Wiadomości

stat

Sukces kardiologów dziecięcych w UCK. Wykonali pionierski zabieg

Zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca przeprowadził pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie zabiegów wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływów serca. W kwalifikacji 11-letniej pacjentki do zabiegu, który odbył się 2 stycznia, brała udział międzynarodowa grupa ekspertów.Martyna cierpi na kardiomiopatię restrykcyjną - ta choroba serca występuje niezwykle rzadko u dzieci i zwana jest czasem "zespołem sztywnego serca". Mięsień sercowy nie funkcjonuje prawidłowo, upośledzona funkcja rozkurczu tego narządu doprowadza do zastojów krwi w organizmie i skrajnej niewydolności wielu organów. Rokowania nie są optymistyczne. W przebiegu choroby u dziewczynki doszło do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku i rozwoju wtórnego nadciśnienia płucnego, które stało się jednocześnie przeciwwskazaniem do przeszczepu serca - w większości tego typu przypadków jedynej szansy na przedłużenie życia.

Zabieg poprawiający jakość życiaRozwiązaniem poprawiającym jakość życia pacjentki okazał się pionierski zabieg implantacji przedsionkowego regulatora przepływów (AFR - atrial flow regulator), pierwszy raz w Polsce i jako jeden z niewielu na świecie przeprowadzony z powodu kardiomiopatii restrykcyjnej. Zabieg przeprowadzono 2 stycznia 2019 i polegał on na nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej serca i wytworzeniu komunikacji między przedsionkami. By utrzymać między nimi stały przepływ krwi, w miejscu nakłucia założono implant zbudowany z dwóch nitinolowych dysków.

W wyniku zabiegu zostało obniżone ciśnienie w lewym przedsionku, co z kolei doprowadziło do złagodzenia objawów choroby.

- Przed operacją pacjentka nie była w stanie przejść samodzielnie kilku kroków. Nerki i wątroba były w skrajnie złym stanie. Aktualnie Martyna porusza się samodzielnie, a parametry narządów wewnętrznych wracają do normy. Również czynność mechaniczna serca uległa poprawie - mówi dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. - Wskazanie, z jakiego wykonano obecny zabieg, czyli obniżenie ciśnienia w lewym przedsionku, jest szansą na leczenie pacjentów z upośledzoną funkcją rozkurczową lewej komory w przebiegu różnych chorób. W przyszłości może on być metodą łagodzenia objawów niewydolności krążenia, do której dochodzi w tym mechanizmie - dodaje.

Pionierski zabieg w UCK szansą dla pacjentów oczekujących na przeszczep płuca


Pierwsza pacjentka nowego oddziałuZabieg przeprowadził zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w składzie: prof. dr hab. Robert Sabiniewicz, dr Piotr Potaż, lek. Sebastian Ciemny oraz dr Grzegorz Żuk z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kardiologicznego Centrum Klinicznego UCK. Bezpośrednio po operacji pacjentkę planowo przekazano na oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK. Warto dodać, iż była ona pierwszym pacjentem tego oddziału.

Przedsionkowy regulator przepływów (AFR - firmy Occlutech) jest na etapie badań klinicznych. Dotychczasowe, nieliczne implantacje wykonywane są jako procedury ratujące życie, po wyczerpaniu wszelkich możliwości leczenia farmakologicznego, na podstawie indywidualnych opinii grona ekspertów. Głównym wskazaniem do wszczepienia AFR jest nadciśnienie płucne, a wytworzona komunikacja ma na celu obniżenie ciśnienia w krążeniu płucnym. Pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano również w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w kwietniu ubiegłego roku.

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje