• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potrzebny nowy oddział dla chorych z mukowiscydozą?

Piotr Kallalas
12 lipca 2023, godz. 16:00 
Opinie (5)
W Szpitalu Dziecięcym Polanki działa Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy. Trafiają tu najczęściej pacjenci z zaostrzeniem choroby. W Szpitalu Dziecięcym Polanki działa Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy. Trafiają tu najczęściej pacjenci z zaostrzeniem choroby.

Dorośli chorzy na mukowiscydozę są leczeni na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy w Szpitalu Dziecięcym Polanki. Rodziny chorych wskazują, że pacjenci będą żyli coraz dłużej i już teraz jest potrzeba otwarcia osobnej jednostki. - Otworzenie oddziału dla dorosłych nie jest obecnie planowane - komentuje strona Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.



Mukowiscydoza to najczęstsza choroba z grupy tzw. chorób rzadkich. Szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się w Polsce ok. 2 tys. pacjentów, którzy do końca życia muszą się rehabilitować i wykonywać drenaże, a także w razie poważnych infekcji dróg oddechowych stawiać się na leczenie na oddziale - hospitalizacja często stanowi nieodłączny element ich życia.

Na Pomorzu chorzy otrzymują opiekę w Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy, który jest zaliczany do modelowych ośrodków w kraju. Jednostka znajduje się w Szpitalu Dziecięcym Polanki i realizuje świadczenia zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

- Oddział udziela świadczeń chorym na mukowiscydozę bez ograniczeń wiekowych oraz pacjentom od 1 do 18 roku życia ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu oddechowego. Do zadań Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy należy udzielanie świadczeń diagnostyczno-terapeutyczno-rehabilitacyjnych w zakresie mukowiscydozy oraz chorób wieku dziecięcego ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu oddechowego - czytamy na stronie szpitala.
Szkarlatyna po pandemii bije rekordy. 8-krotny wzrost zachorowań Szkarlatyna po pandemii bije rekordy. 8-krotny wzrost zachorowań

"Jeśli dorosłych będzie coraz więcej, to będziemy leczyć również inne choroby"



- Jak to jest, że w takim mieście, jak Gdańsk, nie ma oddziału dla dorosłych chorych z mukowiscydozą. Rozumiem, że udaje się wszystko zaplanować, ale musimy już teraz myśleć, co będzie za kilka lat, kiedy pacjenci będą żyli dłużej - napisała do nas mama chorego na mukowiscydozę.
Szacuje się, że w Polsce średni czas życia chorych z mukowiscydozą to 25-30 lat. Tymczasem średni czas życia chorych w Kanadzie to już ponad 50 lat. Zakładamy, że wprowadzenie leków przyczynowych, terapii nowej generacji i zwiększenie dostępności opieki również w Polsce znacznie wydłuży ten wiek. Z naszych informacji wynika, że obecnie jeden oddział dla dorosłych i dzieci nie stanowi problemu, natomiast potrzeba separacji będzie kwestią czasu.

- Musimy mieć świadomość, że wraz z wydłużeniem średniej życia będą pojawiały się dodatkowe choroby współtowarzyszące. Jeśli dorosłych będzie coraz więcej, to będziemy leczyć również inne choroby. Na ten moment nie jesteśmy na to przygotowani, ale jest to temat bardzo istotny dla naszych lekarzy i władz szpitala i rozpoczynają się próby zapewnienia również dorosłym jak najszerszej opieki medycznej - komentowała w wywiadzie dla naszego portalu Sylwia Ból, członek zarządu w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.

"Otworzenie oddziału dla dorosłych nie jest obecnie planowane"



O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, któremu podlega Szpital Dziecięcy.

- Otworzenie oddziału dla dorosłych nie jest obecnie planowane. Przyczyna jest prosta: po wdrożeniu rok temu programu lekowego dla pacjentów z mukowiscydozą zapotrzebowanie na opiekę szpitalną znacząco spadło. To w rzeczywistości dobra wiadomość, gdyż dzięki programowi znacznie udało się ograniczyć częstość rozwijania się ciężkich objawów i powikłań schorzenia. Jednocześnie warunki leczenia, tj. pojedyncze sale z własnym węzłem sanitarnym, zapewniają komfort i bezpieczeństwo prowadzenia terapii - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. I dodaje: - Obecnie wysiłki szpitala koncentrują się na zapewnieniu kompleksowej opieki specjalistycznej dla pacjentów, przede wszystkim w trybie ambulatoryjnym i dziennym. Nowym wyzwaniem jest także zapewnienie ciągłej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc.
Problemy z dostępnością do opieki pojawiają się przede wszystkim w sytuacji, im dalej chory mieszka od Trójmiasta. Chodzi przede wszystkim o uciążliwość dojazdów - przy zaostrzeniach choroby niektórzy pacjenci są hospitalizowani nawet kilka razy w ciągu roku - ale również o brak wsparcia fizjoterapeutycznego.

- Jest cały czas problem z dostępnością do opieki fizjoterapeutycznej w mniejszych miejscowościach, gdzie jest dużo trudniej o cotygodniowe sesje. Obserwujemy cały czas brak terapeutów specjalizujących się w mukowiscydozie - mówi Sylwia Ból.

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

  • Drodzy Panstwo....potrzebne są również inne oddziały....

    i to na terenie całego kraju!!
    Gdzie psychiatria dziecięca? To tylko z jednych przykłądów....
    ale chcieć to możemy jesli mamy ignorantów w rządzie którzy przewalają naszą kasę na np. trefne respiratory i maseczki!
    Nie mam żalu tylko złość że tak niekompetentni ludzie dziela pieniądze doprowadzając do coraz większej zapaści służby zdrowia w Polsce. Ale do momentu kiedy "ONI" nie będą musieli czekać w kolejkach latami do specjalisty do tego czasu nic się nie zmieni!
    Oni od ręki i na poduszkach a my na lata i to z fartem że dożyjemy!

    • 15 9

  • (1)

    Oczywiscie,jak najwięcej szpitali i nowych oddziałów,spoleczenstwo wszak sie starzeje....A niejaki Arłukowicz,notabne lekarz zlikwidował 30% szpitali.Ale juz kazdy zaPOmniał.

    • 11 9

    • Tak zapomniał, bo wtedy jeszcze były oddzialy w kazdym szpitalu

      a teraz Pis zrobiło ze szpital to jak kiedys oddział, zarówno pod względem ilosci łózek jak i specjalizacji np dawny kolejowy -laryngologia, dawny studencki - onkologia, itd. Wystarczy porównac sobie ilosc łóżek. A kase Pis zabiera obywatelowi duzo wiekszą, tylko ze ta kasa nie idzie za pacjentem, a za działaczem PiSu

      • 1 0

  • Akurat ten oddział nie poznał się ze mój wnuk miał mukowiscydoze!!! Potrzebny jest nowoczesny szpital tu na Pomorzu ze wszystkimi oddziałami i z dobrym dojazdem i miejscem do ładowania dla helikoptera. I dobrymi lekarzami!!! Tu dla Pomorzan!!!!

    • 8 1

  • od lat ta sama pusta gadka... a oddziału nie będzie i już.

    Mamy kampanię wyborczą, którąś tam z rzędu i co? Jak zwykle ciężki temat zapaści służby zdrowia pominięty lub przykryty tematami typu Tusk, Niemcy, wojna na Ukrainie. Możecie sobie wybić z głowy te wszystkie potrzebne oddziały, specjalistów czy nowoczesne leczenie. Tak bylo jest i będzie

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane