• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Za co nie powinieneś płacić w szpitalu? "Dodatkowe opłaty zwyczajnie nieetyczne"

Piotr Kallalas
6 sierpnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (112)
Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie wypowiedział się w kwestii dodatkowych opłat pobieranych w szpitalach. Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie wypowiedział się w kwestii dodatkowych opłat pobieranych w szpitalach.

Szpital nie ma prawa pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z szafy, czajnika czy naładowanie telefonu przez pacjenta. Stwarzanie takich regulaminów stanowi łamanie praw chorego, który jest hospitalizowany w placówce medycznej.Czy zdarzyło ci się zapłacić za taką dodatkową usługę?

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował stanowisko, w którym kategorycznie stwierdza, że szpitale nie powinny pobierać dodatkowych opłat za używanie wyposażenia, którym dysponuje ośrodek zdrowia.

- Szpital, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) nie ma prawa do domagania się od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie ze sprzętów będących na wyposażeniu placówki - informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Nakaz noszenia maseczek w aptekach to martwy przepis?"Pobieranie takich opłat jest zwyczajnie nieetyczne"Mowa między innymi o skorzystaniu z szafy, czajnika czy niektórych elementów infrastruktury placówki. Ponadto, rzecznik stwierdza, że niedozwolone jest również pobieranie opłat za korzystanie z energii elektrycznej. Chodzi między innymi o ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa.

- Elementy te należy zakwalifikować jako świadczenia towarzyszące związane z zakwaterowaniem pacjenta i z tego powodu wchodzą one w zakres świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Co więcej, oczywistym jest, że pacjenci przebywają w szpitalu nie z własnej woli, ale zostali do tego zmuszeni przez zdarzenie losowe, sytuację zdrowotną, dlatego też, pobieranie takich opłat, w szczególnym miejscu, jakim jest szpital, jest zwyczajnie nieetyczne - dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

Ile czeka się na tomografię i rezonans w szpitalach?Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta jest poparte wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że takie sytuacje nie mają oparcia w przepisach. Ustalenie takich dodatkowych regulaminów narusza prawa pacjenta.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rehabilitacja kregosłupa jogą

joga

Rehabilitacja kregosłupa jogą

joga

Konsultacje - medycyny estetyczna

badania, konsultacje

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane