• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowy Dzień Zdrowia w Wyższej Szkole Zdrowia

9 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Zdrowie to nie tylko nasze ciało, ale także samopoczucie - przekonywali eksperci podczas Światowego Dnia Zdrowia organizowanego w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Profilaktyka, czyli badania, podstawy zdrowego odżywiania i aktywność fizyczna to dla nas najważniejsze elementy, żeby zachować dobrą formę organizmu. - Dbanie o zdrowie to praca na pełnym etacie - podkreślali specjaliści.



"W zdrowym ciele zdrowy duch" - Światowa Organizacja Zdrowia przypomina nam, że czasy, w których żyjemy, są coraz bardziej wypełnione aktywnością umysłową, a coraz mniej aktywnością fizyczną. A to właśnie regularna aktywność, połączona ze zdrowym sposobem odżywiania się, pomogłaby w wypracowaniu równowagi pomiędzy ciałem a umysłem, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, który przypomina, że praca nad własnym zdrowiem to niezwykle trudne zadanie, ale daje wspaniałe efekty, jeżeli jesteśmy konsekwentni w jego realizacji.

Sami pracujemy nad swoją formą



Nie ma leków, które byłyby w stanie zatrzymać proces starzenia się, tym większej wagi nabiera więc dbanie o własne zdrowie i dobrą formę. Jak to poprawnie robić i o czym warto pamiętać wyjaśniali eksperci Wyższej Szkoły Zdrowia podczas Światowego Dnia Zdrowia.

- Wyższa Szkoła Zdrowia po zmianie profilu kształcenia chce pokazywać, że możemy być nie tylko uczelnią dla naszych studentów, ale i dla mieszkańców. Promujemy to, czego każdy z nas musiałby szukać w poradniach. Mamy ekspertów od porad dietetycznych, fizjoterapeutów, lekarzy, wielu specjalistów z zakresu kosmetologii - wymienia prof. Marcin Geryk, założyciel i kanclerz Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. - Chcieliśmy być taką instytucją, która pokazuje, jak można wiedzę o zdrowym stylu życia usystematyzować, a także w sposób zdrowy, inteligentny i naukowy również promować - dodaje.
Zarówno studenci, jak i mieszkańcy mogli tego dnia skorzystać z badań pomiaru nawilżenia skóry, analizy składu masy ciała, pomiaru ciśnienia, glukozy, porad trychologicznych, kosmetologicznych. Można było dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie czytać etykiety na produktach, skorzystać z konsultacji żywieniowych, zbadać słuch i wiele innych.

Wśród atrakcji nie zabrakło również warsztatów z automasażu, gimnastyki z gymstickami oraz pokazu udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia i zadławień u dzieci i dorosłych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć



- Tak jak wszyscy lekarze mówią, najważniejsza jest profilaktyka, trzeba zadbać o siebie zanim zaczniemy chorować. W zawiązku z tym nie tylko dbamy o właściwie odżywianie, które powinno być zróżnicowane, ale również o ruch, czyli różne formy aktywności fizycznej. W zależności od naszych możliwości powinniśmy spędzać czas chociaż na spacerze - przekonywała dr n. med. Marzena Podgórska, prorektor WSZ.
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ale profilaktyka jest nagminnie bagatelizowana i zaczynamy dbać o zdrowie dopiero, gdy się ono popsuje. Podstawowe zasady promocji zdrowia powinien znać i stosować każdy.

- Musimy pamiętać o badaniach profilaktycznych, czyli nawet jeśli cieszymy się zdrowiem, to regularnie powinniśmy przechodzić badania, które podpowiedzą nam, czy coś niewłaściwego zaczyna się dziać w naszym organizmie, wczesne wykrycie pewnych chorób jest jednoznaczne z szybkim wyleczeniem się i dojściem do pełnej formy - przekonuje prorektor Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Dbanie o siebie jest fundamentem dobrej relacji z samym sobą. Dbanie o siebie jest fundamentem dobrej relacji z samym sobą.

Pomyślmy o sobie!



Warto też pamiętać, że dbanie o siebie jest fundamentem dobrej relacji z samym sobą. Gdy zrywamy z autodestrukcyjnymi nawykami na rzecz aktywnego zaspokajania swoich potrzeb, nasze poczucie własnej wartości rośnie, a my czujemy się lepiej we własnej skórze.

- Musimy codziennie pracować nad sobą, wiadomo, że żyjemy w stresujących czasach, nasz codzienny dzień to wielka gonitwa, w związku z tym myślę, że warto czasem się zatrzymać i pomyśleć o swoim zdrowiu, w kontekście zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i chociażby odpowiedniej ilości snu - mówiła dr n. med. Marta Bednarek, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu WSZ. - Musimy zwrócić też uwagę na to, żeby było holistyczne podejście do zdrowia, to znaczy zarówno dbamy o zdrowie w kontekście medycznym, jak i dbamy o urodę, włosy, styl życia, aktywność fizyczną, żeby te wszystkie elementy współgrały ze sobą - przekonywała dziekan Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Odżywianie w zgodzie z naszą naturą



Wiele mówi się o tym, że powinniśmy odżywiać się zdrowo, że to, co jemy, ma wpływ na nasz organizm, a niewłaściwa dieta jest jedną z przyczyn rosnącej liczby różnych schorzeń, także tych bardzo niebezpiecznych, określanych mianem chorób cywilizacyjnych.

- Polska jest sklasyfikowana na 6. miejscu w Europie pod względem otyłości, a tempo przyrostu otyłości wśród dzieci jest najwyższe. Najnowsza piramida żywieniowa nie jest już nazywana tylko piramidą zdrowego żywienia, ale też aktywności, więc jest to orientacja na zdrowe jedzenie i ruch - mówiła prof. Ewa Babicz-Zielińska.
- Kompleksowe podejście do zdrowia to nie tylko dieta, ale i nasza natura, to, co lubi organizm, czyli to musi być jednocześnie spełnianie swoich marzeń, celów i oczywiście aktywność fizyczna. Moja rada dla wszystkich - być sobą i być dla wszystkich fajnym, sympatycznym współpracownikiem czy współtowarzyszem życia - dodała dr Wiesława Szneidrowska.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane