• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Transseksualizm. Kto i dlaczego chce zmienić płeć

Justyna Piątkowska
18 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Transseksualizm częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Transseksualizm częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety.

Transseksualizm jest stosunkowo rzadko występującym zaburzeniem, ma jednak długą historię. Zjawisko zmiany swojej roli płciowej znane było od zarania dziejów, we wszystkich kulturach świata. Wciąż budzi jednak liczne kontrowersje. W Polsce zmiana płci jest tematem tabu.



Transseksualizm jest zaburzeniem, w którym budowa fizyczna ciała jest sprzeczna z płcią psychiczną, subiektywnym poczuciem identyfikacji. Osoba transseksualna cierpi z powodu tej niezgodności - czuje się w swoim ciele jak w więzieniu. Pierwsze trudności wynikające z "urodzenia się w niewłaściwym ciele" odczuwane są zazwyczaj przez transseksualistów już we wczesnym dzieciństwie, a nasilają się w okresie dojrzewania. Transseksualiści, odkrywając swoją odmienność, czują się samotni i odrzuceni. Często nie znajdują zrozumienia nawet wśród najbliższych, ponieważ są postrzegani przez pryzmat swojej płci biologicznej, a nie psychicznej. Rodzicom niezwykle trudno jest zrozumieć i zaakceptować, że ich syn w rzeczywistości jest córką, córka synem.

Czy znasz kogoś, kto miał problemy ze swoją tożsamością płciową?

Transseksualiści, cierpiąc z powodu permanentnego konfliktu wewnętrznego, nie radzą sobie z codziennym funkcjonowaniem, nie potrafią dostosować się do społecznych oczekiwań. Nierzadko radzą sobie ze swoim lękiem i osamotnieniem sięgając po alkohol i narkotyki. Większość z nich przyznaje się również do myśli lub prób samobójczych. Osoba transseksualna nie odnajdzie spokoju i akceptacji siebie, pozostając uwięziona w obcym ciele. Czuje, że jedynym rozwiązaniem jest trwała zmiana wyglądu - dostosowanie niewłaściwego ciała do swojej rzeczywistej płci. Transseksualistka urodzona w ciele mężczyzny, dąży do bycia w pełni kobietą. Transseksualista, o żeńskiej budowie ciała, chce żyć w roli mężczyzny.

Współczesna medycyna daje transseksualistom możliwość takiej zmiany wyglądu, po której nie pozostają niemal żadne widoczne na pierwszy rzut oka ślady ingerencji. Terapia hormonalna sprawia, że transseksualista, dążący do życia w roli mężczyzny nabiera charakterystycznego owłosienia ciała i przechodzi mutację, uzyskując niższy głos. Nabiera masy mięśniowej i typowych, męskich rysów twarzy. Stosuje się również odjęcie piersi oraz wewnętrznych narządów płciowych. Transseksualna kobieta, pod wpływem przyjmowanych hormonów, obserwuje powiększenie piersi, zanik owłosienia ciała i łagodnienie męskich cech wyglądu.

Ginekologia plastyczna pozwala dziś również na operacyjne wytworzenie nowych zewnętrznych narządów płciowych. Ich naturalny wygląd pomaga w pełni zaakceptować transseksualistom swoje ciało po zmianie i rozpocząć nowe życie we właściwej dla siebie roli.

Procedura zmiany płci nie rozpoczyna się jednak tak radykalną ingerencją. Wdrożenie leczenia poprzedza szczegółowa diagnostyka. Seksuolog, pod którego opiekę trafia transseksualista, w toku terapii poznaje pacjenta, historię jego życia i trudności z akceptacją swojej płci. Prowadzona jest także kompleksowa diagnoza, której celem jest wykluczenie zaburzeń innych niż transseksualizm, a dających podobne objawy. Potrzebę zmiany płci mogą deklarować między innymi osoby cierpiące na schizofrenie i psychozy, ale również homoseksualiści i transwestyci, którzy nie akceptują siebie i swoich potrzeb seksualnych. W tym wypadku zmiana płci nie jest właściwą formą leczenia.

Istotne jest również rozróżnienie transseksualizmu od innych form zaburzeń identyfikacji płciowej, np. interseksualizmu. Interseksualizm polega na występowaniu u pacjenta zarówno męskich, jak i żeńskich cech płciowych. Podczas badania USG w czasie ciąży oraz po urodzeniu się dziecka, jego płeć ocenia się zazwyczaj wyłącznie na podstawie wyglądu zewnętrznych cech płciowych. Może być on jednak niezgodny z płcią genetyczną, gonadalną czy hormonalną. Możliwe jest więc błędne uznanie dziewczynki za chłopca i wychowywanie dziecka do niewłaściwej dla niego roli płciowej. Zabiegi chirurgiczne w leczeniu interseksualizmu uznane są za korekcyjne i w pełni refundowane. Koszty leczenia transseksualizmu, uznanego za problem natury psychicznej i domenę chirurgii plastycznej, pacjenci pokrywać muszą samodzielnie.

Choć transseksualizm jest problemem stosunkowo rzadko występującym, często spotykamy się z przejawami braku akceptacji swojego ciała i seksualności, o innych źródłach. Może to dotyczyć już najmłodszych dzieci. Często zaniedbujemy seksualność, jako obszary nieznane, wstydliwe i grzeszne. Płciowość jest jednak istotną sferą, rzutującą na jakość życia i poczucie szczęścia. Akceptacja dla kształtującej się seksualności dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Co zrobić, kiedy Twoje dziecko odrzuca swoją płeć i zachowuje się w zaskakujący sposób?

1. Większość dzieci incydentalnie przejawia zachowania stereotypowo nieoczekiwane, np. chłopiec najbardziej lubi bawić się lalkami w gronie dziewczynek. Maluch może wręcz otwarcie deklarować "Nie chcę być dziewczynką. Kiedy dorosnę będę chłopcem". Przeważnie okres ten mija i dziecko rozwija się prawidłowo.

2. Warto proponować dziecku różnorodne formy wyrażania siebie i akceptować jego wybory. Chłopcy i dziewczynki w takim samym stopniu mogą pasjonować się zarówno sztukami walki, jak i tańcem. Lubić ozdabianie ciała lub sportowy styl. Wrażliwość i delikatność nie są cechami wyłącznie kobiecymi, a odwaga i potrzeba rywalizacji nie jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn.

3. Potępiajmy wyśmiewanie się z innych ze względu na ich odmienność. Pokazujmy naszym dzieciom tolerancję i otwartość na różnorodność. Uczy to nie tylko szacunku do innych, ale też akceptacji samego siebie, pokonywania własnych kompleksów.

4. Szczególną troskę i uwagę warto poświęcić dziecku w okresie dojrzewania płciowego. Zazwyczaj jest to czas, kiedy osoby o zaburzonej identyfikacji płciowej zaczynają odczuwać wstręt do swojego zmieniającego się ciała. Mogą w tym czasie przejawiać zachowania depresyjne, a nawet autodestrukcyjne, myśli i zachowania samobójcze.

5. Bądźmy wrażliwi na emocje i uczucia dzieci. Obserwując smutek, niepewność, zagubienie, bądźmy otwarci na rozmowę i okazanie maluchowi zrozumienia i wsparcia.

6. Podobne objawy (np. trudności w przystosowaniu społecznym) dawać mogą różne zaburzenia, zarówno natury psychicznej, jak i medycznej. Kompleksowa diagnostyka (psychologiczna oraz lekarska) z pewnością pozwoli odnaleźć przyczynę problemu, a właściwa terapia przywróci rodzinie zdrowie i spokój.

O autorze

autor

Justyna Piątkowska

psycholog, seksuolog, terapeuta.

Opinie (126) ponad 20 zablokowanych

  • ??? (3)

    Ci którym przyszło się tak ładnie tutaj produkować i transseksualizm nazywać , dewiacją , zboczeniem , zaburzeniem jesteście zwyczajnie złośliwi . Jestem 20 - lat po operacji zmiany płci , cierpiałam jak jasna cholera ,nikt nie podał ręki , nikt nie pogłaskał nawet rodzicielskie dłonie .Ukrywałam się , znikłam z ich oczu , zyję bez nich , cierpię brak mi ich .Miałam to szczęście że spotkałam na swojej drodze cudownych mężów tak mężów z jednym wzięliśmy rozwód powody nie istotne jak w każdym małżeństwie , jestem mężatką po raz drugi , matką dla jego dzieci / nie przyznałam się ani pierwszemu ani drugiemu o mojej chorobie / .Środowisko nic nie wie , traktują mnie tak jak tego pragnęłam , pracuję za niedługo pewnie zostanę babcią dizeci mojego męża . I żyję , żyję z sekretem , zyję z cierpieniem psychicznym ...bez mamy , bez taty , bez bliskiej rodziny ... wiecie dla czego ? bo dla nich byłam ,,odmieńcem ,, a przecież jestem zwyczajną kobietą ZWYCZAJNĄ oglądający się za mną faceci nawet nie wiedzą kim byłam , ślinią się , ja biegnę dalej bo inaczej nie mogę , nie mogę się zatrzymać bo to moje życie jedyne jakie mam więc pozwólcie mi k.........a żyć i innym mnie podobnym również .Co innego transwectyci którzy psują opinie transseksualnych kobiet wystawiając się w kieckach i ostrych makijażach to jest psychiczne nawet ja nie jestem dla nich tolerancyjna a powinnam :-(

    • 4 4

    • współczuję, ale...

      życie po czymś takim, to już nie jest życie, to wegetacja.

      • 1 6

    • Jak mąż się dowie...

      , że przez lata dymał faceta, to cie porąbie siekierą i odpoczniesz w spokoju:-) RIP

      • 2 5

    • Hm, to właściwie nie wiem, czy Ci współczuć czy gratulować? Chyba jedno i drugie ... Swoje przeszłaś, ale też sporo osiągnęłaś.

      Chyba najbardziej do mnie trafia, "pozwólcie mi k.....a żyć" :)

      Co do transwestytów słyszałem o takiej animozji między TS i TV, ale mnie to jakoś nie rusza. Potrzebne są granice. W ten sam sposób "my" jesteśmy zagrożeniem dla "normalnych". Musiałbym się wtedy wściekać na drag king's? Nie ...

      • 2 0

  • odpowiedź (2)

    Wolę taką wegetację niż stan w jakim zyłam przed tą wegetacją , bez imienia , twarzy i życia , czasami kiedy wspominam mówię ... straciłam jakiś odcinek mojego życia ... więc nie mów czy wegetacja czy życzie skoro nie zasmakowałeś tego .Czy powiesz że banan jest nie dobry skoro go nie spróbowałeś ?

    • 6 2

    • (1)

      Porównanie z bananem raczej nie jest trafione. Bardziej odpowiedni byłby tu muchomor sromotnikowy, ale nie muszę go próbować żeby wiedzieć o konsekwencjach jego zjedzenia.

      • 1 4

      • Och nie czepiajmy się banana. Czy to właśnie nie jest chore: zaprzeczanie cudzemu doświadczeniu i odbieranie prawa do własnych wyborów?

        • 1 0

  • hahah (1)

    czy Ci się to podoba czy nie , nie porabie bo nikt o mnie nie wie i nikomu się specjalnie z tego nie zwierzam , koledzy zazdroszczą mu takiej kobiety .|A ja jestem szczęśliwa i unikam takich typów jak na tym portal bo mam świadomość zagrożenia , instynkt samozachowawczy .Poza tym jesteśmy wyjątkowo szczęśliwą parą , sprawy łóżkowe idealneeeeeee on jest zadowolony i ja , dzieci mnie kochają , wychowane w szacunku i tolerancji dla wszystkiego i dla Wszystkich .Myślę że jeszcze kilka takich lasek i takich głupich postów niebawem nie będzie .I tak jestem szczęśliwa że coraz więcej jest ludzi pozytywnych, szanujących drugiego człowieka a te przykre cóż ...kurz zdmuchuję z butów i pędzę dalej żyć szczęśliwa ...!!! :-)

    • 8 1

    • zbyt bardzo myslisz o sobie.pomysl czasem o innych jak juz TAKA szczesliwa jestes

      • 0 0

  • muchomor (1)

    nie jedz ale i tak masz w zyciu tę loterie że nie wiesz jakiego grzybka trafisz , życzę Ci takiego .....

    • 2 0

    • jak się zbiera wszystko jak leci a nie oddziela dobre od złych to tak później jest w życiu...

      ...żal do wszystkich naokoło, tylko nie do siebie, bo się wcześniej nie pomyślało że każde działanie ma swoje konsekwencje.

      • 0 2

  • do mądry po szkodzie ? (2)

    A czy ja czegos żałuję ? odpowiem NIEEEEEEEEEEE !!! czy to jest jasne ? zobacz napisałam tylko że brak mi rodziców a cała reszta od 20 - lat jest OK , super ? Jestem szczęśliwa , czy nie czytasz że niebawem powiększy nam się rodzina ???? to jest moje szczęście to jets moje cudowne życie .Więc o co to pienienie i złoścliwości ? brak ci konkretnych argumentuw by mi dopiec ? Już takich niema .Możesz sobei pisać co chcesz to tylko słowa i zdania pisane a to mnie dotknąć nie może , wtrąciłam się w dyskusje bo znam problem jak nikt ! i skończ bo szkoda klawiatury w Polsce sprzet jest drogi :-) u nas bardzo tani więc napierdzielam w klawiature by ci uświadomić że jestem , funkcjonuję , żyję i nikt nie ma mnie za zboka i to jest piękne w moim życiu Jestem 100% kobietą spełnioną :-)

    • 4 0

    • (1)

      Może i czujesz się teraz szczęśliwa ale, jak to mówią rosjanie, pażywiom-uwidim. Skutki ludzkiego działania mogą się pojawiać również i po wielu latach od tegoż działania, zatem wasze dzieci również mogą być nimi kiedyś, w takiej czy innej formie, obarczone.

      • 1 5

      • Ech mądry... Twoje dzieci też ...

        A ja się cieszę, że są szczęśliwi. Ty nie?

        • 0 1

  • do mądry po szkodzie (1)

    Teraz ta arugmentacja jest już na maksa naciągana :-D ubawiłam sie hahaha jedna córka ma 25 lat :-) druga 20 :-) trzecia 17 , wszystkie trzy mają chłopaów .Sandra właśnie / najstarsza wzięła ślub :-) są w Hiszpani na wakacjach , mnie pierwszej powiedziała że będę chyba babcią :-) Ola 20 Lat z chłopakiem od 5 lat hahahah najmłodsza biega co rusz z innym :-) to gdzie niby mają być te obciążenia ? :-) Napisałam to dzieci mojego męża nie moja :-) To raczej wręcz moje koleżanki jestem od nich niewiele starsza :-D ale stanowimy cudowną familie .Więc chyba wytłumaczyłam że to co piszesz to próba obrażania , podważania mojej kobiecości .Niestety za mało wiesz o temacie nie masz wręcz prawa wypowiadać sie możesz zadawać pytania by poznać te które na kobiecość i normalny dom musiały sobie zapracować :-) Pozdrawiam Cie nie mam żalu bo rozumiem że nie m,asz na ten temat wiedzy , pozdrawiam też z wielkim szacunkiem Twoją Rodzinę .

    • 5 0

    • Taaa

      Lata psychoterapii robią swoje. Masz kartki na lodówce " jest dobrze, jestem przeszczęsliwy!"?:-)))
      Taka mantra może faktycznie wpływać na to, ze w końcu się w to wierzy...i później pisze.

      • 1 1

  • ...

    Ten "problem" dotyczy mnie

    • 1 0

  • Zaburzenie tożsamości płciowej

    Jestem i czuje się osobą z zaburzeniem tożsamości płciowej narazie przypasowuje się do odpowiedniego zakwalifikowania w transpłciowości czasami chciałabym zmienić płeć nie jest to na razie trwałe

    • 2 2

  • forum dla trans?

    może czas na portalu Trójmiasto założyć jakieś forum dla osób transseksualnych, zawsze fajnie mieć konakt z takimi osobami z najbliższej okolicy?!?

    • 5 2

  • transseksualizm

    polecam artykuł ''Psychoterapia osób transseksualnych'' na Psychologonline.tv.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane