Ranking przyjaznych szpitali onkologicznych. Gdzie najlepiej leczyć się w Trójmieście?

Na pierwszym miejscu zestawienia przyjaznych szpitali na Pomorzu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
Na pierwszym miejscu zestawienia przyjaznych szpitali na Pomorzu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Fundacja Alivia przygotowała specjalny raport oceniający opiekę na oddziałach onkologicznych. Onkomapa, bo tak nazywa się projekt, pozwala na zapoznanie się z ocenami pacjentów, którzy leczą się w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Jak sytuacja wygląda w Trójmieście?Onkolodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę


Jak oceniasz dostępność opieki onkologicznej na Pomorzu?

dobrze, dużo zmieniło się w tym temacie 28%
raczej pozytywnie, natomiast jest jeszcze wiele do poprawy 32%
źle, a sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia 21%
bardzo negatywnie, niestety sytuacja utrzymuje się od lat 19%
zakończona Łącznie głosów: 374
Przedstawiciele fundacji od kilku lat zbierają opinie dotyczące placówek medycznych z całej Polski, które świadczą opiekę onkologiczną.

Tzw. onkomapa ma z założenia obrazować dostępność leczenia i przede wszystkim umożliwić przekazanie głosu pacjentom, którzy mogą dzielić się swoimi refleksjami związanymi z pobytem na oddziałach czy organizacją terapii.

Do tej pory udało się zebrać 2,5 tys. opinii, a w bazie znalazło się ponad 100 placówek medycznych i 3,5 tys. lekarzy specjalistów.

- Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń - zaznacza Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia. - Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce.
Czytaj też: Gdańscy naukowcy stworzyli innowacyjny płyn do przechowywania nerek przed przeszczepem

Pomorska Onkomapa. UCK w Gdańsku z najwyższą ocenąW zestawieniu regionalnym wzięto pod uwagę placówki szpitalne, które zgromadziły powyżej 150 opinii. W przypadku Pomorza najwyżej oceniono Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które otrzymało notę 4,4 w 5-punktowej skali.

- Od początku mojej choroby czułam, że trafiłam w dobre miejsce i pod opiekę świetnych specjalistów. W czasie choroby jak i teraz gdy bywam na kontroli i badaniach czuje się bezpiecznie i wiem, że w razie potrzeby uzyskam pomoc - podkreśla chora lecząca się w ośrodku od 2004 roku.
Warto podkreślić, że w regionalnym zestawieniu wysoko uplasowały się: Wojewódzkie Centrum Onkologii Copernicus w Gdańsku oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni. W obu przypadkach ocena pacjentów wyniosła 4,2 pkt.

Przedstawiciele Fundacji Alivia poinformowali, że w tych ośrodkach chorzy szczególnie dobrze oceniali przestrzeganie praw pacjenta.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Konsultacje endokrynologa dziecięcego
Konsultacje endokrynologa dziecięcego
konsultacje
paź 8
piątek, g. 9:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Bezpłatne badania w kierunku wad postawy u dzieci w wieku 6-18 lat w Gdańsku
Bezpłatne badania w kierunku wad...
badania
wrz 25
sobota, g. 9:00 - 15:00
Gdynia, Przychodnia Morska Janczewscy
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
I OKN Prawa Medycznego, Farmaceutycznego
konferencja
paź 28-29
czwartek - piątek
Gdańsk, Wydział Filologiczny UG

Najczęściej czytane