnieniem.. sama znam kobietę, która miała takie historie z poprzednimi dziećmi, jedno chore chyba zabiła inne usunęła - jedyne żywe rodzina jej odebrała... teraz w takiej klinice stara się o nowe zdrowe dziecko...
    Prawdopodobnie utrata poprzednich dzieci odebrała jej zmysły.. a teraz lekarze dadzą jej kolejną szanse...
    Czasem natura wie co robi... wiec jak już pomagać to... może warto sprawdzić czy utrata wcześniejszych dzieci nie była przypadkowa....
    Może wlasnie dlatego powinno sie to odbywać w państwowych odrodkach... mnie juz zal tego "szczesliwego" embriona który trafi do macicy takiej kobiety... a to moja przyjaciolka... ale dziecka mi żal !

    • 0 0

  • a czy kościół, jeżeli przedwcześnie urodzi się dziecko martwe, pozwala na pochówek tego dziecka? słyszałam, że nie. zastanawia mnie jedno: większość ludzi rozczula się, że po połączeniu dwóch komórek - wara! nie dotykać. te komórki przecież nic nie czują, więc nie rozumiem dlaczego ludzie w ogóle mają jakieś przeciwwskazania do tego typu badań, działań itd. hmm..a ile komórek naskórka codziennie się złuszcza, ło jeju! to dopiero dramat.
    do Mamy: nikt nikomu żyć nie zabrania, ale sądzę, że gdybyś miała dziecko upośledzone w takim stopniu, że całe życie musiałabyś się nim opiekować, jak będziesz miała 60 lat i trzeba będzie unieść tego dorosłego człowieka, przebrać itd., bo to nie chodzi o to, że teraz masz siłę. pewnie trzy razy byś sie zastanowiła. a Wszystkim parom, które decydują się na zabieg in vitro życzę szczęścia.

    • 0 0

  • Problem jest bardzo, bardzo skomplikowany i złożony, a czytelmniczki potrafią go spłycić do: zdrowe dziecko albo kilka komórek, które i tak by się złuszczyły. Vivat rozum:(

    • 0 0

  • In-Victa (1)

    To już niestety fabryka. Ilość zabiegów stanowczo obniża jakość. Koszty dla przyszłych rodziców olbrzymie, ale szefostwu Invicty jest na rękę, że nie muszą się szarpać z NFZ-em. Zdesperowany rodzic zapłaci raz...drugi...trzeci... może wtedy się zlitują i nie spieprzą roboty. Umowa jest tak sformuowana, że za nic nie odpowiadają... negocjacja umowy?! wolny żart! wóz albo przewóz!

    • 0 0

    • Re: In-Victa

      jakoś teraz maja program finansowany przez mz ;)

      • 0 0

  • Do aty

    "nikt nikomu żyć nie zabrania"..., pytanie czy pozwoli Mu żyć?

    • 0 0

  • Znakomicie, ze są już takie możliwości.Co dobre to drogie niestety.:(

    • 0 0

  • tak nie moze byc!ci co nie mogą mieć potomstwa niech go nie mają i basta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    • 0 0

  • TAK JEST MIA

    Tak jest Mia, a czarne jest czarne a białe zawsze białe!!!!!!!!!!!!
    Nie leczmy się, nie róbmy operacji, nie udzielajmy pomocy tym co ulegli wypadkom!!!!!!!!!!!!!! To przecież naturalna selekcja albo tak po prostu musiało być!!!!!!!!!! Czemu tylko nie otworzą szerzej drzwi w szpitalach psychiatrycznych, żeby niektórym było łatwiej trafić i tam dokonac swego żywota......prawda Mia...? Bo takiej głupoty to już na pewno sie nie leczy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane