• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z bolącym kręgosłupem na rehabilitację - ile poczekamy?

Michalina Domoń
5 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja. Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja.

Kiedy dokucza nam ból najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po tabletkę. Tymczasem nie zawsze jest ona rozwiązaniem. W przypadku bólu kręgosłupa niezbędna może okazać się rehabilitacja. Jak się o nią ubiegać i ile poczekamy w Trójmieście?



Twój najlepszy, domowy sposób na ból kręgosłupa to:

- Ból szyi, pleców, ale też uczucie zmęczenia, drętwienie kończyn, zawroty głowy, wzdęcia i zaparcia, bolesne miesiączki - wszystkie te objawy mogą świadczyć o problemach z kręgosłupem. Nie powinniśmy ich bagatelizować i liczyć na to, że ból minie razem z zażyciem przeciwbólowej tabletki.

Ból, mimo że nie jest chorobą, jest sygnałem, że coś się dzieje w naszym organizmie. Jest jak czerwona kontrolka w samochodzie. Jeśli weźmiemy tylko tabletkę, to tak, jakbyśmy wyłączyli tę lampkę bez usuwania przyczyny - mówi Jacek Rafało, specjalista od chorób kręgosłupa z Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Revimed.

Warto więc być uważnym, a podczas wizyty u lekarza dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Pamiętajmy, że możemy poprosić lekarza rodzinnego i specjalistę o skierowanie na rehabilitację. To oni decydują o zabiegach, które miałyby zostać nam przepisane.

- W każdej sytuacji, kiedy pojawia się ostry zespół bólowy kręgosłupa, zabiegi powinny być wykonane jak najszybciej. Na pewno objawy korzeniowe - czyli promieniowanie do kończyn, ubytki czucia, zaburzenia ze strony zwieraczy, kwalifikują się do szybkiej pomocy - mówi Aldona Przeperska-Nawrot, kierownik zakładu Zakład rehabilitacji przy Copernicus, Podmiot Leczniczy Sp.z o.o. przy Nowych Ogrodach w Gdańsku.

Niestety, na rehabilitację odbywaną w ramach kontraktu z NFZ trzeba w Trójmieście poczekać. Czas oczekiwania w każdej placówce jest inny.

- Oczekiwanie do lekarza rehabilitacji jest dosyć długie, natomiast jeśli chodzi o zabiegi fizykalne w naszej placówce są one realizowane na bieżąco - dodaje Aldona Przeperska-Nawrot. - W nagłych przypadkach przyjmujemy z dnia na dzień, w przewlekłych pacjent rozpoczyna rehabilitację w ciągu dwóch, trzech tygodni. O tym, czy przypadek jest nagły, decyduje lekarz, który wystawia skierowanie.

Jakie zabiegi najczęściej są zalecane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa?

- Ból kręgosłupa to bardzo szeroki temat. Każdy pacjent jest inny i potrzebuje innego rodzaju pomocy. Najczęściej jednak mamy do czynienia z bólami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi, w przypadku których podstawą rehabilitacji powinny być ćwiczenia - mówi lekarka.

Najwięcej pacjentów czeka jednak na masaże. - Korzystają z nich z wielką chęcią, choć nie biorą pod uwagę, że sam masaż nie wzmocni kręgosłupa, bo najważniejszą częścią rehabilitacji są właśnie ćwiczenia - dodaje Aldona Przeperska - Nawrot.

Zabiegi fizykalne zalecane najczęściej przy bólach zwyrodnieniowo - przeciążeniowych kręgosłupa to różnego rodzaju prądy i lasery. Najczęściej pacjent kierowany jest na serię dziesięciodniowych zabiegów. Dzienna rehabilitacja trwa od 1 do 2 godzin. Potem niezbędna jest profilaktyka.

- Jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego kręgosłupa. Dlatego po powrocie do formy najważniejsze są systematyczne ćwiczenia i przestrzeganie zaleceń lekarza co do codziennych, rutynowych czynności - jak siedzimy, jakie ruchy wykonujemy - dodaje Aldona Przeperska.

Jak sami możemy sobie pomóc w dolegliwościach bólowych? - Bardzo odciąża leżenie. Pomocne jest też wiszenie na drążku, ćwiczenia rozciągające czy ciepły prysznic - mów Jacek Rafało.

Co, jeśli mamy już skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu? Jak znaleźć placówkę, w której moglibyśmy pojąć rehabilitację? Pomocne informacje możemy uzyskać w Wydziale Spraw Świadczeniobiorców, pod nr 58 32 18 626/635.

- To czasem lepsze rozwiązanie, niż szukanie informacji w internecie, na stronach placówek, czy na stronie NFZ - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. - Znajdziemy tu wykaz placówek i wskazówki dotyczące średniego czasu oczekiwania. Obecnie pracujemy jednak nad informatorem internetowym, gdzie będzie podawany pierwszy możliwy termin wizyty. Wtedy pacjent będzie mógł zadecydować, czy czekać na wizytę czy nie.

Według danych NFZ średni czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 36 dni. W nagłych przypadkach, gdy lekarz zadecyduje o niezwłocznej potrzebie podjęcia rehabilitacji, termin ten redukuje się do kilu dni i wówczas pacjent czeka około tygodnia.

Czy są szanse, że sytuacja się poprawi? - Do świadczeń rehabilitacyjnych staramy się dokładać pieniądze w ciągu roku, bo jest na nie duże zapotrzebowanie. Jeśli podmiot nam wykaże, że kontrakt był niedoszacowany i posiadamy jeszcze pieniądze - nie ma z tym problemu. Niestety nie wiemy, czy sytuacja się poprawi, czy będą dodatkowe pieniądze. Robimy co możemy, żeby ją polepszyć - mówi Mariusz Szymański.

Bez kolejki zapiszemy się na zabieg prywatnie. Cena jednego wynosi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy serii zabiegów koszt rehabilitacji wzrasta nawet do kilkuset złotych.

Miejsca

Opinie (64) 7 zablokowanych

  • Z bólami kręgosłupa, pierwsza zasadnicza rzecz to porządne łóżko do spania, (3)

    tzn dobrze dobrany materac o odpowiedniej twardość, najlepiej z wieloma strefami twardości dobrany do wagi śpiącego, najlepsze są materace lateksowe, a nie jakieś rozkładane kozetki czy inne amerykanki i tym podobne wynalazki.

    • 4 3

    • bzdura (2)

      tez kiedys tak slyszalam...i kupilam lateksowy z siedmioma strefami.kosztowal 3 tys. i na nic wszystko

      • 1 4

      • inwalidom niestety nic nie pomoże, nawet dobry materac

        mówimy o niepogłębianiu występujących schorzeń

        • 2 0

      • garbatemu to tylko siekiera może pomóc

        • 1 0

  • - Oczekiwanie do lekarza rehabilitacji jest dosyć długie, natomiast jeśli chodzi o zabiegi fizykalne w naszej placówce są one realizowane na bieżąco - dodaje Aldona Szeperska-Nowrot. - W nagłych przypadkach przyjmujemy z dnia na dzień, w przewlekłych pacjent rozpoczyna rehabilitację w ciągu dwóch, trzech tygodni. O tym, czy przypadek jest nagły, decyduje lekarz, który wystawia skierowanie

    HAHAHAHAHA- MOJA ZONA CZEKAŁA 7 MIESIĘCY -PRZYCHODNIA SWIĘTOKRZYSKA

    POZDRAWIAM

    • 6 0

  • najpierw to trzeba mieć skierowanie

    Ja z bólem walczę od ponad 2 lat, lekarz stwierdził chorobę białych kołnierzyków i otyłość, zero badań i skierowań, efektem jest operacja dużej przepukliny i oczekiwanie co dalej.

    • 4 0

  • w marcu dostałem termin na pażdziernik (1)

    w marcu dostałem termin na pażdziernik

    • 4 0

    • a w październiku

      termin zostanie przesunięty na marzec

      • 0 0

  • Prywatnie??

    Ok, nie widze problemu pod warunkiem, ze chory kraj przestanie kazdego m-ca okradac mnie z pieniedzy, ktore wbrew mojej woli kradnie na podobno opieke zdrowotna.

    Gdy slysze w rejestracji, ze:
    - doktor na urlopie;
    - skonczyly sie limity;
    - wizyta za x czasu;
    - i ten ulubiony tekst "moze pani isc prywatnie".

    Prosto z mostu mowie takiej pin... dzie, ze mam te wszystkie powody w du... pie, poniewaz:
    - urlop? To prosze zabezpieczyc zastepstwo! To wasz problem, a nie moj;
    - ...chory kraj mnie okrada bla bla bla... i w zwiazku z tym chcialabym zauwazyc, ze mam ta wizyte juz dawno oplacona, a ogolnie MOJE LIMITY sa na bardzo duzym plusie, tak wiec nie prosze, a żądam tej wizyty;
    - ...chory kraj mnie okrada bla bla bla... tak wiec nie widze powodu dla ktorego mialabym jeszcze oplacac wizyty prywatne, pani chyba zarty sobie robi.

    Itd.itp.
    Tonem stanowczym, moze nawet i troche agresywnym - skutecznosc 100%.

    Mozecie negowac moja postawe, prosze bardzo, jednak fakt jest taki, ze to ja wejde do gabinetu lekarza jeszcze tego samego dnia, a wy bedziecie czekac lub placic za wizyty prywatne, bo sami pozwalacie tak traktowac siebie tym pajacom w budzetowkach.

    A ja sie z nimi nie pierd... ole. Place, w dodatku wbrew mojej woli, wiec wymagam!

    • 8 0

  • do p.Michaliny - autorki:

    cena jednego prywatnego zabiegu od kilku(?!) do kilkunastu(?!) złotych Już wiem, że Pani ani nikt z Pani otoczenia nie korzystał z takich zabiegów.....

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 2 0

  • NIE NARZEKAĆ !!!

    Wybraliście taką władzę to teraz nie płaczcie że macie taki stan służby zdrowia

    • 3 2

  • rehabilitacja na nfz- tragedia! (1)

    jestem po wypadku i poważnym urazie nogi - obeszłam wiele rehabilitacji w gdańsku, wszystkie oczywiście w trybie pilnym - czekałam minimum 2-3 miesiące na zabiegi (tylko w pakietach po 10, bez możliwości automatycznego przedłużenia, aby dostać skierowanie na kolejne 10 zabiegów, znów trzeba było odstać miesiąc do lekarza rehabilitanta i tak w kółko). ale co najważniejsze - taka rehabilitacja niestety niewiele daje. zarówno w szpitalu copernicus, jak i w przychodniach panie rehabilitantki siedzą i piją kawę, zadając w tym czasie jakieśtam ćwiczenia, nikt nie pilnuje pacjentów, nie kotroluje ruchów, nie tłumaczy.
    dopiero bardzo droga i długotrwała terapia indywidualna u dobrej rehabilitantki postawiła mnie jako tako na nogi.

    więc jest rehabilitacja na nfz to fikcja, w której uczestniczą lekarze, rehabilitanci i pacjenci, wszyscy sobie zdają sprawę, że "wirówka" albo 10 min. pola magnetycznego + pół godziny pseudo-ćwiczeń nikomu nie pomoże.
    smutek.

    • 3 0

    • autentycznie współczuję tym, którzy muszą mieć rehabilitację po urazie,

      aczkolwiek przyznaję, że ja korzystam z nfz rehabilitując zmiany zwyrodnieniowe; byłam w różnych przychodniach i najlepiej na świętokrzyskiej, lecz szalony problem z terminami. Za to na kriokomorę do kolejowego trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno. Chyba akurat dostali kontrakt, albo ktoś zrezygnował,bo jednego dnia zadzwoniłam, a następnego się mroziłam

      • 0 0

  • kłamstwa NFZ

    Na fizjoterapię na początku lipca na terenie Gdańska wszystkie placówki miały miejsca najwcześniej od października więc co to za kłamstwa NFZ o terminie 36 dni ?

    • 2 0

  • RAFAŁO? NIE POLECAM

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane