• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpital Tymczasowy bez pacjentów czeka na zamknięcie. "To koniec pandemii COVID-19"

Wioleta Stolarska
22 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Po zamknięciu szpitala tymczasowego w halach Amber Expo to szpital zakaźny będzie przyjmował chorych na Covid-19. Po zamknięciu szpitala tymczasowego w halach Amber Expo to szpital zakaźny będzie przyjmował chorych na Covid-19.

559 pacjentów chorych na COVID-19 przyjął od stycznia Szpital Tymczasowy w Gdańsku. Pod koniec marca placówka przestanie działać, więc od kilku dni trwa wypisywanie pacjentów do domu lub innych szpitali, jeśli wymagają oni dalszej hospitalizacji. Od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia przestanie finansować szpitale tymczasowe i oddziały covidowe. Jak będzie teraz wyglądało leczenie chorych z COVID-19?Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Ile razy chorowałe(a)ś na COVID-19?

Zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowa trwa wygaszanie Szpitala Tymczasowego, który od 19 stycznia przyjmował chorych z COVID-19 z całego regionu. Obecnie w placówce nie ma już pacjentów.

- Nie otrzymaliśmy decyzji z Ministerstwa Zdrowia o zamknięciu Szpitala Tymczasowego w Gdańsku. Natomiast otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia o wstrzymaniu finansowania Szpitala Tymczasowego w Gdańsku od 1 kwietnia br. W związku z powyższym od paru dni trwało wypisywanie pacjentów do domu lub innych szpitali, jeśli wymagają nadal hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. W chwili obecnej w szpitalu nie ma już żadnego pacjenta, a sam szpital tymczasowy pozostaje w gotowości - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus, która zarządzała Szpitalem Tymczasowym w Gdańsku.

Interniści w Trójmieście


Decyzję o wygaszaniu szpitala otrzymał wojewoda pomorski.

- NFZ zwrócił się do wojewody o zamknięcie placówki i z takim pismem zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. Myślę, że decyzja w tej sprawie to kwestia najbliższych dni - powiedział Jerzy Karpiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Szpital tymczasowy przyjął w tym roku ponad 500 pacjentów chorych na Covid-19. Szpital tymczasowy przyjął w tym roku ponad 500 pacjentów chorych na Covid-19.
Czytaj też: Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka

Koniec finansowania oddziałów covidowychMinisterstwo Zdrowia od 1 kwietnia nie będzie już finansować oddziałów covidowych i szpitali tymczasowych.

- Od 1 kwietnia nie będą finansowane oddziały covidowe i szpitale tymczasowe, ale każdy szpital ze swojego budżetu ma do dyspozycji 3 proc. na zabezpieczenie. Pieniądze będą oczywiście dodatkowymi środkami z funduszu i będą odpowiadały zapotrzebowaniu placówek - dodaje Karpiński.
Czytaj też: Niezaszczepiony bez kontaktu z pacjentem. Nowe regulacje w szpitalach

Jak podkreśla, sytuacja epidemiologiczna wskazuje na to, że mamy do czynienia z wygaszaniem pandemii COVID-19.

- Eksperci mówią jasno, że wiosna i lato to czas, w którym widzimy zdecydowany spadek liczby zakażeń. Co więcej, przekonują, że większość pandemii trwała właśnie ok. dwóch lat, więc możemy spodziewać się, że to koniec pandemii COVID-19 - dodaje.
Teraz chorzy z COVID-19 będą kierowani do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych, które dysponuje 118 miejscami dla chorych z COVID-19.

- W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywa obecnie 110 osób zakażonych COVID-19, w tym 6 osób na Oddziale Intensywnej Terapii. Wśród 110 pacjentów jest 10 dzieci w wieku 3 miesiące - 12 lat - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich.

Szpital tymczasowy w Gdańsku od środka. Materiał z 2021 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Bezpłatne konsultacje psychologa z zakresu zaburzeń lękowych

konsultacje

Najczęściej czytane