• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

1 września odwiedziliśmy budowę Muzeum II Wojny Światowej

Katarzyna Moritz
1 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Dzień otwarty na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


76. rocznica wybuchu II wojny światowej była okazją do wpuszczenia gości na budowę Muzeum II Wojny Światowej. Zeszli oni 14 m pod ziemię, gdzie ustawiono kilkanaście eksponatów. Szkoda, że w zwiedzaniu wzięło udział raptem 360 osób.



1 września Muzeum II Wojny Światowej postanowiło zaprosić na plac budowy oficjalnych gości, a także 360 mieszkańców, by pokazać im, jak przebiega budowa tego spektakularnego obiektu. Czemu tak niewielu? Organizatorzy wizyty tłumaczyli, że na plac budowy nie można było bezpiecznie wprowadzić większej liczby osób.

Finansowane z budżetu państwa muzeum powstaje przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska, czyli na obrzeżach historycznego centrum Gdańska, w miejscu, gdzie Kanał Raduni wpada do Motławy. Z tego powodu teren ten jest podmokły i - by zacząć budowę obiektu - trzeba było wykonać szczelną, betonową wannę na głębokości 16 m. Najpierw wybrano ziemię, po czym - gdy wykop zapełnił się wodą - w maju 2014 r., na jego dno wylano prawie 25 tys. m sześc. betonu. Kiedy beton zastygł, wypompowano wodę. Kilka tygodni później rozpoczęto budowę obiektu.

- Myślę, że dopiero z tego miejsca można ocenić, jak wielkie jest to przedsięwzięcie - podkreśla prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Polska zasługuje na muzeum, które utrwali najważniejsze dla nas wydarzenie. Wojna ukształtowała kolejne pokolenia Polaków, a jej skutki trwały do 1989 roku. Chcemy, by świat dowiedział się, jak brutalna była okupacja Niemiec, oraz że drugim agresorem był ZSRR.
Serce muzeum, czyli wystawa stała o powierzchni 5 tys. m kw., będzie znajdować się 14 m pod ziemią (co odpowiada około pięciu piętrom). Podczas dnia otwartego można było tam zejść. Już dziś stoją tam ustawione w styczniu eksponaty, czyli amerykański czołg Sherman i wagon przewożący ludzi do obozów.

W ośmiu gablotach zaprezentowano m.in. broń, krzyż z cmentarza zesłańców polskich, maszynę szyfrującą Enigmę, czy samochód-zabawkę ze zbombardowanego domu. Tej ekspozycji towarzyszył krótki film, który zapowiadał i wyjaśniał szczegóły przyszłej wystawy.

Zwiedzający muzeum mogli obejrzeć film o wystawie stałej, w którym narratorką jest aktorka Maja Ostaszewska.



Na powierzchni, z wielkiej betonowej płyty o powierzchni 15 tys. m kw., która jest jednocześnie stropem nakrywającym podziemie, wyłoni się jedynie 40-metrowa, pochyła wieża budynku. Znajdzie się w niej biblioteka, sale dydaktyczne, konferencyjne oraz kawiarnia i restauracja. Dziś na placu budowie widać już jej zarys, który ma 10 m wysokości. W pełnej okazałości zobaczymy ją za cztery miesiące.

- Pochylona wieża, której każda ze ścian ma inne nachylenie, była dużym wyzwaniem dla konstruktorów, a teraz jest dla wykonawców. W mojej długiej karierze pracy w wykonawstwie, tak trudną konstrukcję realizuję po raz pierwszy - wyjaśnia Dariusz Bednarowski, kierownik budowy z konsorcjum firm Warbud i Hochtief, generalnego wykonawcy muzeum.
Inżynierowie zwracają uwagę, że umieszczenie budynku pod ziemią, stworzyło wiele problemów, w tym także bardzo prozaiczne.

- Ten budynek ma kilkanaście metrów głębokości. Warto sobie uświadomić, że wpływa to także m.in. na... ścieki. W zwykłych budynkach, W naturalny sposób spływają one w dół. W tym budynku będzie kilkanaście przepompowni ścieków, a każda będzie miała dublowane urządzenia, żeby w razie awarii zapewnić ciągłość pracy. Węzeł ciepłowniczy będzie wspomagany węzłem chłodniczym zasilanym wodą z Motławy. Będzie to rozwiązanie energooszczędne, ale też obniży koszty eksploatacyjne - wyjaśnia Piotr Korczak, zastępca przewodniczącego Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. Polski rząd zarezerwował na projekt około 400 mln zł. Pierwotnie planowano, że otwarcie nastąpi już 1 września 2014 roku, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta data jednak szybko przestała być aktualna z powodu przedłużającej się procedury wyboru generalnego wykonawcy. Kolejnym zapowiadanym terminem był 1 września 2015 roku. Obecnie wiadomo, że otwarcie nastąpi najwcześniej w listopadzie 2016 roku.

Największe eksponaty Muzeum II Wojny Światowej

Miejsca

Opinie (144) 6 zablokowanych

  • baaaardzo mi się podobało (1)

    wielki szacun dla inżynierów wykonawcoów tej budowy, z pasją i bardzo ciekawie opowiadali o wyjątkowości tej budowy, zwiedzanie na etapie budowy było ciekawą przygodą, bardzo jestem ciekawa efektu końcowego - architektonicznie wielkie wyzwanie. bardzo dziekuje za organizacje takiego wydarzenia, pozdrowienia dla wykonawców budowy

    • 4 3

    • Bardzo ciekawy projekt!

      ...wiecie dlaczego taka bryła nieregularna ?!? ... trudniej sprecyzować kubaturę! metraż (ile betonka poszło ,prętów itp.) ... ładnych parę baniek pójdzie boczkiem pozdrawiam panią zajaraną, zamiast tak się ekscytować sprawdź kieszenie!

      • 0 0

  • Bałagan z przylęgającymi ulicami (1)

    Szkoda tylko, że przyległe ulice Sukiennicza Plac Obrońców Poczty Polskiej itp to jest trzeci świat. Brud, śmieci, dziury w chodnikach jaką wizytówka będzie dojście do muzeum bo nie wyobrażam sobie żeby tam był dojazd w tej chwili jest problem z poruszaniem się samochodem. Mieszkańcy

    • 3 0

    • Pytając czemu?

      takie dziury, brud kiła i mogiła na pierwsze pytanie odp. masz przed oczami :) bo na muzea i inne inwestycje puste idzie w bęben!
      ... poczytaj jeszcze o kosmodromie na pomorzu i agencji kosmicznej Polskiej hahah! Powaga!

      • 0 0

  • byłem (1)

    mówili co będzie w ekspozycji ...wiele tragedii a o banderowskich mordach na Polakach , na Wołyniu to co...cisza ???!!!!

    • 2 1

    • Masz pomnik Inki na Orunii

      • 0 0

  • takie muzeum powinno znaleźć miejsce

    w centrum solidarnosci, a tak to zupełnie zbędna i mega droga inwestycja. Widać ,ze budyniowi lubią szastać kasą mieszkańców gdy jest mnóstwo innych rzeczy do zrobienia dla dobra mieszkańców.

    • 2 3

  • Miliony w wodę...

    Nie wierzę, by turysta interesujący się II Wojną / a nie ukrywajmy że nie każdego to interesuje / mając w planie zwiedzania autentyczne Westerplatte i Pocztę Polską zechce spędzić jeszcze kilka godzin w murach muzeum. Chyba, że jakiś hobbysta. Taka jest prawda, mimo patriotycznego zadęcia.Miejscowi po jednej wizycie też będą mieli dość. Gwałtowne poszukiwanie eksponatów świadczy, że oprócz multimediów - dziś obowiązkowych i powszechnie wykorzystywanych w każdym muzeum, niczym nas nie zaskoczą. Nowa władza Gdańskowi złotego pociągu też na pewno nie odda:). Przy tych kosztach szykuje się kolejne ECS - czyli poza darmochami i przymusowymi szkołami - pustawo.

    • 3 1

  • cóż za piękny kolejny beton !!!

    ..pięknie finansowany z naszych pieniędzy ... będzie utrzymywał kolejne rzeszę darmozjadów "prezesików z tysiącowymi wypłatkami" co miesiąc... oczywiście my stawiamy !!!
    a co tam najwyżej śmieci lub wodę się podniesie! (czy wy ludzie dalej nie wiecie że te Miejskie pieniądze z kosmosu się nie biorą a my na to przyzwalamy!)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane