• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabiegi estetyczne na zimę

opr. mw
13 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Zimą można stosować intensywniejsze metody złuszczania naskórka niż latem. Jest to też doskonała pora do walki z pozostałościami po lecie. O zimowych zabiegach opowie dr Kamila Szarmach z Gabinetu Dermatologii Ogólnej i Estetycznej Dermis.

Zima to doskonały czas żeby zadbać o swoje ciało. Zima to doskonały czas żeby zadbać o swoje ciało.


Złuszczanie

Jest to najlepszy sposób, aby usunąć górną warstwę zrogowaciałych komórek, które nadają skórze ziemisty wygląd i zalegają w ujściach gruczołów łojowych, będąc jedną z przyczyn powstawania zaskórników, które są podstawowymi zmianami w trądziku. Złuszczanie poprawia też ukrwienie skóry, jej zdolności regeneracyjne i pobudza do wytwarzania nowych komórek, włókien kolagenowych i elastynowych, zmniejsza także przebarwienia. Dzięki tym zabiegom skóra wygląda młodziej i bardziej świeżo. Polecany jest tutaj piling laserem erbowym, który przeprowadza się na skórze z bliznami potrądzikowymi, rozszerzonymi porami, utratą elastyczności i jędrności, drobnymi zmarszczkami (także z promienistymi zmarszczkami wokół ust, tzw. "zmarszczkami palacza").

W trakcie zabiegu możemy odczuwać pieczenie, które u bardziej wrażliwych osób niweluje się poprzez chłodzenie skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, ale rumień mija zwykle po kilku dniach. Czasami mogą pojawić się brunatne plamy, które złuszczają się w ciągu paru dni. Nie wolno ich zdrapywać! W domu trzeba stosować wazelinę lub maści przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a miejsca poddane zabiegom czyścić delikatnym preparatem myjącym i osuszać jednorazowymi ręcznikami. To ważne, by rygorystycznie przestrzegać  zasad higieny. Po zabiegu należy chronić skórę przed słońcem i stosować kremy z wysokim numerem filtra przez kilka tygodni.
Czas zabiegu to 30-60 minut.

Zabiegi przeciwstarzeniowe

W okresie zimowym można przeprowadzić leczenie zmian skórnych, spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego, jak przebarwienia czy poszerzone naczynka na twarzy. To także dobry czas, aby zaplanować serię zabiegów, przeciwdziałających starzeniu się skóry. Przeprowadza się je zwykle przy użyciu różnego rodzaju laserów o dużej mocy, dlatego nie wolno się opalać (zarówno na słońcu, jak i w solarium, przez kilka tygodni przed, pomiędzy i po serii zabiegów).
Warte polecenia  są zabiegi fotoodmładzania skóry za pomocą intensywnego, pulsowego źródła światła (IPL) - dzięki nim zmienia się jakość skóry. W okresie pomiędzy zabiegami w skórze zachodzą procesy naprawcze i lecznicze. Zmiany te nie są widoczne gołym okiem, ponieważ w trakcie zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry ani oderwania skóry od tkanki podskórnej (jak to się dzieje w przypadku zabiegów chirurgii plastycznej). Każdy kolejny zabieg fotoodmładzania wykonywany jest na innej głębokości, co dopiero po zakończeniu całej serii daje pełny efekt. Światło emitowane przez laser usuwa wszystkie niepożądane zmiany w skórze, które powstały na skutek działania czasu, słońca i/lub chorób skóry.

Światło IPL usuwa przebarwienia i piegi, popękane i poszerzone naczynia krwionośne i rumienie, rozszerzone pory skórne i łojotok, zmarszczki. Skóra odzyskuje elastyczność, sprężystość i staje się bardziej gładka. Po wykonaniu serii pięciu zabiegów fotoodmładzania jest młodsza o 5-10 lat. Ale zmiany są widoczne już po drugim zabiegu.

Zabiegi są przeznaczone dla osób, które mają liczne, drobne zmarszczki, zmniejszoną elastyczność skóry, przebarwienia, poszerzone naczynka krwionośne, (zw. "zmęczoną" skórę). Zabiegi fotoodmładzania nie powodują wyłączenia z normalnego trybu życia czy przerwy w pracy zawodowej. Następnego dnia po zabiegu można wykonywać codzienne czynności, nakładać makijaż.

Depilacja

W okresie zimy i wiosną można również zaplanować serię zabiegów depilacji laserowej. Aby skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia, należy przeprowadzić serię (minimum 3-5) zabiegów w odstępach co 6-8 tygodni. Pomiędzy zabiegami nie można się opalać.

Zabiegi laserem frakcyjnym

Nowością ostatnich lat na świecie są zabiegi laserami frakcyjnymi (Fraxel, Mosaic). Opalona skóra nie jest do nich przeciwwskazaniem, natomiast po zabiegu nie można się opalać, dlatego też lepiej zaplanować serię takich zabiegów w okresie zimy. Wskazaniami są blizny potrądzikowe, rozstępy, poszerzone pory, wiotkość, starzenie się skóry, przebarwienia. Laser stosowany jest także do szybkiego przygotowania skóry przed wielkim wyjściem. Inaczej niż stosowane do tej pory urządzenia - te najnowsze - dzięki zastosowaniu systemu frakcyjnego - nie naświetlają i nie odparowują jednorodnie całej powierzchni skóry, lecz dziurkują ją tysiącami mikroskopijnych impulsów. Wytwarzają w ten sposób kolumny oparzeń, pozostawiając wokół nich siateczkę utworzoną ze zdrowej, nieuszkodzonej skóry. Dlatego proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Dzięki zabiegom osiągamy dwa ważne efekty:

- mniejsze dolegliwości pozabiegowe (bo zabieg powoduje mniejszy uraz);
- szybsze gojenie, czyli krótszy czas powrotu do aktywności zawodowej (ponieważ zdrowe obszary skóry, otaczające kolumny nekrotyczne, bardzo przyspieszają ich gojenie).

Większość osób widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. Wynika to z niewielkiego obrzęku, który napina skórę i daje widoczny efekt maskowania zmarszczek oraz blizn. Nie jest to jednak ostateczny efekt zabiegu. Trwałe efekty odnowy skóry  są związane z przetworzeniem kolagenu, które następuje dopiero po ok. 4 tygodniach po zabiegu. Odbudowa skóry będzie dobrze widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu cyklu. Przebudowa kolagenu trwa jednak nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu. Efekt odnowy skóry, uzyskany po cyklu terapii, jest stosunkowo długotrwały i utrzymuje się przez kilka sezonów.
Większość zabiegów wymaga starannego znieczulenia maścią Emla, najlepiej z opatrunkiem okluzyjnym. Po nałożeniu maści znieczulenie trwa ok. 30 - 60 minut. Nie jest ono potrzebne przy zabiegach, wykonywanych z najmniejszą mocą, przeznaczonych do przygotowania skóry na wielkie wyjście. Przy zabiegach, obliczonych na bardziej długotrwały efekt, stosujemy większą moc naświetlania. Wówczas znieczulenie jest niezbędne. Po zabiegu chłodzimy  skórę okładami z lodem, zimną wodą. Stosujemy także silnie nawilżające kremy. Po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności życiowej, ale trzeba unikać słońca i gorących kąpieli.
opr. mw

Opinie (1) 1 zablokowana

  • BAŃKA NA CELLULIT

    POLECAM BAŃKĘ NA CELLULITIS W SALONIE W GDAŃSKU 58/301-88-99

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane