Wiosna - czas wrócić do aktywności!

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. shutterstock/Carolina Medical Center

Już za kilka dni pierwszy dzień wiosny. Jest to idealny moment na powrót do aktywności fizycznej. W szczególności, że większość z nas przez zimę oraz pandemię mocno ją ograniczyła. Wskazują na to najnowsze badania, które pokazują, że w minionym roku zmniejszyliśmy aktywność sportową na świeżym powietrzu średnio o 72 minuty.[1] To poważny błąd - alarmują ortopedzi!Wiosna to pora roku, w której przyroda budzi się do życia. To sprawia, że i my nabieramy motywacji, aby więcej się ruszać i odbudować swoją kondycję na nadchodzące lato. Wielomiesięczne unieruchomienie w domu spowodowane pandemią, z którą mierzymy się od ponad roku, spowodowało, że większość z nas zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Nadmierna waga może być źródłem dolegliwości bólowych w obrębie m.in. kręgosłupa oraz powstania schorzeń narządu ruchu, np. zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Zbliżająca się pora roku to też okres, w którym możemy odczuwać zmęczenie i osłabienie związane z przesileniem wiosennym. Jest na to jednak lekarstwo - przypływ energii zwiększymy, decydując się właśnie na ruch na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele: jazda na rowerze czy rolkach, nordic walking, jogging, a nawet same spacery. Odpowiednia dawka ruchu dotlenia nasz organizm, a to powoduje zwiększenie naszej odporności, tak cennej w czasach pandemii.

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny. Ruch sprawia, że do komórek organizmu trafia więcej tlenu, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę wszystkich narządów. Poprawia także siłę ścięgien i ich przyczepów do kości, gospodarkę wapniową oraz pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową - podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. Carolina Medical Center
Należy jednak pamiętać, że powrót do aktywności fizycznej dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Każdy sport to ryzyko kontuzji, w szczególności, gdy gwałtownie zmieniamy swój tryb życia. Ortopedzi ostrzegają, że powrót do sportu, zwłaszcza po długiej przerwie, może zakończyć się urazem i wizytą na dyżurze ortopedycznym.

- Dobrym przykładem są zawodnicy, którzy w trakcie pierwszej fali pandemii musieli przerwać okres przygotowujący ich do zawodów. Gdy nagle na przełomie sierpnia i września otworzyły się hale sportowe oraz stadiony, sportowcy - głównie ludzie młodzi stanęli przed ogromnym wyzwaniem, aby w krótkim czasie możliwie jak najszybciej wrócić do formy. Tak szybki powrót dla większości z nich zakończył się urazami - najczęściej były to naciągnięcia oraz uszkodzenia więzadeł - dodaje dr Bartłomiej Gałecki.
Wybierając aktywność fizyczną, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości własnego organizmu.

- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki. Początkowo zalecane są marszobiegi o niskiej intensywności, a także rekreacyjna jazda na rowerze. W ten sposób możemy ograniczyć ryzyko kontuzji - tłumaczy dr Gałecki.
- Wraz z rozwojem technologii na ulicach Trójmiasta możemy zaobserwować zwiększoną liczbę osób korzystających z rowerów czy hulajnóg o napędzie elektrycznym, które pomagają pokonać dłuższy dystans w krótszym czasie. Należy jednak pamiętać, że mogą one generować poważne urazy. Ma to związek z osiąganą szybkością, a przede wszystkim pędem w trakcie jazdy, który sprzyja wystąpieniu urazów wysokoenergetycznych - ostrzega dr Gałecki, ortopeda z Carolina Medical Center Gdańsk.
Jeżeli zdecydujemy się na powrót do sportu, warto wybrać przynajmniej dwie aktywności. Nasz organizm lubi różnorodność. Połączenie minimum dwóch dyscyplin pomoże nam wzmocnić różne partie mięśniowe.

[1] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" w dn. 17-21.02.2021 r. przez agencję badawczą SW Research na grupie 1070 Polaków.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (15) 1 zablokowana

 • (1)

  Bardzo polecam doktora Gałeckiego. Uratował moje kolano i dzięki niemu biegam;)

  • 9 0

  • a ekipa rehabilitantów

   to po prostu torpedy, pozdrowienia dla Pani Karoliny i Panów!

   • 1 0

 • jeszcze niedawno policyjskie nagonkę robiły po lasach - na bezmaseczkowców i na młodzież szkolną... (1)

  to ludzie się boją ...

  • 11 2

  • Taki strachliwy naród mamy ? ...."dumni" potomkowie wyklętych i innych bohaterófff :)

   • 2 1

 • Mamy lockdown i pewnie jeszcze potrwa (1)

  • 2 6

  • Ale wychodzić przecież mozna :-)

   • 2 1

 • Wychodzic mozna - ale w masce ktora jest szkodliwa dla zdrowia !!! (1)

  • 9 0

  • Na plaży ,w parku w Jelitkowie czy Oliwskim albo w Lesie nie musisz !!!!

   • 3 0

 • Wiosna

  czas wrócić na budowy. Aktywność murowana :D

  • 2 0

 • Na miejscu Pana Gałeckiego (2)

  Zwolniłbym taką agencje reklamową która promuje pod moim nazwiskiem aktywność na świeżym powietrzu dokładnie w chwili gdy liczba zakażeń sięga szczytu, i dopiero co ogłoszono lockdown. Ja wiem że kalendarze z terminami, harmonogramy, ale tutaj jak na dłoni widać że ktoś wrzucił z automatu artykuł (zapewne napisany kilka tygodni temu) i nawet nie pomyślał że w tym okresie, dla lekarza to może być anty- reklama

  • 1 5

  • ciekawe dlaczego tak piszesz? przecież można wychodzić z domu. Prosze >> https://aktywne.trojmiasto.pl/Aktywnosci-ktore-nie-lamia-obostrzen-Jak-trenowac-n154321.html

   • 0 0

  • Na miejscu Pana Komentującego

   Wyjrzałabym za okno, nie idzie wytrzymać już tym zamknięciu, a jeszcze rano parki i lasy były otwarte.. czy coś się zmieniło? Ludzie się zasiedzieli przez ten rok, czas najwyższy wygonić zimę i wsiąść na rower.

   • 0 0

 • gdzie ta wiosna? (1)

  śnieg po kostki i -2 ?

  • 0 0

  • od przyszłego tygodnia juz idzie lato

   • 0 0

 • Dziękuję za wskazówki

  O rozgrzewce mało kto pamięta, celna uwaga, a to waży i podstawowy element początku szerszej aktywności i poprawy stanu zdrowia. Wszystko należy robić z głową i rozsądkiem, szczególnie teraz.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Akcja Movember w Medycznej Gdyni
Akcja Movember w Medycznej Gdyni
badania
lis 27
sobota, g. 9:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
warsztaty, spotkanie
g. 17:30
Gdańsk, Przyjazna dłoń
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
konferencja
paź 28-29
czwartek - piątek
Gdańsk, Wydział Filologiczny UG

Najczęściej czytane