• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Życie zaczyna się po czterdziestce?

Katarzyna Mikołajczyk
25 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
W Trójmieście każdy znajdzie coś dla siebie. Można tańczyć, śpiewać, gotować, uprawiać sporty, hodować rośliny, robić zdjęcia czy np. malować na szkle. W Trójmieście każdy znajdzie coś dla siebie. Można tańczyć, śpiewać, gotować, uprawiać sporty, hodować rośliny, robić zdjęcia czy np. malować na szkle.
Joga nie pyta o wiek. Przysłuży się zarówno ciału, jak i duszy.
Joga nie pyta o wiek. Przysłuży się zarówno ciału, jak i duszy.
Studio Tańca Contra organizuje zajęcia specjalnie dla grupy wiekowej 40+. Studio Tańca Contra organizuje zajęcia specjalnie dla grupy wiekowej 40+.
Teatr to nie tylko mozolna praca, ale też znakomita szansa na szaloną zabawę dla "dorosłych dzieci".
Teatr to nie tylko mozolna praca, ale też znakomita szansa na szaloną zabawę dla "dorosłych dzieci".

Wielu ludzi dopiero po czterdziestce zaczyna odkrywać uroki życia, zgłębiać swoje zainteresowania i rozwijać pasje. Jakie sposoby na spędzenie czasu mogą dla siebie znaleźć w Trójmieście?A może wieczór spędzony na zabawie w którymś z trójmiejskich klubów?

Warsztaty kulinarne i wspólne gotowanie to jeden ze sposobów na wspólne, ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Prawdziwe życie zaczyna się:

Miłośnicy aktywnego odpoczynku postawią z pewnością na sport. To nie tylko sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu, ale też antidotum na stres czy nudę. Siatkówka, piłka nożna, biegi, wyjście na siłownię czy zajęcia fitness - to tylko niektóre z propozycji dla aktywnych. Początkujący zacząć mogą od mniej obciążających ćwiczeń - spacerów, nordic walking czy jogi.

- Joga jest doskonałą propozycją dla osób, które po okresie wychowywania dzieci i poświęcania się karierze chciałyby wprowadzić ponownie do swojego życia aktywność fizyczną - mówi Marlena Kotas ze Szkoły Jogi "MaKai". - Średnia wieku osób uczestniczących w zajęciach to właśnie około 40 lat. Ludzie trafiają na jogę z różnych powodów: niektórzy szukają sportu, który jednocześnie pomoże się zrelaksować, innych kierują lekarze, by ćwicząc jogę obniżyli poziom stresu. Wciąż najwięcej jest ćwiczących kobiet, co dziwić może o tyle, że przecież najwybitniejszymi mistrzami jogi byli właśnie mężczyźni. Panowie włączają jogę zwykle jako uzupełnienie dla innych uprawianych dyscyplin.

Zobacz, gdzie w Trójmieście odbywają się zajęcia jogi.

Ale w ofercie trójmiejskich klubów sportowych zajęć do osób po czterdziestce jest znacznie więcej. Strefa Aktywna skupia na zajęciach ludzi, którzy chcą poćwiczyć intensywnie, opierając się na programie dostosowanym do ich wieku.

- Przez lata opracowywałem tzw. program mix, łączący między innymi elementy aerobiku, pilates, aeroboxingu - mówi Piotr Paszkowski, założyciel Strefy Aktywnej. - Ćwiczenia są skomponowane w taki sposób, by dojrzałe osoby zmęczyć, ale nie zamęczyć. Również dla nich organizujemy zajęcia nordic walking. Na tych zajęciach pojawiają się czasem również panowie, choć uczestnictwo mężczyzn w Strefie Aktywnej wciąż ma charakter sporadyczny, co z stwierdzam z żalem.

Tu znajdziesz siłownie i fitness kluby działające w Trójmieście.

Ciekawe propozycje dla osób po 40 mają też trójmiejskie kluby sportowe. Klub Wioślarski Drakkar z Gdańska proponuje zajęcia uwzględniające ćwiczenia na ergometrach połączone z fitnessem i aerobikiem. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu i gwarantują utrzymanie formy przez cały rok, a przy okazji sportowe spotkania z rówieśnikami.

Kto chce połączyć utrzymanie dobrej kondycji z zamiłowaniem do muzyki może skorzystać z oferty zajęć tanecznych. Studio Tańca Contra organizuje kursy specjalnie dla dojrzałych klientów. Na kursach można nauczyć się od podstaw tańca towarzyskiego, a często poznać też nowych znajomych.

- Na kursie mile widziane są osoby "bez pary" - mówi Grzegorz Sochaj, współwłaściciel Studia. - Tym bardziej, że na zajęciach tańczy się z każdym, wielokrotnie wymieniając się w parach. Staramy się, żeby w grupach liczba pań i panów była taka sama. Po kursie można z nami zostać, uczęszczając na zajęcia cyklu Sympatyk - tu już przychodzi się ze swoim partnerem, choć niekoniecznie życiowym, bo tym do tańca.

Szukasz odpowiedniego dla siebie kursu tańca. Zajrzyj do katalogu trojmiasto.pl

Ze szkoły tańca prosta droga na klubowy parkiet. Gdzie bawią się ludzie w kwiecie wieku? W Trójmieście jest wiele lokali, których oferta muzyczna kierowana jest do osób urodzonych na przełomie lat 60. i 70. Warto na przykład śledzić kalendarz gdyńskiego Klubu Muzycznego Ucho. Starszą publiczność przyciąga dobra muzyka.

- Do Ucha chodzimy ze znajomymi na koncerty jazzowe, ale też punkrockowe - mówi 45-letni Marek z Gdyni. - Na takich imprezach raczej nie ma małolatów, więc czujemy się "u siebie".

Pokazy filmów, imprezy tematyczne i "zakręcony" klimat RetroManiaka sprawia, że ta Klubo-Galeria też ma grono wiernych fanów wśród klientów dojrzałych bardzo i bardziej. Także w sopockim Spatifie bawią się przedstawiciele kilku pokoleń, dla tego miejsca to stan naturalny od dziesiątek lat. Każdy, kto lubi jego charakterystyczną atmosferę odnajdzie się w tym miejscu.

- Bawiłam się z Spatifie jako siedemnastolatka i bawię się w Spatifie jako czterdziestodwulatka - deklaruje Katarzyna z Gdańska. - To jedno z niewielu miejsc na mapie Trójmiasta, w którym wiek nie ma żadnego znaczenia.

Zobacz, jak wygląda nocne życie Trójmiasta.

Rękodzieło, malarstwo, rysunek oraz inne dziedziny manualne można poznawać i zgłębiać korzystając z oferty pracowni organizujących warsztaty również dla dorosłych. Pracownie artystyczne, modelarskie, fotograficzne przyciągają ludzi w każdym wieku. Można zrelaksować się przy pracach manualnych, zdobyć nowe umiejętności, albo odkryć swoje mocne strony podczas warsztatów rozwoju osobistego, niezależnie od wieku i płci.

- Panowie pojawiają się na tych warsztatach, na których do rozwiązania jest jakiś problem lub zadanie do wykonania - mówi Łarysa Wujcik, pomysłodawczyni i inicjatorka powstania Fundacji Ad Fontes oferującej zajęcia dla dorosłych w każdym wieku. - Chętnie uczestniczą w spacerach cyklu "Odkryj nieznane oblicze Trójmiasta", biorą udział w akcjach wymiany książek, niektórych warsztatach. Panie natomiast z pasją oddają się pracy artystycznej.

Tu znajdziesz placówki artystyczne, które organizują wiele ciekawych warsztatów, spotkań czy wernisaży.

Ciekawą odmianą może okazać się także "zabawa w teatr". W Trójmieście jest kilka miejsc, w którym można spróbować swoich sił na scenie, zakosztować życia za kulisami, stać się częścią niezwykłych projektów. Jedno z nich znajduje się w Gdyni, na Wzgórzu Św. Maksymiliana - Teatr & Galeria Maszoperia Art.

- To miejsce otwarte dla wszystkich, którzy chcą zajrzeć i być może zostać - mówi Ludwik Lubieński, założyciel teatru Maszoperia i Studia Praktyk Teatralnych. - Każdy może wnieść tu iskrę, która zainspiruje nas do stworzenia czegoś ciekawego. Są tacy, którzy zostają z nami na całe życie.

A może gotowanie w szerszym gronie? To może być frajda. Są już szkoły gotowania, w których można zapisać się na takie kuchenne warsztaty - i wciąż powstają nowe.

- Zawsze powtarzam, że warsztaty kulinarne przyciągają ludzi z apetytem na życie - mówi czterdziestoletnia Aldona z Gdańska, która, jak twierdzi, uzależniła się od wspólnego gotowania. - Można nauczyć się przygotowywać ciekawe potrawy, ale też poznać fantastycznych ludzi i bawić się gotowaniem w świetnej atmosferze.

Ciekawe wyjazdy, konferencje, spotkania dla par, narzeczonych czy małżeństw organizują też kościoły różnych wyznań. Na stronie Archidiecezji Gdańskiej dostępna jest lista parafii wraz z adresami ich stron internetowych, na których znaleźć można wiele ciekawych, ogólnodostępnych wydarzeń.

- Przeprowadziłam się do Gdańska z Wrocławia, nie miałam tu żadnych znajomych oprócz męża i jego przyjaciół - mówi czterdziestotrzyletnia Małgorzata z Gdańska. - Okazało się, że przy mojej parafii funkcjonuje wspólnota, w której działalność się zaangażowałam. Organizujemy czasem wspólne wyjazdy w góry, rowerowe pielgrzymki, a także zwykłe spotkania towarzyskie. Przyłączyłam się też do chóru, bo zawsze chciałam śpiewać, a brakowało mi motywacji.

Powyższe propozycje to zaledwie kropla w morzu wszystkich wydarzeń organizowanych w Trójmieście dla osób 40+. Można tańczyć, śpiewać, gotować, uprawiać sporty, hodować rośliny, robić zdjęcia albo lepić z gliny. W samotności lub w gronie przyjaciół, ze znajomymi lub obcymi. Na początku musimy jedynie zdecydować, w jakim kierunku pójść.

Miejsca

Opinie (110) 2 zablokowane

 • Faktycznie w PL zycie zaczyna sie po 40 !:) (6)

  Wszelkie dane wskazuja ze po 40 ludzie sa najczesciej zwalniani z pracy i nie przyjmowani do pracy . Jak podalo kiedys pewne '' medium UE '' gdzis oficjalnie ....... LUDZIE PO 40 ROKU ZYCIA NIE ROKUJA SZANS NA RYNKU PRACY :)) troche to smieszne ale tak kiedys gdzis napisano i cos w tym jest bo UE wszelkie inicjatywy zaczyna ograniczac wiekowo i kierowac do ludzi miedzy 20 a 30 gora 35 rokiem zycia i jest to warunek zapisany w regulaminie etc. A potem sie pytamy ze w UE jest problem osob po 40 czy 50 roku :)...i faktycznie po 40 jest czas aby zyc :). Nalezy wspomniec ze najwieksze swiatowe potegi technologiczne bazuja na ludziach po 40 i dlatego sa potegami bo tylko czlowiek po 40 ma doswiadczenie ...no ale to na swiecie bo Polska lubi miec sklepiki z usmiechnieta 20 latka za 1300 zeta i tym oto sposobem nigdy nic nie osiagniemy ! niestety

  • 79 5

  • Nie wiem dla czego ale mam wrażenie ,ze jesteś gnojkiem.Nawet ciebie nie znam.

   • 2 22

  • ogier

   A mi staje kiedy chcę 42l

   • 1 7

  • akurat na stanowisku hostessy wolałbym 20 latkę

   bo sie lepiej prezentuje. natomiast na posadzie glownego technologa raczej osobe doswiadczona

   • 4 1

  • Tak jak w tv-prezenterki napuchnięte od botoksu

   bo w tv po 40-stce wypad

   w tv na tzw.Zachodzie mnóstwo starszych prezenterów i prezenterek

   • 8 1

  • co racja to racja - zycie zacina sie po 40-stce

   • 3 1

  • ty widziales kiedys usmiechnietą ekspedientkę za 1300zeta??? gdzie?

   • 1 0

 • (4)

  w tym roku kończę 40 lat, jak sobie pomyślę, że moim odpowiednikiem w latach siedemdziesiątych był inż. Karwowski to mnie wzruszenie ogarnia

  • 80 2

  • Czesc (1)

   mam dokladnie to samo

   • 16 2

   • Ja tez

    • 6 0

  • Karwoski była kobietą!

   • 11 0

  • Inż. Karwowski to dla mnie taki facet po 50-tce a nie 40-tce

   w filmie był jakiś staromodny

   • 1 0

 • niestety (2)

  ale joga duszy się nie przysłuży
  trzeba wiedzieć, o czym się pisze

  • 21 20

  • jak połączona z jakimiś sekciarskimi metodami, to niestety

   • 3 0

  • Jestem innego zdania. Joga służy i ciału i duszy, jeżeli jest właściwie praktykowana. Daje zdrowie, duchową siłę, spokój wewnętrzny, uczy dyscypliny i systematyczności.

   • 15 2

 • (15)

  Facet po 40-ce jest najbardziej atrakcyjny zas kobiety po 40-ce to przechodzone truchla ktore trzeba wymienic na mlodszy lepszy model

  • 19 82

  • To prawda kobiety po 40-ce wypadaja z obiegu atrakcyjnych ludzi.Natura i czas sa bezlitosne

   • 13 31

  • (1)

   Jak kobieta nie znajdzie jelenia do 35roku zycia staje sie sfrustrowana milosniczka kotow zalosne

   • 15 29

   • Odczep się od kotów, niektóre są bystrzejsze od komentarzy internautów...

    ...a na pewno milsze :)

    Prawdziwa Polka/Polak może mieć tylko psa, najlepiej "groźnej rasy" - bo świetnie wygląda w VW Golf II.

    • 31 3

  • Czym taka 40-tka moze zaimponowac mezem tepakiem i gromadka obsr...ch bachorow

   • 4 19

  • prawda (4)

   Kobiety w Polsce wygladaja strasznie wyzute bez pozytywnej energii zombie wstretne spiete nieatrakcyjne zalosne

   • 8 27

   • tylko po to, żeby dobrzea pasować do zaniedbanych, niedomytych i źle ubranych polskich "menszczysn"

    • 41 2

   • jaks sie tyra po 12/14 godzin żeby przezyc to jak można wyglądać ? (1)

    Oczywiście elastycznie !!!

    • 19 1

    • to bzdura, umyć się można i po 12 h pracy, i dentystę nawet z NFZ odwiedzać reguklarnie

     • 2 4

   • the

    ale masz kompleksy chlopie

    • 5 1

  • TE...szczęśliwy... (1)

   Gdy czterdzistka chłopu mija dłuższa torba niż fuzyja;)
   A Kobieta to jak wino;)

   • 44 9

   • no jo...dlatego stare wino zamienia się w galaretę :))))

    • 3 4

  • cyt. tylko głupiec jest szczęśliwy...

   • 8 1

  • zwlaszcza jak sobie popatrze na moich kolegow z lo lub studiow...same ciacha, wyliniale, z brzucholami:) rzadko ktory facet dobrze wyglada po 40. Moze skore macie w lepszym stanie, ale nie dbacie o siebie za grosz

   • 15 2

  • facet po 40-stce może i atrakcyjny z zewnątrz, jeżeli dba o siebie i ma zęby (1)

   ale w życiu intymnym ma mniejszy wigor niż kobieta 40-letnia
   a i już tak nie jest zainteresowany częstym seksem,
   nawet jak ma młodą partnerkę to widać różnicę w jego możliwościach seksualnych

   • 11 5

   • oj, zdziwiłabyś się

    Beatko miła :-)
    Niedługo kończę 40kę. W życiu nie miałem tyle energii i chęci do sportu jak teraz. A jeśli chodzi o życie intymne to obecną moją formę mogę jedynie porównać do lat młodzieńczych, kiedy liczył się głównie seks :-)
    To moja Żona nie zdąża za mną, choć młodsza ;-)
    A i brzydki raczej nie jestem i zęby jeszcze mam ;-))

    • 3 1

 • fitnes (5)

  a gdzie pójść gdy jest +55

  • 13 5

  • rolletic

   doskonałe są rolki, nie ma ograniczeń wiekowych.Można wzmocnić mięśnie zredukować cellulit 510 042 976

   • 4 4

  • Rehabilitacja zostaje...

   • 8 9

  • Spójnia we Wrzeszczu

   • 2 3

  • jest mnóstwo zajęć pod tytułem gimnastyka 50+

   Strefa Ruchu na Morenie, Dom Kultury Młyniec na Zaspie...

   • 4 2

  • basen ! uwielbiam

   • 3 1

 • Atrakcyjna mloda singielka po 40 milujaca sztuke i parapsychologie pozna pana :))) (3)

  Takie sa teraz ogloszenia ! Chce byc singlem bo taki ma niby '' priorytet'' a potem po 50 wskakuje na Fejs i szuka szczescia i mllosci a jak sa dopiski na koncu '' cel matrymonialny tez wchodzi w gre '' :) bo pewnie w lustrze przy wannie zobaczyla ze jak nie teraz to nigdy . Oczywiscie ona fryzjerka szuka jak opisuje mlode ksiecia z bajki z luksusowym samochodem i samodzielnego finansowa oraz mlodego do 30 bo mimo jak pisze ma 50 ale wyglada na 30 a czuje sie jak 18 :) ,, tak bywa bo bajki sa rozne . I co z taka potem robic jak tylko joge uprawia i kwiaty na wykupionym juz jako inwestycje na przyszlosc miejscu na cmentarzu :)... chodz na spacer Heniu pojdziemy na cmentarz to zobaczysz jakie ladne kwiatki ci posadzilam :))) bo ja tak lubie kwiaty :)

  • 18 27

  • Z drugiej strony:

   facet ok.50, z zaniedbanym uzębieniem, z brzuchem,
   szuka młodej, zgrabnej, ślicznej, bezproblemowej dziewczyny,
   randka z niezobowiązującym seksem i viagrą,
   no i najlepiej ja ta dziewczyna zapłaci za obie kawy w kawiarni

   • 9 3

  • the

   to twoje problemy, a ona dobrze ze szuka , kto szuka nie bladzi ;)

   • 1 0

  • i perfumuje sie panią Walewską

   • 1 1

 • pitu pitu (7)

  Ale temat! 40 na kark już za chwilę mi wskoczy a ja nie mam zamiaru się tym przejmować. Wszyscy pchają się do mnie na jakąś wypasioną imprezę z tej okazji a ja mam zamiar wyjechać, żeby mieć spokój. Z czego tu robić taką aferę ?! Forma dopisuje całkiem nieźle. Czasem wręcz żal patrzeć na niektórych o połowę młodszych, zaś na te o połowę młodsze patrzeć zawsze się chce. Zatem kiedy zupełnie nie czuje się upływu lat, dlaczego wciskać ludziom dyrdymały o ich wieku? Cieszcie się życiem i nie dajcie się zwariować!

  • 51 2

  • sam potwierdzasz ze to juz starosc :) (3)

   napisales ze ma byc impreza a ty wyjezdzasz bo chcesz miec spokoj :) wlasnie na strosc czlowiek lubi spokoj i tylko moze sobie popatrzec na mlode laseczki trzymajac sie laseczki :)

   • 3 18

   • a ja uważam, że człowiek mający intensywne życie lubi mieć od czasu do czasu spokój i wiek ma niewiele do tego

    • 15 0

   • My z mężem -każdy z na sma po 33 lata i lubimy spokój (1)

    uciekamy do domku na wsi z dziećmi,
    cudowne spokojne wieczory we dwoje gdy dzieci śpią
    znajomi nie raz chcieli wpakować nam się z imprezą- nie dajemy zgody

    • 2 3

    • stary by pewnie chciał

     ale jak tupniesz to sie boi.

     • 2 3

  • Ja za 7 lat dobiję 40 i jakoś nie wyobrażam siebie jako Karwoskiego (1)

   Co do wspomnianej formy mimo palenia i nadwagi "cisnę" rowerem i wyprzedzam 90 % małolatów w strojach typu Amstrong. Mam nadzieję że ten stan się nie zmieni za 7 lat

   • 3 1

   • też mnie ostatnio taki wyprzedził

    akurat wracałem po 4 godzinnym maratonie. cieszył sie ogromnie.

    • 1 3

  • the

   i popieram w 100%

   • 0 0

 • Jakiś czas temu przekroczyłem 40 - tkę (3)

  raczej nie mogę powiedzieć, że poza chorobami coś lepiej się zaczęło.......

  • 15 6

  • Wyjdź z domu, poruszaj się, odwiedź coś... (2)

   ...telewizor zdrowia ani radości życia nie przywróci :)

   • 11 2

   • . (1)

    Ja zacząłem pracować na zmywaku.
    Cóż za odmiana!

    • 5 1

    • w koncu zona zagonila cie do zmywania garow?

     • 1 0

 • A przepraszam, ktora z pań na w/w zdjeciach ma powyżej 40stki ??? (7)

  • 16 1

  • (2)

   ja

   • 2 5

   • . (1)

    Ta stara z cellulitisem?

    • 5 5

    • nie ma czegos takiego jak cellulitis madralo...jest cellulit jak juz. Mialo byc ostro i dosadnie, a dales ciala i sie osmieszyles.

     • 3 1

  • Pani Asia, która uczy towarzyskiego

   ona i jej partner uczą świetnie, bardzo polecam, również dla młodszych grup wiekowych.

   • 2 2

  • (1)

   na pierwsza w bialej bluzce i szarych leginsach na pewno, i daje jej z 45. Tak teraz wygladaja 40. Wpiszcie sobie w wyszukiwarke te 60 letnia modelke Christy b..jakostam nie pamietam, na pewno wam "wyskoczy" w wynikach. PRzeciez to taka laseczka, ze ho ho. Ludzie mysla, ze jak 40 to juz szara, smutna twarz, a to czas kiedy mozna znowu miec luz, bo dzieci podrosly i mozna sie z domu wyrwac, a nie wracac najczesciej o 20, bo maluchy trzeba klasc spac:) pzdr 40latkow

   • 2 2

   • ty dziadzie, jak śmiesz mi dodawac lat !!!!!!

    • 3 1

  • Blondynka na pierwszym zdjęciu, na pierwszym planie

   widać po twarzy, że jest po 40-stce
   skóra wokół oczu
   i szyja- zobacz w porównaniu z szyją tej drugiej pani za nią

   • 1 1

 • Wiecznie młoda ;-) (7)

  Ja jestem przed 40-stka i pace znalazłam nawet całkiem niezła jak na dzisiejszy rynek pracy szukałam,przebierałam ( a było w czym...) 4 miesiace.Jak ktos chce to potrafi ....i ciesze sie zyciem chodze na imprezy i dobrze wygladam...;-)

  • 13 9

  • napisz więcej...

   szczególnie o tej pracy... :-)

   • 5 1

  • (1)

   ..pod stołem praca;D

   • 7 1

   • raczej pod biurkiem :)
    Duszno,gorąco i wymuszona poza....

    • 3 2

  • Udowodnij , foto.

   • 4 2

  • Wiecznie młoda

   Napewno fryzjerka albo sprzedawczyni bo tych ofert od licha

   • 7 1

  • mój Ty milfie :):) (1)

   • 7 0

   • MILFetki po 40 to najlepsze sztuki :)

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Najczęściej czytane