Wiadomości

Zbadaj się w ośrodku Breast Cancer Unit

Szybkość działania, pełna współpraca między specjalistami i komfort pacjentów - tymi cechami powinny odznaczać się Breast Cancer Units (BCU), czyli centra walki z rakiem piersi. Taki certyfikat otrzymało Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. W przyszłym tygodniu odbędą się tam dni otwarte.Kiedy ostatni raz byłe(a)ś na profilaktycznym badaniu piersi?

w ciągu ostatniego pół roku 34%
rok temu 20%
ok. dwa lata temu 15%
ok. trzy lata temu 5%
ok. pięć lat temu 5%
tak dawno, że nie pamiętam już, kiedy to było 4%
nigdy 17%
zakończona Łącznie głosów: 350
Breast Cancer Unit to ośrodki z kompleksowym podejściem do leczenia chorób piersi. Pacjentka od początku do zakończenia terapii jest pod opieką interdyscyplinarnego zespołu specjalistów - onkologa, chirurga, radioterapeuty, psychologa i fizjoterapeuty.

Uzyskanie certyfikatu BCU przez Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku oznacza, że placówka spełnia światowe normy w diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi.

- To dla nas taka wisienka na torcie, zostaliśmy docenieni nie tylko ze względu na świetne przygotowanie medyczne, ale również ze względu na całą opiekę holistyczną, która przecież też jest bardzo ważna. Pacjentki powinny być otoczone opieką psychologa, fizjoterapeuty czy dietetyka, także po wyjściu ze szpitala - mówi dr Monika Nowaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii.
Zespół Copernicus Mamma Centrum (Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku)
Zespół Copernicus Mamma Centrum (Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku) mat. prasowe
- Należy podkreślić, że WCO otrzymało najwyższe wyróżnienie, tzn. Center of Excellence, które upoważnia specjalistów pracujących w Wojewódzkim Centrum Onkologii do prowadzenia szkoleń dla innych placówek leczących nowotwory piersi. Międzynarodowa komisja przyznała certyfikat na pięć lat - dodaje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Copernicus.
W Polsce akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (SIS) ma tylko osiem ośrodków. W województwie pomorskim taki certyfikat ma od stycznia 2018 r. Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie.

Nowoczesny ośrodek z kompleksową opiekąDzień drzwi otwartych w Ośrodku Leczenia Chorób Piersi.
Dzień drzwi otwartych w Ośrodku Leczenia Chorób Piersi. mat. prasowe
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, a zapadalność na tę chorobę ciągle wzrasta. Wcześnie zdiagnozowany daje jednak szansę na wyleczenie. W województwie pomorskim gdzie mieszka ponad 2,3 mln mieszkańców odnotowuje się rocznie aż 1159 nowych przypadków zachorowania, a liczba zgonów szacowana jest na 360. Copernicus Mamma Centrum rozpoznaje rocznie ponad 400 nowych przypadków zachorowań.

26 października Wojewódzkie Centrum Onkologii organizuje drzwi otwarte, podczas których na pytania zainteresowanych odpowiadać będą onkolodzy, którzy pokażą też jak badać się samodzielnie.

- Takie wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem i bardzo dobrze, bo warto się badać. Nieraz wydaje nam się, że wszytko jest w porządku, a później okazuje się, że gdyby wcześniej pacjentka regularnie się badała, miałaby większe szanse na pełne wyleczenie. To jest okazja, żeby zapytać lekarzy o to, co nas martwi, żeby dowiedzieć się, co robić, albo zapisać się na badanie nawet w tygodniu, bo ośrodek pracuje od poniedziałku do piątku do godz. 18 - mówi dr Nowaczyk.
Ośrodek Leczenia Chorób Piersi - Copernicus Mamma Centrum w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont, dostał też nowy, kosztujący przeszło milion złotych mammograf z możliwością zastosowania tomosyntezy i wykonania badania mammografii spektralnej. Funkcja zdjęcia w 3D szczególnie przysłuży się młodym kobietom z trudną budową piersi lub obciążonym genetycznie.

W ośrodku przeprowadzane są badania kontrolne u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, badania ultrasonograficzne z zastosowaniem dopplera i elastografii, mammografia klasyczna za pomocą mammografu cyfrowego, a także mammografia spektralna i z zastosowaniem tomosyntezy. Pacjentki mogą liczyć również na wykonanie badania rezonansem magnetycznym, biopsji cienkoigłowej pod USG, biopsji gruboigłowej, biopsji stereo pod mammografem i USG.

Rocznie ośrodek wykonuje 4939 badań mammograficznych piersi w ramach profilaktyki nowotworowej, w tym 454 badania w ramach diagnostyki pogłębionej.

Opinie (58) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje