• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Więcej zakażeń, rośnie też zainteresowanie szczepieniami na COVID-19

Wioleta Stolarska
14 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Sytuacja z rosnącymi zakażeniami przekłada się na powrót zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19. Sytuacja z rosnącymi zakażeniami przekłada się na powrót zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19.

Gwałtowne wzrosty zakażeń koronawirusem powodują, że wraca zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19. Na czwarte szczepienie powinny zgłaszać się osoby z zaburzeniami odporności. Wciąż jednak wiele osób nie zgłosiło się na trzecią przypominającą dawkę szczepienia, tzw. "booster", która jest dostępna dla wszystkich pełnoletnich osób. Wiele wskazuje też na to, że już niedługo możliwe będzie skorzystanie z czwartej dawki szczepienia przeciw COVID-19.Ile dawek szczepienia przeciw COVID-19 przyjąłeś/przyjęłaś?

W środę, 13.07, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano w Polsce 7 tys. 569 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły w tym czasie 24 osoby.

To ponad 80 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Z kolei w szpitalach przebywają obecnie 694 osoby. Wirusolodzy podkreślają, że rzeczywista skala zakażeń jest znacznie większa, niż pokazują to oficjalne dane resortu zdrowia.

Więcej chętnych do szczepienia przeciw COVID-19Sytuacja z rosnącymi zakażeniami przekłada się na powrót zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19. Obecnie w Trójmieście zaszczepić można się w wybranych placówkach, nie funkcjonuje jednak już żaden z powszechnych punktów szczepień.

Dużym zainteresowaniem cieszy się punkt szczepień w Ergo Arenie, który powstał z prywatnej inicjatywy gdańskiego onkologa prof. Wojciecha Rogowskiego, we współpracy ze spółką Hala Gdańsk-Sopot.

- Punkt szczepień przejęliśmy już w kwietniu po Szpitalach Pomorskich, jednak wtedy zainteresowanie nie było zbyt duże. Później na pewien czas zawiesiliśmy działalność ze względu na wydarzenia sportowe w hali, ale teraz wróciliśmy i muszę przyznać, że zainteresowanie jest ogromne. Mamy po kilkadziesiąt telefonów dziennie. Dzwonią osoby, które chcą przyjąć dawkę przypominającą, wiele osób po 60 roku życia pyta o szczepienie ze względu na większą ilość zachorowań. Sporo rodziców pyta o możliwość szczepienia dzieci i to też jesteśmy w stanie zrobić, kiedy w naszym punkcie jest lekarz, bo w przypadku osób do 15 r.ż. musi odbyć się konsultacja lekarska przed szczepieniem - mówi Aleksandra Rogowska Lichnerowicz, koordynator punktu szczepień w Ergo Arenie.
Punkt będzie funkcjonował do końca lipca, ale biorąc pod uwagę fakt, że zainteresowanie jest bardzo duże, może zostać przedłużony. Punkt w żaden sposób nie koliduje z wydarzeniami, które odbywają się obecnie w hali.

Najbliższe możliwe terminy szczepień w lipcu:
 • 12.07 - 08:00-10:00
 • 19.07 - 08:00-10:00
 • 21.07- 08:00-10:00
 • 15.07 - 18:30-20:30
 • 18.07 - 18:30-20:30
 • 25.07 - 18:30-20:30
 • 28.07 - 18:30-20:30
 • Soboty: 23.07 - 09:30-11:30; 30.07 - 09:30-11:30

Aby móc skorzystać z wizyty, należy umówić się telefonicznie pod numerem +48 601 662 092.

Do punktu należy kierować się wejściem C1 (najniższa kondygnacja, od strony morza), skąd pacjent trafi bezpośrednio do gabinetu.

W pełni zaszczepionych jest w Polsce 22 mln 519 tys. 910 osób. Podano 11 mln 962 tys. 991 dawek przypominających.

Od 20.04 czwarta dawka szczepień dla osób starszychJest zalecenie ws. czwartej dawki przeciw COVID-19W tym tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat oraz osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

- Z racji tego, że w Europie trwa obecnie nowa fala, wraz ze wzrostem liczby przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej opieki medycznej (OIOM), bardzo ważne jest, aby organy zdrowia publicznego rozważyły teraz osoby w wieku od 60 do 79 lat, a także osoby wrażliwe w każdym wieku, jeśli chodzi o drugą dawkę przypominającą. Można ją podać co najmniej cztery miesiące po poprzedniej, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które otrzymały poprzednią dawkę przypominającą ponad sześć miesięcy temu - podało ECDC.


Nowa "tradycyjna" szczepionka na COVID-19 od 1 marca w PolsceCzwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 we wrześniu?Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu czwartą dawką przeciwko koronawirusowi w Polsce, powiedział:

- Wiemy, że w Polsce szczepieniami czwartą dawką objęta jest populacja od 80. roku życia. Jest zalecenie, że tę czwartą dawkę można podać osobom od 60. roku życia. Tylko w tej chwili tę dawkę od 60. roku życia będą podawały te państwa, w których ta fala zakażeń osiąga szczyt bądź do tego szczytu się zbliża.

Wzrost przypadków COVID-19 na PomorzuZaznaczył, że w Polsce teraz "nie ma powodu, by wprowadzać zalecenia czwartej dawki". Jak wyjaśnił, nasz kraj "jest w trochę innej sytuacji niż Niemcy, Francja czy Włochy", gdzie szczyt zachorowań jest spodziewany w najbliższym czasie.

- My czekamy na to, aż obaj główni producenci szczepionek we wrześniu wypuszczą szczepionkę celowaną w omikron. Mamy zapewnienie, że zarówno koncern Pfizer, jak i Moderna powinni już mieć szczepionki celowane na omikron. Wówczas zapewne my wydamy zalecenia co do szczepienia drugim boosterem, czyli czwartą dawką - powiedział. - We wrześniu, jeżeli pojawią się szczepionki celowane na omikron, będzie wówczas zalecenie. Jeżeli wcześniej sytuacja by się zmieniła - mówię tu o pogorszeniu się sytuacji - na pewno wówczas będą zalecenia co do drugiego boostera. Na chwilę obecną takich wskazań nie ma - mówił Andrusiewicz.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (440)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Nasza kobiecość - my body & my sex - warsztaty

99 zł
warsztaty

TRE - ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane