• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca dla osób w wieku 40 plus

opr. mw
21 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 

- Czy mam jeszcze szansę znaleźć dobrą pracę w moim wieku? - takie pytanie nurtuje wiele osób powyżej 40. roku życia. Najczęściej negatywna odpowiedź na to pytanie prowadzi do zrezygnowania i spadku samooceny. Dlatego też dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia, które spotkały się z dyskryminacją na rynku pracy, ruszył program społeczny "praca dla 40 plus"

.

Wiele badań wskazuje na spadający poziom aktywności zawodowej osób powyżej 40. roku życia. Spory procent spośród tej grupy stanowią np. kobiety, które ostatnie lata spędziły w domu wychowując dzieci i prowadząc dom. Długa przerwa zawodowa, brak znajomości języków obcych, zmiany technologiczne i biznesowe to tylko wybrane z powodów, które sprawiają, że osoby z "segmentu 40 plus" mogą uważać, że są nieatrakcyjne dla rynku pracy.

Wśród tych osób spotkać można się z silnie zakorzenionymi stereotypami mówiącymi o tym, że tylko młode, wykształcone osoby są atrakcyjne w oczach pracodawcy. Brak wiary w swoje możliwości, niewystarczająca promocja profesjonalnych usług z zakresu doradztwa zawodowego, psychologicznego i prawnego czy dyskryminujące zachowanie niektórych pracodawców stanowią bariery dla tej grupy społecznej.

- Z punktu widzenie instytucji finansowej, osoby zaliczające się do segmentu "40 plus" doskonale sprawdzają się jako pracownicy. Są to osoby stabilne, bardzo zaangażowane i - co ważne - z ogromnym doświadczeniem "ogólnożyciowym". W związku z tym bardzo dobrze sprawdzają się na stanowiskach doradców klienta, doskonale rozumiejąc potrzeby i trudności życiowe osób przychodzących do naszych oddziałów. Dzięki swojemu doświadczeniu najlepiej potrafią dopasować produkt z naszej oferty do indywidualnych potrzeb klienta - mówi Alicja Biłozor szefowa departamentu HR Getin Banku, inicjatora i sponsora akcji. - Dzięki naszej wspólnej akcji społecznej chcemy przełamać negatywne stereotypy dotyczące zatrudniania czterdziestolatków. Jako bank, dla beneficjentów programu możemy zaoferować konkretne rozwiązanie - pracę. Jesteśmy jednak specjalistami od finansów, dlatego też do przeprowadzenia programu zaprosiliśmy renomowanych partnerów społecznych, którzy dysponują olbrzymim doświadczeniem z tego zakresu - dodaje Alicja Biłozor.

- Podejmowanie działań w obszarze aktywizacji zawodowej osób powyżej 40. roku życia jest ważne z uwagi na potrzeby rozwoju kraju. W Europie sytuacja demograficzna związana ze starzeniem się społeczeństw wymaga uaktywnienia na rynku pracy wszystkich grup wiekowych, społecznych, osób niepełnosprawnych czy wykluczonych z rynku pracy - przekonuje Anna Darska, szefowa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Polsce.

Trudną sytuacje kobiet powyżej 40. roku życia na rynku pracy dostrzega także Fundacja Centrum Praw Kobiet.

- Zaangażowaliśmy się w projekt "Praca dla 40 plus", ponieważ chcemy walczyć ze stereotypami mówiącymi, że wiek pracownika stanowi barierę w zdobywaniu nowych umiejętności i podejmowaniu wyzwań. W naszej ocenie kobiety 40 plus mają wiele atutów przydatnych na rynku pracy takich jak m. in. doświadczenie, ustabilizowaną sytuację rodzinną umożliwiającą pełne zaangażowanie zawodowe, dyspozycyjność oraz lojalność wobec pracodawcy - twierdzi Anna Jagodzińska-Bajkowska, prawnik z Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Podobne punkt widzenia reprezentuje także kolejny partner programu, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

- Nasze stowarzyszenie także realizuje projekty dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym także dla długotrwale bezrobotnych powyżej 40. roku życia. Z naszego punktu widzenia widzimy w tej inicjatywie szanse przełamania barier, z którymi borykają się ludzie dojrzali na rynku pracy -wyjaśnia Anna Machalica - Pułtorak, Prezes Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi".

Jednym z elementów projektu jest vortal internetowy www.pracadla40plus.pl na którym zainteresowani znajdą m.in. wskazówki i e-porady dotyczące metod poszukiwania pracy oraz prezentacji swojej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej. Istnieje tutaj także możliwość skierowania pytania do ekspertów z Centrum Praw Kobiet oraz Stowarzyszenia Otwarte Drzwi z zakresu doradztwa zawodowego, spraw prawnych i psychologicznych.

Inicjatorem i sponsorem akcji jest GETIN Bank. Partnerami współtworzącymi program zostały doświadczone organizacje społeczne: Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Centrum Praw Kobiet oraz Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
opr. mw

Opinie (1)

  • to zalezy od czlowieka kim jest i co potrafi bo 40 to jeszcze mlody czlowiek

    60 oki ,ale 40 znajdzie jak cos potrafi i checi ma
    ja mam 40 i roboty pelno mam

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane