• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Uzależnienia - gdzie szukać pomocy?

Katarzyna Mikołajczyk
14 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Uzależnienia wcale nie muszą dotyczyć alkoholu czy narkotyków. Wśród tzw. uzależnień niechemicznych, czyli behawioralnych, znajduje się m.in. uzależnienie od internetu. Uzależnienia wcale nie muszą dotyczyć alkoholu czy narkotyków. Wśród tzw. uzależnień niechemicznych, czyli behawioralnych, znajduje się m.in. uzależnienie od internetu.

Dziś nałóg kojarzy się już nie tylko z alkoholem czy narkotykami. Coraz częściej uzależniamy się od tego, co stanowi treść naszej codzienności: internetu, zakupów, gier, portali społecznościowych, a nawet solarium. Również w Trójmieście specjaliści starają się nadążyć z dostosowaniem formy pomocy do rodzaju uzależnienia.Czy tryb życia w dzisiejszych czasach twoim zdaniem sprzyja uzależnieniom?

Wsparcie poprzez informację

Wśród miejsc, w których otrzymamy pomoc, jest Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. Choć ośrodek nie oferuje leczenia, jego pracownicy pomogą zdiagnozować problem i skierują nas, w zależności od rozpoznania, do odpowiedniej placówki.

- Uzależnienie to nie tylko alkohol i narkotyki - mówi dyrektor Centrum, Adam Landowski. - Jest coraz większa potrzeba, by wsparciem objąć także osoby z uzależnieniami tzw. niechemicznymi, czyli behawioralnymi.
Wciąż jest zbyt mało ośrodków, które oferują pomoc takim pacjentom. Ale w placówkach pomagających osobom uzależnionym każdy może liczyć na informację, do kogo zwrócić się w danym przypadku.

- Choć sami dopiero przymierzamy się do pracy z osobami z zaburzeniami behawioralnymi (z tej dziedziny na razie prowadzimy tylko terapię uzależnienia od hazardu), nikogo nie odeślemy bez choćby sugestii, gdzie może poszukać wsparcia w leczeniu swojego uzależnienia, nawet jeżeli sami takiej pomocy nie możemy udzielić - mówi Iwona Zawadzka, psycholog z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.
Nie ma rejonizacji

Instytucje powołane do udzielania pomocy osobom uzależnionym obejmują opieką uzależnione osoby również spoza swojego rejonu.

- Osoby uzależnione szukają często pomocy w ośrodkach poza miejscem swojego zamieszkania ze względu na specyfikę problemu - mówi Małgorzata Pobłocka, pełnomocnik prezydenta Sopotu ds. uzależnień.
Na przykład do Poradni Leczenia Uzależnień w Gdyni, która obejmuje wsparciem zarówno osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, jak i z uzależnieniami behawioralnymi, zgłaszają się pacjenci z całego województwa, a nawet spoza jego granic.

Prywatne gabinety oferują pomoc

Za potrzebami pacjentów nadążają terapeuci prowadzący prywatne praktyki.

- Pacjentów z zaburzeniami behawioralnymi jest mniej niż osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków, ale nie jestem pewna, czy ta dysproporcja nie wynika z faktu, że takie osoby nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, czy że nie mają świadomości, iż tej pomocy w ogóle potrzebują - mówi psycholog Kamila Witkiewicz z Poradni Psychoterapii Kamea w Gdańsku.
Przewagą gabinetów prywatnych jest ich mnogość i dostępność - zarówno terapii dostosowanej do rodzaju uzależnienia, jak i terminów, bo na te w placówkach państwowych czasami trzeba zaczekać. Gabinety prywatne, które przyjmują osoby uzależnione, znajdziesz w naszym Katalogu Firm.

Grupy wsparcia

Osoby, które nie chcą dłużej borykać się ze swoim uzależnieniem, korzystają też ze spotkań w grupach wsparcia. Podczas mityngów chorzy dzielą się doświadczeniami, wzajemnie motywują do walki z nałogiem, stanowią też nieocenione źródło informacji na temat ośrodków i gabinetów, w których można otrzymać profesjonalną pomoc.

Grupy wsparcia są zazwyczaj inicjatywą oddolną: osoby, których ścieżki skrzyżowały się np. na internetowych forach zbierają chętnych i we własnym zakresie organizują spotkania. Ich działanie wspierają czasem ośrodki, w których spotkali się ludzie połączeni tym samym problemem. Informacji o działających na naszym terenie grupach wsparcia najlepiej szukać właśnie w placówkach specjalizujących się w leczeniu uzależnień lub w internecie.

Jeżeli dostrzegasz u siebie niepokojące symptomy, nie zwlekaj. Im szybciej zwrócisz się po pomoc, tym większa szansa, że ta będzie skuteczna i sprawi, że trwale uporasz się z problemem uzależnienia.

Lista gdańskich placówek, w których osoby uzależnione mogą otrzymać bezpłatną pomoc:

Stowarzyszenie Integracji Społecznej Klub Abstynenta, ul. Trakt św. Wojciecha 22, 80-039 Gdańsk Barbara Kmieć, tel. 513-164- 335
Stowarzyszenie Katolickie Centrum Trzeźwości i Integracji Społecznej Klub Abstynenta Centrum, ul. Ks. Zator-Przytockiego 3, 80-245 Gdańsk, tel. 58 341 40 28
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, ul. Przegalińska 135, 80-690 Gdańsk, tel. 58 308 05 94
Gdańskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. 80- 542 Gdańsk, ul. Oliwska 62, tel. 58 342 33 27
Elżbieta Potwardowska - Krajewska. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, 83-330 Żukowo, ul. Gdańska 52, tel. 58 684 93 79
Pomorskie Centrum Toksykologii Sp. z o.o., 80-365 Gdańsk, ul. Czarny Dwór 6 lok.35, tel. 58 682 19 39
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku, 80-142 Gdańsk, ul. Zakopiańska 37, tel. 58 320 29 57
NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz - Władysława Dołomisiewicz, 80- 433 Gdańsk, ul. Waryńskiego 14 lok.3, tel. 58 746 35 36
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. Dyrekcyjna 5 , 80-852 Gdańsk, tel. 58 320 02 56
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Dyrekcyjna 5 , 80-852 Gdańsk, tel. 58 306 46 65
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk, tel. 58 347 89 30
Stowarzyszenie "Monar" Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień, ul. Srebrniki 9, 80 - 282 Gdańsk , tel. 58 302 04 42
Stowarzyszenie "Monar" Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży, ul. Agrarna 2, 80-298 Gdańsk, tel. 58 349 46 90
Towarzystwo Profilaktyki Środkowej "Mrowisko" , ul. Agrarna 2, 80-298 Gdańsk, tel. 58 305 46 97

W Sopocie osobom uzależnionym pomogą:

Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień SPZOZ Uzdrowisko Sopot, 3 Maja 67/69, Sopot, Tel. 58 551 48 75
Mrowisko. NZOZ. Młodzieżowy ośrodek terapeutyczny, aleja Niepodległości 817, 81-850 Sopot, Tel. 58 550 26 69

W Gdyni działa Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, a w jego ramach:

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, Reja 2a, tel. 58 621 61 35
Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Reja 2a
Poradnia Leczenia Uzależnień, Gdynia, ul. Chrzanowskiego 3/5, tel. 58 620 88 88

Miejsca

Opinie (44) 5 zablokowanych

 • żeby poradzić sobie z uzaleznieniem, trzeba mieć silną wolę. (3)

  nie chcesz z czymś skończyć, to żaden specjalista ci nie pomoże.

  • 60 11

  • silna wola jest pochodną motywacji

   mój kolega przestał pić po 20 latach chlania i bycia utracjuszem,
   gdy już po rozwodzie "zauważył", że nie ma więzi z dziećmi,
   że one nie chcą żadnych kontaktów z nim.
   Nie pije w ogóle od 8 lat, ma dobry kontakt z dziećmi,
   leczył się na Zakopiańskiej.

   • 19 1

  • widzę pan ękspert (1)

   poczytał memy w Internecie, a teraz się udziela :)

   • 4 8

   • Pewnie na depresję poleca "wziąć się w garść" :D

    • 8 4

 • Wystarczy nie chlać (2)

  • 25 7

  • Faktycznie xD

   • 2 0

  • a Pan chla?

   bo ja to chlam

   • 2 1

 • Gorzej jesli zamienisz fajki na inne fajki jak moja kolezanka. Teraz nie moze sie sama budzic.

  • 6 2

 • Hmm... (1)

  Szkoda tylko, że w większości placówek nie ma profesjonalnej kadry, która potrafilaby pomoc tym osobom. Ludzie, którzy są uzależnieni, dajmy na to, od opiatów, dostaną metadon albo benzodiazepiny na czas poodstawienny, podczas gdy te substancje również uzależniają. Jeśli nie zrozumie się, gdzie tkwią mechanizmy uzależnień (moim zdaniem, w społeczeństwie, w tym pędzący świecie), to się nie wyleczy takich osób.

  • 28 4

  • to samo chciałem napisać

   gdzie szukać?

   na zachodzie!

   • 3 0

 • Podziwiam managerkę pewnego stoiska z epapierosami w Szperk Gdynia. Siedzi znurzona w tym kiosku przez cały dzień i ćpa to co sprzedaje. Czasami podejdzie inny ećpun zapytać o jakiś smakołyk. Wymarzona robota.

  • 29 3

 • Skupić należy się na tych, którzy jeszcze nie brali, ale za chwilę mogą wziąć.

  Pierwszą i najważniejszą "zaporą" powinna być Rodzina. Drugą szkoła. Reszta to trzepanie kasy przez wszelkiej masy "terapeutów"... Problem uzależnień jest tak stary, jak ten padół pełen łez i goryczy.

  • 15 4

 • (3)

  Zachowania mające charakter uzależnienia chwilowo poprawiają nastrój. Niestety organizm przyzwyczaja się oczekując co raz to mocniejszych bodźców. W pewnym momencie człowiek zaczyna dostrzegać negatywne skutki uzależnienia. Podstawowy błąd to leczenie uzależnienia przez odstawienie, które skutkuje jeszcze większymi nawrotami. Należy zająć się przyczynami tego zjawiska, a nie skutkami. Przyczyną jest deficyt czegoś w życiu co sprawia, że musimy zagłuszyć w sobie ból związany z tym deficytem. Może to być deficyt np. uczuć. Ludzie nie potrafią słuchać, rozmawiać, są okaleczeni gdzieś wcześniej emocjonalnie, nie są w stanie nawiązać relacji. Są jeszcze inne deficyty, każdy odnajdzie je w swoim życiu bez trudu. Wystarczy usiąść i pomyśleć, wsłuchać się w siebie, czego chcę, po co jestem, dla kogo żyję. Leczmy przyczyny a nie skutki!

  • 26 2

  • (1)

   Kościół, szkoła, strzelnica!

   • 5 7

   • tak się szkoli ISIS

    młodzi narkomanie ćpający krak i koks tak kończą,
    kościół, szkoła, strzelnica, ISIS

    • 2 0

  • Hipisi wiecznie żywi

   • 1 2

 • (9)

  Natura jest odpowiedzią na wszystko - człowiek za bardzo odwraca się plecami od własnej natury.
  Z powodu obowiązków brakowało mu czasu - to wymyślił pralki, zmywarki i samochody, później zaczęło mu brakować na te dogodności pieniędzy więc zaczął więcej pracować i więcej i więcej, musiał poświęcić życie towarzyskie i zminimalizować je maksymalnie., Już nie ma czasu na nic, na nic nie ma pieniędzy, nie ma dobrych przyjaciół i znajomych, czuje się biedny zmęczony i samotny a nowe nabytki dają radość tylko na chwilę, życzliwość jest prawie niewidzialna, życie towarzyskie jest elektroniczne a portale społeczne pękają w szwach od samotnych ludzi szukających bratniej duszy. Pół życia jest nieszczęśliwy. Nie tędy droga.

  • 29 2

  • czyli wszystkie drogi prowadzą do Rozi

   • 8 1

  • (7)

   Ale jaki człowiek? Każdy? Ty? Uwielbiam czytać takie pseudofilozoficzne pierdoły :D Odmóżdżam się bardziej, niż przy horrorach klasy C.

   • 1 10

   • (6)

    Jeśli spojrzysz na całe społeczeństwo a nie tylko na ludzi w Twoim otoczeniu (ciesz się że są tacy) to zobaczysz że to nie pseudofilozofia, tylko całkiem trafne przemyślenia.

    • 10 1

    • (5)

     Nie są trafne, bo nie wiadomo kogo dotyczą, generalizują, wręcz krzywdzą.
     Pokazują ludzi jako zamkniętych w elektronice, bez ambicji większych niż kasa na pralki i samochody. Nie pokazują nic konkretnego w zamian. Bo do jakiej ludzkiej natury się zwrócić? Chciwości, lenistwa? Altruizmu?
     To jest pseudofilozofia stereotypów.

     • 1 8

     • zmyślasz (4)

      bo ci się wydaje,
      a teraz zmień optykę i punkt odniesienia
      i zrozumiesz czemu zmyślałeś

      • 0 1

      • aha (3)

       Jak zwykle bez konkretów.
       Ludzie so źli bo siedzo ino w kumputerach i piniondze tylko we łbie!

       Umoralnianie na poziomie 10latka...

       • 0 4

       • yhm, nadal nic (2)

        nawet się nie starałeś,
        bez myślenia daleko nie zajedziesz

        • 0 1

       • (1)

        Ważne, że ty jesteś guru i znasz lekarstwo (komunały i populizm) na bolączki społeczeństwa. Powodzenia.

        • 0 1

       • już już

        • 0 0

 • W monopolowym wystarczy sie przedstawić z imienia i nazwiska

  Żeby nie zostać anonimowym alkoholikiem..,

  na każdych papierosach jest napis "palenie albo picie wybór należy do ciebie minister zdrowia" czy jakoś tak..

  • 7 0

 • Uzależniony jestem od portalu Trójmiasto (2)

  Poszukuję antydotum.

  • 5 1

  • Słuchamy/czytamy..

   Jak to było od początku..,historia choroby...,trauma??

   • 2 0

  • Przerzuć się na kartuzy.info

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje psychiatryczne w Medycznej Gdyni

konsultacje

Aktywność fizyczna w ciąży i po porodzie - najnowsze rekomendacje PTGiP i PTMS

wykład, warsztaty, konsultacje

Jak skrócić czas porodu i urodzić bezpiecznie cz. I

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane