• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpitale odsyłają na badania do POZ? "To niezgodne z prawem"

Piotr Kallalas
17 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (113)
Okazuje się, że pacjenci trafiający do szpitali są często odsyłani do przychodni POZ w celu uzupełnienia badań. Okazuje się, że pacjenci trafiający do szpitali są często odsyłani do przychodni POZ w celu uzupełnienia badań.

Pacjenci są nadmiernie odsyłani ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej zwłaszcza przed zabiegami w celu uzupełniania diagnostyki i badań. - Jest to postępowanie niezgodne z przepisami prawa. Szpital, zarówno na etapie kwalifikacji do zabiegu, jak i już po przyjęciu pacjenta na oddział, ma obowiązek całościowo zająć się pacjentem - komentuje Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.



Czy zdarzyło ci się, ze zostałe(a)ś odesłany(a) ze szpitala do przychodni?

Odsyłanie pacjentów na badania do lekarzy POZ nie należy do rzadkości. Do takich sytuacji dochodzi na przykład przed zabiegami, kiedy pracownicy szpitali kierują pacjentów do gabinetów rodzinnych w celu wykonania badań przed hospitalizacją lub np. oznaczenia kreatyniny przed diagnostyką obrazową.

- Na oddziale powiedzieli mi wyraźnie, że lepiej, jak by mój lekarz rodzinny zlecił mi badania, więc tego samego dnia zapisałam się do lekarza rodzinnego. Chwilę z nim porozmawiałam o tej sytuacji i nie wydał się zaskoczony - wspomina pani Zofia, która czekała na zabieg okulistyczny.
Gdyńskie lądowisko otwarte. Gdyńskie lądowisko otwarte. "Zgłaszam pełną gotowość"

Odsyłanie niezgodne z przepisami prawa. Szpital powinien zlecić badania



W tej sprawie swoją opinię przedstawił rzecznik praw pacjenta, który zwraca uwagę, że każdy szpital i przychodnia przyszpitalna mająca zawartą umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia ma obowiązek zapewnienia ich udzielenia w sposób kompleksowy obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.

- Jest to postępowanie niezgodne z przepisami prawa. Szpital, zarówno na etapie kwalifikacji do zabiegu, jak i już po przyjęciu pacjenta na oddział, ma obowiązek całościowo zająć się pacjentem. Nie ma także żadnego uzasadnienia odsyłanie pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po uzyskanie przez nich orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, po hospitalizacji na oddziale szpitalnym lub w szpitalnym oddziale ratunkowym. To lekarz szpitala ma wiedzę o stanie zdrowia pacjenta i jeśli ten stan to uzasadnia, powinien wystawić zwolnienie lekarskie - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
Studia medyczne w Trójmieście. Jaka jest oferta uczelni? Studia medyczne w Trójmieście. Jaka jest oferta uczelni?

Receptę powinniśmy otrzymać również na SOR



Kolejna sprawa to wystawianie recept dla seniorów lub dzieci na bezpłatne leki. Okazuje się, że pacjenci również są odsyłani ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Dochodzi do "spychologii" i chory musi dodatkowo odwiedzić przychodnię, chociaż mógłby załatwić wszystko w jednym miejscu.

- W tym zakresie należy wskazać, że bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie leków refundowanych przysługuje również na podstawie recepty (z symbolem "S" lub "DZ") wystawionej w postaci elektronicznej przez lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarza po zakończonym leczeniu szpitalnym. Także zatem i w tym przypadku to lekarz w szpitalu powinien zabezpieczyć pacjenta, a nie przerzucać kwestię uzyskania ww. recepty na pacjenta, kierując go do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec.

Opinie (113) 5 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Jest jeszcze jeden problem (5)

    Szpitale nie akceptują skierowania na oddział, jeśli nie został wystawiony w przychodni przyszpitalnej. Kiedyś wydawało mi się, że proces wygląda tak: idę z problemem do lekarza POZ, następnie lekarz POZ kieruje mnie do odpowiedniego lekarza specjalisty, a następnie lekarz specjalista decyduje, czy potrzebne jest skierowanie do szpitala na leczenie, czy też nie. Zdziwiłem się bardzo, gdy od lekarza dostałem skierowanie do szpitala, ale podczas rejestracji usłyszałem, że jeszcze muszę się u nich zarejestrować w przychodni przyszpitalnej i dopiero potem, mogę ze swoim skierowaniem zarejestrować się do szpitala (skierowanie wystawione zostało więc podwójnie). Moim zdaniem proces rejestracji powinien wyglądać tak: lekarz specjalista kieruje do szpitala, ja się rejestruję do szpitala i co najwyżej dostaję skierowanie na badania, które są wcześniej potrzebne (po zrobieniu ich poza szpitalem, krócej mogę być na oddziale). Niestety tak to nie wygląda i teraz już wiem, czemu kolejka do laryngologa w przychodni przyszpitalnej wynosi np. 1 rok, a do laryngologa w innej przychodni - 1 miesiąc.

    • 37 1

    • (1)

      Dodajmy, że roczna kolejka do laryngologa w przychodni przyszpitalnej, to czas oczekiwania na wizytę/kwalifikacje, w przypadku jakiegokolwiek zabiegu, trzeba czekać kilka następnych lat.

      • 7 0

      • Zanim dotrzesz to zejdziesz,chyba o to im w sumie

        • 2 0

    • (1)

      No nie do końca się zgodzę, dostałam skierowanie na operację od lekarza prywatnego na wizycie prywatnej (może wiele z Państwa nie wie ale lekarz na prywatnej wizycie może wystawić skierowanie do szpitala na operację na NFZ) i następnie z tym skierowaniem z prywatnej wizyty w Gdańsku jechałam do Kartuz na chirurgię na kwalifikacje do operacji. Nikt się nie czepiał, opieka w Kartuzach naprawdę na dobrym poziomie, oddział trochę mały ciasny i stary ale za to kadra wykwalifikowana. Nie musiałam mieć żadnego skierowania z poradni przyszpitalnej.

      • 0 0

      • to wyjatek potwierdzajacy regule...

        Regula jest "obudowanie" bardziej szacownych (w swoim mniemaniu) placowek dodatkowymi przeszkodami, aby w ten sposob ograniczac liczbe pacjentow. Bo i tak maja ich za duzo.

        Placowki bardziej peryferyjne zaczynaja dbac o pacjentow i podnoszenia/utrzymania referencji, bo od tego zalezy ich finansowanie a nawet i byt...

        Wiec troche zaczyna dzialac mechanizm oceny, problem w tym, ze "zanim gruby schudnie, to chudy zdechnie".

        Od dluzszego czasu rosnie renoma osrodkow poza Trojmiastem, glownie Koscierzyna, Kartuzy, Wejherowo, Puck. Ma to rowniez zwiazek z tym, ze pracuja tam lekarze, ktorzy uciekli z trojmiejskiego "piekielka" medycznego i tutejszych ordynatorskich i towarzyskich folwarkow.

        Latwo dojechac, mieszkac mozna w Trojmiescie.

        • 0 0

    • mam takie samo doświadczenie

      Również mam takie doświadczenie. Dostałam skierowanie do szpitala od lekarza specjalisty - ortopedia. i jakie było moje zdziwienie jak telefonicznie dowiedziałam się (UCK), ze najpierw muszę odwiedzić ich specjalistę ale żeby było jeszcze trudniej to muszę od mojego lekarza 1 kontaktu wziąć skierowanie do tego specjalisty - śmiech na sali. Dal odmiany na stronach internetowych szpitala na Zaspie: "Zapisy na zabiegi planowe chirurgii urazowo-ortopedycznej odbywają się w specjalistycznej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej w dniach wtorek i czwartek godz. 11.30 - 13.00 pok. 1046 I piętro.Pacjent chcący zapisać się na zabieg planowy powinien zarejestrować się w rejestracji ogólnej szpitala (parter) lub telefonicznie pod nr 58 768 46 10 na wizytę przyszpitalną do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej ze skierowaniem do szpitala, dokumentacją medyczną potwierdzającą chorobę."- oczywiście dodzwoni się nie idzie ;) Osobista wizyta w szpitalu skutkowała tym że wizyta u ich specjalisty za 3 m-ce no ale chociaż nie muszę mieć skierowania :) :)

      • 0 0

  • (5)

    Utrzymujemy sasiedni narod, bardzo szczodrze, leczymy ich za darmo od reki, finanse zadnego panstwa tego nie udzwigna. Teraz jeszcze przemysl, inwestycje, sa blokowane, skad brac pieniadze na lecznictwo. Za progiem stoja kolejni, do utrzymania no i leczenia. Serdeczne dzieki Wam, konsumenci pizzy.

    • 56 20

    • Kasa jest i będzie (4)

      przecież kasa jest - wszystkie te 13 i 14tki zwiekszenie 500+ do 800+ , dopłaty do kredytów mieszkaniowych, inwestycje typu kładki, aquaparki, toalety za miliony, choinki za dziesiątki tysięcy, wielomilionowe dotacje dla rydzyka czy innych szemranych stowarzyszeń... kasy jest w opór - tylko kwestia przekierowania w odpowiednie miejsce...

      • 11 2

      • (3)

        naszej kasy, państwo jest zadłużone po uszy o czym Ty bredzisz

        • 3 2

        • (2)

          W porównaniu do reszty państw uni nasze zadłużenie jest bardzo małe...
          pytanie teraz jest takie - czy zadłużać się jeszcze bardziej skoro odstajemy od średniej unijnej (mamy małe zadłużenie) i tym samym stawiać na rozwój, czy się nie zadłużać i mieć słaby rozwój...

          polityka państwa wskazuje wg mnie na to pierwsze - Polska będzie się zadłużać bo stawia na rozwój a nasz poziom zadłużenia jest niewielki w stosunku do reszty... szkoda byłoby z tego nie skorzystać - tak sie buduje dobobyt... między innymi mamy ostatnio tak wysoką inflację, bańkę na nieruchomościach bo pompowana jest kasa w polską gospodarkę i to na masową skalę, społeczeństwo się bogaci (niestety najbardziej ci bogaci są jeszczez bardziej bogaci) ...

          • 2 3

          • Nie można się zadłużać (1)

            Jeśli nie jesteś USA, które tym steruje. Oni tym sposobem bodźcują gospodarkę, ale na ten dług składają się inni m.in. my.
            To tak jak w piramidzie finansowej: tylko ci na szczycie mają zyski, ci na dole są od strzyżenia ich, więc mądry w piramidę nie wchodzi ...

            • 0 0

            • tylko że dług się dewaluuje obecnie w bardzo dużym tempie... lepiej się zadłużac inwestować i z tego korzystać... niż nic nie robić i tylko patrzeć jak wszystko drożeje :) i zostaje się w tyle...

              • 0 0

  • macie swoje rządy

    • 20 8

  • sor to sor, a nie darwmoe badania bez kolejki (2)

    • 15 14

    • Niskie masz wymagania,dobrze by ci bylo tez w Somalii

      • 5 0

    • Powiedz to braciom z U, wszystko mają bez kolejki

      • 5 3

  • cały ten system .dla zmyłki zwany..służbą zdrowia-..do Wysadzenia!wciąż zawodzi..a sr*ndemia pokazała komu tak naprawdę służą...nie nam...nasza kasa tylko im smakuje...8 miesięcy czekania na rehabilitację...to jakiś horror...brak słów

    • 15 2

  • co ma sor do badań przed przyjęciem na oddział?

    poza tym może warto podać gdzie tak jest, na uck do badań obrazowych zawsze dostawałem skierowanie na kreatyninę od lekarza z uck.

    • 4 5

  • a lekarze składali przysięgę Hipokrytusa :)

    • 6 1

  • (4)

    Co robi pacjent planowo kwalifikowany do zabiegu w SOR?

    • 14 0

    • (1)

      nic nie robi, tylko artykuł napisany na kolanie, bez sprawdzenia podstawowych faktów.

      • 8 4

      • Jak wszystkie tutaj

        • 1 0

    • Wyobraź sobie, że jeszcze 3 lata temu, kiedy rodzilam to na Zaspę szłam od razu na izbę przyjęć. Rok temu, kiedy rodziłam to musiałam iść na sor, tam poczekać, ale krótko całe szczęście, zbadali ciśnienie, zrobili ogólny wywiad, i wtedy szłam na izbę, piętro niżej. Na izbie znów ciśnienie, cała papierologia, ktg, i na oddział. Na oddziale, ja z bólami, siedziałam u pielęgniarki i znów cała procedura... Także ten... trochę bez sensu.

      • 7 1

    • Może jego stan się pogorszył podczas oczekiwania na operację? Jeszcze się zdarza, że na SOR trafiają ludzie z czymś więcej niż katarem.

      • 0 0

  • To ciekawe. Bo minęło zaledwie 6 m-cy nierządów tuska (7)

    a w POZ drastycznie wydłużyły się terminy wizyt u specjalistów. PO cichu mówi się , że NFZ zdążyło zbankrutować. Mam poteżną infekcję w oczach, a umawiają mnie do okulisty za 3 lata. Gdyby nie SOR i życzliwy dyżurny okulista , to znikąd pomocy. Zamiast na służbę zdrowia, przekazują 3,5 mld na tvn bis i propagande .Odwołują wizytę do neurologa już dawno zaplanowaną , i powiadamiając mnie o tym mówią, że robią mi uprzejmość, bo mogli by tego nie zrobić . Poprzedni rząd bardzo dofinansował NFZ i było już dużo lepiej . Teraz wracają czasy Sawickiej i Arłukowicza za POprzednich nierządów tuska. Kręci się lody na POZ. Wkrótce usłyszymy o kolejnych sprzedanych szpitalach przerobionych na hotele

    • 18 24

    • (3)

      oczywiata nieprawda.

      sprawdź sobie raporty o kolejkach za czasów poprzedniej ekipy, porównaj 2015 i 2023.

      obecny rząd nic nie robi, więc siłą rzeczy nie mieli jeszcze okazji tego zepsuć.

      • 7 5

      • (1)

        Jest coraz gorzej,z tygodnia na tydzid

        • 5 5

        • nono, na pewno co tydzień sprawdzasz długości kolejek...

          a teraz pytanie dodatkowe - co według ciebie zmienił obecny rząd w kwestii leczenia w stosunku do poprzedniego?

          bo według mnie nic, po prostu nie dotknęli tematu, kontynuują politykę poprzedników.

          te szpitale na hotele to srogie piguły.

          • 3 5

      • Cicho, to wariat

        • 2 4

    • "w POZ drastycznie wydłużyły się terminy wizyt u specjalistów"

      to zdanie jest bez sensu. W POZ nie ma wizyt u specjalistów, bo POZ to lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka. Przychodnia która ma POZ ma jeszcze AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna) gdzie mają specjalistów. A to, że Twoja przychodnia ma słaby kontrakt na okulistykę to już nie jest wina żadnego rządu, a Twojej przychodni która w konkursie ofert miała gorszą ofertę niż inni.

      • 3 4

    • (1)

      Według raportów Watch Health Care (WHC) w latach 2015-2022 średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce wydłużył się o 1,7 miesiąca: ze średnio 2,4 do 4,1 miesiąca, czyli blisko dwukrotnie.

      • 3 1

      • Zwyczajnie łżesz. Jak twój herszt.

        • 0 1

  • Polskiej służby choć nie wiem co obiecywali nie naprawi nikt (2)

    ...i dlatego radzę sobie sam . To co mogę mam w ramach dodatkowego ubezpieczenia a co w ramach tego ubezpieczenia uzyskać nie mogę uzyskuję prywatnie i odpłatnie . Po to pracuję od 1969 r żebym nie musiał liczyć na czyjąkolwiek łaskę . dopóki nie jest to śmiertelna choroba prawie wszystko mogę sobie kupić .

    • 5 4

    • Na pewno nie Tusk

      • 1 0

    • To poczekaj jeszcze z 5 lat

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE - ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, spotkanie

Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka

spotkanie, konsultacje

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane