• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ani lekarze, ani pacjenci nie dbają o profilaktykę

Katarzyna Mikołajczyk
3 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opublikowany przez NIK raport nie pozostawia złudzeń: lekarze nie robią badań profilaktycznych, nie ważą, nie ostrzegają pacjentów przed skutkami niezdrowego trybu życia. Opublikowany przez NIK raport nie pozostawia złudzeń: lekarze nie robią badań profilaktycznych, nie ważą, nie ostrzegają pacjentów przed skutkami niezdrowego trybu życia.

Choć uważamy się za społeczeństwo niedoleczone, słabo diagnozowane i niezbyt zdrowe, nie korzystamy ze zdrowotnych programów profilaktycznych finansowanych przez resort zdrowia. Lekarze również nie przykładają wagi do badań profilaktycznych i nie wykonują ich swoim pacjentom.



Czy korzystasz z nieodpłatnych badań profilaktycznych?

Czy lekarze rodzinni nas zaniedbują, czy może sami nie wykazujemy zainteresowania stanem swojego zdrowia, dopóki jesteśmy "na chodzie"?

Lekarze nie przypominają o profilaktyce


Choć w przypadku profilaktyki nie ma limitów narzucanych przez NFZ, niepotrzebne są skierowania, a fundusz płaci za wszystkie badania wykonywane w ramach tych programów, pacjenci wciąż nie są na nie kierowani. Sami także nie wykazują inicjatywy w tym zakresie.

Opublikowany niedawno raport NIK nie pozostawia złudzeń: lekarze nie robią badań profilaktycznych, nie ostrzegają pacjentów przed skutkami niezdrowego trybu życia, nie ważą, nie wspomagają w walce z paleniem. Na niewiele zdaje się choćby program profilaktyczny chorób układu krążenia w tej sytuacji.

Lekarze tłumaczą taki stan brakiem czasu, pacjenci - brakiem świadomości. Statystyki umieralności z powodu tzw. chorób cywilizacyjnych pozostają zaś obojętne na wszelkie wymówki.

Czytaj więcej o dostępnych programach profilaktycznych.

Lepiej nie wiedzieć?

Wiele osób trafia do lekarza dopiero w stanie wymagającym leczenia. I nie chodzi tu tylko o infekcje, ale o stany chorobowe, które latami rozwijały się w ukryciu. Profilaktyka ma służyć właśnie temu, by uprzedzić i pozbyć się schorzenia, nim ono uderzy z impetem.

- Nie badałam piersi, nie robiłam cytologii, choć uważam się za inteligentnego człowieka. Jestem wykształcona, robię karierę, zdrowo się odżywiam i uprawiam sport - opowiada 43-letnia Ewa z Gdańska. - Cytologię zrobiłam pod naciskiem mamy i siostry, kiedy uporczywa jak mi się wydawało infekcja utrudniała mi życie już zbyt długo. Dziś jestem po operacji i trudnym leczeniu. Żałuję, że nie zareagowałam wcześniej.
Ewa nie badała się z obawy o "złe wieści" i nieszczęśliwą diagnozę. Nie miała czasu na zmianę trybu życia, więc liczyła, że wszystko, co jej dolega "jakoś samo przejdzie".

Za krótka wizyta lekarska

Do lekarza pierwszego kontaktu zazwyczaj trafiamy z jakimś problemem, na którego rozwiązanie jest nie więcej niż 10 min - tyle średnio trwa wizyta. Lekarz nie ma czasu na to, by poznać dokładnie historię chorób pacjenta czy jego rodziny, a tworząca się przez to anonimowość utrudnia pracę i profilaktykę.

- Profilaktykę łatwiej wdraża się wobec pacjentów, których się zna. Wiedząc o chorobach w rodzinie, znając styl życia samego pacjenta mogę zaproponować mu udział w którymś z programów - mówi pani Joanna, lekarka pierwszego kontaktu z jednej z gdańskich przychodni. - Niestety, do mnie, jako do lekarza, nie docierają informacje o programach, musiałabym sama wyszukiwać je w Internecie, na co nie mam czasu. Często dowiaduję się o nich zupełnie przypadkiem, np. sama stojąc w kolejce do kolegi specjalisty.
Gdzie szukać informacji o programach profilaktycznych?

Informacje o programach profilaktycznych w wielu przychodniach można znaleźć w poczekalniach do lekarza rodzinnego.

- W mojej przychodni widziałam plakaty na temat mammografii, profilaktyki raka szyjki macicy, chorób krążenia - wymienia Bogumiła z Gdańska, pacjentka przychodni "Świętokrzyska".
Rzeczywiście, niektóre przychodnie starają się, by informacja o realizowanych programach, jeśli nie przez lekarza pierwszego kontaktu, dotarła do pacjentów w inny sposób.

- W przychodni na Morenie zauważyłam informację na temat badań dla mężczyzn - mówi Elżbieta z Gdańska. - Nie powiedziałam mężowi, bo i tak by nie poszedł.
O profilaktyce można dowiedzieć się także z Internetu. Na stronach niektórych przychodni można znaleźć informację o tym, z jakich profilaktycznych programów warto nieodpłatnie skorzystać.

Między innymi gdyński NZOZ "Śródmieście" stworzył specjalną zakładkę, w której wyszczególnione są zarówno programy finansowane przez NFZ, jak i te, za które płaci gmina. Na stronie NZOZ "Przychodnia Brzeźno" pacjent dowie się, jakie badania może wykonać na koszt miasta.

Informacji tego typu można też szukać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie opisane są finansowane programy.

Niewykorzystane możliwości

Możliwości, choć niemałe, wciąż pozostają niewykorzystane.

- W przypadku naszych sztandarowych programów, a mianowicie profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy można oszacować zainteresowanie nimi, gdyż obowiązują tu kryteria wiekowe - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ. - W naszym województwie zainteresowanie mammografią oceniamy w ostatnich latach na poziomie 40-50 procent populacji pań, które mogłyby skorzystać z tego programu. Gorzej ma się sytuacja w cytologii, gdzie zainteresowanie nie przekracza 20 procent. W przypadku pozostałych programów trudniej o dokładne dane, bo nie ma ścisłych kryteriów wiekowych.

Miejsca

Opinie (105) 3 zablokowane

  • badania profilaktyczne

    za darmo? prosze się przyjrzeć ogłoszeniom właśnie w Przychodniach NFZ, wszystkie są płatne! Jedynie od czasu do czasu mozna coś znależć w internecie i to tylko głownie cytologia lub mamografia. Reszta LEZY

    • 6 0

  • TV TLC

    Tam w krajach Beneluxu maja autobus z lekarzami który przemierza kraj, staje na rynku miast i ludzie moga uzyskać bezpłatne porady a nastepnie skierowanie do dobrych specjalistów którzy rozwiążą ich problemy , a tu co mamy w kraju, każdy wie .
    Przydałaby się taka przychodnia na kołach!

    • 1 0

  • Pozostałe programy? (1)

    czyli jakie? I gdzie można znaleźć ogłoszenie? Na Onet, WP, Trojmiasto? GDZIE KONKRETNIE PROSZE PODAC I STALE żeby ludzie mogli skorzystać co roku

    • 2 0

    • strona NFZ

      • 0 0

  • (1)

    Od pół roku próbuję się zapisać na profilaktyczne usg piersi i nic z tego. Lekarz ginekolog nie chce wypisać skierowania, mimo że jestem w grupie ryzyka i przyjmuję środki hormonalne. Profilaktyka? dajcie Spokój!

    • 5 0

    • zgłoś do NFZ

      oni mają dane, że jesteś w grupie ryzyka i mogą upomnieć twojego lekarza
      Btw. jesteś w grupie ryzyka - rozumiem, że masz to gdzieś potwierdzone - i nie jesteś objęta specjalnym programem profilaktycznym?
      Ejże, mnie zapisali natychmiast jak się zgłosiłam.

      • 0 2

  • zaproszenie (1)

    ostatnio zadzwoni ono do mnie z możliwością badania z NFZ krążenia. poniewaz mam spore problemy, m.in niewydolność żyła nóg, która zdiagnozowali prywatnie chciałam skorzystać z tego zaproszenia. Jednak okazało się, że zaproszenie jest dla rocznika 1975 a ja jestem rok młodsza , brrrr Wtedy, gdy jest to potrzebne i tak trzeba się leczyć prywatnie !!!

    • 2 0

    • ja też zaproszenie na cytologię dostałam parę lat temu

      Bo cytologia na NFZ należy się co 3 lata. Muszę robić częściej i robię prywatnie. 30 zł za badanie raz na pół roku da się przeżyć. Nie mówiąc już o tym, że badanie to było w starym systemie (grupy I, II, itp.) wykonywane i w szpitalu poza Trójmiastem kazali mi i tak zrobić to nowe bo niewiele im to mówiło.

      • 1 1

  • Jak wyglada profilaktyka w Polsce? A no tak, ze moja 75 letnia babcia smiga co roku na mammografie a ja jeśli smie probowac wykonac takie badanie to slysze, ze nic się nie dzieje to po coooooo. I foch pani doktor wzglednie pielegniary w rejestracji. Tak więc za kazde regularnie wykonywane badanie w celach profilaktycznych od lat place sama. Darujmy więc sobie plakaty bo do nich ogranicza się w Polsce profilaktyka.

    • 6 0

  • Profilaktyka kolonoskopia

    Usiłowałam zarejestrować się na kolonoskopie,informacje znajdowały się w dziale profilaktyka.Niestety,brak miejsc.To po co informacje,żeby z profilaktyki skorzystać. Tak właśnie zniechęca się potencjalnych chętnych do badania.

    • 1 0

  • a to dobre (2)

    Jak zapytałem kiedyś lekarza czy zleci mi badania profilaktyczne mimo że nic mi nie dolegało, ale wiadomo że niektóre schorzenia ujawniają się jak jest już za późno, to powiedział że za pacjenta dostaje około 38 groszy i nie ma zamiaru zlecać badań profilaktycznych bo jemu za to nie płacą...

    • 5 0

    • ale jakie profilaktyczne? (1)

      wszystkie?
      masz jakieś wskazania, czy po prostu lubisz się badać?
      Akcje z badaniami profilaktycznymi są publikowane na stronach NFZ i jeśli jesteś w danej grupie wiekowej to możesz się zgłosić na badania.
      Trzeba zrozumieć, że w systemie nie ma kasy aby na wszelki wypadek badać "wszystko".

      • 1 1

      • Przede wszystkim nie ma tyle krwi w organizmie człowieka aby wszystko zbadać.

        • 0 0

  • Nie badam się (1)

    • 0 0

    • Z obawy o długotrwałe leczenie. Poczekam raczej na sytuację terminalną, 2 tyg i do piachu.(ideał po paść i koniec, ale takim optymistą nie jestem). Na razie prowadzę w miarę zdrowy tryb życia i się nie cykam. Prędzej czy później i tak do piachu, byleby od diagnozy do zejścia nie upłynęło za dużo czasu.

      • 0 1

  • i tak place (1)

    Mam dwie siostry po usunieciu piersi rak.
    Mama zmarla na raka.
    A i tak musze placic za mamografie poniewaz nie mam jeszcze 50 lat.
    Wiek stanowi kryterium co i komu

    • 1 0

    • byłaś w WCO?

      głupoty opowiadasz, masz wskazania z wywiadu... Ja mam tam raz do roku mammografię lub usg od 40 roku życia.
      Wiek nie stanowi kryterium jeśli są wskazania do wcześniejszej profilaktyki.
      Wskaż lekarza, który odmówił Ci badań i napisz skargę do nfz.

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane