Wiadomości

Źle się czujesz? Wizytę lekarską zamów do domu

Również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych.
Również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych. fot. 123rf.com/ Viacheslav Iakobchuk

Z powodu epidemii koronawirusa dostęp do opieki medycznej został ograniczony. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i lekarzom. Cały czas jednak męczy nas grypa i inne dolegliwości o większym lub mniejszym natężeniu. Co zrobić, kiedy potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc lekarza? Telefoniczna porada nie zastąpi badania, a kiedy nie chcemy ryzykować wizytą w przychodni czy szpitalu, warto pomyśleć o lekarskiej wizycie domowej.Korzystałe(a)ś z telefonicznej porady lekarskiej lub wizyty domowej?

tak, to bardzo pomocne 37%
tak, ale tylko wtedy, kiedy potrzebowałe(a)m recepty 13%
nie, ale jeśli będę potrzebował(a) pomocy, skorzystam 34%
nie, wolę wizytę u lekarza, to pewniejsza pomoc 16%
zakończona Łącznie głosów: 283
Z powodu rosnącego ryzyka zakażenia koronawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z porad telefonicznych. Lekarz może wystawić e-receptę (dostaniemy wtedy czterocyfrowy kod na telefon, który trzeba podać w aptece razem z numerem PESEL), e-zwolnienie, zlecenie elektroniczne na wyroby medyczne.

Jednak nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego. Jeśli przypadek jest pilny, przychodnia ma obowiązek przyjąć pacjenta. Nie każdy jednak chce ryzykować. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wizyta domowa.

Czytaj też: Ból zęba, potrzebna recepta. Gdzie w nagłym przypadku?

- Wezwijdoktora.pl ułatwia możliwość kontaktu pacjenta z lekarzem w całej Polsce już od niemal trzech lat. Realizuje wizyty domowe od godz. 7:30 do 21 siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. Również obecnie - w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego - pacjenci mają możliwość wezwania na wizytę domową lekarza rodzinnego, internisty, pediatry, laryngologa, ortopedy lub lekarza innej specjalizacji - mówi Piotr Podsiadło, twórca ogólnopolskiego serwisu lekarskich wizyt domowych wezwijdoktora.pl.
Jak przekonuje, również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych.

- Wyniki otrzymamy online już po trzech godzinach od wizyty. Szeroki jest też pakiet zabiegów fizykoterapeutycznych, specjaliści fizjoterapii posiadają przenośny sprzęt potrzebny do wykonywania zabiegów w domu pacjenta - dodaje.
W obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem zachęca też do korzystania z teleporady.

- Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia stosujemy środki ostrożności, które należy zachować podczas wizyty domowej. Warunkiem wizyty jest pewność, że pacjent spełnia kryteria epidemiologiczne, w celu maksymalnego wykluczenia występowania koronawirusa. Ważnym jest, aby podczas wizyty domowej zadbać o bezpieczeństwo pacjenta, domowników oraz lekarza i aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się wirusa - zapewnia.
Aby zamówić wizytę i teleporadę, należy skontaktować się z infolinią pod nr telefonu 58 500 55 55 lub poprzez stronę internetową wezwijdoktora.pl.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego.
Nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego. fot. 123rf.com/ Dinis Tolipov

Domowa wizyta dla dorosłych i dzieci- Nagłe przeziębienie bądź infekcja górnych dróg oddechowych - ból gardła, katar, bóle głowy, zatokowe - przy ujemnym wywiadzie COVID-19, kiedy objawy nie ustępują, a nawet narastają pomimo stosowania ogólnodostępnych leków bez recepty. Biegunka nieustępująca pomimo nawadniania, ale bez cech silnego odwodnienia. Nagły ból pleców lub brzucha bez objawów alarmujących, takich jak: bladość, spadek ciśnienia, przyspieszony rytm serca, nagła wysypka, która niepokoi pacjenta i wystąpiła pierwszy raz w życiu, czy każda nagła wątpliwość pacjenta dotycząca stanu zdrowia, która wymaga konsultacji na żywo z lekarzem - wylicza powody, dla których powinniśmy wezwać lekarza, dr n. med. Agnieszka Zakrzewska.
W sytuacji, kiedy osoba przewlekle chorująca czy taka, która nagle zachoruje, a jej stan nie będzie wymagać wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym, jednak potrzebne będzie badanie przez lekarza, warto postarać się o to, by lekarz przyjechał do pacjenta.

- Z takich wizyt mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, oczywiście do dzieci preferowany jest pediatra, ale doświadczony internista również pomoże - dodaje.
Do pacjentów przyjeżdża po południu albo w soboty, wcześniej przeprowadza odpowiedni wywiad przez telefon.

- Cena za wizytę domową jest do ustalenia indywidualnie, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku, w zależności od odległości lekarz-pacjent oraz tego, do kogo się pojedzie. Na przykład - jeśli mam do czynienia z ubogą osobą, wstyd mi sugerować cenę, raczej podchodzę do wizyty "co łaska" - przekonuje.

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacje


Procedur trzeba przestrzegać zawszeWizyt w przychodniach w aktualnej sytuacji odradza również Małgorzata Kowalska.

- Bywa trudno uzyskać wizytę domową w publicznych placówkach. Przyjeżdżam do pacjentów, ale obowiązują pewne obostrzenia. Po pierwsze najpierw przeprowadzam wywiad z pacjentem przez telefon. Jeśli objawy budzą podejrzenie koronawirusa, takiego pacjenta należy skierować do sanepidu. Jeśli dolegliwości wiążą się z zupełnie innymi schorzeniami, pacjent nie przebywa na kwarantannie, to możemy taką wizytę przyjąć. Czas oczekiwania zależy od dnia, ale standardowo jest to godzina do kilku godzin od rozmowy telefonicznej. W trakcie wizyty obowiązują te same procedury, o które należy dbać na co dzień. Dezynfekcja rąk, uważność i ostrożność podczas kontaktu z pacjentem - podkreśla.
W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną wszyscy powinni ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z innymi osobami, dotyczy to również kontaktów ze służbą zdrowia.

- Rozwój technologii pozwala korzystać z porad telemedycznych, dlatego należy kontaktować się ze swoim lekarzem telefonicznie, poprzez komunikatory (np. Skype) oraz e-mailem. Niektórzy lekarze i sieci przychodni medycznych mają również programy komputerowe do prowadzenia dokumentacji lekarskiej, które umożliwiają kontakt z pacjentami poprzez specjalistyczne aplikacje na smartfony - przekonuje Hubert Białasiewicz.
Jak dodaje, w obecnym czasie osoby starsze i z osłabioną odpornością (np. przyjmujące leki immunosupresyjne - po przeszczepach) oraz cierpiące na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego i płuc (np. choroba wieńcowa, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc) są szczególnie narażone na wystąpienie ciężkiej postaci choroby COVID-19.

- Jednocześnie osoby te są przewlekle chore i często wymagają konsultacji lekarskiej związanej zwykle z zaostrzeniami choroby podstawowej. Najlepiej w takiej sytuacji zwrócić się do lekarza, który zna chorego od dawna, który po zebraniu dokładnego wywiadu od chorego lub jego bliskich może podjąć decyzję o konieczności wizyty domowej - wyjaśnia.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (44) 2 zablokowane

 • A nie tak dawno plakali zeby do nich nie przychodzić a teraz (8)

  sami przyjdą byle przychodów nie stracić. Co za hipokryzja.

  • 9 24

  • Za 180 zl przychodza (3)

   • 9 2

   • Masz rację. Pazerniaki. Pan od pralki przyjdzie przecież za 150 zł.

    • 13 0

   • (1)

    Temat mamy już ogarnięty.
    Siostra dla chorego syna zamówiła pediatrę, skasował 250 zł.
    ponieważ choroba nie ustała, po 4 dniach wezwali innego, co za 100 zł rozpoznał temat, dobrał leki tak, ze dzieciak zdrowy.

    Także rozpiętość jest dość spora...

    Na szczęście może sobie pozwolić na taki wydatek, ale nie każdy ma taką możliwość :/

    • 2 0

    • skoro siostra woli korzystać z prywatnej opieki i płacić to niech się teraz nie użala gdyby lekarz z przychodni z kontraktem z nfz podczas rozmowy tel. stwierdził że potrzebna jest wizyta domowa to by przyjechał za darmo

     • 1 3

  • kto niby chce do pacjentow jezdzic? Ta Zakrzewska jak chce niech sama jezdzi

   • 6 4

  • to jest ze strony tej Zakrzewskiej nieodpowiedzialne

   i glupie po prostu.Jak ona smie proponowac wizyty domowe,skoro sama jest osoba podwyzszonego ryzyka! Chce rozsiewac te infekcje wsrod chorych ludzi?? Co za glupota!

   • 6 1

  • Są tacy co przyjdą, a są tacy co się boją. Ci co się nie boją, nie chcą stracić dochodów. Rzeczywiście hipokryzja, bo przecież "służba zdrowia" to samo w sobie znaczy, że robią za darmo. Sprawdzimy Twój wpis, jak Cię wezwą do pomocy w szpitalach- pogadasz o tym w cztery oczy z lekarzami

   • 4 0

  • poz ma płacone od pacjenta czy korzysta czy tez nie z porady tak więc nie pie.... głupot w po rozmowie telefonicznej lekarza z pacjentem jeżeli jest taka potrzeba odbywa się wizyta domowa zresztą tak było i przed pandemią

   • 0 1

 • Ta, jasne. (2)

  WIzyta domowa zamówiona w NCM (nieważne, że na NFZ) - internista 150zł. Już zamawiam dziesięć wizyt.

  • 23 3

  • 150 zł, tyle bierze "złota rączka" za wizytę w domu (1)

   A nie jedzie do osoby podejrzanej o Covid

   • 17 4

   • "złota rączka" nie wie do kogo idzie a dziś każdy jest zagrożony chorobą
    a jednak mimo iż "złota rączka" nie składała przysięgi Hipokratesa to jedzie pomagać
    a może to była przysięga Hipokryta?

    • 0 0

 • promocja nie na czasie

  może to jest jakas alternatywa, ale obecnie przy pandemii za chwilę lekarz będzie chory.
  I będzie zarażał innych

  • 15 0

 • Co na to RODO (11)

  Wczoraj miałam wizytę przez telefon.Dostałam e-receptę.W aptece naklejona taśma dwa metry od okienka.Pani każe podać nr recepty i PESEL,a w aptece sa jeszcze inne osoby.

  • 8 19

  • Rodo w czasie pandemii schodzi na dalszy plan (4)

   Chcesz na ucho farmaceuty PESEL podawac?, poza tym nie pytają o imię i nazwisko

   • 10 2

   • (3)

    Imię i nazwisko,a także PESEL wyświetla im na ekranie po wpisaniu kodu,a więc mogą poprosić na przykład tylko o końcówkę PESEL-u.

    • 6 1

    • zajmij sie e-nauką!

     • 0 2

    • Bzdura

     Pracuję w aptece i żeby pobrać erecepte niezbędny jest czterocyfrowy kod podany przez lekarza plus pesel. Ewentualnie bardzo długi kod indywidualny recepty, ale lekarze go nie podaja.

     • 4 0

    • Niestety

     wedlug prawa musza sprawdzic czy dane z kartki sa zgodne z danymi kupujacego czy odbierajacego lek. Niechcac na glos podawac numeru pozostaje podanie do okienka dowodu osobistego lub kartki z tym numerem.

     • 2 0

  • i cała kolejka notuje?

   • 8 0

  • To chyba nie jest obecnie najważniejszy problem

   • 3 0

  • Ludzie, myslcie troche..........

   Naklejcie na karteczke ( z numerm recepty) swoja karteczke z numerem peselu, podawajcie do okienka. Wtedy nie musi pani glosno, przy wszystkich podawac swojego numeru. Niemowy i guluchoniemi nie maja innego wyjscia, musza tak robic wiec dlaczego zdrowsza czesc spoleczenstwa ma glosno przy wszystkich podawac wrazliwe dane? Zreszta to jakas paranoja, w innych krajach europejskich nikt nie podaje w aptekach swoich danych, peselu czy nr, dowodu w ogole. Tam to jest zabronione. Pesel podaja tylko do zeznania podatkowego. To tylko u nas takie cuda, a potem krzyk ze kradna dane i wyludzaja na nasze dane kredyty czy inne takie. Moim zdaniem to bezprawie.

   • 5 0

  • to nie Pani każe

   tylko tak skonstruowany jest ten system gov.pl

   • 2 0

  • Zawsze nr pesel można mieć napisany na kartce!

   I ją podać aptekarce. A nr recepty, kogo to obchodzi? Nawet go wyśpiewaj ;)

   • 1 0

  • Bea

   Trzeba było napisać na kartce i podać. Wielkie mi halo.

   • 0 0

 • Ameryka odkryta!

  Za PRL były wizyty domowe, przed wojną felczera/lekarza można było wezwać. Szamani w Afryce tysiące lat temu też chorych w ich domostwach odwiedzali.

  • 23 1

 • Stawki razy trzy (1)

  Kto może ten żeruje ale już przeginają...

  • 7 5

  • Pediatra w sobotę 280zl z dojazdem...

   • 1 0

 • (1)

  Na przykład - jeśli mam do czynienia z ubogą osobą, wstyd mi sugerować cenę, raczej podchodzę do wizyty "co łaska" - przekonuje.

  co łaska czyli nie mniej niż 500pln

  gnojki

  • 6 9

  • co łaska to chyba nie lekarze mówią

   • 1 1

 • Wizyta (1)

  Żadna łaska jak 150 zł.

  • 8 2

  • Blisko 150 zl to ja za taksowke z Gdyni zaplacilem w ostatnia sobote

   Czyli 150 zl za sam przejazd w jedna strone pod wskazany adres. I to ma byc stawka za wizyte lekarska? Przeciez to smieszne.Nikt nie bedzie szanowal ludzi,ktorzy sami siebie nie szanuja.Nie zmienia to faktu,ze lekarz ,ktory bierze 1000 zl za wizyte,moze czasem za darmo wykonac wizyte i porade u biednej rodziny. Uwazam ,ze bylby to mily i humanitarny gest.

   • 3 2

 • Bzdury (5)

  Bzdury piszecie. A co z badaniami np. USG? Potrzebowałem w tym tygodniu wizyty lub porady telefonicznej laryngologa i USG. Obdzwoniłem z 10 przychodni w Gdańsku, działają tylko teoretycznie, w żadnej nie przyjmuje laryngolog nawet nie ma możliwości rozmowy telefonicznej. Ci co wybrali taki zawód żeby pomagać ludziom pierwsi zwiali do domu, jak szczury z tonącego statku. Na swojej drodze życiowej nie spotkałem wielu lekarzy którzy chcą pomagać ludziom, wszyscy podchodzą do tematu materialnie. Nawet informację o dalszym postępowaniu w przypadku dolegliwości trzeba z nich wyciągać jakby to była jakaś tajna, magiczna wiedza nie do pojęcia dla pacjenta. Czy tym samym zasługują na uznanie, ode mnie na to sobie nie zasłużyli. Być może uogólniam, ale takie mam odczucie.

  • 24 10

  • Wpadnij do Gdyni, tutaj to o dziwo jakoś funkcjonuje. (1)

   Zwłaszcza NZOZ Śródmieście, mam na niego widok z okien. Pacjenci wpuszczani oddzielnie, dezynfekcja i brak kontaktu z kimkolwiek bez ochrony. Lekarze w pełnych strojach z przyłbicami i oczywiście maskami. Teleporady również się sprawdziły. Obecnie przychodnie działające na kontraktach z NFZ oferuję dużo lepszą opiekę niż prywatne, abonamentowe placówki.

   • 7 0

   • Brawo Gdynia!

    Super ze tam wszystko funkcjonuje jak nalezy. Niech inni biora przyklad.

    • 2 0

  • W Gdyni działaja przychodnie.

   W Gdyni działają poradnie na NFZ i część prywatnych. Na USG umówiłam się w przyszłym tygodniu do Clinica Medica a wczoraj byłam tam u laryngologa. Panie z rejestracji kazały wypełnić ankietę, zmierzyły gorączkę, zdezynfekowąły mi ręce, jak pisze ktoś poniżej lekarz też ubrany jak należy. Wygląda na to, że niektórzy są przygotowani na taka sytuację.

   • 6 0

  • (1)

   trzeba bylo dzwonić do odpowiedniej przychodni a tak poza tym czy to usg było takie pilne że już teraz trzeba zrobić , do mojej przychodni przyszedł ojciec z dzieckiem na usg bioderek to trzeba być d**ilem żeby narażać dziecko skoro to badanie można zrobić w spokojniejszym czasie

   • 3 0

   • Na to badanie tez jest okreslony czas

    Być może poszedł bo to byl juz "ostatni dzwonek".

    • 3 3

 • Żenada (1)

  Pracuje 20 lat opłacając składki, Waszym zadaniem jest zbadanie mnke w ramach NFZ

  • 10 8

  • Bea

   O tak :) może jeszcze na NFZ należy ci się życie i zdrowie lekarza ??? Sami na lewych zwolnieniach siedzieliście od początku pandemii przez 2 miesiące, a chcecie by lekarz narażał swoje życia dla was i to na NFZ ? Żałosny człowieku

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje