• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Byłeś u lekarza, choć nie miałeś ważnego ubezpieczenia? Sprawdź, jak nie zwracać kosztów

Ewa Palińska
6 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Tylko do 12 kwietnia NFZ daje gwarancję, że zgłaszając się wstecznie do ubezpieczenia nie poniesiemy w związku z tym żadnych kosztów. Tylko do 12 kwietnia NFZ daje gwarancję, że zgłaszając się wstecznie do ubezpieczenia nie poniesiemy w związku z tym żadnych kosztów.

Tylko do środy 12 kwietnia osoby, które korzystały z pomocy lekarza specjalisty bądź innych świadczeń wykraczających poza podstawową opiekę zdrowotną a nie miały ważnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą uniknąć opłacania zaległych kosztów leczenia. Taką sytuację należy zgłosić do płatnika składek ubezpieczeniowych.



Czy korzystałeś kiedyś z bezpłatnej opieki medycznej nie mając do tego uprawnień?

Pomorski NFZ, w związku wejściem w życie nowych przepisów, wysłał ponad 22 tysiące listów do osób, które nie przedstawiły stosownych informacji potwierdzających ich ubezpieczenie lub uprawnienia do niego, a skorzystały w latach 2013-2016 ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ lub refundacji leków.

- Niedokonanie wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego skutkować będzie koniecznością zwrotu do NFZ kosztów świadczeń z wyłączeniem tych, które wchodzą w zakres podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Oznacza to, że jeśli nie byliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, choć takie prawo nam przysługiwało, przyjdzie nam zapłacić m.in. za otrzymaną w tym okresie pomoc lekarza specjalisty.

Kogo obejmuje abolicja?

Trwająca od 12 stycznia br. abolicja dotyczy wszystkich rodzajów świadczeń udzielonych w latach 2013-2016. Jeśli jednak chcemy dokonać zgłoszenia bez konieczności zwrotu zaległych kosztów, mamy taką możliwość tylko do 12 kwietnia.

- Z abolicji skorzystać mogą te osoby, które w momencie uzyskania świadczeń w systemie weryfikacyjnym eWUŚ figurowały jako nieubezpieczone, a potencjalnie mogły być objęte ubezpieczeniem z racji posiadania statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej lub z tytułu pobierania nauki - informuje Mariusz Szymański. - Takie problemy dotyczyły m.in. dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, a które po przekroczeniu 18. roku życia traciły prawo do świadczeń, jeżeli rodzice nie dokonali zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje.
Kłopoty mogą mieć także studenci, którzy podejmując pracę uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, a nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy konieczne jest ponowne zgłoszenie ich do ubezpieczenia. Z powodu niedopełnienia tego obowiązku byli weryfikowani jako osoby, które nie mają prawa do świadczeń, mimo że spełniali przesłanki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jak można się zgłosić?

W celu dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego trzeba skontaktować się z płatnikiem składek osoby ubezpieczającej. W przypadku pracownika jest nim pracodawca, w przypadku zleceniobiorcy - zleceniodawca, a w przypadku emeryta lub rencisty - ZUS bądź KRUS.

Miejsca

Opinie (32) 2 zablokowane

  • Przepraszam, czy niedorozwoje w nfz-cie nie wiedzą co tto jest komputer?

    A poważnie, tylko w polandii może być co takiego, że co chwila trzeba zgłaszać to samo, chociaż praktycznie nic się nie zmienia, na szczęście nie dostają już mojej kasy bo ubezpieczony jestem za granicą gdzie pracuje. Chociaż z tym też były jaja, bo nfz żądał ode mnie zaświadczenia o zamknięciu działalności sprzed 27 lat, bo takiego nie mieli... tylko że wtedy nie było NFZ i palantom nie mogłem tego dostarczyć, a działalność zamykałem zamykałem w zus-ie.

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane