Wiadomości

stat

Ruszy budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych przy Copernicusie


1 września rozpocznie się budowa lądowiska dla śmigłowców na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Płyta lądowiska znajdować się będzie na szczycie 22 metrowej wieży. Inwestycja pochłonie ok. 6 mln zł. W piątek plac budowy przejmie wykonawca.



Byłe(a)ś świadkiem akcji śmigłowca LPR?

tak, wyglądało naprawdę efektownie 71%
nie, ale słyszałe(a)m, że to zawsze spore przedsięwzięcie 12%
nie, widziałem tylko w telewizji i filmach w Internecie 17%
zakończona Łącznie głosów: 311
Już za parę miesięcy Szpital im. Mikołaja Kopernika będzie korzystał z własnego lądowiska dla śmigłowców. Zostanie ono umiejscowione między budynkami Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6 zobacz na mapie Gdańska, pomiędzy budynkami nr 4, 5, 20 i KS, w których znajduje się większość oddziałów, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Będzie to całodobowe lądowisko, dlatego jego płyta i budynki znajdujące się w okolicy będą wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą.

- Budowa lądowiska jest tak naprawdę największą częścią ogromnej inwestycji, którą realizujemy od kilku lat. To szczególnie ważna informacja dla pacjentów, głównie tych spoza Trójmiasta, bo jesteśmy jednym z największych zabezpieczeń medycznych w regionie i przyjmujemy wiele osób z wypadków, do których dochodzi poza granicami miasta - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.
Przez wiele lat śmigłowce korzystały z doraźnego lądowiska organizowanego przez policję na skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Armii Krajowej, ale na tym skrzyżowaniu trwają aktualnie prace budowlane, które dyskwalifikują je jako doraźne lądowisko. Pozostaje więc lądowanie na terenie Szpitala św. Wojciecha i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a następnie transport chorego karetką. Po oddaniu do użytku lądowiska przy Nowe Ogrody, chorzy mają być transportowani z lądowiska windą prosto na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie otrzymają specjalistyczną pomoc medyczną.

Lądowisko niezbędne dla powstającego Centrum Urazowego dla Dzieci

Budowa lądowiska jest częścią projektu, dzięki któremu w placówce powstanie Centrum Urazowe dla Dzieci, tzw. CUD. Będą do niego trafiać najmłodsi pacjenci z całego regionu, którzy ulegli poważnym urazom.

- Dlatego ten projekt jest też bardzo ważny społecznie, teraz będziemy mogli szybciej, a dzięki temu skuteczniej, pomagać przede wszystkim dzieciom - mówi Kostrzewa.
Czytaj więcej: CUD w Gdańsku, czyli Centrum Urazowe dla Dzieci

Lądowisko ma być gotowe w drugiej połowie 2018 roku. Wartość inwestycji to 6 milionów złotych. Oprócz budowy lądowiska planowane są prace dostosowujące oddziały, tak by posiadały bezpośrednią komunikację z lądowiskiem oraz zakup sprzętu na potrzeby CUD-u. Środki na realizację projektu pochodzą z dotacji unijnej dla państwa, Samorządu Województwa Pomorskiego i samej Spółki Copernicus.

Wątpliwości budzi jednak fakt bliskiego sąsiedztwa budynków mieszkalnych - trzech ponad stuletnich kamienic przy ul. Górka zobacz na mapie Gdańska. Dla ich mieszkańców z pewnością nie będzie to dobra wiadomość, tym bardziej, że lądowisko ma być całodobowe, do czego zobowiązuje ustawa.

Opinie (71)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje