• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosna i lato, czyli utrapienie alergików

Natalia Morawiak
25 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Wiosna i lato to najtrudniejsze do zniesienia przez alergików pory roku. Wiosna i lato to najtrudniejsze do zniesienia przez alergików pory roku.

Późna wiosna to czas intensywnego pylenia różnego rodzaju roślin. Zaczerwienione, swędzące oczy, cieknący katar, drapanie w gardle czy kaszel mogą świadczyć o alergii.



Czy jesteś alergikiem?

Największe stężenie pyłków występuje wiosną i latem. Wtedy też alergicy najczęściej męczą się z katarem, swędzeniem oczu i innymi uprzykrzającymi życie dolegliwościami.

- Alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na pewne czynniki środowiskowe. Znaczącą rolę odgrywają też geny, gdyż skłonność do alergii jest dziedziczna - tłumaczy dr Aleksandra Wilkowska, alergolog. - Pyłki to tylko jedna z przyczyn tego typu objawów alergii. Innymi mogą być: uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki pleśni.

Pylenie zaczyna się już w lutym, jednak o tej porze roku, ze względu na małe stężenie pyłków w powietrzu oraz mroźną pogodę, alergicy nie odczuwają związanych z tym dolegliwości. Do połowy maja pylą drzewa liściaste. Pod koniec maja, w czerwcu oraz lipcu pylą głównie trawy, a słoneczne, ciepłe i wietrzne dni sprawiają, że o tej porze roku alergicy czują się najgorzej. Objawy uczulenia łagodzą opady deszczu, gdyż oczyszczają powietrze z pyłków. Poza okresem pylenia objawy mogą się pojawić po spożyciu miodu zawierającego pyłki, a także po kontakcie z sianem i kurzem.

Roztocza kurzu znajdują się w każdym domu, jednak najwięcej jest ich w pomieszczeniach starych, wilgotnych i ciepłych. Osoby uczulone powinny zrezygnować z wykładzin bądź dywanów, pościeli z pierzem, ciężkich zasłon i kotar, wełnianych i futrzanych materiałów. Dobrym sposobem na zmniejszenie ilości roztoczy jest wymrażanie pościeli. Do zamrażarki można też wkładać - np. raz w tygodniu - maskotki dziecka - alergika. W obecności osoby uczulonej nie należy też sprzątać, trzepać chodników czy odkurzać.

Uczulać mogą też grzyby pleśniowe, które żyją w naszych domach. Długotrwała ekspozycja na pleśń znajdującą się w pomieszczeniu może wywołać astmę. Częstą przyczyną alergii jest również sierść zwierząt - najczęściej psów oraz kotów. Alergen koci jest jednym z najbardziej uczulających i może utrzymywać się w pomieszczeniu (np. w tapicerkach mebli) nawet kilka lat po usunięciu zwierzęcia z domu.

Alergicy mogą walczyć z objawami alergii korzystając z wielu dostępnych w aptekach leków przeciwalergicznych. Można zastanowić się nad immunoterapią czyli odczulaniem.

- Odczulanie polega na podawaniu choremu alergenu, na który jest uczulony. Faza początkowa trwa ok. 23 tygodni, po czym następuje leczenie podtrzymujące, które może trwać nawet kilka lat - dodaje dr Wilkowska.

W fazie pierwszej immunoterapii pacjent dostaje raz w tygodniu zastrzyk - każdy następny zawiera większą dawkę alergenu. Kiedy zostanie osiągnięte maksymalne stężenie alergenu, następuje przejście do fazy podtrzymującej, gdzie chory otrzymuje jeden zastrzyk na miesiąc (czasem rzadziej). Zastrzyk wykonuje lekarz, który przez godzinę po iniekcji nadzoruje stan pacjenta, aby zapobiec wystąpieniu szoku anafilaktycznego. Poza tym, do 8 godzin po otrzymaniu szczepionki nie wolno pić alkoholu, uprawiać sportu (w ogóle należy unikać wysiłku fizycznego), brać gorących kąpieli i przede wszystkim nie wystawiać się na działanie alergenów. Odczulanie (szczególnie na pyłki traw) rozpoczyna się przed okresem pylenia, a w jego trakcie dawka alergenu powinna być zmniejszona. Terapia może być przeprowadzona u osób między 5.a 50. rokiem życia.

Nie wszyscy jednak mogą się poddać się odczulaniu. Zabieg uniemożliwiają: choroba wieńcowa, nadczynność tarczycy, nowotwory złośliwe czy choroby autoimmunizacyjne. Chorzy na astmę, której nie można leczyć farmakologicznie i ci, którzy w ogóle astmy nie leczą, nie powinni poddawać się immunoterapii. Z braku preparatów nie leczy się uczulenia na pleśń i alergii pokarmowych. Koszt szczepionki waha się od 100 zł do 400 zł. Zdarza się jednak, że po paru latach alergia powraca.

Dowiedz się jak radzić sobie z alergią: lekarze alergolodzy w Trójmieście.

Opinie (11)

  • (2)

    loratadyna i joł

    • 2 1

    • jep!

      ostatnio trochę jest szał na "odczulanie", ale poważni lekarze decydują się na tę metodę, DOPIERO, gdy leki zawodzą, a nie ZANIM spróbują rozwiązać problem farmakologicznie

      • 1 1

    • loratadyna jest słaba,ma dużo skutków ubocznych przy stosunkowo kiepskim i wg mnie krótkotrwałym działaniu

      • 1 1

  • 20 lat temu co 10-te dziecko to alergik !!! (1)

    Dzisiaj co drugie ? Skąd to się bierze - żywność modyfikowana, przemycana do nas bez kontroli i brak wiedzy u producentów żywności ???

    • 2 1

    • z postępującej sterylności, ograniczania dzieciom kontaktu ze wszystkim, co potencjalnie mogłoby je uczulić a prawda taka że alergia bierze się właśnie stąd.kiedy komórki układu odpornościowego nie mają co robić,bo nie mają z czym walczyć (np gdy brak bakterii itp) to zajmują się przeprogramowywaniem się na walkę z czymś co na co dzień nie jest szkodliwe np pyłkami roślin czy naskórkiem zwierząt i tak powstaje alergia

      • 5 0

  • Rozsądek

    Jakkolwiek by nie dyskutować o modyfikowanej genetycznie żywności (rozumiem, że o taką chodziło autorowi), nie powoduje ona uczuleń. Zgadzam się z przedmówcą - głównym powodem alergii jest nasze sterylne środowisko, a niekiedy błędy rodziców, którzy starają się maksymalnie ograniczyć kontakt dziecka "ze światem zewnętrznym". Znam takich co wszystko sterylizują a do dziecka (szczególnie niemowlaka) podchodzą tylko w jednorazowych maseczkach...

    • 5 0

  • alergia (2)

    mam 25 lat i dopiero w zeszle wakacje zaczalem odczowac objawy alergiczne Nie bylo to przyjemne gdyz katar lal sie z nosa jak opetany a oczy swedzialy jak cholera Teraz od miesiaca juz ponad mecze sie jak nigdy znowu bola oczy i katar non stop ;/ Ale chyba nie bede tego leczyl Nie mam na to czasu i checi do zastrzykow :D

    • 1 3

    • hm

      najpierw leczy się objawowo np. tabletkami, zastrzyki to na odczulanie. pamiętaj, że przewlekły katar może skończyć się pogorszeniem słuchu albo astmą.

      • 0 0

    • Ja tez w wieku 20 lat nie leczyłam sie na alergie.....czasem łykałam tabletki dostepne bez recepty...dzis po """nastu latach mam astme oskrzelową,ogromne dusznosci,męczący kaszel itp NIKOMU nie życze tego co teraz przechodze :-( Aby zapobiec cierpieniu -moje dzieci zaczęłam odczulac!
      Pozdrawiam

      • 0 0

  • roboclean

    Witam wszystkich ! jednym z urzadzen medyczno technicznich wspomagajacych zdrowie jest roboclean urzadzenie jest przede wszyskim skierowane dla alegikow i osob uczulonych na tzw fekalia roztoczy .urzadzenie to oczyszcza w naszym mieszkaniu powietrze w 100% nawilza ,jonizuje ,aromatyzuje,dezynfekuje a takze sprzata i nie tylko! ja od niedawna pracuje w firmie ktora jest dystrybutorem tego sprzetu i jest na prawde swietny! jezeli ktos z panstwa jest zainteresowny prezentacja tego robocleana to bez problemu moglbym taka przeprowadzic w gdansku i okolicach .jest ona bez platna i do niczego nie zobowiazuje !! takze prosze o kontak pod num telefonu 515-464-368.szczerze polecam!!

    • 0 0

  • Katar sienny

    Przy alergii najczęściej pojawia się katar sienny. Dobre skutki przynosi odczulanie, nie mniej jednak można wspomóc się aerozolem np. Euphorbium. On jest jednym z lepszych bo nie dość, że nie tylko likwiduje katar to go leczy. Ładnie regeneruje śluzówkę nosa.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane