Wiadomości

stat

Produkują przyłbice dla szpitali. "Każdy może pomóc"

Najnowszy artukuł na ten temat

Fala pomocy płynie nieprzerwanie

Zorganizowali produkcję ochronnych osłon (przyłbic) na twarz zmniejszających ryzyko zarażenia się wirusem wywołującym chorobę COVID-19 i bezpłatnie przekazują je służbom medycznym.
Zorganizowali produkcję ochronnych osłon (przyłbic) na twarz zmniejszających ryzyko zarażenia się wirusem wywołującym chorobę COVID-19 i bezpłatnie przekazują je służbom medycznym. mat. Na ratunek Pomorskie

Zaczynali od kilku osób, teraz grupę "Na ratunek Pomorskie" wspiera ponad 150 wolontariuszy. Drukują, składają i dostarczają ochronne osłony na twarz - przyłbice dla pracowników szpitali na Pomorzu. Pomóc może każdy - potrzeba przezroczystej folii do wytwarzania szyb czy dostępu do drukarek 3D.Wspierasz akcje pomocy dla szpitali?

tak, pomagam, bo mam odpowiedni sprzęt lub mogę rozwozić materiały 24%
tak, ale tylko finansowo 42%
nie, bo nie ufam do końca takim akcjom 8%
nie, bo to nie do mnie należy pomoc szpitalom 26%
zakończona Łącznie głosów: 107
- W świetle ostatnich wydarzeń i ogólnego braku środków zabezpieczeń osobistych w sektorze zdrowia zebraliśmy się spontanicznie na Facebooku i zorganizowaliśmy produkcję ochronnych osłon (przyłbic) na twarz, zmniejszających ryzyko zarażenia się wirusem wywołującym chorobę COVID-19. Bezpłatnie przekazujemy je służbom medycznym - mówi Piotr Fedorowicz, jeden z inicjatorów projektu.
Przyłbice, które produkują, powstają według projektu open-source firmy Prusa Research, zaakceptowanego przez czeskie Ministerstwo Zdrowia. W Polsce otrzymują pozytywne opinie od lekarzy i ratowników medycznych.

- Sama przyłbica super, świetnie wykonana. Zasłania całą twarz i odstaje - przekonują ratownicy z gdyńskiego SOR-u.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


W przeciwieństwie do bawełnianych maseczek, szytych domowym sposobem, osłony redukują szanse infekcji przez osłonięcie błon śluzowych na oczach i w nosie oraz blokują mimowolne odruchy dotykania twarzy rękoma. Są też wielorazowego użytku, ponieważ można je sterylizować.

Czytaj też: Intel przekazał szpitalom 200 tys. maseczek

Dziennie produkują ok. 100 osłon- Elementy wytwarzamy w wielu miejscach. Są drukowane w domach na prywatnych drukarkach i w małych firmach (z wykorzystaniem prywatnych materiałów), po czym są zbierane w kilku punktach, do których - z kilku zaangażowanych w akcję firm - dowożone są cięte za pomocą lasera elementy i następnie składane w całość. Teraz dziennie jesteśmy w stanie wyprodukować ok. 100 osłon - wyjaśnia Piotr Fedorowicz.
W ciągu kilku dni zdążyli przekazać ok. 500 osłon na twarz do pomorskich szpitali. Jak przekonują inicjatorzy, pomóc może każdy.

- Brakuje nam komponentów do produkcji masek: przezroczystej folii PET-G do wytwarzania szyb oraz filamentu PET-G do drukarek 3D. Potrzebujemy dostępu do ploterów laserowych i drukarek 3D. Druk trwa długo, więc każda dodatkowa osoba dysponująca drukarką 3D czy ploterem zwiększy nasze możliwości produkcyjne. Potrzebujemy też wsparcia w zakresie logistyki półproduktów - ochotników, którzy zebraliby części i dostarczyli do punktów zbiorczych - mówi Fedorowicz.
W dostawie gotowych osłon do szpitali pomaga pogotowie harcerskie ZHR.

Akcję można wspierać też finansowo.

Coraz więcej przyłbic dla szpitaliW ostatnim czasie pojawia się coraz więcej inicjatyw, które mają zapewnić medykom ochronę przed zakażeniem. Jedne są podejmowane przez pojedyncze osoby, inne przez firmy. Jak pokazuje życie, każdy może pomóc.

Czytaj więcej: Coraz więcej przyłbic dla szpitali. Licealiści wydrukowali 500, firma wyprodukowała 1,6 tys.

Opinie (39) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje