• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Słodka choroba

11 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Cukrzyca w Polsce występuje szacunkowo u ok. 3 - 4 % populacji, co stanowi ponad milion osób. W woj. pomorskim choruje ok. 60 tys. osób, a w Gdańsku odnotowuje się największą w Polsce zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci.

O tym gdzie szukać pomocy i jak nauczyć się żyć z chorobą opowiada Hanna Zych - Cisoń, prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Stowarzyszenie to niejako punkt informacyjno - konsulatacyjny - wyjaśnia Hanna Zych - Cisoń. - Jednym z podstawowych celów jest opieka i pomoc ludziom chorym. Chory moze do nas przyjść, porozmawiać czy poradzić się. Poza tym można u nas tanio kupić np. glukometry czy inny potrzebny sprzęt, a nasi wolontariusze przeszkolą zainteresowanego w zakresie jego obsługi. Prowadzimy również np. serwis glukometrów czy wymiany starych aparatów na nowsze modele.

W mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie lepiej się znają, łatwiej dotrzeć do terenowego oddziału Stowarzyszenia. W grupie szybciej można pogodzić się z chorobą oraz otrzymać tak potrzebne wsparcie.

- Dlatego zachęcamy do wyjścia, spotkania się z innymi chorymi - opowiada Hanna Zych - Cisoń. - W Stowarzyszeniu nauczymy się,jak żyć z chorobą nie zmieniając radykalnie trybu życia. Nie znaczy to oczywiście, że będzie tak jak dawniej. Będzie nieco inaczej, ale to wcale nie musi oznaczać że gorzej.

Chorzy organizują wspólne ogniska czy spotkania z lekarzem. Najważniejsze jednak, aby być razem, w grupie.

- Diabetycy nie mogą jeść wszystkich potraw - mówi Hanna Zych - Cisoń. - Dlatego w czasie wspólnego ogniska czy każdego innego spotkania łatwiej przygotowuje się np. posiłki. Poza tym chorzy dzielą się doświadczeniem, a to jak wiadomo jest bezcenne.

W Stowarzyszeniu Diabetyków odbywają się kursy terapeutyczno - edukacyjne dla osób z cukrzycą, ich rodzin, a także osób z nietolerancją węglowodanową a więc zagrożonych cukrzycą.

- Kursy są współfinansowane przez miasto Gdańsk i są bezpłatne dla jego mieszkańców - opowiada pani Hanna. - Odbywają się w grupach, oddzielnie dla osób na insulinie, oddzielnie dla osób na diecie i tabletkach. Kursy obejmują także zajęcia i ćwiczenia z diety cukrzycowej, odchudzania, samokontroli w cukrzycy i samoopieki.

Jeżeli osoby spoza Gdańska również będą chciały wziąć udział w kursie może zgłosić się do Stowarzyszenie.

- W takich wypadkach szukamy sponsora. Jednak w szkoleniu musi wziąć udział grupa przynajmniej 8-10 osób - opowiada Hanna Zych - Cisoń. - Ostatnio jechałyśmy na szkolenie do osób, ktore ze względu na chorobę miałyby kłopot z dotarciem z Żabianki do Wrzeszcza. Szkolenie odbyło się w salce katechetycznej w kościele na Żabiance. Pomoc organizacyjną zapewnił swoim parafianom ksiądz proboszcz.

- Jak widać dla nas nie ma rzeczy niemożliwych - śmieje się Hanna Zych - Cisoń. - Mam nadzieję, że dla naszych chorych też.

rozmawiała: Magdalena Oleszko - Włostowska

Najbliższy kurs dla osób na tabletkach zaczyna się w poniedziałek, 15.05 o godz 9.30.
Na kursy obejmują zapisy telefoniczne, tel. (058) 344-58-48.

Stowarzyszenie mieści się w Gdańsku - Wrzeszczu, ul. Hallera 10/12 (przy rondzie Kliniczna).
Biuro czynne jest codziennie od 10.00 - 13.00, we wtorki od 14.30 - 17.00.

Cukrzyca charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem wytwarzania insuliny przez organizm. Dwa najczęstsze typy cukrzycy, to cukrzyca typu 1 i typu 2.
Cukrzyca typu 1
Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą leczoną insuliną. Najczęściej trzeba wykonywać kilka wstrzyknięć insuliny na dobę. Objawy cukrzycy typu 1 to najczęściej: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, obecność cukru w moczu, zapach acetonu, zmęczenie i znaczny spadek wagi w krótkim okresie czasu. Cukrzyca typu 1 najczęściej dotyczy osób poniżej 40 roku życia.

Cukrzyca typu 2
U wszystkich osób z cukrzycą typu 2 na początku choroby trzustka produkuje insulinę - u części z nich będzie ją produkować do końca życia. Najważniejszą przyczyną podwyższonego stężenia cukru we krwi jest obniżona wrażliwość komórek mięśni na insulinę. Zmniejsza się więc wykorzystanie cukru przez te komórki. U części osób z cukrzycą typu 2 zmniejszona jest zdolność do wytwarzania insuliny przez trzustkę. W leczeniu cukrzycy typu 2 stosuje się leki doustne oraz insulinę. Cukrzyca typu 2 występuje znacznie częściej niż cukrzyca typu 1.

Opinie

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane