• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Są jak Juliusz Cezar i Dostojewski

Izabela Małkowska
13 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Chorowali na nią Fiodor Dostojewski, George Byron, Graham Green, Ludwig van Beethoven i Juliusz Cezar. Epilepsja chociaż nie jest nową chorobą, ciągle budzi w nas lęk. 14 lutego osoby na nią cierpiące obchodzą Dzień Chorych na Padaczkę.



Klasyczny objaw epilepsji to naprężenie ciała, wygięcie go w łuk i drgawki. Do tego dochodzi ślinotok i utrata przytomności. Atak może pojawić się tylko raz w życiu albo występować regularnie. Choroba dotyka ludzi w różnym wieku i na różnych etapach ich życia. Przyjmuje się, że w Polsce padaczkę ma 1 proc. społeczeństwa, czyli około 400 tys. osób.

Mimo, że żyjemy w XXI wieku i nasza wiedza na temat tej choroby powinna być większa, niż chociażby 100 lat temu, osoby chore na epilepsję nadal spotykają się z odrzuceniem, brakiem zrozumienia i izolacją. Dlatego ukrywają swoją przypadłość przed pracodawcami, współpracownikami, nauczycielami i kolegami.

- Chorzy czują się napiętnowani, wstydzą się swojego nieświadomego zachowania - twierdzi Iwona Sierant, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę. - Myślę, że wynika to z faktu, że padaczka jest bardzo nieprzyjemną chorobą dla samego pacjenta. Sensacja, jaką wzbudza u innych ludzi jest dodatkowym obciążeniem dla psychiki chorego. Podam przykład: podczas napadu padaczkowego chory zaczął biegać po sklepie. Wezwano policję i dostał mandat. Nikt nie wierzył, że tak może wyglądać napad padaczkowy.

Według Iwony Sierant kolejnym przykładem absurdalnych zachowań wobec chorych na epilepsję jest ograniczanie dzieciom aktywności fizycznej: zwalnianie z lekcji wf czy zajęć na basenie.

- Nieuzasadnione jest kierowanie takich dzieci na nauczanie indywidualne - uważa Sierant. - Albo ograniczanie im możliwości uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym tj. kolonie, obozy, zielone szkoły. Zdarza się, że chorym dzieciom przypisuje się złe zachowanie nie wnikając w problemy, które generuje choroba. Często też podejrzewa się osoby chore na padaczkę o zaburzenia natury psychicznej. Stąd lęk przed nimi.

Wokół choroby narodziły się różne mity, które trudno wyplenić. Jednym z nich jest przesąd, że choremu podczas ataku trzeba wsadzić twardy przedmiot między zęby.

- Powszechne jest twierdzenie, że padaczką można się zarazić, że jest dziedziczna, że chory, u którego przez kilka lat nie występują napady jest całkowicie wyleczony - wylicza Sierant. - Faktem jest, że to przypadłość neurologiczna, że może wystąpić w każdym wieku oraz towarzyszyć innym chorobom. Jest wiele rodzajów padaczek o rożnym charakterze napadów. Badanie EEG jest pomocne w diagnozowaniu tej choroby, ale nie decyduje o jej stwierdzeniu.

Przyczyn napadów padaczkowych może być wiele: uszkodzenie mózgu w wyniku urazu, guza czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych. Diagnozę stawia się na podstawie badania neurologicznego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Jeśli usunięcie przyczyny choroby nie jest możliwe, stosuje się leki przeciwdrgawkowe, często do końca życia. Co ciekawe, atak u osoby chorej na padaczkę wywołać może światło stroboskopowe, dźwięki o pewnych częstotliwościach, stres czy silne wzruszenie. Napadom epilepsji nie można zapobiegać, nie ma też żadnej profilaktyki. Leczy się tylko objawy choroby. Należy jednak dążyć do tego, aby zapewnić chorym osobom możliwie normalne funkcjonowanie w środowisku.

- Pomagamy znaleźć właściwy ośrodek leczniczy, zdecydować o rodzaju rehabilitacji, czy wyborze odpowiedniej szkoły - zapewnia Sierant. - Oprócz tego prowadzimy spotkania dla rodziców o charakterze wspierającym i szkolącym. Organizujemy szkolenia dla nauczycieli i terapeutów, którzy pracują z dziećmi chorymi na padaczkę. W wakacje organizujemy kolonie dla dzieci i turnusy rehabilitacyjne dla rodzin. Każda osoba, która ma chore dziecko, może się do nas zwrócić z prośbą o pomoc.

Jak postępować w przypadku napadu padaczkowego
- Zabezpiecz chorego przed upadkiem, skaleczeniem, potłuczeniem głowy, tułowia i kończyn.
- Zapewnij ochronę głowy przed urazami, ale rób to ostrożnie.
- Wkładanie pod głowę poduszki czy kurtki może spowodować zapadnięcie języka u chorego i utrudnić mu oddychanie.
- Rozepnij choremu kołnierzyk w koszuli oraz pasek.
- Kontroluj oddech i drożność dróg oddechowych.
- Zachowaj spokój, gdyż atak mija najczęściej po 2-3 minutach.
- Po napadzie padaczkowym ułóż chorego na lewym boku, aby uniknąć zakrztuszenia lub zadławienia.
- Jeżeli nie znasz osoby, która ma napad padaczki, albo gdy napad się przedłuża wezwij pogotowie.

Czego nie należy robić

- Wkładać twardych rzeczy między zęby.
- Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
- Powstrzymywać na siłę drgawek.
- Sztucznego oddychania - bezdech podczas napadu jest jednym z objawów.
- Podawać żadnych płynów.
- Krępować ruchów chorego.
- Budzić chorego po ataku - zapewnij mu spokój.

Opinie (9) 5 zablokowanych

  • Dostojewski uważał tę chorobę za oznakowanie przez Boga

    i nie tylko on...jego książkowy bohater z Idioty ks.Myszkin na to cierpi, a jest kompletnie oderwany od świata który w końcu go przerasta+ tragiczny efekt końcowy...

    • 1 3

  • moja ex należy do ludzi z tym problemem..... (2)

    lecz choroba poprowadziła ją w tym kierunku że chcąc udowodnić że jest wszystko ok zaczęła oddawać się przygodnym romansom i ciągle powtarzała sobie że nie ma problemu z akceptacją innych ludzi.....
    ja podejrzewam że chorowała jeszcze na inne schorzenie co się kurkicą nazywa....

    • 2 3

    • k czytaj jako w (1)

      • 1 1

      • a co to jest wurwica?

        nmsp

        • 2 0

  • trzeba mieć niezłe plecy aby dostać się do specjalisty

    a dostać rentę to już mistrzostwo świata

    • 0 1

  • ciężka sprawa

    Renta normalnie jest niemożliwa, a choroba zamknęła mi drogę do większości zawodów:
    żadna praca na budowie, jako przedstawiciel (prawo jazdy), kierowca, praca na wysokości, żadna stocznia, nawet głupi serwis komputerowy, kafelkarz, malarz, tynkarz, hurtownik, spawacz, operator wózka widłowego, żadna praca przy regałach, magazynier..

    dosłownie ściana

    • 4 0

  • Ja mam (1)

    Ataki epilepsji mam od momentu jak przeszedłem 15 lat temu zapalenie opon mózgowych a potem przez błędna diagnozę lekarzy, opryszczkowe zapalenie mózgu. Dzięki dr.Dubickej, żyje-dosłownie. Od wielu lat przyjmuje Tegretol 2*dziennie 1 tabl.(CR 400) a od momentu jak mieszkam na stałe w Anglii (4 lata),Lamotrigine (jeśli popełniłem błąd w pisowni- przepraszam, piszę z pamięci) 2* dziennie 2 tabletki. Ataków pełnych-brak :), aury- średnio 2* w miesiącu-jest super :)) Wcześniej miałem co najmniej 3-4 pełne ataki w miesiącu. Z tym "przeziębieniem" da się żyć ale niestety ta ludzka "niewiedza" wielokrotnie daje o sobie znać... :((( Od 3 lat posiadam "driving license" bo żeby uzyskać prawo jazdy w UK trzeba przynajmniej ROK nie mieć ATAKU (zapis prawny). W Polsce..cóż...wiemy jak to jest...:( Nie bójcie się z "TYM" żyć i o "TYM" mówić, bo naprawdę się da :)))

    • 6 0

    • prawko

      W Polsce aby uzyskać prawo jazdy, trzeba mieć 24 m-c bez ataków.

      • 0 0

  • Nie leki przeciw padaczkowe tylko leki na padaczkę.

    Moja opinia jest taka, że przede wszystkim ludzie są sami odpowiedzialni za to, że jest taki zastój. Choroby jak padaczka, to często nie jest problem, bo te ataki można w większości bezproblemowo opanować. Leki też się zmieniają, już nie muszą wciskać za darmo skutecznej Depakiny Chrono bo jest to lek, który ma bardzo dużo skutków ubocznych, które zobaczycie po paru latach (wątroba, nerki, wyniki krwi itp) przez nowsze leki po pregabalinę która jest też skuteczna. Nie jest doskonała ale jest mniejszym złem. Jeszcze dodam, że wiele osób ma padaczkę polekową. TJ: Dostają p.lękowo Luminal (fenobarbital) czy Relanium (benzodiazepiny) i nie stosują leków zgodnie z zaleceniem. Jest od razu poczucie poprawy, lęk znika, i pacjent bierze lek coraz częściej. A gdy go zabraknie z odbicia dochodzi do ataku padaczki. Nawet gdy to jest ten pierwszy napad w życiu to pacjent prawdopodobnie by nie było nawrotów będzie już dostawał bdz by lekarze mieli spokój. A każda przerwa w jego braniu to gwarancja pełnego ataku grand mal.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane