Wiadomości

stat

Pracodawca pomoże w profilaktyce raka szyjki macicy

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy.
Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. fot. 123rf.com/ kasto

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy daje niemal 100-procentową gwarancję wyleczenia, dlatego warto korzystać z darmowych programów profilaktycznych i wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata. W mobilizowanie pań do zgłoszenia się na badanie spółka Copernicus chce angażować ich pracodawców. Szpital organizuje konkurs na Mistrza Profilaktyki dla tych firm, które umożliwią swoim pracownicom wykonanie darmowych badań w godzinach pracy.Czy regularnie wykonujesz cytologię?

tak, zawsze tego pilnuję 63%
staram się, ale nie zawsze mi się to udaje 23%
nie, ale zamierzam to zmienić 6%
nie i nie widzę takiej potrzeby 8%
zakończona Łącznie głosów: 161
Województwo pomorskie zajmuje wysokie miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy. Tylko ok. 30 procent kobiet zgłasza się tu na badania (dla całego kraju 40 proc.).

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Badanie cytologiczne mogą wykonać bezpłatnie kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich trzech lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane natomiast co 12 miesięcy.

Nowatorska operacja raka szyjki macicyWyślij pracownice na badaniaJuż po raz drugi spółka Copernicus organizuje konkurs "Mistrz Profilaktyki" w kategorii Cytologia, chce w ten sposób zaangażować pracodawców, by dodatkowo zachęcali kobiety do wykonywania bezpłatnych badań.

- Konkurs skierowany jest do firm, instytucji, organizacji, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków nakładanych ustawowo na pracodawcę. Celem konkursu jest edukacja, zachęcenie i umożliwienie zatrudnionym w firmie kobietom w wieku 25-59 lat wzięcia udziału w badaniu cytologicznym w godzinach ich pracy - wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus PL.
Firmy z całego województwa mogą zgłaszać swój udział w konkursie do końca października.

- Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez kapitułę w trzech kategoriach - mikro- i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników), średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) oraz duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników) - dodaje Brożek.
O przyznaniu zwycięstwa zdecyduje liczba wykonanych badań przez pracowników zgłoszonych firm. Na ich przeprowadzenie pracownicy mają czas do końca grudnia 2019 roku. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona do 31 stycznia 2020 roku.

Deklarację, szczegółowy regulamin konkursu oraz wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie cytologia-pomorze.pl w zakładce Konkurs.

Dziesięć razy więcej cytologii. Kobiety chętnie korzystają z darmowych badańProfilaktyka uchroni przed rakiem- Chociaż rak szyjki macicy znajduje się w gronie najczęstszych nowotworów w Polsce, tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Jednak to właśnie badania profilaktyczne, wykonywane regularnie przynajmniej raz na trzy lata, pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed rakiem szyjki macicy - przekonuje Katarzyna Brożek.
Cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym zakontraktowanym przez NFZ oraz w gabinecie położnej POZ, posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych w ramach zawartej umowy z NFZ. Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie. Zapisów na bezpłatne badania można dokonywać też poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Opinie (10) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje