- 1 Zakwas z buraków. Warto po niego sięgać? (20 opinii)
- 2 Homeopatia powinna być w aptece? (83 opinie)
- 3 Darmowe podpaski w szkołach i urzędach (431 opinii)
- 4 "Jedynkę" na porodówce zarezerwujesz? (111 opinii)
- 5 Zmiana czasu z soboty na niedzielę (249 opinii)
- 6 Pół miliona podpisów pod "Tak dla In Vitro" (762 opinie)
Sok z brzozy to naturalna bomba witamin. Pozyskany wiosną wpływa korzystnie na cały organizm, m.in. oczyszcza i wspiera pracę wątroby, odżywia oraz wzmacnia, a także poprawia kondycję skóry i włosów. Jak pozyskiwać i kiedy najlepiej pić sok z brzozy?
- Sok z brzozy - właściwości
- Jak pić sok z brzozy?
- Kiedy zbierać sok z brzozy?
- Jak zbierać sok z brzozy?
- Sok z brzozy - przechowywanie
- Zepsuty sok z brzozy - jak wygląda?
- Sok z brzozy - przeciwwskazania
- Sok z brzozy - cena
Sok z brzozy (oskoła) powstaje w procesie tłoczenia przez korzenie drzewa wody wraz ze składnikami odżywczymi, których roślina potrzebuje do rozwoju liści. Zazwyczaj bezbarwny płyn wycieka z naciętych pni, konarów albo gałęzi drzewa.
Sok z brzozy - właściwości
Właściwości soku z brzozy zależą od gatunku, momentu zbioru czy występowania. W płynie znajdują się m.in. witaminy z grupy B, witamina C, magnez, cynk, wapń, miedź czy żelazo. Dodatkowo substancja bogata jest w kwasy organiczne, aminokwasy i białka oraz cukier inwertowany.
Sok z brzozy - właściwości:
- wzmacnia i poprawia metabolizm,
- wspiera w procesie oczyszczania,
- działa moczopędnie,
- wspiera w leczeniu chorób takich jak np. nadciśnienie tętnicze, choroby dermatologiczne, neurologiczne,
- wzmacnia skórę,
- poprawia kondycję włosów i paznokci,
- odżywia i wzmacnia organizm.
Sok z brzozy ma szerokie zastosowanie. Płyn można stosować wewnętrznie i na zewnętrz, np. do mycia skóry i włosów.

Jak pić sok z brzozy?
Jak pić sok z brzozy? Płyn zachowuje najwięcej substancji odżywczych na zimno, nie zaleca się podgrzewania, a świeży należy wypić w ciągu 3-4 dni. W smaku jest delikatny i lekko słodki. Jeżeli zostanie pozyskany w późniejszym terminie może charakteryzować się mętnością. Smak soku z brzozy podbija miód, ale dobrze komponuje się również ze zwykłą wodą, sokami czy koktajlami.
Jak pić sok z brzozy?
- świeży z dodatkiem wody albo soku,
- jako dodatek do koktajlu,
- jako baza do lemoniady,
- zastępując część wody w daniach niewymagających wrzątku.
Dla uzyskania zdrowotnych efektów zaleca się picie minimum ¼ szklanki, 3 razy dziennie przez 2-3 tygodnie.
Kiedy zbierać sok z brzozy?
Początek wiosny to najlepszy moment na pozyskiwanie soku z brzozy. Warto kierować się przede wszystkim warunkami atmosferycznymi, które wpływają na rozwój drzewa. Sok można uzyskać jeszcze zanim pojawią się zielone liście. Zazwyczaj właściwy czas wypada na koniec marca i początek kwietnia.

Sok pozyskuje się głównie ze starszych drzew określonych gatunków - brzozy brodawkowatej albo omszonej. Z innych gatunków, np. brzozy karłowatej czy niskiej nie należy pobierać soku, ponieważ znajdują się pod ochroną.
Jak zbierać sok z brzozy?
Sok z brzozy można zbierać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należy pozyskiwanie soku brzozy z pnia albo gałęzi drzewa.
1. Pozyskiwanie soku brzozy z pnia
Pozyskiwanie soku brzozy z pnia polega na nacięciu albo nawierceniu pnia do około 3-4 cm. Następnie należy umieścić w otworze rurkę i skierować ją do pojemnika, który może zostać umieszczony na ziemi albo zawieszony. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie otworu przed np. wpadającymi owadami. Do stworzenia otworów można użyć wiertarki ręcznej, a nacięć - ostrego noża. Mniejsze nacięcia zagoją się szybciej - w ciągu nawet 3-4 dni.

2. Pozyskiwanie soku z brzozy z gałęzi
Pozyskiwanie soku z brzozy z gałęzi jest bardziej inwazyjne dla drzewa. Należy ściąć pęk gałązek albo grubszych gałęzi i umieścić w naczyniu. Płyn będzie wypływał z gałęzi.
Najbezpieczniejszym sposobem jest pozyskiwanie soku z drzewa znajdującego się na własnej działce. Inne miejsca to lasy albo parki. Warto upewnić się u odpowiednich władz, że pobieranie soku z brzozy na wskazanym terenie jest możliwe. Warto unikać drzew znajdujących się blisko dróg i terenów narażonych na duże zanieczyszczenia.
Sok z brzozy - przechowywanie
Jak przechowywać sok z brzozy? Świeży powinien znaleźć się w lodówce, najlepiej w szklanym naczyniu. Inny sposób to zamrożenie, np. w pojemnikach na kostki lodu.
Część ekspertów wskazuje, że pasteryzacja wpływa na spadek wartości odżywczych w soku. W wielu przypadkach to jednak jedyny sposób na wykorzystanie zebranego soku. Pasteryzację warto wykonać w szklanych naczyniach, a płyn zużyć w ciągu roku. Inny pomysł to wykonanie syropu. Ponownie, płyn traci część dobroczynnych składników, ale wciąż stanowi źródło wartościowe dla organizmu.

Zepsuty sok z brzozy - jak wygląda?
Zepsuty sok z brzozy kwaśnieje i mętnieje. Świeży można przechowywać w lodówce od 3 do maksymalnie 5 dni.
Sok z brzozy - przeciwwskazania
Soku z brzozy nie powinny pić osoby:
- uczulone na pyłek brzozy,
- zmagające się z niewydolnością układu moczowego, niedrożnością dróg moczowych,
- zmagające się z niektórymi schorzeniami nerek, serca,
- u których występuje nadwrażliwość w postaci np. swędzenia skóry.
Sok z brzozy - cena
Gotowy sok z brzozy można znaleźć w sklepach. Zazwyczaj za około litr trzeba zapłacić 10-15 zł.
Opinie (2)
-
2023-03-11 14:28
Kiedyś ludzie myli tym sokiem włosy.
Babcia mi opowiadała i niby było to dobre na włosy.- 3 0
-
2023-03-11 15:04
Najlepsza była woda brzozowa za PRL, z alkoholem
Rzekomo miała być do pielęgnacji włosów, ale w pewnych specyficznych rejonach dużych miast służyła do... powiedzmy, że płukania gardła. Kiedyś (przed 1978) mając z 12 lat poszedłem z 2,5 przystanku dalej. Były sklepy, ale też początek dużego osiedla i był duży, wolnostojący kiosk Ruchu. Na trawniku za nim było ponad 20 pustych, specyficznych butelek po tej wodzie brzozowej. Konsumenci, jak widać, mieli dość duże pragnienie i po dokonaniu zakupu dość szybko wypijali ten "specjał".
- 4 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.