Wiadomości

stat

Rusza tydzień bezpłatnych testów w kierunku HIV

Testy można wykonać przez cały rok anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.
Testy można wykonać przez cały rok anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. fot. 123rf.com

Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50 procent z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, który poprzedzony jest Europejskim Tygodniem Testowania w kierunku HIV. Eksperci zachęcają każdego, kto jeszcze nie zrobił testu, do odwiedzenia jednego z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, które w tych dniach w całej Polsce będą pracowały częściej i dłużej.Czy stosujesz antykoncepcję?

tak 43%
staram się, choć nie zawsze o tym pamiętam 11%
nie, ale zamierzam to zrobić 2%
nie, ponieważ nie uprawiam seksu 15%
nie, ponieważ to kłóci się z moimi poglądami 5%
nie, z innego powodu 24%
zakończona Łącznie głosów: 486
W Gdańsku takie badanie można wykonać w PKD przy Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G). Jest on dostępny w poniedziałek w godz. 16-20, wtorek 16-20 oraz czwartek 16-20.

Testy można tu wykonać przez cały rok anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Pracują tu wysoko wykwalifikowani doradcy, którzy udzielają profesjonalnej pomocy. Każda osoba, która odwiedzi punkt może skorzystać z poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu.

Jak przekonują eksperci, Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie: "Czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?".

Czytaj też: Chorzy "od seksu". Nowa terapia uchroni przed zarażeniem wirusem HIV?

W Polsce codziennie trzy osoby zakażają się HIVWykonywanie testu na HIV nadal nie jest wśród Polaków powszechne - na badanie decyduje się zaledwie co dziesiąty dorosły Polak. Z danych zebranych podczas wieloletnich badań przez Krajowe Centrum ds. AIDS wynika, że w Polsce codziennie trzy osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem.

Czytaj też: HIV to wciąż poważny problem

"Mam czas rozmawiać"Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV oraz zbliżającego się Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia, rusza też kolejna odsłona kampanii edukacyjnej "Mam czas rozmawiać" (#mamczasrozmawiac), zachęcająca do rozmów rodzinnych na temat HIV i potrzebie testowania.

Opinie (63) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje