Wiadomości

Za wystawianie skierowań elektronicznych NFZ zapłaci więcej

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne.
Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne. fot. 123rf.com/Aekkarak Thongjiew

Od 8 stycznia 2021 roku wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. Narodowy Fundusz Zdrowia jednak już teraz zachęca lekarzy i placówki medyczne do ich wystawiania. Ci, którzy się na to zdecydują, mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie. Skierowania w wersji elektronicznej, podobnie jak w przypadku e-recept, będą też bez wątpienia wygodniejsze dla pacjentów.Jak oceniasz wprowadzenie e-recept?

to znakomity pomysł, który usprawnił wykupywanie leków 61%
pomysł jest dobry, ale realizacja czasem szwankuje 22%
nie lubię e-recept - wolałe(a)m tradycyjne, papierowe 13%
nie mam zdania, bo nie korzystałe(a)m z e-recept 4%
zakończona Łącznie głosów: 487
E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie, elektroniczny dokument, który umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu - od momentu wystawienia skierowania do momentu jego realizacji. Pilotaż rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne.

Nadal nie jest to tak duża liczba, jak życzyłby sobie NFZ, dlatego dla tych, którzy wystawiają e-skierowania, fundusz przygotował dodatkową gratyfikację.

Wystawiasz i realizujesz e-skierowania - zarobisz więcej- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz skierowań elektronicznych, tzw. e-skierowań. Zmiany dotyczą świadczeń medycznych udzielanych po 1 lipca - taką możliwość wprowadzają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Nowe rozwiązania dają możliwość premiowania poprzez zwiększenie poziomu finansowania tych placówek podstawowej opieki zdrowotnej, których lekarze będą wystawiać e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne zamiast dotychczas stosowanych tradycyjnych papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady u lekarza specjalisty na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu dwóch godzin od momentu jego wystawienia.

W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń specjalistycznych w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.

Sprawdź, gdzie otrzymasz i zrealizujesz e-skierowanieCo zyskasz dzięki e-skierowaniu?

  • nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni - wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie, podać czterocyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
  • nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
  • nie zgubisz e-skierowania i nie trafi w niepowołane ręce - jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP
  • możesz (Ty lub upoważniona przez ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań
  • zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania - po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej

Opinie (30) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje