Wiadomości

Ruszy budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych przy Copernicusie


1 września rozpocznie się budowa lądowiska dla śmigłowców na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Płyta lądowiska znajdować się będzie na szczycie 22 metrowej wieży. Inwestycja pochłonie ok. 6 mln zł. W piątek plac budowy przejmie wykonawca.Byłe(a)ś świadkiem akcji śmigłowca LPR?

tak, wyglądało naprawdę efektownie 71%
nie, ale słyszałe(a)m, że to zawsze spore przedsięwzięcie 12%
nie, widziałem tylko w telewizji i filmach w Internecie 17%
zakończona Łącznie głosów: 311
Już za parę miesięcy Szpital im. Mikołaja Kopernika będzie korzystał z własnego lądowiska dla śmigłowców. Zostanie ono umiejscowione między budynkami Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6 zobacz na mapie Gdańska, pomiędzy budynkami nr 4, 5, 20 i KS, w których znajduje się większość oddziałów, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Będzie to całodobowe lądowisko, dlatego jego płyta i budynki znajdujące się w okolicy będą wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą.

- Budowa lądowiska jest tak naprawdę największą częścią ogromnej inwestycji, którą realizujemy od kilku lat. To szczególnie ważna informacja dla pacjentów, głównie tych spoza Trójmiasta, bo jesteśmy jednym z największych zabezpieczeń medycznych w regionie i przyjmujemy wiele osób z wypadków, do których dochodzi poza granicami miasta - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.
Przez wiele lat śmigłowce korzystały z doraźnego lądowiska organizowanego przez policję na skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Armii Krajowej, ale na tym skrzyżowaniu trwają aktualnie prace budowlane, które dyskwalifikują je jako doraźne lądowisko. Pozostaje więc lądowanie na terenie Szpitala św. Wojciecha i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a następnie transport chorego karetką. Po oddaniu do użytku lądowiska przy Nowe Ogrody, chorzy mają być transportowani z lądowiska windą prosto na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie otrzymają specjalistyczną pomoc medyczną.

Lądowisko niezbędne dla powstającego Centrum Urazowego dla Dzieci

Budowa lądowiska jest częścią projektu, dzięki któremu w placówce powstanie Centrum Urazowe dla Dzieci, tzw. CUD. Będą do niego trafiać najmłodsi pacjenci z całego regionu, którzy ulegli poważnym urazom.

- Dlatego ten projekt jest też bardzo ważny społecznie, teraz będziemy mogli szybciej, a dzięki temu skuteczniej, pomagać przede wszystkim dzieciom - mówi Kostrzewa.
Czytaj więcej: CUD w Gdańsku, czyli Centrum Urazowe dla Dzieci

Lądowisko ma być gotowe w drugiej połowie 2018 roku. Wartość inwestycji to 6 milionów złotych. Oprócz budowy lądowiska planowane są prace dostosowujące oddziały, tak by posiadały bezpośrednią komunikację z lądowiskiem oraz zakup sprzętu na potrzeby CUD-u. Środki na realizację projektu pochodzą z dotacji unijnej dla państwa, Samorządu Województwa Pomorskiego i samej Spółki Copernicus.

Wątpliwości budzi jednak fakt bliskiego sąsiedztwa budynków mieszkalnych - trzech ponad stuletnich kamienic przy ul. Górka zobacz na mapie Gdańska. Dla ich mieszkańców z pewnością nie będzie to dobra wiadomość, tym bardziej, że lądowisko ma być całodobowe, do czego zobowiązuje ustawa.

Opinie (71)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje