• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia dzieci i młodzieży

Piotr Kallalas
10 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku wstrzymał przyjęcia. Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku wstrzymał przyjęcia.

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku kolejny raz musiał wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. Ośrodek jest przepełniony, a problemy kadrowe sprawiają, że nie jest możliwa opieka nad większą liczbą chorych.



Czy kiedykolwiek leczyłe(a)ś się psychiatrycznie?

Obecnie na Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym gdańskiej placówki psychiatrycznej leczy się 42 pacjentów. Oficjalnie placówka jest wyposażona w 35 łóżek, a to oznacza, że część chorych korzysta z dostawek. Tych jednak nie można rozkładać w nieskończoność - nie pozwala na to między innymi sytuacja kadrowa. W takich okolicznościach dyrekcja zdecydowała się ograniczyć przyjęcia.

- Problemem nie są kolejne dostawki tylko konieczność zapewnienia specjalistycznej opieki. Brakuje przede wszystkim personelu, co jest już od wielu lat powszechnym problemem. Należy pamiętać, że pacjent małoletni wymaga dużego zaangażowania, gdyż wraz z nim z reguły pojawia się konieczność współpracy z rodzicami, sądami rodzinnymi, pogotowiem socjalnym, ciąży również obowiązek szkolny, który realizujemy na terenie naszej placówki - wyjaśnia Mariusz Kaszubowski, dyrektor szpitala.
Czytaj też: Premier zapowiada zmiany w psychiatrii dziecięcej

To nie jest pierwszy raz, kiedy gdański Szpital Psychiatryczny zostaje zmuszony do podjęcia radykalnych kroków. W listopadzie 2019 r. również wstrzymano przyjęcia, wtedy liczba pacjentów na oddziale przekroczyła 50. W przypadku obecnego kryzysu dyrekcja szpitala pod koniec lutego powiadomiła Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o trudnej sytuacji związanej z wypełnieniem wszystkich łóżek.

- Czynimy to nie po raz pierwszy, lecz za każdym razem, gdy przekraczamy bezpieczny limit zajętych miejsc. Takie działanie ma na celu bieżące informowanie systemu, aby na poziomie zarządzania ratownictwem medycznym można kierować pacjentów, w miarę możliwości oczywiście, do innych ośrodków (np. Starogard Gdański czy Chojnice). Jak tylko stan pacjentów na oddziale zmniejszy się do liczby rejestrowych łóżek, to ponownie wznowimy przyjęcia - wyjaśnia Mariusz Kaszubowski.

Psycholodzy w Trójmieście


Gdzie szukać pomocy psychiatrycznej?



Warto również podkreślić, że w przypadku potrzeby bezwzględnej hospitalizacji szpital udzieli pomocy. Chodzi między innymi o chorych po próbach samobójczych, których stan stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.

- Pomimo chwilowego wstrzymania przyjęć w najtrudniejszych sytuacjach żaden pacjent nie pozostanie bez pomocy. Staramy się znaleźć miejsce w innych szpitalach, również poza województwem (np. Grudziądz, Świecie, Warszawa). Oczywiście na bieżąco trwają również wypisy pacjentów, ale pobyty są wielotygodniowe, trwają czasami miesiącami, stąd rotacja jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych świadczeń medycznych - wyjaśnia Mariusz Kaszubowski.
W przypadku pacjentów niewymagających pilnej hospitalizacji chorzy powinni zgłaszać się do poradni zdrowia psychicznego, poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej lub oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży.

Psychiatrzy dziecięcy w Trójmieście


Specjaliści ze szpitala podkreślają, że przepełniony oddział podnosi ryzyko pojawienia się ognisk zakaźnych koronawirusa. Jest to szczególnie niebezpieczne w kontekście obecnego wzrostu liczby pacjentów z COVID-19.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane