• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szybki test wykryje raka układu moczowego? Pracują nad nim gdańscy naukowcy

Wioleta Stolarska
7 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Szybki i bezinwazyjny test na raka układu moczowego - badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Szybki i bezinwazyjny test na raka układu moczowego - badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

Szybki i bezinwazyjny test na raka układu moczowego - nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Nowoczesny test byłby alternatywą dla obecnych inwazyjnych metod czy USG - według założenia twórców wystarczyłoby jedynie pobranie próbki moczu. Dotychczasowe badania na grupie 85 osób przyniosły 100 proc. skuteczności, teraz skuteczność metody potwierdzana będzie na Oddziale Urologicznym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.



Badania nad innowacyjnym testem diagnostycznym do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego, prowadzą prof. dr hab. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba.

- Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych w praktyce, czyli bioanalitycznej metody identyfikacji komórek nowotworowych w próbce moczu, obrazowania przy użyciu metod ultrasonograficznych czyli USG, które tak naprawdę może wykryć już kilkumilimetrowe guzki, jak i wziernikowania, które jest nie tylko nieprzyjemnym, ale i kosztownym badaniem. Dodatkowym atutem naszej metody jest to, że jest ona bezinwazyjna dla pacjenta, bo aby wykryć chorobę pobierana jest jedynie próbka moczu - mówi prof. dr hab. Adam Lesner.
100 proc. skuteczności pozwala na dalsze badania

Do tej pory metoda została przetestowana na grupie 85 osób - 60 chorych i 25 zdrowych - jej skuteczność oceniono na 100 procent.

- Test jest ukierunkowany konkretnie na wykrycie raka, w przeprowadzonych dotychczas badaniach nawet w przypadku, gdy była jakaś infekcja, test pokazywał dokładny wynik - brak zmian nowotworowych, a więc nie ma możliwości, że nowotwór będzie pomylony z inną chorobą - wyjaśnia prof. Lesner.
Dzięki tak dobrym wynikom zdecydowano o poszerzeniu badań i przeprowadzeniu dodatkowych testów, w których udział weźmie blisko 1000 osób. Dalsze próbki materiału badawczego dla potwierdzenia skuteczności metody będą zbierane na Oddziale Urologicznym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

W tej sprawie między Uniwersytetem Gdańskim a Zarządem Pomorskich Szpitali sp. z o.o. w Gdyni podpisano specjalną umowę.

  • Szybki i bezinwazyjny test na raka układu moczowego - badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.
  • Szybki i bezinwazyjny test na raka układu moczowego - badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.
Wsparcie współpracy naukowców z biznesem

Badania są prowadzone przy wsparciu finansowym Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+, który wspiera wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu. Wsparcie badań obejmuje m.in. przeprowadzenie dodatkowych badań na większej grupie kontrolnej, ochronę własności intelektualnej i przeprowadzenie dodatkowych analiz rynkowych.

Miejsca

Opinie (26) 1 zablokowana

  • (3)

    Ludzie po stwierdzonym raku prostaty i tak żyją zaledwie ok 10 lat.

    • 0 4

    • (1)

      A od kiedy prostata jest częścią układu moczowego?

      • 0 0

      • I wszystko jasne

        Jak nie możemy sobie z czymś poradzić to najlepiej uznać ,że tego nie ma.Po kelnersku - " Kolega "

        • 0 0

    • 10 lat to dużo

      Lepiej żyć

      • 0 0

  • brak zainteresowania....prosze przeczytac to jest prawda!!!

    wczoraj dokonałem wpisu pt.wypada zyczyc sukcesu i dzisaj zgodnie z obietnica (09.11.2017r o godz.9/30) stawiłem sie na oddziale urologii szpitala sw. Paolo w Gdyni i zostałem potraktowany jak ...intruz! Młody lekarz z którym próbowałem nawiazac kontakt nie był kompletnie zainteresowany moja wizyta i po stwierdzeniu ze badania beda prowadzone od poniedziałku i tylko dla pacjentow szpitala wszedł do gabinetu i zamknał gabinet na klucz.Mnie sie wydaje ze lekarze w szpitalu ktorego patronem jest św. Paolo sa dla pacjentów i nie ma potrzeby zamykania dyzurki lekarskiej w godz pracy na klucz!! to jes miejsce publiczne!! Zjawiłem sie tam majac nadzieje ze mój przypadek(pochodze z rodziny genetycznie obciazonej wielotorbielowatoscia nerek-obecnie po obustronnej nefroktomi torbielowatych nerek i po przeszczepie nerki) zainteresuje lekarzy(lecze sie równiez urologicznie) gdyz jestem ze wzgledu na przyjmowane leki w grupie podwyzszonego ryzyka nowotworowego.W czasie ok 30letniego leczenia w UCK w Gdansku zawsze byłem gotowy do współpracy z lekarzami dla dobra nauki czy drogi rozwoju i awansu lekarzy...Teraz otrzymałem potwierdzenie obojetnosci i arogancji...CO NA TO PATRON SZPITALA SW> PAOLO????

    • 0 0

  • i4

    Agencja reklamowa ROD to wiodąca platforma w tworzeniu stron w Lublinie, oraz ich pozycjonowaniu. Zawsze działamy prężenie i z pełnym zaangażowaniem.

    • 0 1

  • O nerki trzeba dbać w każdym wieku. Niestety, ale z mało kto wie, że ma już problemy z nerkami. Ja stosuję fitolizynę profilaktycznie, bo mam piasek w drogach moczowych.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane