• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkolenia z dobrych manier. Potrzebne?

Justyna Potorska
19 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Dobrych manier powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat i doskonalić je przez całe życie. Tak zdobytej i utrwalonej wiedzy nie zastąpi żaden kurs. Dobrych manier powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat i doskonalić je przez całe życie. Tak zdobytej i utrwalonej wiedzy nie zastąpi żaden kurs.

Nauka dobrych manier dla dzieci, kurs savoir-vivre dla dorosłych, już w kilka godzin? Organizatorzy przekonują o skuteczności i sensowności tego typu zajęć. Czy warto wydawać na nie pieniądze i wierzyć w ich skuteczność?



Uważasz, że szkolenia z etykiety i savoir-vivre mają sens?

Savoir-vivre, etykieta, protokół, autoprezentacja: w ofercie trójmiejskich firm nie brakuje szkoleń, których zadaniem jest kształtowanie wizerunku i nauka dobrych manier. Co więcej - zainteresowanie nimi cały czas rośnie.

- Mimo, iż szkolenia z etykiety czy savoir-vivre nie są tak popularne jak sprzedażowe, obserwuję, że w ciągu ostatniego roku liczba klientów korzystających z nich wzrosła co najmniej o połowę - przyznaje trenerka, Justyna Bukowska - Znajomość savoir-vivre jest absolutną podstawą prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Można rzec, iż dobre maniery zaczynają być modne i oby ta moda nigdy nie przeminęła.

Co znajduje się w programie tego typu szkoleń? Można na przykład dowiedzieć się, jak grzecznie rozmawiać przez telefon, posiąść umiejętność prawidłowego witania się z przełożonym, dowiedzieć się, komu ustąpić pierwszeństwa w windzie albo jak poprawnie prowadzić biurowy "small talk".

- Odgrywamy z uczestnikami scenki, aranżujemy różne sytuacje, wykonujemy ćwiczenia - wylicza Piotr Janiszewski, trener z Instytutu Wolnej Myśli - Każde szkolenie wygląda inaczej, wszystko zależy od potrzeb uczestników. Przychodzą do nas osoby z konkretnymi pytaniami, problemami. Dokładnie wiedzą, czego chcą się nauczyć.

Naukę dobrych manier powinno się zaczynać od najmłodszych lat. Właśnie z takiego założenia wychodzą organizatorzy Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. Jej program, wspierany patronatem Ministra Edukacji Narodowej, realizują Centrum Tańca Gabi i Centrum Tańca Szczepan.

- Uczymy dzieci prawidłowego witania się, stosownego ubioru, pokazujemy jak nakryć stół, jak zachować się w kawiarni czy restauracji - tłumaczy Grażyna Wójcik, kierowniczka Centrum Tańca Szczepan. - Nauce dobrych manier poświęcamy kilka minut podczas zajęć tanecznych, chcemy, żeby dzieci przyswoiły zasady, a jednocześnie nie znudziły się nauką. Myślę, że kursy savoir-vivre dla dorosłych jak najbardziej mają sens, ale na pewno warto zacząć od najmłodszych lat.

Jednak rynek szkoleń z dobrych manier i etykiety nastawiony jest przede wszystkim na ludzi dorosłych, w tym często na pracowników dużych firm. Organizatorzy zgodnie podkreślają, że na tak zwanych szkoleniach otwartych pojawia się wielu indywidualnych klientów. Kim są? Często to kobiety, które pragną nauczyć się zasad prawidłowego ubioru - dress code'u, albo które dzięki nauce dobrych manier, chcą osiągnąć zawodowy sukces.

Szczególną grupą, która korzysta ze szkoleń typu savoir-vivre, są restauratorzy i kelnerzy.

- Zawód kelnera wykonuje wiele osób, które szukają sposobu na dorobienie, nie wkładając w pracę serca - przyznaje Grzegorz Szulz, właściciel firmy Event & Catering 3City - Uczymy kursantów, jak zachowywać się przy gościu, także tym trudnym, w jaki sposób podchodzić do najmłodszych klientów, jak reagować, kiedy osoby przy stoliku głośno się kłócą. Pokazujemy im, że ten zawód można, a nawet należy, polubić.

Odpowiedniej ogłady w restauracji uczą się nie tylko kelnerzy, ale też przyszli państwo młodzi. Ślubno-weselny savoir-vivre to prawdopodobnie temat na długą książkę.

- Odpowiednie zachowanie przy stole, prawidłowe rozsadzenie gości z uwzględnieniem najważniejszych osób w ceremonii to bardzo ważne kwestie - podkreśla Joanna Jażdżewska, konsultantka ślubna z firmy GABRIEL Gustowne Wesele - W takim dniu każdy gość powinien czuć wyjątkowo, dlatego organizując śluby i wesela, na każdym kroku podkreślamy zasady savoir-vivre. Przykład? Uwaga dotycząca zaproszeń, które powinno się wysyłać dużo wcześniej niż miesiąc przed uroczystością.

Ślubne i weselne rozterki związane z etykietą są uzasadnione. Prawda jest jednak taka, że wiele osób wątpi w sens korzystania ze szkoleń dotyczących dobrych manier.

- Uczestniczyłem w szkoleniu z etykiety, uważam je za stratę czasu - przyznaje Krzysztof, pracownik jednej z gdyńskich korporacji - Owszem, podczas ćwiczeń bawiliśmy się świetnie, ale jeśli chodzi o merytorykę spotkań, moim zdaniem było gorzej. Dużo ogólników, mało treści. Jeśli ktoś ma problem z dobrymi manierami, trudno nauczyć się ich w ciągu kilku godzin.

Jeśli do zarzutów na temat programu szkoleń dodać wysoką cenę, wynoszącą w przypadku szkoleń otwartych 250-800 złotych na osobę, powstaje pytanie: czy nauka dobrego wychowania w takiej formie ma sens?

- Zasad dobrego wychowania, nienagannych manier i etykiety nie jesteśmy w stanie wyuczyć się w ciągu kilku godzin. Na tę wiedzę i umiejętności składa się wiele czynników, takich jak wychowanie przez rodziców, nawyki, otoczenie- podkreśla Justyna Bukowska - Podczas szkolenia możemy poznać zasady, ale manier trzeba się uczyć całe życie.

Miejsca

Opinie (52) 3 zablokowane

  • (3)

    Proponuję aby portal trojmiasto.pl codziennie na pierwszej stronie umieszczał jedno zdanie nt dobrego wychowania. Niestety ... s-v niektórzy odbierają jako ograniczenie a bezstresowo chowani maja wogole w nosie.

    Lekcja 1 - Nie rozmawiamy głośno przez telefon (czyt. nie drzemy ryja) jadąc komunikacja miejską lub stojąc w kolejce na poczcie.
    Lekcja 2 - Chodzimy prawą stroną - idąc chodnikiem lub przechodząc na światłach.
    Lekcja 3 - Będąc z kimś w miejscu publicznym (komunikacja miejska, bary, lokale itp) rozmawiamy cicho. Ludzi ze stolika obok nie interesują Twoje sprawy zawodowe a gdy wracacie ze szkoły cały tramwaj nie musi wiedzieć, ze kochasz sie w Janku z III klasy lub że ta po***ona fizyca postawiła Ci jedynkę.

    • 12 2

    • Lekcja 4

      Na schodacch ruchomych stoisz po prawej stronie, zostawiając lewą stronę dla chcących cię ominąć.

      • 6 2

    • PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ MĘŻCZYZNY

      Nie mam nic do lekcji w proponowanej przez Ciebie formie. Jest jednak pewne ale.

      Savoir-vivre czyli nie rób innym co tobie niemiłe. Czyń innym co pragniesz otrzymać. Niestety, feministki ten fundament "dobrego wychowania" zdewaluowały dzieląc ludzi na płeć godniejszą i na przyjaciół człowieka.

      Obserwując mężczyzn i kobiety młodego pokolenia jestem optymistą - w moim otoczeniu są oni szanującymi się wzajemnie partnerami, uczynnymi i odpowiedzialnymi matkami i ojcami. Ale to ich partnerstwo, ich wzajemność i uczestnictwo jest pokłosiem wychowania, w którym nie było wybraństwa czy przywilejów wynikających z urodzenia się dziewczyną czy chłopcem. A to z kolei jest efektem słusznej krytyki poprzedniego, złego systemu. I widząc te zmiany na lepsze będę z nieufnością podchodził do tego wszystkiego, co - choćby w nazwie - doprowadzało w przeszłości do zniewalania ludzi przez ludzi.

      • 2 2

    • popieram!

      Kiedyś szkoły uczyły gburów dobrych manier, ale teraz nie można już stresować dzieci. Może więc portal codziennie przypomni o tym na pierwszej stronie? Większość adresatów tych lekcji często bywa na portalu 3M.

      Lekcje podane przez Ewę bardzo istotne. Wielu nic nie wie na ten temat.

      • 2 2

  • mega

    Nie nawidze jak ludzie uzywaja slowa mega.co to nie mozna powiedziec,ze cos jest fajne,podoba mi sie,nawet super,ale mega.jak cos moze byc mega i co to w ogole znaczy.

    • 4 0

  • PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ MĘŻCZYZNY

    Savoir-vivre (ogłada, "znajomość życia") potrzebne w miłości? Nie ma miłości prawdziwej bez okazywanych sobie gestów czci szacunku wzajemnego Zasada wzajemności winna być wg mnie przestrzegana także w filtrowaniu, zalotnych gestach, czułości, czyli okazywanej miłości bez słów.

    Dziewczyna kiedyś napisała: "Traktował mnie, jakbym była jego królewną. Początkowo przyjmowałam to z wielkim zażenowaniem, ale potem po prostu... uwierzyłam w siebie. Dziś wiem, po prostu miłość czyni cuda."

    Dziewczyna dostrzegła dobre owoce tego wyjątkowego ją traktowania. Współczesne kobiety, tak bogatsze w widzeniu świata ducha (między innymi dzięki opisanemu wyżej wyjątkowemu traktowaniu przez kochanków), bardziej wolne i kochane jako osoby, żyjące bardziej pełnią życia, posiadły większy od mężczyzn dar dostrzegania wymiaru życia w postrzeganiu istotnych jej elementów i odrzucaniu mniej istotnych; będąc szczęśliwsze mogą udźwignąć więcej ciężaru świata i tak się też dzieje. Niestety, od czasu PRL-u, tego w socjalistycznym duchu totalitarnego, ponurego okresu zniewalania duchowego, w tym prowadzonej na wcześniej nigdzie nieznaną skalę walki z męską godnością obecne pokolenie Polek chyba bardzo rzadko traktuje swoich lubych (mężów) z królewską miłością owocującą wiarą obdarowanego w siebie; brakuje wtedy i cudów: zapału, heroizmu, wytrzymałości, entuzjazmu, ...bohaterstwa.

    • 1 2

  • Taki kurs przydałby się mojej teściowej....; nie już za późno. (1)

    • 1 1

    • trzy lekcje dla teściowej:

      1. Twoje dzieci są dorosłe i mają swoje życie
      2. jesteś dorosła i masz swoje życie (nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz)
      3. udzielaj rad tylko wtedy, kiedy wyraźnie Cię o to poproszą.

      • 2 0

  • W polskim chamskim społeczeństwie,zasady SV,to kompletna abstrakcja (1)

    Tu potrzebna jest praca u podstaw.

    • 2 2

    • nowomowa

      może konkretnie? lekcja 1 - jak?

      • 3 1

  • (2)

    Większość dobrych manier jest do opanowania na tzw. "czuja"- wtedy z łatwością przychodzi swoboda zachowania się w danej sytuacji. Ale są i takie, których trzeba się po prostu nauczyć. Fajnie je znać, nawet, gdy innym szkoda na to czasu. Miałam np. kiedyś okazję zjeść kolację z pewnym małżeństwem, gdzie mężczyzna był dość wpływowy politycznie, a żona była kobietą typu "ąę". Ręce mi opadły, kiedy zobaczyłam, że oboje smarują masłem pieczywo i robią sobie kanapki :) Jako, że lubię być czasem złośliwa, podesłałam im do biura książkę z zasadami savoir-vivre. Obrazili się.

    • 1 8

    • (1)

      I prawidłowo, bo postąpiłaś niezgodnie z zasadami dobrego wychowania - jak widać Twoje dobre maniery ograniczają się do prawidłowego trzymania noża i widelca :)

      • 6 2

      • Ciekawe, że zamiast wyciągnąć odpowiednie wnioski i poprawić swoje błędy większość woli się obrazić. Typowe podejście polskiego etatowca. I niech się obrażają, mi nie zależy na przyjaźni z nimi, nie muszę za nimi biegać. A i niech dalej robią tak jak robią. Powodzenia w karierze politycznej, która ostatnio, z tego, co słyszę, nie ma się najlepiej.

        • 1 0

  • bardzo duz

    • 0 0

  • Takie szkolenie należałoby zorganizować dla pracowników gdańskich sądów,

    gdyż panuje tam wszechobecne chamstwo.
    Byle urzędniczyna uważa się za kogoś bardzo ważnego i podkreśla to swoim chamskim zachowaniem.
    Chama nigdy nie nauczysz kultury.
    A może najwyższa pora takich chamów wyrzucić na bruk?

    • 2 0

  • raczej już nikogo niczego nie nauczymy : panowie siedzą w komunikacji miejskiej i nie widza starego człowieka nie reagują na chamstwo siedzą i nic nie słyszą i nic nie widzą ! młode kobiety pretensjonalne bez odrobiny subtelności ! czy widzicie jak na was patrzą mężczyźni ! ja na k...... wychowanie dzieci to już katastrofa ! obserwuję co się dzieje , będziemy mieć społeczeństwo egoistów a nas już starych to chyba poddadzą eutanazji ! a gdzie wartości bóg honor ojczyzna ?! nic tylko społeczne przyzwolenie na wszystko !!!

    • 2 0

  • Etykieta (6)

    Czasami każdemu się trafi strzelić jakąś gafę. Souvre vivre rzeczywiście jest przydatny, warto go było znać. Ostatnio natknąłem się na szkołe , uczącą właśnie zachowaia, W gugle wpisałem szkoła dobrych manier. Chociaż jedno jest pewne, jak ktoś się chamem urodził i wychował, to chamem pozostanie.

    • 0 0

    • kurs (1)

      Co do tych kursów to na pewno nie można powiedzieć, że są nudne ;) nie jest to sama, sucha etykieta, ale różne ciekawe historie i fakty również.

      • 0 0

      • racja

        nie wiele bylo szkoleń, na których sie nie nudzilem, to akuraat nie bylo nudne

        • 0 0

    • kursik (3)

      Zgodze się z Tobą w kwestii takiej, że każdemu się to przyda :p lepiej być przezornym, a nie potem wstyd sobie robić. Do tego fajne sa te szkolenia u nich, nie jakaś nuda.

      • 0 0

      • Czyli (2)

        Czyli polecacie tą szkołę dobrych manier? mam zamiar się wybrać na taki kurs, skoro oni są dobrzy to chyba ich wybiorę.

        • 1 0

        • Tak (1)

          spróbuj, raczej na pewno nie bedziesz zalowal :p

          • 1 0

          • Re

            No i muszę powiedzieć, że wkońcu znalazłem czas i poszedłem :p rzeczywiście było fajnie. Paru rzeczy się nie spodziewałem. I nawet frekwencja spora :d

            • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane