• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zostań dawcą szpiku

Magdalena Oleszko - Włostowska
14 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
W Trójmieście jak i w całym województwie pomorskim, ruszyła III Edycja Programu "Dawca Szpiku", którego autorem jest Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka". Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców Trójmiasta do rejestrowania się w banku Dawców Szpiku. O tym jakie warunki trzeba spełnić, aby zaistnieć w Rejestrze, oraz czy przeszczep szpiku boli opowiedzą prof. Anna Balcerska, kierownik Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Gdańsku, oraz Elżbieta Budny, prezes Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka".

Czym jest przeszczep?

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych, w szczególności białaczek, dającą najwyższy współczynnik wyleczeń. W wielu przypadkach jest jedynym sposobem na ocalenie życia.

- Aby przeszczep mógł zostać wykonany, to poza odpowiednim przygotowaniem biorcy musi się znaleźć odpowiedni, precyzyjnie dobrany dawca - mówi prof. Anna Balcerska. - Jeśli chory ma rodzeństwo, to szansa na znalezienie odpowiedniego dawcy wynosi ok 20%. Jeżeli jednak jest jedynakiem, to szansa na znalezienie dawcy rodzinnego jest równa zero. Trzeba wtedy szukać tzw. dawcy niespokrewnionego - wyjaśnia prof. Anna Balcerska. - Należy jednak pamiętać, że do przeszczepu kwalifikuje się pacjent z określonym nowotworem, na ściśle określonym etapie leczenia. Bo tylko wtedy ten przeszczep stwarza mu największą szansę wyleczenia i uratowania życia.

Czym jest rejestr dawców?

Rejestr honorowych dawców szpiku zawiera dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców. Zasoby polskich rejestrów znajdują się w światowej bazie komputerowej Bone Marrow Donor Worldwide (BMDW) w Holandii.

- Trzeba uczciwie powiedzieć, ze Polacy za dużo dawców w tym banku nie mają - mówi prof. Anna Balcerska. - A prawda jest taka, że tak jak statystycznie stosunkowo najłatwiej znaleźć dawcę wśród rodzeństwa, tak Polakowi najłatwiej znaleźć dawcę wśród Polaków. Głównie ze względu na podobieństwo genetyczne. Dlatego im w banku będzie więcej podobnych genetycznie rodaków, w tym szanse wyleczenia są większe. A im większa liczba dawców w rejestrze, tym większa szansa na wyleczenie dla chorych.

Czy każdy człowiek może zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać każdy pełnoletni, zdrowy, nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek. Preferowani są ludzie młodzi. Najlepszymi dawcami są mężczyźni między 18 a 30 rokiem życia.

- Decyzja o zostaniu dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na długo - mówi Elżbieta Budny. - Pamiętajmy, że od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku, czyli tylko do 50 roku życia, może upłynąć nawet kilka lat. Może zdarzyć się również sytuacja, że potencjalny dawca w ciągu swojego życia nigdy nie zostanie poproszony o oddanie szpiku, bo jego kombinacje antygenów nie będą zgodne z poszukiwanymi.

Jak wyglądają badania i pobieranie szpiku?

Po wypełnieniu ankiety dotyczącej stanu zdrowia, potencjalnemu dawcy pobiera się 10 ml krwi. Następnie wyniki badań wraz z danymi umieszczane są w ogólnoświatowym rejestrze. I wówczas pozostaje czekać na informacje, że nasz szpik jest komuś potrzebny.

- Około 10 dni przed planowanym pobraniem szpiku dawca ponownie oddaje krew - wyjaśnia prof. Anna Balcerska. - Przetacza mu się ją po zabiegu po to, aby okres regeneracji był jak najszybszy. Pobieranie szpiku odbywa się w znieczuleniu ogólnym, zatem dla pacjenta jest bezbolesne. Cały zabieg trwa około 2 godzin. W pełni dawca regeneruje się około 3 tygodni. Jesli istnieje taka potrzeba dawca może odbyć konsultację z psychologiem.

Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiąże się z praktycznie żadnym ryzykiem. Całkowita regeneracja szpiku dawcy następuje zwykle po 3-4 tygodniach.

- Zabieg pobrania szpiku wymaga od dawcy spędzenia trzech dni w szpitalu. Koszty wykonania badań, umieszczenia w rejestrze, oraz koszty związane z pobraniem szpiku ponosi w całości Fundacja - mówi Elżbieta Budny. - Kiedy dochodzi juz do zabiegu, fundacja finansuje także koszty dojazdu do ośrodka.

Możesz pomóc chorym w inny sposób!

Jeśli z różnych względów nie możesz zostać dawcą szpiku, wesprzyj finansowo badania innych - koszt wpisania jednej osoby do Rejestru wynosi 250 euro.
Istnieje możliwość wsparcia poprzez wpłatę darowizny lub 1% podatku (nie dotyczy płatników podatku liniowego). Prosimy o przekazywanie wpłat na konto w Nordea Bank Polska w Łodzi nr :
33 1440 1231 0000 0000 0184 1262 z dopiskiem odpowiednio: "darowizna" lub "1% podatku". Informacje można znależć także na stronie www.krwinka.org

Finał III edycji programu "Dawca Szpiku" w woj. pomorskim odbędzie się 10 grudnia.
Każdy, kto zdecyduje się na zostanie potencjalnym dawcą szpiku dostanie do wypełnienia ankietę, oraz zostanie mu pobrana krew. Odbędzie się również spotkanie z lekarzami, a także projekcja filmu przedstawiająca sposoby pobierania szpiku.
O szczegółach finału poinformujemy na początku grudnia.
Magdalena Oleszko - Włostowska

Brak możliwości dodawania opinii

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane