• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 19 mln e-recept w pół roku na Pomorzu

Ewa Palińska
9 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wystawiono ponad 270 mln e-recept, które otrzymało ponad 25 mln pacjentów. 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wystawiono ponad 270 mln e-recept, które otrzymało ponad 25 mln pacjentów.

Od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej minęło pół roku. W tym czasie lekarze wystawili ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów w całym kraju, w tym na Pomorzu 19,25 mln. Najwięcej dotyczyło m.in. leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy przeciwdziałania cukrzycy i depresji. Recepty papierowe nadal są wystawiane, jednak w wyjątkowych sytuacjach.



Jak oceniasz e-recepty?

Po sześciu miesiącach od chwili, kiedy używanie elektronicznych recept stało się obowiązkiem, można mówić o sukcesie - stanowią 90 proc. wszystkich wystawianych recept.

- Entuzjazm i życzliwość dla zmian ze strony pacjentów, lekarzy i farmaceutów spowodowały, że istotnie wzrosło grono zwolenników telemedycyny. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej łatwiej będzie nam kontynuować wdrożenie zaplanowanych kolejnych e-usług, takich jak e-skierowanie, e-rejestracja i elektroniczna dokumentacja medyczna - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Za wystawianie skierowań elektronicznych NFZ zapłaci więcej



Rosnąca popularność e-recept



Do dziś w Polsce wystawiono ponad 275 mln e-recept, które otrzymało ponad 25 mln pacjentów. Recepty wystawione na Pomorzu stanowią 7 proc. z nich, czyli 19,25 mln. Widać też, że liczba recept papierowych w naszym regionie z niemal 200 tys. (w miesiącu) na początku roku spadła do niecałych 50 tys.

  • O rosnącej popularności e-recept świadczy spadek liczby tych tradycyjnych, papierowych. W styczniu br., przed pandemią koronawirusa, wystawiono ich w Trójmieście 187 482. W czerwcu tylko 30 535.
  • W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na Pomorzu wystawiono 6,2 mln e-recept. Stanowi to 7 proc. w skali kraju. W tym samym czasie w Trójmieście wystawiono ich 458 465.
  • Udział w rynku e-recept wynosi przeszło 95 proc.
  • Pacjenci cenią e-recepty przede wszystkim za wygodę wynikającą z faktu, że nie trzeba się po nie zgłaszać do lekarza osobiście.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum e-Zdrowia w Warszawie wynika, że o e-recepcie słyszało niemal 93 proc. Polaków, a prawie 100 proc. nie miało żadnych trudności z jej realizacją. E-recepta została pozytywnie oceniona przez 84 proc. badanych. Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki temu rozwiązaniu nie muszą już udawać się osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę w związku z potrzebą kontynuacji leczenia.

Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, ma 112 lat. Najwięcej e-recept wystawia się pacjentom w grupie wiekowej od 61 do 70 lat. Od początku pandemii w Polsce zaobserwowano wzrost udziału e-recept we wszystkich grupach wiekowych. Największy wystąpił w grupie od 18 do 30 lat.

W ostatnim półroczu pacjenci realizowali e-recepty średnio w ciągu pięciu dni od wystawienia - w kolejnych miesiącach ten czas ulegał skróceniu. W styczniu było to ponad siedem dni, a w czerwcu już niecałe dwa dni.

Apteki w Trójmieście


Najwięcej e-recept w okresie od stycznia do czerwca dotyczyło leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz choroby wieńcowej, marskości wątroby, a także zwalczania wysokiego poziomu cholesterolu, przeciwdziałania cukrzycy oraz depresji i ADHD.

W lutym, tuż przed epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, udział e-recepty w rynku wynosił 88 proc. W maju wzrósł do 95 proc. W dużej mierze dlatego, że pacjenci chętnie korzystali z teleporad. 
W lutym, tuż przed epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, udział e-recepty w rynku wynosił 88 proc. W maju wzrósł do 95 proc. W dużej mierze dlatego, że pacjenci chętnie korzystali z teleporad.

Na papierze w szczególnych sytuacjach



Recepty papierowe występują jeszcze w obiegu, ale dotyczą głównie leków sprowadzanych w ramach importu docelowego, czyli leków z zagranicy dla konkretnego pacjenta w oparciu o specjalną procedurę, jak również leków dla osób o nieustalonej tożsamości oraz tzw. recept transgranicznych.

Wystawienie recepty w tradycyjnej postaci możliwe jest także w przypadku, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do systemu lub internetu, np. podczas awarii lub wizyt domowych. Recepty "pro auctore" i "pro familia" mogą być wystawiane zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Opinie (30) 2 zablokowane

  • tyle trucizny i narkotyków sie sprzedało? hmmm, w USA nawet nie kryja tego że maja "drug store"

    • 3 0

  • czy nie swiadczy to o skutecznosci sluzby zdrowia?

    czy nie swiadczy to o zamilowaniu do tabletek lub takiej potrzebie?
    czy w koncu po to wydano duze pieniadze aby teraz trabic ile sztuk erecept zrealizowano?
    a gdzie sa informacje ---ile erecept ***nie wykupiono z powodu braku pieniedzy ***?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane