• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sinice, przecinkowce. Czy kąpiel w morzu jest bezpieczna?

Wioleta Stolarska
1 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Sinice, szczególnie podczas upalnych dni, utrudniają kąpiel plażowiczom. Sinice, szczególnie podczas upalnych dni, utrudniają kąpiel plażowiczom.

Sezon nad morzem dopiero się zaczyna, ale życie plażowiczów już skomplikowały znane wszystkim sinice. To właśnie z ich powodu w ostatnich dniach zamknięto kąpieliska w Gdyni i Sopocie. Co roku to głównie ludzka brawura i nieznajomość zasad bezpiecznej kąpieli zbierają śmiertelne żniwo, ale kąpiel w wodzie z sinicami również może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. W tym roku jednak naukowcy ostrzegają, że również przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia turystów wypoczywających nad Bałtykiem.



Jak często kąpiesz się w morzu?

Upały i bezwietrzna aura sprzyjają rozwojowi sinic. W ostatni weekend ze względu na nie sanepid poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk nad Zatoką Gdańską: Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Sopot w Łazienkach Południowych.

Czerwone flagi na szczęście już zniknęły i można bezpiecznie korzystać z wody na terenie wszystkich trójmiejskich kąpielisk.

Toksyczne sinice



Masowe występowanie sinic w Bałtyku nie jest niczym nowym, ale nie można ich lekceważyć.

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?



Oznakami ich obecności są zmiana koloru wody na zielonkawy oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pogorszenie jakości wody to jednak najmniejsze zmartwienie. Wykwity wytwarzają bowiem niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Kontakt z zanieczyszczoną sinicami wodą może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: wysypkę, zaczerwienienie spojówek, a po połknięciu takiej wody biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Kto i jak często bada wodę na kąpieliskach?



Toksyny uwalniane przez sinice mogą pozostawać w wodzie jeszcze długo po wykwicie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy woda nie jest mętna, nie towarzyszy jej zmieniony zapach, a także, czy nie pieni się. W sytuacji wystąpienia którejkolwiek z powyższych oznak lepiej zrezygnować z kąpieli.

Tu sprawdzisz aktualny stan kąpielisk



Kolejne niebezpieczne bakterie w Bałtyku



Ze względu na to, że Bałtyk jest jednym z najszybciej ocieplających się morskich ekosystemów na świecie, od kilku lat naukowcy ostrzegają przed kolejną groźną bakterią, która może pojawiać się w naszych wodach. Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie, zaczynają się namnażać w wodzie powyżej 20 stopni.

Kontakt z nimi może spowodować nie tylko ciężkie zatrucie pokarmowe, ale np. amputację kończyny, kontakt z nimi może być też śmiertelny. Naukowcy z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie potwierdzają, że w zeszłym roku bakterie te doprowadziły do zgonu starszej kobiety z Niemiec i spowodowały zakażenia u pięciu innych osób wypoczywających w nadbałtyckich kurortach w pobliżu Polski.

Najbardziej narażone na zakażenie nimi są osoby o obniżonej odporności bądź ci plażowicze, którzy mają rany na skórze. Dlatego nie powinno się wchodzić do morza, jeśli na ciele są zadrapania lub skaleczenia, którymi bakteria może wniknąć do organizmu.

Przecinkowcem możemy zarazić się również przez jedzenie surowych lub niedogotowanych ryb i owoców morza, np. ostryg.

Materiał z ubiegłego roku - wyjaśniamy, jak często badana jest woda w Zatoce Gdańskiej.

Opinie (51) 7 zablokowanych

  • fuu

    Beczki z czasów 2giej wojny,ktore gnija i zaraz będzie ekologiczna katastrofa,plus ścieki które plyna Wisłą powodują ,że kąpiel w zatoce odpada.Zostawiam dla turystow

    • 8 0

  • Warszawka

    A Trzaskowski dalej spuszcza do Wisły tylko mniej i bardziej regularnie. Więcej to w czasie deszczu.

    • 8 5

  • ten rok bedzie na bogato pod patronatem czajki

    Zakwity stają się coraz powszechniejsze ze względu na wzrastającą żyzność wód, spowodowaną zwiększającym się dopływem substancji mineralnych i organicznych w efekcie działalności człowieka (ścieki komunalne, nawozy sztuczne, gnojowica, obornik spłukiwane z pól, itp.). Warunkiem powstania zakwitu jest niski stosunek N/P, tj. zawartości azotu do fosforu w wodzie, występujący najczęściej w wodach stagnujących, przy bezwietrznej pogodzie. Najczęściej notowane są zakwity sinic wiosną i późnym latem, kiedy temperatura wody waha się między 5-30 °C.

    • 1 0

  • Wa

    Zawsze zastanawiam się po co ludzie przyjeżdżają nad morze ? Pogoda w kratkę a jak słonecznie to sinice i inny syf dalej kupno ryb to temat każdemu znany a ceny to poprostu z kosmosu ? Taka 3 osobowa rodzina na 2 tyg w "kurorcie" to śmiało 10 tys lżejsza więc czy nie lepiej jechać w ciekawsze miejsca :) Albania 14 dni 3 osoby 4 tys z jedzeniem więc współczuję wczasowiczom nabijać komuś kasę za nic

    • 8 2

  • Kąpiel to pikus

    jak ktos sie wody nie napije lub nie ma ran to powinien przeżyc.

    Gorsze jest spozycie ryb z tego chemicznego mixu. Powszechnie wiadomo ze rany z ryb sa wycinane a reszta krojona i na patelnię. Janusz płaci za iperyt jak za zboże.

    • 1 0

  • dlatego powinny powstac kapieliska jak ma warszawa np.szczesliwicach na ochocie !

    • 0 1

  • Kąpiel w Zatoce...
    I po to jechać przez cały ten kraj???
    Przecież równie dobrze można się wytaplać w przydomowym szambie.
    Zanim wycieknie...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane