• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tłuszczak - niegroźny nowotwór

Katarzyna Dziadul
31 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W przypadku zauważenia niepokojacych zmian zawsze należy udać się na konsultacje lekarską W przypadku zauważenia niepokojacych zmian zawsze należy udać się na konsultacje lekarską

Tłuszczaki pojawiają się przeważnie u osób dorosłych, jednak zdarza się, że cierpią na nie również dzieci. Zazwyczaj nie są groźne i nie sprawiają bólu, jednak po pewnym czasie mogą urosnąć do całkiem sporych rozmiarów. Nie należy bać się tłuszczaków, ale jeśli już pojawią się na naszej skórze, warto mieć je pod kontrolą.



Tłuszczaki to guzy powstające na skutek nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w jednym miejscu. Występują najczęściej pod skórą i mogą przybierać rozmaite kształty i wielkości. Tłuszczaki pojawiają się najczęściej u osób po czterdziestym roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zdarzają się też przypadki, że tłuszczaki diagnozuje się u dzieci.

- Tłuszczaki najczęściej kojarzą się z guzkami lub zgrubieniami tkanki podskórnej, lecz mogą występować praktycznie w każdym organie - wyjaśnia dr n. med. Mariusz Marek Ostrowski, specjalista chirurgii ogólnej ze Szpitala Morskiego im. PCK w Redłowie. - Guzy osiągające powyżej pięciu centymetrów, szybko rosnące, dające objawy ucisku czy dolegliwości bólowe oraz występujące na odkrytych powierzchniach twarzy, szyi i rąk, powinny zwrócić naszą uwagę.

Co robisz, kiedy zauważysz u siebie zmiany skórne?



Tłuszczaki są zazwyczaj miękkie, niebolesne i przesuwalne. Często pojawiają się w kilku miejscach jednocześnie, co może być dosyć uciążliwe. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna powstawania tego typu zmian skórnych. Specjaliści wskazują na zmiany pourazowe lub genetyczne, ale nie jest to wciąż jednoznacznie udokumentowane.

Powstająca na naszym ciele "narośl" to łagodny nowotwór. Zdarza się, że w momencie, gdy guz umiejscawia się w pobliżu ważnych narządów, może na nie uciskać i przez to upośledza ich działanie, co jest często przesłanką do zdecydowania się na zabieg chirurgiczny. Usunięcie tłuszczaka zalecane jest również w momencie, kiedy guz uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie lub znajduje się w widocznym miejscu. Zabieg usunięcia tłuszczaka zazwyczaj może być wykonany w znieczulenie miejscowym, a po operacji nie ma konieczności pobytu w szpitalu.

- Problem należy zgłosić swojemu lekarzowi rodzinnemu, który zadecyduje o ewentualnej konieczności zbadania i usunięcia guza - dodaje specjalista. - Jeśli tłuszczaki stają się dokuczliwe lub lekarz wskaże taką konieczność, należy wykonać USG, zbadać guzek histopatologicznie lub usunąć w całości.

Sposób, w jaki usuwane są tłuszczaki zależy od ich umiejscowienia i wielkości.

- Zazwyczaj powierzchownie położone zmiany można usunąć w warunkach ambulatorium chirurgicznego - wyjaśnia Mariusz Marek Ostrowski. - Duże oraz głęboko umiejscowione tłuszczaki mogą wymagać zabiegu chirurgicznego w warunkach sali operacyjnej.

Tłuszczak, który zostanie usunięty w całości, nie powinien odrosnąć. Niestety może się zdarzyć, że po pewnym czasie tuż obok wyrośnie nowy guzek. Może to oznaczać, że mamy szczególne predyspozycje do tłuszczaków i pojawią się na naszej skórze jeszcze nie raz. Konieczna jest wtedy systematyczna obserwacja zmiany na skórze, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultacja z lekarzem.

Opinie (63) 6 zablokowanych

  • To co jemy nas truje (1)

    A ja uważam,że powstają przez to co jemy,hormony,antybiotyki,konsetwanty wszystko co nas truje w jedzeniu.Ja mam dwa włukniaki czesto jem filety z kurczaka a one podobno sa bardzo naszpikowane hormonami,antybiotykami:( ludzie trują ludzi.

    • 0 0

    • Nie sądzę

      Jeśli by tak było to np w Indiach gdzie jedzą zdrowo i głównie wegańskie potrawy nie byłoby ludzi z tłuszczakami a są tam bardzo powszechne. Dieta nie ma nic do rzeczy, to jest czysta genetyka, ale niektórzy na prawdę wierzą w hasła typu: "Jesteś tym co jesz". Mam 40 lat, jadam bardzo zdrowo od zawsze i sporo się ruszam. Mam nadciśnienie, cholesterol i tłuszczaki i wszystko genetycznie co potwierdzają lekarze.

      • 0 0

  • Kasia (1)

    Mój mąż ma bardzo dużo tluczszakow na klatce piersiowej i brzuchu, ostatnio nawet na rękach pojawiły się , lekarz domowy twiedzi ze jest wszystko dobrze ale do tej pory nie miał żadnych badań , ale tak naprawdę wygląd jest nie ciekawy nie estetyczny , tych tluszczakow to ma aż ze 42 , co mamy dalej robić ? Mąż trochę boi się , pozdrawiam

    • 3 0

    • Usuwać!

      Pani Kasiu. W przypadku genetycznej skłonności do powstawania tłuszczaków, według statysyk średnio od 20 do 70 roku życia może powstawać od 5 do 10 tłuszczaków rocznie. 42 to jeszcze nie jest tak dużo. Cierpię na to samo schorzenie i usuwam je regularnie co 2 lata a czasem nawet co roku. W dobrej klinice usuną w znieczuleniu miejscowym 20 odrazu, w przypadku większej ilości to już pod narkozą. Najgorze co można zrobić to przy takiej tendencji zaniedbać sprawę i nic z tym nie robić przez lata. Pozdrawiam

      • 0 0

  • miałam zabieg

    mam tłuszczaka zabieg nawet był duży jak dbać o ranę robić a co nie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane