• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Poradnik pacjenta: z jaskrą nie ma żartów

Justyna Potorska
7 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym, czyli do uszkodzenia drogi, która umożliwia przenoszenie wrażeń wzrokowych do mózgu. Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym, czyli do uszkodzenia drogi, która umożliwia przenoszenie wrażeń wzrokowych do mózgu.

To nieprawda, że dotyka wyłącznie osoby po czterdziestym roku życia, to mit, że jej objawy są zawsze bardzo dokuczliwe. Faktem jest, że jaskra to choroba nieuleczalna, z którą trzeba walczyć całe życie.
Pierwsze objawy jaskryZauważasz u siebie mało dokuczliwe, ale nieznane ci objawy choroby. Jak reagujesz?

Zaczyna się niewinnie: ból oka, głowy, nudności, zamglony obraz, "tęczowe obwódki" wokół źródeł światła. Takie objawy nie pojawiają się jednak u wszystkich chorujących na jaskrę - zdarza się, że choroba w ogóle nie daje o sobie znać.

- Wszystko zależy od postaci choroby - wyjaśnia specjalista chorób oczu, lek. med. Beata Parulska-Gilis. - W zależności od wysokości ciśnienia wewnątrzgałkowego, okuliści wyróżniają jaskrę prostą i ostrą: w przypadku tej pierwszej objawy są mało dokuczliwe, druga wiąże się często z silnymi bólami okolic oka, głowy i przede wszystkim z zaburzeniami widzenia i obrzękiem rogówki.

Wyjaśnijmy: jaskra, inaczej glaukoma, to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym, czyli do uszkodzenia drogi, która umożliwia przenoszenie wrażeń wzrokowych do mózgu.

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe towarzyszące chorobie to konsekwencja częściowo lub całkowicie zablokowanych kanałów, które są odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru cieczy wodnistej z gałki oka. Jeśli płynu jest zbyt wiele, struktura może zostać naruszona, co w konsekwencji powoduje uszkodzenie pola widzenia lub całkowitą jego utratę.

Wbrew powszechnym stereotypom, choroba dotyka nie tylko osoby po czterdziestym roku życia.

- Wiek jest rzeczywiście czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby, ale na jaskrę cierpią także nastolatki, a nawet dzieci - podkreśla Parulska-Gilis. - Wiele zależy od rodzaju choroby. Przyczynami jaskry wtórnej mogą być choroby wewnątrzgałkowe oka czy urazy, ryzyko zwiększa też przyjmowanie leków steroidowych. Jaskra wrodzona, pierwotna może mieć podłoże genetyczne, dlatego dotyka także najmłodszych.

- Rozwojowi jaskry sprzyjają też choroby, takie jak nadciśnienie czy niedociśnienie tętnicze, cukrzyca, krótkowzroczność czy nadwzroczność - dodaje specjalista chorób oczu, lek. med. Robert Szulc z VISUM.

Objawy jaskry - na jednym badaniu się nie kończyW przypadku stwierdzenia u siebie nawet najmniej dokuczliwych objawów choroby, trzeba udać się do okulisty. Wizyta nie wymaga skierowania.

Z danych opublikowanych 31 października przez NFZ wynika, że na wizytę u okulisty w Trójmieście trzeba czekać 14-250 dni, chociaż wszystkie poradnie deklarują, że w nagłych przypadkach przyjmują pacjentów bez kolejki. Z czego wynika długi czas oczekiwania? Przede wszystkim ze zbyt małej liczby poradni oraz braku kontraktowania przez NFZ odpowiedniej liczby świadczeń medycznych z zakresu okulistyki.

- Badań, które należy wykonać przy podejrzeniu jaskry, jest sporo, podstawa to pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i odcinka przedniego oraz pole widzenia - wyjaśnia Robert Szulc. - Poza tym, często zlecam pacjentom chorym na jaskrę lub podlegającym diagnostyce wykonanie nowoczesnych badań obrazujących stan nerwu wzrokowego oraz pozwalających na ocenę stopnia uszkodzenia warstwy włókien nerwowych, czyli HRT III, GDX PRO czy OCT. Ich zaletą jest to, że wyniki otrzymuje się już po kilku sekundach. Bardzo istotne badania w diagnostyce jaskry to także pomiar grubości rogówki oka, czyli pachymetria oraz ocena kąta przesączania, czyli gonioskopia, która pomaga określić rodzaj jaskry.

Badania można wykonać bezpłatnie w placówkach posiadających kontrakt z NFZ, jest takich miejsc jednak niewiele, ponieważ nie wszystkie przychodnie mają środki, żeby zakupić nowoczesny, bardzo drogi sprzęt (Fundusz go nie zapewnia). Zniechęcają też kolejki, trwające nawet kilka miesięcy. Alternatywą jest wizyta prywatna: cena poszczególnych badań diagnozujących jaskrę wynosi 50-150 złotych.

Jak leczyć jaskrę?Jaskra to choroba nieuleczalna. Chociaż trzeba z nią walczyć całe życie, na pewno nie wolno rezygnować z terapii i przerywać leczenia. Grozi to uszkodzeniem, a czasem nawet zupełną utratą wzroku.

Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana odpowiednie wcześnie, istnieje prawdopodobieństwo, że leczenie farmakologiczne okaże się wystarczające.

- Obecnie w jaskrze z otwartym kątem przesączania bardzo często wykonuje się zabiegi laserowe - tłumaczy Robert Szulc. - Najnowocześniejszy typ lasera, który pozwala niejednokrotnie na odstawienie leków przeciwjaskrowych, to selektywna trabekuloplastyka laserowa, w skrócie SLT. Trzeba zaznaczyć, że wciąż wykonuje się inwazyjne, chirurgiczne zabiegi, w pewnych przypadkach są one konieczne.

Trójmiejscy okuliści przyznają, że wielu pacjentów zgłasza się do nich w zaawansowanym stadium choroby. Groźnych powikłań związanych z jaskrą można jednak uniknąć.

- Osoby po czterdziestce powinny przychodzić na badanie kontrolne przynajmniej raz do roku - podkreśla lek. med. Beata Parulska-Gilis. - Okulistę powinny też regularnie odwiedzać wszyscy, którzy mają genetyczne predyspozycje do zachorowania na jaskrę.

Szukasz okulisty w Trójmieście? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

Jaskra w pytaniach i odpowiedziach

Czy na jaskrę chorują wyłącznie osoby po 40. roku życia?
To jeden ze stereotypów. W rzeczywistości na jaskrę, szczególnie pierwotną, chorują także młodsi, nawet dzieci.

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?
Nie.

W jaki sposób powinno się diagnozować chorobę?
Lekarz powinien wykonać komplet badań, przede wszystkim pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i pola widzenia. Dwa pierwsze można wykonać nawet w salonach optycznych.

Czy laseroterapia przeciwjaskrowa jest refundowana?
Tak, można ją wykonać w ramach NFZ, ale trzeba się liczyć z kolejkami. Koszt takiego zabiegu w prywatnym gabinecie wynosi około 250 zł.

W jakich przypadkach lekarz może zasugerować operację chirurgiczną?
W zaawansowanym stadium choroby, przy ostrej jaskrze lekarz może, a nawet musi zalecić taki zabieg.

Miejsca

Opinie (22) 1 zablokowana

 • Ja Wam powiem tak ludziska (1)

  ja swoja jaskrę odkryłem zupełnie przypadkowo. Mam wadę wzroku i zawsze okulary wyrabiałem po Real-ach i innych centrach handlowych, ale pewnego pieknego razu zrobilem sobie płatny abonament medyczny i tak sobie pomyślałem, ze skoro juz beceluję na tych konowałów to RAZ pójdę do prawdziwego nie-REALowego specjalisty od oczu. I poszedłem. Gruntowne badania trwały jakies 20 minut i okazało się, że mam podejrzenie JASKRY !!! Kolejne badania miedzy innymi w VISUM (gdzie NFZ ma kontrakt na badanie pola widzenia) i diagnoza : to jest JASKRA. Zaczeto mi aplikowac krople do oczu tzw. Travatan, jego skutek był taki sobie sredni, wiec kolejnum skierowaniem było do tego samego VISUM na zabieg SLT, najpierw jedno oko, potem drugie oko. I mam farta: cisnienie zostało obnizone w obydwóch oczach, ale pilnowac tego trzeba bedzie do konca zycia. A życie przede mną, bo mam dopiero 38 lat, a wadę odkryto u mnie zupełnie przypadkiem, I co Wy na to? Nie mówię, zebyscie od razu po moim komencie polecieli do okulisty w panice szukac u siebie wad wzroku, ale jesli jeden z drugim nie pamieta, kiedy ostatnio byl okulisty , to moze czas najwyzszy sie tam udac, tak na wszelki wypadek. Pozdrawiam.

  • 21 0

  • takie badanie niewiele daje!!Powinni ci zbadac jakie masz cisnienie w gałce ocznej!!

   to zupełnie inne badanie niz czytanie literek z tablicy! sąsiadka była u okulisty standardowe badanie zrobiła . Po 2 tygodniach wyladowała w szpitalu na laserze z ostrym bulem oka .Powiedzieli w szpitalu ze w ostatniej chwili uratowali jej wzrok ale nerw został czesciowo zniszczony.Otym ze cholerny okulista z przychodni nic nie zauarzył nie chceli gadac nabrali wody w usta!! Teraz zakazdym razem wymuszma na okuliscie badanie cisnienia gałki ocznej jak opowiadam o sasiadce to wtedy juz nierobią problemów!

   • 1 0

 • jaskra

  U mnie w rodzinie prawie wszyscy starsi ją mają, więc też się spodziewam. Chodze na kontrole regularnie, co kilka miesięcy

  • 2 0

 • Bez kolejek można się umówić do okulisty (3)

  w sklepach z okularami i soczewkami. Np. na grunwaldzkiej jest sklep w którym raz w tygodniu przyjmuje bezpłatnie okulista i bada wzrok.

  • 0 3

  • bezpłatnie? nic nie jest bezpłatne... (2)

   • 2 0

   • (1)

    Chyba optometra.Ludzie ,nie dawajcie się nabierać!

    • 2 0

    • no właśnie

     to tak jak w centrach handlowych, gdzie optometrysci (w najlepszym wypadku) wciskaja kota w worku!

     • 0 0

 • może też mam (2)

  Ja również mam podejrzenie jaskry. Byłem u okulisty bo miałem zapalenie spojówek i przy okazji okazało się że mam podwyższone ćiśnienie wewnątrzgałkowe. Biorę krople Travatan po których ciśnienie u mnie spada. Wystarczy że kilka dni nie wezmę i ciśnienie rośnie. Przy badaniu wychodzi że mam dobry wzrok. Widzę dobrze ostatnią linijkę literek jednym i drugim okiem. Nie mam cukrzycy i ciśnienie mam dobre. Wkurzające jest żę krople szybko się kończą i trzeba biegać do okulisty a tam kolejki jak w saturnie na wyprzedaży:)

  • 5 0

  • i trzeba biegać do okulist

   wypisywanie receptę na krople u lekarza domowego

   • 0 0

  • ja jest teraz, po kilku latach

   • 0 0

 • Leczenie jaskry i badania wtym kraju to zakrawa na kpine!!Koelny niekompetentny minister zdrowia! (4)

  W jakim koszmarnym stanie jest opieka medyczna to chyba wszyscy wiedzą nawet lemingi z PO. Po kolejnych ministrach sdrowia juz bez naczenia z jakiej ekipy jest zawsze tylko gorzej!Człowiek odnosi wrazenie jedynym pomysłem ministerstwa zdrowia jest wykończenie chorych przez uniemozliwienie im dostepu do diagnostyki czyli lekarzy specjalistów oraz specjalistycznych badań na które trzeba czekac miesiacami!!Kolejna sprawa to lekarstwa !!Po leki na jaskre dla Matki jeżdziłem po całym miescie i dzieki temu z niskiej emerytury byłą na nie stac .Ale Po wpakowało na ministra nowe komuniste wkoncu musiał dostac jakies stanowisko wnagrode za zmniane poglądów.A ten zgodnie z POlityką za Rządu zaaplikował ludziom podwyzki na leki wynoszące kilkaset % własnie dla Jaskrowców!!I jeszcze jak zawsze wpropagandzie rzadowej przekoywał ze bedziemy placic wiecej za liki dla naszego dobra :) !!!
  Ale to niekoniec te wszystkie leki dla Jaskrowców raz ze bardzo drogie to jeszce cholernie niezdrowe bo zawieraja mnustwo konserwantów które powodują mnustwo efektów ubocznych ,alergie oaraz inne choroby wiec masz dowyboru albo bedziesz ślepy za darmo albo kupe szmalu wydawał na krople i szkodził sobie na wszelkie mozliwe sposoby.Od lat są krple i lekarstwa ktore efekty uboczne i konserwanty maja w stopniu minimalnym ale sa nie dostepne w POlsce !! Ale oto własnie chodzi by wykonczyc chorych wtedy problemy słuzby zdrowia sie skończą!! do apteki codziennie widze ogromne kolejki które wychodza az poza apteke takie cyrki tylko w POlsce .Ostatnio przechodziła wycieczka z Holandi najpierw się śmiali apotem spytali zaczy takolejka czy moze wiagre za darmo rozdaja bo wiekszosć to ludzie w wieku emerytów.Jak sie dowiedzieli dlaczego o przestali sie usmiechać.

  • 7 6

  • Jeszcze jeden pisspecjalista (2)

   Jaskra jaskrze nierówna, tak jak ceny leków na nią.
   Ale uogólnić prościej, zwłaszcza jak się nie umie po polsku - typowe dla Jarka i jego pretorian...

   • 1 2

   • w Polece jest bardzo niewiele leków na jaskre ceny nanie sa sztywno ustalone przez ministra!! (1)

    gdybyś to dzieciaku wiedział to byś się tak nie pluł :)
    Ale jaskra nie jest w tym kraju wyjątkiem taki jest cały system leczenia w tym kraju a raczej jego brak!!

    • 0 0

    • wiem dokładnie

     w odróżnieniu od Ciebie - sam leczę się na jaskrę. Jestem po dwóch zabiegach laserowych i używam czwarty rodzaj kropli. I jest już dobrze.
     Podtrzymuję - nie mając wiedzy zabieracie głos - typowe...

     • 0 0

  • Uważaj żebyś od tego PO całkowicie nie oślep pisiorze jak coś piszesz to pisz o sobie

   • 0 0

 • Tak, można ją wykonać w ramach NFZ, ale trzeba się liczyć z kolejkami!!!

  NFZ ma to gdzies ze oślepniesz!!!Masz czekac w kolejce !!

  • 7 0

 • Tacy przechodnie z jaska wchodza pod kola samochodow,

  ale co tam. Zburzmy estakade!

  • 2 5

 • nie odp!!!

  marna prowokacja trolu!!!!

  • 0 2

 • dlaczego trol wyzywa innych od trola?? (1)

  bo sam jest trolem !!! nikt tu trolu nie oczekuje odpowiedzi bo został stwierdzony fakt jak jest !!

  • 0 0

  • do tego wyżej

   Sam do siebie piszesz? Jaki fakt stwierdzony? Chyba że ty tak stwierdziłeś....

   • 0 0

 • Były lekarstwa po 1 grosz??Były!!!

  A po ile teraz są te same lekarstwa ??? Po 20zł a nawet po 50 zł !!

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia (2 opinie)

(2 opinie)
festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Warsztaty makijażu na Dzień Mamy

warsztaty

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane