• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W aptekach brakuje leków. Sytuacja może się pogarszać

Ewa Palińska
10 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W trójmiejskich aptekach brakuje popularnych leków na choroby przewlekłe. W trójmiejskich aptekach brakuje popularnych leków na choroby przewlekłe.

W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP czy alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże obecnie w trójmiejskich aptekach zaczyna również brakować tak popularnych medykamentów jak Euthyrox, Glucophage (Metformax) czy Inspra.



Braki leków w aptekach. Problem z antybiotykami i lekami na cukrzycę



Czy zdarzyło się, że w aptece brakowało leku, który regularnie przyjmujesz?

O problemie z dostępnością leków poinformowała Naczelna Izba Aptekarska. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia podano, że w aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

- Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów - czytamy w piśmie adresowanym do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. - Należy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie farmaceuci ratują sytuację poprzez wydawanie odpowiedników, jednakże ich zapasy są ograniczone i taki stan rzeczy nie potrwa długo. Zwłaszcza że problemy z dostępnością powodują niepokój wśród chorych, próbujących robić zapasy niezbędnych im produktów leczniczych. Apteki nie są w stanie realizować ustawowych obowiązków polegających na nieprzerwanym zaspokajaniu potrzeb lekowych pacjentów.
W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Zasoby trójmiejskich aptek topnieją



Pracownicy trójmiejskich aptek informują, że sytuacja jest trudna, ale jeszcze nie tragiczna, choć oczywiście braki magazynowe będą się pogłębiały.

- W naszej aptece już teraz brakuje Euthyroxu, leku stosowanego w leczeniu tarczycy. A przecież mamy na Pomorzu najwięcej osób chorych na tarczycę w skali kraju - mówi kierownik jednej z gdyńskich aptek. - Brakuje też leków na cukrzycę, jak Metformax SR, a także na nadciśnienie (Inspra).
Lekarze uspokajają, że na rynku istnieją zamienniki brakujących leków. Przyznają jednak, że czasem potrzeba czasu, aby dobrać taki, który będzie dla pacjenta najlepszy.

- Chciałbym zaznaczyć, iż na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających metforminę, sprzedawanych przez różne firmy farmaceutyczne, więc nie powinno być problemu z dostępnością równoważnych zamienników, które by być dopuszczone do obrotu muszę przejść szczegółowe badania i z założenia można je stosować wymiennie - uspokaja dr Hubert Białasiewicz, internista. - Nie mam w tej kwestii pełnej informacji, jednak w dobie globalizacji może być tak, jak w przypadku walsartanu kilka miesięcy temu. Zanieczyszczona substancja czynna była produkowana w Chinach, a następnie "konfekcjonowana do tabletek" przez kilka różnych firm farmaceutycznych. Wtedy na szczęście okazało się, że są też europejscy producenci walsartanu i nie było dużego problemu. Całkowity brak metforminy na rynku byłby bardzo groźny, gdyż jest to lek bardzo tani, a jednocześnie o bardzo korzystnym działaniu metabolicznym w cukrzycy i stanach przedcukrzycowych. Alternatywą w niektórych przypadkach mogłyby być bardzo drogie, nowe leki przeciwcukrzycowe. Zamiennikiem dla Euthyroxu jest Letrox, którego otoczka na dodatek nie zawiera laktozy, więc w tę stronę również nie ma większego problemu. Większość leków kardiologicznych też ma swoje odpowiedniki produkowane przez różne firmy. W przypadku braku konkretnej substancji czynnej, można spróbować zastosować inną z tej samej grupy leków, jednak czasami mogą być problemy z dobraniem właściwej substancji i jej odpowiedniej dawki - może to zająć kilka tygodni, gdy pacjent nie jest właściwie chroniony lekami, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (w szczególnych przypadkach).

Ministerstwo Zdrowia: "to problem o skali globalnej, nie lokalnej"



Ministerstwo Zdrowia przyznało, że otrzymuje sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności. Podkreślono jednak, że sprawa dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i z brakiem leków zmagają się też inne kraje europejskie.

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym zapewniło, że podejmie interwencje, które będą skutkowały wznowieniem dostępu do tych leków.

- Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta 123 351 opakowań, w hurtowniach 958 650 opakowań, w aptekach 806 257 opakowań - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Tu otrzymasz pomoc

Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15 lipca udzielali informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.


Braki w aptekach efektem wywożenia leków za granicę?



Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wbrew "niektórym" doniesieniom prasowym, publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach. Lista, publikowana w postaci ogłaszanego co najmniej raz na dwa miesiące obwieszczenia, stanowi instrument walki z nielegalnym wywozem leków. Trafiają na nią pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza zaledwie 5 proc. z kilkunastu tysięcy aptek w danym województwie. Lek umieszczony na liście nie może być bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego sprzedany poza granice kraju. Priorytetem dla krajowych hurtowni farmaceutycznych powinno być przede wszystkim zaopatrzenie w leki Polaków.

- Należy także przypomnieć, że za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów - podkreśla ministerstwo. - Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów (SENT), a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

Miejsca

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

  • 2015 rok "Leki będą tańsze a dla emerytów i rencistów darmowe" (5)

    Kto to powiedział?
    Ano - "najlepsza premierka" z Przecieszyna, pretendętka do tronu, wygrana 27:1,
    wysłana w gumofilcach do Brukselii i tam dziś na szczęście ostatecznie zgnojona...
    Beatka Jęcząca - pół miljona głosów od motłochu w ciągu pół dnia na Podkarpaciu...

    • 27 5

    • Moja mama 75+ przewlekle chora oraz (4)

      z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydaje na wszystkie potrzebne leki i pieluchomajtki skromnie min.700 zł miesięcznie. Żadnego leku nie ma za darmo.
      Kłamcy.

      • 12 2

      • ZApytaj Platformy Okupacyjnej dlaczego nic z tym nie zrobiła( za to nakradli tyle, ze nie mogli unieść) (3)

        robili sobie selfie z chorymi ludżmi POd sejmem. A 500+ dla niepełnosprawnych daje najlepszy rząd po 1945 roku . Czyli rząd PiSu.

        • 1 6

        • Ale nie PO nie obiecywało leków za darmo (2)

          a PiS i owszem.
          Wuj mnie obchodzi platforma. Kto teraz rządzi?

          • 7 1

          • To nie POlitykuj tylko jedż do niemiec

            bo tam mafia wywlokła leki których brakuje.

            • 0 1

          • Nie obiecywali , i NIC nie zrobili przez

            8 lat swoich nierządów. POtem robili sobie zdjęcia POd sejmem i uprawiali POlityczną hucpę. Szkoda że do chwili kiedy rząd PiSu nie zaczał , chorzy cierpieli ,a PO****dolcy mieli to w d.....pie.

            • 0 2

  • Nie możliwe. (3)

    W TVP mówili że to chwilowe kłopoty i od jutra wszystko wraca do normy.
    A jak tam mówili to musi być prawda.

    • 15 2

    • w PRL tez tak mówili

      wraca polska ludowa i wszystko od nowa

      • 4 1

    • Sznurek do snopowiązałek! (1)

      To też był deficytowy towar, o którym mówiono w Dzienniku TV

      • 0 1

      • i paper do pupy szary...

        • 1 0

  • No jak sprawa dotyczy całej Europy to już jestem spokojny, będę chorował bez leków w godnym towarzystwie.

    • 13 1

  • Co te PiSiory zrobiły z Polską? (2)

    Rządzi mały zawistny kaczorek dyktatorek! Chaos w szkolnictwie, chaos w służbie zdrowia. Rozdawnictwo socjali z podatków ciężko pracujących Polaków, ośmieszanie Polski na arenie międzynarodowej! Ładnie PiSiory wszystko zniszczyły w 4 lata! Ale tak to jest jak dorywają się do władzy nieudacznicy!

    • 20 11

    • Haha co zniszczyły? Prestiż bo Bredzisławie? :) Znam ten zachód i wiesz co? Ich zdanie mnie interesuje i jest tyle warte co zeszłoroczny śnieg.

      • 1 4

    • Niestety

      Niestety z Gdańska, Warszawy i Łodzi śmieje się cała Polska. A to forum jest zmanipulowane przez PO..

      • 0 1

  • Mam pomysł

    Może uczniowie, którzy nie dostali się do liceum, a którzy według niektórych oficjeli mają szukać miejsc w szkołach zagranicznych , mogli by przywozić leki stamtąd. Skoro mafia wywozi, to nasza dzielna młodzież w ramach wolontariatu, może przywozić z powrotem ?

    • 12 5

  • Hmm (1)

    Chętnie się dowiem jakie są zamienniki inhibitorów kalcyneuryny

    • 7 0

    • Nie wiesz ? Radio Maryja

      • 1 1

  • to dotyczy jakiego obszaru ?? (2)

    miejscowości , gminy ,powiaty ???? czy to nie fake nus ?

    • 2 5

    • (1)

      Nie. Niestety problem dotyczy całego kraju.

      • 2 2

      • Naprawdę nie wiem, kto minusuje stwierdzenie faktu.

        • 2 1

  • Brak

    Na Toczen rowniez brakuje

    • 1 0

  • Znowu PO-wska afera? Tym razem lekowa?

    • 5 7

  • Totalna opozycja (+ tzw. "przyjazne media") znalazła pomysł aby wbić szpilę obecnej wladzy (5)

    Niestety, tylko wiarygodny i realny program na kolejną kadencję może coś zmienić na ich korzyść, ale tego oni kompletnie tego nie rozumieją

    • 7 14

    • (4)

      Tymczasem szpila jest wbijana pacjentom

      • 4 4

      • masz duży ból d...py. (3)

        POpatrz POd siebie. Bolszewicy wam POdkładają szpile POd stołki. Schetyna - agent PiSu , na jesieni wyprowadzi sztandary Platformy Okupacyjnej i bolszewii.

        • 1 4

        • dawaj kretynie dawaj dalej (1)

          Kacper podesłał ci zioło i jedziesz z trolleniem
          walisz w klawiaturę i w majty, śmierdzi gnojem - ale to nic dla takiego warchlaka jak ty
          na ulicę też pewno boisz się wyjść żeby ludzi syfem nie pozarażać
          umyj się od czasu do czasu pisowska świnio...

          • 1 3

          • Uwaga! Atak PO-mroczności Jasnej !

            • 4 3

        • Nie, nie mam bólu d....y. Mam problemy z inna częścią ciała bo od kilku tygodni nie mogę nabyć leku.

          • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane