• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przewodnik po środkach odchudzających

opr. mw
11 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:45 (11 marca 2008)
Producenci zapewniają że dzięki róznorodnym specyfikom schudniemy lekko, łatwo i przyjemnie. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastapi zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Producenci zapewniają że dzięki róznorodnym specyfikom schudniemy lekko, łatwo i przyjemnie. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastapi zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Tabletki, herbatki lub kropelki - wiele osób wierzy, że wspomagając się takimi specyfikami schudnie szybciej i bez większych wyrzeczeń. O tym jak działają takie preparaty opowiada Weronika Górska z Poradni Dietetycznej Smak Zdrowia w Gdyni

.

Na podstawie doniesień naukowych wiemy, że otyłość i znaczna nadwaga sprzyjają powstawaniu wielu chorób. Dla wielu osób jest to wystarczającą motywacją do rozpoczęcia odchudzania. Od lat wiadomo także, że najlepszą i najbezpieczniejszą dla zdrowia metodą uzyskania prawidłowej wagi jest stosowanie racjonalnej diety o obniżonej kaloryczności, w połączeniu z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dla większości oznacza to całkowitą reorganizację trybu życia. Z obawy przed zmianami, a także szukając "drogi na skróty" sięgamy po reklamowane w mediach tabletki, kropelki i herbatki, których producent zapewnia utratę kilogramów bez żadnego wysiłku i wyrzeczeń.

- Takie preparaty mają jednak sporo wad - tłumaczy Weronika Górska. - Po pierwsze, dopiero od końca grudnia 2007 obowiązuje w Polsce ustawa zakazująca podawania w reklamie nieprawdziwych treści, np. informacji: "przyspiesza spalanie tłuszczu", gdy takiego działania nie udokumentowano. Jednak na wymierne skutki tej ustawy na pewno trzeba będzie poczekać.

Po drugie, zdaniem Weroniki Górskiej, opakowania preparatów są często źle oznaczone, np. brakuje dokładnych informacji na temat składu i ilości poszczególnych składników. Ma to duże znaczenie, gdyż np. nadmiar kofeiny i efedryny może powodować przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Bywa i odwrotnie - gdy substancji czynnych jest znacznie mniej niż podano na opakowaniu. Niedawno przetestowano preparaty mające w składzie (wg deklaracji producenta) hamujące apetyt zioło Hoodia Gordoni. Okazało się, że tylko co piąty preparat faktycznie zawierał ten składnik.

Po trzecie, bardzo niebezpieczne i trudne do przewidzenia są skutki przyjmowania preparatów na odchudzanie równocześnie z lekami przepisanymi przez lekarza. Jednym z przykładów może być wyciąg z grapefruita, który zaburza i osłabia wchłanianie wielu leków, między innymi tabletek antykoncepcyjnych.

Po czwarte wreszcie, nie można bezkrytycznie przyjmować zapewnień o skuteczności, bezpieczeństwie i braku skutków ubocznych preparatów. Każda substancja czynna może działać wielokierunkowo, a niekorzystne efekty mogą pojawić się po dłuższym czasie stosowania. Niektóre skutki są niestety nieodwracalne np. uszkodzenie wątroby i nerek.

Z każdym rokiem przybywa na naszym rynku preparatów na odchudzanie.

- Różnorodność ich składu i sposobu działania jest na tyle duża, że utrudnia stworzenie prostego podziału - wyjaśnia Weronika Górska.

Podział preparatów wspomagających odchudzanie

1. Preparaty hamujące apetyt, dające uczucie sytości
Zawierają między innymi: kwas hydroksycytrynowy HCA, chrom, różne frakcje błonnika.

- HCA jest najczęściej pozyskiwany ze skórki owocu Garcynia Cambogia. Jego zadaniem jest blokowanie zamiany nadmiaru spożytych węglowodanów na tłuszcz. Wadą preparatów zawierających ten składnik jest (nieprawdziwe zresztą) założenie, że można objadać się węglowodanami, a HCA "dopilnuje" abyśmy od nich nie przytyli.

- błonnik (inaczej włókno pokarmowe) jest ważnym składnikiem odżywczym, którego często brakuje w diecie bogatej w dania typu fast food, ubogiej w owoce, warzywa, ciemne pieczywo czy grube kasze. Błonnik w preparatach występuje pod postacią: włókien cytrusowych, inuliny, pektyny jabłkowej, gumy guar, sproszkowanej celulozy, błonnika owsianego, pszennego, sojowego. Błonnik lekko pęcznieje w przewodzie pokarmowym, daje długo utrzymujące się uczucie sytości, ponadto wiąże toksyny i reguluje wypróżnianie. Zdrowa dieta zawiera odpowiednią ilość błonnika (35g/dobę). Jednak nadmiar błonnika utrudnia wchłanianie witamin i składników mineralnych, może także działać zapierająco, jeśli w ciągu dnia nie pije się odpowiedniej ilości płynów.

- chrom to składnik mineralny, który stabilizuje stężenie glukozy we krwi, uczestniczy w regulacji stężenia cholesterolu i innych tłuszczów. Jego niedobór odpowiada pośrednio za rozwój cukrzycy typu II, otyłość oraz miażdżycę. Chociaż zapotrzebowanie na chrom jest bardzo małe, niedobory występują u osób, które jedzą za dużo tłuszczu, cukru i produktów z białej mąki, a unikają pełnych ziaren zbóż, warzyw. Preparaty z chromem są stosunkowo bezpieczne, chociaż istnieją badania łączące długą suplementację chromu z występowaniem niektórych nowotworów.

2. Preparaty przyspieszające spalanie tłuszczu i wzmagające termogenezę, zawierają między innymi:

- CLA czyli sprzężony kwas linolowy, jego źródłem w diecie jest pełnotłusty nabiał i mięso zwierząt przeżuwających. Badania prowadzone na myszach wykazały, że wpływa na metabolizm pobudzając podstawową przemianę materii, zwiększa masę mięśniową i zmniejsza ilość tłuszczu w organizmie. Wciąż brak rzetelnego potwierdzenia tych badań jeżeli chodzi o ludzi. Niewiadomo także jaka powinna być dzienna dawka tego składnika, ani jakie skutki może przynieść długotrwałe zażywanie suplementacji CLA.

- L - karnityna należy do grupy witamin, organizm potrafi wytwarzać ją sam. L - karnityna reguluje i usprawnia proces spalania tłuszczu, ale warunkiem jej skutecznego działania jest regularny wysiłek fizyczny i odpowiednia wydolność tlenowa. Po zakończeniu długotrwałej suplementacji naturalne wytwarzanie L - karnityny spada, bo organizm przyzwyczaja się do uzyskiwania jej z zewnątrz.

- cholina, inozytol - są to substancje należące do grupy witamin. W preparatach odchudzających ich zadaniem jest przyspieszanie procesu spalania tłuszczu. Naturalnym źródłem są rośliny strączkowe, warzywa i zboża. Inozytol i Cholina powinny być podawane razem z witaminami z grupy B i wapniem, bo podwyższają poziom fosforu, zaburzając równowagę fosforu i wapnia w organizmie. Nadmierne dawki choliny mogą wywołać nudności, depresję i zaostrzenie objawów padaczki.

- metionina - należy do aminokwasów, które musimy dostarczać sobie z pożywieniem, jej dobrym źródłem są produkty mleczne, białko jaj. Metionina bierze udział w wytwarzaniu przez organizm L - karnityny i przyczynia się pośrednio do usprawnienia procesu spalania tłuszczu. Zbyt duże dawki metioniny (również innych aminokwasów przyjmowanych w postaci preparatów) są bardzo niebezpieczne, w niektórych przypadkach mogą powodować przerost nerek, uszkodzenie wątroby i trzustki.

- kofeina + efedryna - są to substancje pobudzające i zwiększające termogenezę (proces wytwarzania energii cieplnej z tłuszczu). Przyjmowane razem nasilają swoje działanie co może prowadzić do zaburzeń pracy serca. Efedryna może mieć pochodzenie roślinne lub syntetyczne, łatwo uzależnia i ma silne skutki uboczne, takie jak: dużego stopnia nadciśnienie tętnicze, zatrzymanie czynności serca, bóle wieńcowe, zawał, udar lęki, nerwowość, nadaktywność, bezsenność.

3. Preparaty wiążące tłuszcz:

Zawierają chitosan, czyli substancje pozyskiwaną z pancerzy skorupiaków. Ogranicza ona wchłanianie cząsteczek tłuszczu w jelitach, oraz zwiększa wydalanie nierozpuszczalnych związków z kałem. Wadą chitosanu jest założenie, że dieta nie musi być zdrowa i może obfitować w tłuszcze, bo chitosan " pochłonie" ich nadmiar. Ponadto preparaty wiążące tłuszcz utrudniają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A,D,E i K.

4. Preparaty regulujące przemianę materii:

Występują najczęściej w formie herbatek: herbata zielona, czerwona, mieszanki z senesem czy kruszyną.
- herbata zielona - Japończycy wymieniają aż 61 dolegliwości, w leczeniu których picie zielonej herbaty może być pomocne. Jest bardzo bogata w antyoksydanty i codzienne picie kilku filiżanek jest korzystne dla zdrowia i urody. Ale uwaga: nadmiar antyoksydantów jest niebezpieczny i może przyczyniać się do występowania nowotworów. Pijąc zieloną herbatę nic nam nie grozi, ale niektóre preparaty odchudzające w tabletkach zawierają koncentrat odpowiadający 100 lub 200 filiżankom!

- Herbata czerwona - Oolong, Pu-erh - bogata w polifenole, reguluje wydzielanie żółci, ułatwia trawienie, posiada pewne ilości minerałów. Nadmiar może wpływać na metabolizm leków.
- herbatki z kruszyną i senesem mają działanie przeczyszczające, powinny być stosowane rzadko i przez krótki czas. Codzienne picie kilku filiżanek takich herbatek poważnie zaburza normalną pracę jelit.

5. Preparaty zastępujące posiłek:

Są to najczęściej koktajle niskokaloryczne zawierające pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, zestaw witamin i minerałów. Koktajle jako produkt nie są złe, problemy zaczynają się po zakończeniu kuracji. Aby utrzymać efekt "koktajlowej" diety należy przestrzegać niskoenergetycznej, zdrowej diety. Jednak osoby sięgające po koktajle najczęściej tego nie potrafią i u nich bardzo często występuje tzw. efekt jojo.

- Jeżeli decydujemy się na zakup preparatu należy zawsze sprawdzić czy został on zatwierdzony przez Główny Inspektorat Sanitarny i dopuszczony do sprzedaży w Polsce - tłumaczy Weronika Górska. - W ten sposób minimalizujemy ryzyko związane z jego stosowaniem. A najlepiej zawsze zasięgnać porady lekarza lub dietetyka.

Umów sie na wizytę do dietetyka.
opr. mw

Opinie (12) 2 zablokowane

  • Mniej Żreć zamiast tabletki kupować (1)

    ludzie se dupska napychaja junk food i pozniej probuja to zbic za pomoca medycyny

    • 1 1

    • taka jesteś mądra .... ja przeszłam bulimię i gdyby nie tabletki hamujące apetyt i mnóstwo ciężkiej pracy umarłabym

      • 0 0

  • juz dawno udowodnione ze te nisko tłuszcofe i nisko kaloryczne produkty sa szkodliwe np te z dzemy itp z niska zawartoscia cukru to paskudztwo ale tanie wprodukcjii wiec trzeba ludzia wciskac kity ze zdrowsze!

    l-karnityna dobra ale dla sportowców a to ze jesli sie dostarcza ciagle czegos organizmowi to wiadomo ze jak sie oprzerwie to organizm jest zmylony dlatego sportowcy biora to latami i ma bardzo dobre efekty .bo trnuja nonstopp. wiec lkarnityna ne dla gryzi pórków czy wekoendowych sportowców. ja kupuje od lat l-karnityne i sobie chwale a biore ja tylko przed i wtrakcie wysyłków fizycznego.
    jednyna metoda na schudniecie to sport wkazdej formie!

    • 1 1

  • są dwa stuprocentowo działające preparaty: RD oraz ŻM/ŻP

    pierwszy z nich - Rusz Dupę a drugi - Żryj Mniej/Żryj Połowę. Oba skuteczne. Byle systematycznie je stosować (nawet oddzielnie) a efekty same przyjdą.

    • 3 1

  • No a sterydy?

    Nie bójmy się tego słowa. Te najlepiej robia - tylko zalezy komu.

    • 2 0

  • jakie sterydy baranie??!!

    bez diety odpowiedniej , odpowiedniego treningu zapomnij o sterydach. sterydy na spalenie to już na wyższym poziomie, chyba że ktoś strasznie zalany ma pojęcie o diecie i treningu może walić, ale za szybko też bez sensu:)

    • 2 0

  • nic nie zastąpi długotrwałego, systematycznego wysiłku w postaci treningu sportowego, nic i .

    • 1 1

  • dana

    macie racje!!! Mniej jesc!!! Polowa tego co zawsze jecie,a efekt murowany!!!

    • 0 0

  • :*:*:*

    swieta racja dana:):):)-sprawdzone...

    • 0 0

  • :D

    Dieta + ruch + Novoslim ( tanie i skuteczne środki na odchudzanie )
    Samo się nie odchudzi jak podkreślili moi przedmówcy

    • 0 0

  • sprawdzony srodek rpzeze mnie

    opinia o belight+ : ja uwazam ze jednak srodki sprawdzone przez lekarzy takie jak srodek ktory przyjmowalam ( BeLight + plus) jest najlepszy, u mnie dał wynik 9 kg/6 tygodni, uważam że wystarczający jak na takie preparaty ! polecę na pewno znajomej

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane